| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari despre vrajitori(nu aia din harry potter, ci rroamele(nu stiu femininul de la romi)care baga farmece) 1. Un preot poate dezlega blestemul unei vrajitoare? 2. exista si vrajitori sau doar vrajitoare? 3. puterile lor sunt har cu care se nasc,pe care il pot folosi in scopuri bune(cele care scot deochiul,baga vraji de iubire si sanatate etc.)insa unele il folosesc si in scopuri rele, se transmite din generatie in generatie sau si-au vandut sufletul diavolului pentru a avea puterile? 4.De ce doar rromi pot deveni vrajitori?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu uraste vrajitoria.Deuteronom18:10-12,Matei7:21-23

| sublime89 a răspuns:

Tu chiar crezi in vrajitoare in secolul 21? No comment.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Atunci chiar no comment si pleaca ca m-am saturat de raspunsurile tale date in sictir

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 - Nu exista vrajitoare deci acel popa n-are ce sa "dezlege".
2 - Nici una nici alta.
3 - "puterile lor sunt"... inexistente.
4 - Nimeni nu poate sa devina vrajitor / vrajitoare.

Exista oameni care pretind sau cred ca sunt vrajitori / vrajitoare dar vrajitoarele reale, nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Un preot poate dezlega blestemul unei vrajitoare?
Da, dar nu face prin puterea lui ci a lui Dumnezeu.
2. exista si vrajitori sau doar vrajitoare?
Exista si vrajitori.
3. puterile lor sunt har cu care se nasc, pe care il pot folosi in scopuri bune(cele care scot deochiul, baga vraji de iubire si sanatate etc.)insa unele il folosesc si in scopuri rele, se transmite din generatie in generatie sau si-au vandut sufletul diavolului pentru a avea puterile?
Vrajitoria oricum ai lua-o nu e buna, dar da sunt persoane care au aceste daruri spirituale (totusi nu sunt numai rromi.
4.De ce doar rromi pot deveni vrajitori?
Deci nu numai rromi pot. Nu toti ocultisti sunt tiganii, sau tu crezii ca toti satanisti sunt tigani? laughing Inca din cele mai vechii culturi se face apel la vrajitorie, multi dintre zeii paganii fiind demonii.

| glittereatsme a răspuns:

Teoretic se spune ca preotii pot sa dezlege blesteme, dar depinde cat sunt de "legate". Practic aceste lucruri nu sunt adevarate, sunt doar niste scheme pe care unii oameni le fac ca sa faca rost de bani in cel mai usor mod posibil. Nu stiu ce credinte si obiceiuri au romii, dar si in istoria lor se gasesc mituri si traditii care ar putea fi legate de vrajitorie. Dupa cum bine stim, o mare parte din romii din ziua de astazi incearca sa isi castige existenta prin metode neconventionale, deci sunt sanse mari sa facem conexiune intre ei si aceste activitati(fara nici o suparare, si vorbesc la modul general). Se spune ca oamenii faceau pacturi cu diavolul la rascruce de drumuri(de obicei in zona rascrucii se afla si birtul satului). Unii romi care se ocupa cu "vrajitorie" au la randul lor copii sau alte rude care urmeaza "traditia" pentru ca nu incep de la zero, deci s- ar putea sa pretinda ca aceste puteri se transmit. Aceste povesti sunt nimic mai mult decat interesante pentru unele persoane, dar iti sugerez sa nu crezi lucrurile acestea. Eu ti-am spus doar cat stiu despre ele, aceste istorisiri sunt mai mult pentru delectare personala, nu trebuie sa afecteze pe nimenibig grin