| wdexwjmwd a întrebat:

Am citit inainte cateva intrebari si am ramas socat.
Unii useri considera ca un om nu poate sa faca fapte bune daca nu crede in Dumnezeul crestin si in biblie. Si ca Dumnezeul crestin nu ar primi in rai un ateu chiar daca acesta a facut fapte bune.
Nu suna asta a comunism? Esti cu noi, traiesti, esti impotriva noastra, te ia dracu.
De ce au unii impresia ca biblia ar fi mai importanta decat alte carti sfinte si ca daca nu faci ce scrie in ea, te ia dracu?
Si va mai mirati de ce religia e considerata opiul popoarelor.
Si o ultima intrebare: de ce au unii impresia ca religia ar reprezenta un instrument de masurat bunatatea cuiva?
Ii rog pe 4bb4, ahava, martzian si alti useri sa gandeasca singuri si sa nu dea citate din biblie.
Si sa nu veniti cu pseudo-argumente de genul: unde nu e credinta in Dumnezeu, nu exista si moralitate.
Ba exista, insa sunteti voi prea orgoliosi si ati fi in stare sa-i dati in cap celui de langa voi daca nu va impartaseste religia.
Atat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei chiar nu sunt morali. Sunt doar fricosi. Le e frica sa nu fie pedepsiti, sa nu "piarda totul". Am pus si eu intrebari de genul si raspunsul primit a fost "pai daca nu exista dumnezeu ce ne opreste sa-i ucidem pe altii, sa furam, sa mintim, sa avem sclavi si altele? Eu daca as stii ca nu exista dumnezeu as face lucrurile astea fara ezitare. Fara dumnezeu totul este permis"... Si mai au unii tupeul si nesimtirea sa spuna ca ateii sunt "oameni periculosi" deoarece ei nu cred in dumnezeu si merita sa ajunga in iad unde sa fie torturati pe veci. Acei crestini pretind ca sunt buni, morali si drepti dar cu prima ocazie sunt pregatiti sa isi distruga aproapele pentru ca "fara dumnezeu totul este permis".

88 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Da, ai sintetizat bine. Insă știai și tu că asta e perspectiva creștină. Scopul elaborării mele a fost să iți arăt motivul pentru care e așa.

Dacă cineva nu crede in Isus, nu acceptă să ii fie iertate toate păcatele și deci să fie făcut desăvârșit pentru a fi primit in prezența divină.
Că Isus a existat e un fapt istoric; niciun reprezentant de vază al acestei științe nu il contestă. Că El a fost fiul lui Dumnezeu, trimis să moară pentru mântuirea omenirii, e un fapt despre care eu consider că nu poate fi aflat cu certitudine decât prin revelație divină. Isus a susținut că el e,, Adevărul'' per se, adevărul suprem, ultim, absolut. Ori era nebun, ori avea dreptate.
După cum spunea Petre Țuțea, omul nu poate ajunge la cunoștința Adevărului prin forțele proprii, ci numai prin revelație (atâta timp cât omul e sincer dispus să il afle).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica cu Dumnezeu si fara Dumnezeu.Ce nu ai inteles?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Puteam sa pun orice la pariu ca nu imi vei da un raspuns deloc bun.
Ema, am observat ceva la tine, fara sa vreau.
Intri in niste discutii care te depasesc total, nu te retragi, dar continui sa dai raspunsuri fara nici-o logica. Cand intri in astfel de discutii, aici nu mai este vorba despre cine are ultimul cuvant, castiga. Este vorba despre voi, sa gasiti raspunsurile intrebarilor voastre sau sa le intelegeti (acum nu stiu daca ma insel sau nu, poate unii de aici chiar asta vor, doar un concurs de inteligenta); in cazul tau, tu vrei doar sa le bagi tuturor pe gat ideile tale trase din cartea curului si cand nu reusesti si te pierzi, scrii aberatii de crapa pietrele. Cu tine nu se poate duce o discutie pana la capat.
Si orice ai spune tu, indiferent de religie, un om care ajuta, este un om cu un suflet bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Dumnezeu nu consideră credința mai grea decât faptele, cel puțin nu in sensul in care te referi tu.

Permite-mi să clarific:
Faptele bune fără credința in jertfa lui Isus sunt nule. De asemenea, in Biblie e specificat concret că fără fapte, credința in Isus e moartă (idem: nulă). Pe Dumnezeu nu il poți,, păcăli''; degeaba pretinzi că tu crezi, dacă faptele tale dovedesc contrariul.
Credința autentică aduce cu sine o schimbare profundă, radicală; in termeni biblici, are loc,, nașterea din nou'' a omului. Chiar dacă mai comiți greșeli, conduita ta, in cea mai mare măsură, TREBUIE să iți reflecte credința (dacă e ea intr-adevăr veridică).

E.g.:
Doar pentru că te mângâi pe obraz (analog faptă), nu inseamnă că te iubesc (analog credință). Dar dacă eu susțin că te iubesc (credință) și iți dau pumni in gură (faptă) e la fel de nonsens.

Deocamdată nu sunt creștin, sunt doar teist. Insă Dumnezeul Bibliei, cel iudeo-creștin, are cel mai mult sens până acum.

| teodora1iordache a răspuns:

Nici tu nici ceilanti nu hotarati cine e ateu e treaba lui dumnezeu si uni crestini sunt atei. oricum peste toti si toate dumnezeu va fi sa judece ale noastre fapte

| Kaleo a răspuns (pentru MortemAeternum):

Era odata unu mic si chel pe piept. A vrut sa para si el gagiu. Ce-i mai trebuie minte daca are celular? Numa ca femeia de serviciu nu credea la fel. Ea cica nu vorbeste cu d-astia cu mustata rasa pe baza buzei... Si gata. happy

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu vezi ca sunt ca niste catelusi care alearga dupa coada lor." (semnul intrebarii, dar, na, asta explica de nu luati bacul la limba romana!) Ma, ce le mai stii tu pe toate! Dai pe langa de se-mprastie! happy

O singura eroare ai in logicuta. E mai bine sa ai un catelus viu decat un leu impaiat!

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kaleo):

Vai saracu de tine se pare ca aveai probeleme mari cu femeia de servici in tinerete sau cine stie poate esti insurat cu una...
Acum lasa nene ca nu toti pot sa ia premiu nobel ca tine sau sa faca descoperiri stiintifice care sa ajute omenirea la fel cum ai facut tu. Te inteleg tu esti un geniu neinteles saracu de tine, un al doilea Eminescu.
Acum fa un ultim bine planetei si tarii, sacrificandu-te pentru noi prostii si nu iti mai lua pensia, va fi pentru binele nostru comun si vei deveni si tu un Isus pentru romani.Cine stie poate peste ani unii o sa iti pupe cadavru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaleo):

Cand am scris-o nu prea mi-a sunat a intrebare si probabil de asta n-am pus semnul intrebarii.
Daca erai intr-adevar destept, aruncai un ochi pentru un minut printre raspunsurile mele si vedeai ca nu am probleme cu limba romana. Dar... de fapt tu cauti cearta si esti asa de penibil ca nici nu stii cum sa incepi una.
"Ma, ce le mai stii tu pe toate! Dai pe langa de se-mprastie! " asta ai zis-o asa de forma ca sa bagi raca, ca doar stii bine ca habar n-ai ce stiu eu si te asteptai sa iti insir aici toate cunostintele mele generale sa iti demonstrez contrariul.
Da' ca sa nu zici ca sunt rea, nah, ia 1 leu si canta la alta masa.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca nu ai cunoscut cuvantul lui Dumnezeu vei fi judecat dupa legea ta. Daca esti musulman, trebuie sa te supui islamismului pentru a ajunge in Rai. Daca esti ateu... Nu-mi pot da seama dupa ce lege traiti, scuze. Poate veti fi judecati dupa Constitutia Romaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu stiu ce sa spun. E un risc pe care vi-l asumati, chiar daca pentru voi suna cam asa: "Ma plimb pe afara pe vreme senina, sansele de a ma lovi un fulger sunt de 0, 000...01 %".

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Daca esti un om NORMAL iti dai seama ca este ceva scarbos dragostea dintre barbati si femei, daca esti ateu si gay si tot ai atatea intrebari, du-te odata la o biserica, nu mai fi asa indiferent cu religia. daca parintii tai habar nu au de biserica si Dumnezeu normal ca esti si tu la fel.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Esti ateu. happy
Vorbesti despre religie, unde nimic nu este obiectiv.
Vremea buna este lipsa pericolelor sau aparenta lipsa a pericolelor.

Răspuns utilizator avertizat
| pavdany92 a răspuns:

Dumnezeu exista sau nu, nu-i problema mea cel putin, dupa parerea mea cat priveste crestinismul multe legi sunt intortocheate de catre om si facute dupa voia lor sa le vina lor vreun castig sau ceva de genu, desi multe dintre ele sunt aberatii care te duc cu gandul in mare parte la rasism "Esti cu noi, traiesti, esti impotriva noastra, te ia dracu" nu?
cred ca este o fiinta superioara care se mai uita din cand in cand ce facem noi, dar nu sa ne trimita in iad si rai,
Felicitari WQT ca incerci sa iti exprimi punctul de vedere si poate ii mai faci si pe altii sa gandeasca putin decat sa "urmeze orbeste" dar crestinismul nu o sa se opreasca din ai uri pe ceilalti care nu sunt ca ei din ai tortura sau chiar ucide si nu dati contra-argumente pentru chiar si in biblie sunt specificate crime in favoarea crestinismului.
Fratilor nu va invinuiesc cu nimic dar suntem rezultatul mediului in care am fost crescut sin partea mea credeti in ce vreti dar am o mica intrebare si acum fara citate biblice si alte chestii doar rationalism pur, voi pretindeti ca urmati "calea cea dreapta", dar oare calea asta ne va ajuta sa ne ajutam reciproc? sa facem fapte bune?
Sunt putin pesimist cei drept, dar mai mult vad doar crime si pedepse in crestinism decat intelegere si voie buna

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Panteist - un mod mai frumos de a spune ca nu crezi in Dumnezeu.
Tu spui: nu sunt semne ca ar exista Dumnezeu, e vreme frumoasa (vreme frumoasa!= vreme rea, vremea rea implica fulgerul).

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Stiu ce inseamna panteism. Panteismul nu este o religie propriu-zisa, panteistii tot atei sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| pavdany92 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu religia e de vina ci credinciosii pentru ca tot de la ei pornesc diferite idei care de cele mai multe ori duc la crearea de diferente si certuri ceea ce ar trebui multi sa intelegem e ca nu credinta ne face pe noi, noi ne facem pe noi insine dupa faptele si actiunile noastre, degeaba ne credem mari credinciosi pe cand faptele noastre arata altceva, oamenii de obicei urasc si alunga ceea ce nu inteleg in loc sa invete, ura aceasta este motivul pentru care s-au purtat razboaie si care exista si aici, peste care ar trebui sa trecem ca sa putem sa trecem mai departe
eu sunt ortodox, desi nu ii prea vad rostul uneori, pentru ca daca chiar vrei sa te rogi o faci din suflet indeferent de cine, ce sau unde esti parerea mea,
adica degeaba mergi de exemplu la biserica si stai acolo ca babele care un pic nu tac din gura happy

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie sa te scuzi...

| Kaleo a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ce spuneai? Nimic? Ai dreptate.
Vezi ca ai votat bine, a iesit Vanghelie la voi acolo... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaleo):

Dar ce-s cu basinile astea de persoana inteligenta ce te crezi?
Nu m-am scuzat, am explicat de ce am scris asa, de ce ai impresia ca m-am scuzat fata de tine? N-am gresit deloc. Simti nevoia sa te bage lumea in seama, asa-i? Te sfatuiesc sa lasi TPU-ul si sa mai iesi prin lume, daca suferi de nebagare de seama. Bafta!