| Antisistem11 a întrebat:

Am gasit un verset care ma intriga. Apartine vechiului testament si suna cam asa:sa nu fierbi iedul in laptele mamei lui. La prima vedere am rationat eu ca această interdictie e una de ordin moral. Dar unele sugestii indică doar ceva de natură gastronomică.Voi ce părere aveți? Este acest verset o interdicție de natură morală sau doar...culinară? Sau ambele?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lui Iehova iezii ii placeau arsi, fierti in lapte ii placeau unui zeu advers. Deci este vorba de interdictia unor sacrificii adresate altor zei.

| lpavel a răspuns:

In primul rand e de natura religioasa dar la fel de bine poate fi si morala, culinara nu conteaza daca asa place cuiva... laughing

| KovacsB a răspuns:

In laptele matusii e ok.