| anonim_4396 a întrebat:

1 - Daca dumnezeu a facut totul pentru om, daca universul este pentru om, de ce nu a facut in asa fel incat sa ne putem plimba prin el cum mergem din bucatarie in camera?

2 - Daca voi ati fi zeii care au creat totul pentru oameni, daca cea mai mare creatie a voastra sunt oamenii ( laughing ) si le dati niste carti, cam ce puneti in acele carti? Le oferiti cunostiinta pe bune, le oferiti detalii despre univers si cum pot sa descopere toata creatia voastra pana la cel mai mic detaliu si eventual sa va descopere si pe voi sau le ziceti lucruri gen : "Iedul să nu-l fierbi în laptele mamei lui" si "Să n-aduci cu pâine dospită sângele dobitocului jertfit în cinstea Mea".

25 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

1. Probabil asa la facut numai ca inca nu stim noi sa mergem.
2. Le as oferii un sistem etic.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

1 - As putea sa te intreb daca universul este facut pentru noi, de ce nu putem sa traim in el, de ce avem nevoie de o planeta, oxigen si altele de genul, as putea sa-ti spun ca daca in viitor stiinta va reusi acel lucru, meritul merge oamenilor nu unor zei la fel cum dupa o operatie reusita, meritul merge unui doctor nu unui zeu. Dar trecem peste.

2 - Descrie acest sistem. Spune pe scurt despre el.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Eu cred ca exista un sens pentru limitele fizice (cum este viteza luminii) si distantele imense comparativ cu ce masuram noi in viata de zi cu zi. Eu cred ca acestea sunt doar niste stadii in scara noastra de dezvoltare. Adica nu dai unui copil un pistol sau o masina. Il conditionezi in asa fel incat sa nu aiba acces la toate lucrurile de odata. Spui ca Dumnezeu nu ar avea nici un merit in dezvoltarea noastra... ia incearca tu sa descrii modelul atomic fara matematica ce permeaza intreaga structura a universului prin legile fizicii, legi create de Dumnezeu. Ii dai unui copil toate piesele de la un pistol. Cand va avea inteligenta ca sa le asambleze probabil atunci va avea si inteligenta de a folosii acel pistol cum trebuie.
2. Ai zis daca am fi zei. Eu, om fiind, nu pot sa creez un sistem etic absolut caci tot ce gandesc eu e subiectiv, nu absolut. Numai un zeu si anume Dumnezeu poate crea un sistem etic caci pentru el subiectivul si absolutul coincid.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

1 - Deja m-am saturat sa tot vorbesc pe subiectul acesta. Oricum toti ignorati ce vi se spune si treceti peste. Inventeaza ceva (indiferent ce dar care sa aiba o importanta si o valoare semnificativa), iar dupa ce ai terminat, anunta-ma si da-mi mie inventia ta ca sa primesc eu meritele pentru ea. Ce zici... iti convine?
2 - Nu are importanta ca esti om. Zi dupa tine, cam cum ar fi un sistem etic. Ai zis ca ai oferi un sistem etic. Spune despre acel sistem. Data viitoare, daca nu esti pregatit sa dai detalii despre ceva anume, mai bine nu mai aduce in discutie acel ceva.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Oare Herschel, dupa ce a descoperit radiatia infrarosu, nu a trebuit sa i mutumeasca lui Newton?
2. Te rog frumos sa ma ierti dar nu pot! Pur si simplu nu pot! Si nu e o neputinta organica peste care poti trece prin efort ci este o neputinta metafizica! Eu nu pot! Daca as fi zeu si as putea as face o cu cea mai mare placere dar ca om eu doar pot sa bat campii.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Sa o luam mai simplu : sa zicem ca descoperi remediul pentru... (pune orice boala vrei care inca nu are un remediu), iti convine ca eu sa iau meritele pentru ce ai facut tu chiar daca tu ti-ai petrecut sa zicem 30 de ani din viata pentru asa ceva? Da sau Nu?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai vreun merit, da!

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Pai eu pot spune ca ti-am implementat (prin magie desigur) inteligenta necesara descoperirii remediului respectiv. Deci... practic, tot ce ai descoperit este meritul meu. Nu iti convine.

Asa si cu doctorii sau cu stiinta care in viitor poate ne va invata sa mergem prin spatiu cum mergem din camera in bucatarie. De ce sa primeasca niste zei cel mai probabil inexistenti toate meritele pentru ce au facut oamenii? Daca vor laudele, sa vina si sa spuna personal "Aveti nevoie de aia, leacul e ala si altele de genul" nu "Ati descoperit? Bravo, acum ziceti mersi pentru ca de fapt sunt meritele noastre nu ale voastre".

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca chiar tu mi ai implementat inteligenta atunci da, e si meritul tau. Bravo!

Uite care e treaba. Am sa ti dau alta comparatie poate asa realizezi ce vreau sa zic: ti se strica masina, o duci la mecanic. Dupa ceva timp vi sa i ei masina. Mecanicul iti spune: "a fost o muca grea dar noroc cu unealta aceasta, fara ea nu as fi putut sa o repar". Tu ii multumesti mecanicului si probabil in gand multumesti si firmei care a facut acea unealta spunand ceva de genu: "iauite ce bine cu astia de fac uneltele".
Asa e si cu progresul omenirii. Dumnezeu ne a dat uneltele (adica legile fizicii si capacitatea acestora de a fi intelese matematic). Noi avem libertatea de a face ce vrem cu aceste unelte. Putem sa ne dam cu ele in cap sau putem repara si crea noi masini. Deci vezi, si Dumnezeu are un merit.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Uite... eu accept ca o parte e meritul lui dumnezeu cand spre exemplu un doctor salveaza un om daca tu faci 2 lucruri simple :

a - imi prezinti o dovada clara care se aplica doar zeului tau cum ca el exista pe bune.
b - din moment ce totul decurge conform planului lui, cand se imbolnaveste un om accepti ca o parte e vina lui dumnezeu. Ba mai mult, daca un doctor nu reuseste sa salveze un om, o parte din vina nu cade pe doctor ci pe dumnezeu.

Daca zici ca tot meritul merge la zeul tau, atunci la fel si vina cade pe la el... toata.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

A. Nu exista dovezi. Nu se poate demonstra nimic.
b. Da! Un om se imbolnaveste pentru ca ingaduie Dumnezeu. Da, un om moare daca ingaduie Dumnezeu. Dar tu privesti problema asta in mod laic si prostesc. Moartea, chiar daca exista sau nu viata de dupa ea, nu este un lucru rau.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

"Nu exista dovezi. Nu se poate demonstra nimic."... bravo. Din moment ce nu exista dovezi, nu poti sa afirmi ca meritul merge la un personaj pentru care nu ai dovezi ca exista.
"Moartea (...) nu este un lucru rau "... ei bine, mie mi se pare un lucru rau. Ba mai mult, sa mori in chinuri groaznice din cauza unei boli sau a altei chestii mi se pare si mai rau.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu cred ca vei putea intelege atat de repede unde bat atunci cand spun ca "nu se poate demonstra nimic". Eu nu am dovezi ca Dumnezeu exista, eu nu am dovezi ca tu existi, eu nu am dovezi ca eu exist, eu nu am dovezi ca ceea ce e epiric e real, eu nu stiu nimic. Eu doar cred.

2. Ti se pare rau? Deci etica ta nu tine de vreun rationament ci se bazeaza pe instinct ca un animal. Deci etic vorbind omul nici macar nu e animal rational, e doar animal, nu?
Daca vrei sa mi arati ca esti rational si logic (asemenea unui ateu autentic) spune rationamentul folosit pentru a ajunge la concluzia ca moartea este un lucru rau.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

1 - "eu nu am dovezi ca tu existi, eu nu am dovezi ca eu exist, eu nu am dovezi ca bla bla bla, eu nu stiu nimic. Eu doar cred. "... what the f***.

2 - De ce ai trecut peste partea cu "moartea in chinuri"?

- Daca vin 3 caini destul de mari spre tine cu intentia clara d a te face bucati ce faci, ii lasi sa te ucida sau lupti?
- Daca vin 3 oameni cu niste bate sa te bata, ii lasi sa te ucida sau lupti/fugi?

Daca lupti/fugi, spune-mi de ce. Daca nu faci nimic, spune-mi de ce.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Stai linistit, nici nu am pretentia sa intelegi.
2. Moart calcat de masina, mort de cancer, mort de plictiseala, moart in chinuri, tot moarte e. Eu vorbesc la general.
-Fug de caini.
-Fug si de oameni.
De ce? Pentru ca pretuiesc viata mea care este un dar de la Dumnezeu.

Deci de ce e moarte un lucru rau, in etica ta, care nu se bazeaza pe instinct ci pe logica si slavita ratiune?

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Ai o viata, o pretuiesti. Ai impresia ca daca cineva nu crede in zei, in zeul tau sau are alti zei automat trebuie sa se sinucida sau sa-si doreasca moartea? De ce crezi ca se incearca prelungirea vietii? Pana nu de mult pe la 30 de ani erai mort. Acum traiesti dublu/triplu iar in unele cazuri se trece de 100 ani. Chiar ai impresia ca fara un zeu nu ai pentru ce sa traiesti? Fie ca-ti place fie ca nu, omul este un animal iar supravietuirea speciei e la fel si la noi ca la restul.

"este un dar de la dumnezeu."... dovedeste.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Okey. Daca Dumnezeu nu exista, iti traiesti viata si apoi mori... dar daca te omori mai repede? Ai schimbat ceva? Nu. Tot in nonexistenta ajungi. Spui ca omul e animal si ca acesta trebuie sa supravietuiasca. Trezestete! In supravietuire nu te lupti pentru hrana, te lupti cu insasi legile fizicii!
Tu confunzi nemurirea reala cu nemurirea biologica! Dar aceasta nemurire biologica e indiferenta fata de subiect! Ce iti pasa tie dupa ce mori daca copii tai au ce manca sau nu? Ca doar nu existi! Viata e un torment! De ce e moartea un lucru rau? Caci atunci cand esti mort nu poate nimic sa ti mai faca ceva rau. Deci moarte nu i nici buna nici rea, e o eliberare! Dar pana la urma nici nu exista bine sau rau. Sunt doar iluzii. La fel ca scopul vietii! E o iluzie! Ca ti faci tu propriul scop? Pai si aia e tot o iluzie, mai grav! E un vis morbid facut de tine insuti. Toata realitate, un dezastru! Si noi in loc sa fugim de el, il prelungim! Toata realitate e o gluma proasta.

Si din acest motiv ii multumesc lui Dumnezeu ca exista!

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

O___o... asta descrie perfect ce am citit acum.

"ii multumesc lui dumnezeu ca exista! "... DOVEDESTE.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa iti dovedesc ca "ii multumesc lui Dumnezeu ca exista"? Pai o poti observa din limbaj... he he he... doar glumesc.

Ti am spus ca nu exista dovezi. Omul nu demonstreaza. Omul nu stie, omul crede. Cel mai apropiat de o dovada este ceea ce ai descris tu prin "O___o". Mai citeste odata ce am spus sau ramai in mediocritatea, iluzia si mizeria ontologica pe care o traiesti.

| Rapplex a răspuns:

Eu nu ma mir. Stiind ca functionam pe baza de apa, ne-a facut o planeta cu 70% apa, dar CULMEA, nu prea avem cu s-o bem. Deci daca nici planeta n-a fost in stare s-o faca cum trebuie, nu ma mai mir de Univers. Eu am doua explicatii: Ori era beat, ori idiot, altfel nu-mi explic. thinking

| Alphawolf a răspuns:

In niciun caz nu le-as lua potentialul "infinit"! Curiozitatea si interesul pentru lucruri necunoscute, neobisnuite si deosebite ii baga pe oameni in concurs, ii ambitioneaza si ii scoate din monotonie.
Nu stiu daca m-as baga in viata lor, daca as considera ca este necesar. Doar mintea creatorului stie ce este, sau daca este ceva indispensabil pentru creatiile sale.

| 1dintrevoi a răspuns:

1. Depinde cat de corecta este premisa de la care pornesti. Eu nu consider ca universul este pentru om. Asa cum nici Biblia nu spune ca ar fi. In Geneza scrie asa: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant". Nu scrie nicaieri ca trebuie sa stapaneasca peste "cer" (galaxie) sau peste "ceruri" (univers). Omului i s-a dat un pamant (o planeta), nu tot universul. Ca atare, Dumnezeu nu avea de ce "sa faca in asa fel incat sa ne putem plimba prin el cum mergem din bucatarie in camera"... happy

2. Le-as scrie in carti doar acele lucruri care i-ar putea face fericiti. De ce sa descopere TOATA creatia mea?! Sau de ce mi-as dori sa ma descopere in totalitate pe mine? Sa nu-mi spui ca id-ul de mess il dai oricui ti-l cere! laughing) Tu de ce nu dai tuturor cheia casei tale? happy Think about itwinking

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Pâi omul ar putea trăi lejer doar pe 4-5% din suprafaţa globului. Că-ci din start 75% îs oceane şi mări, apoi deşerturi, munţi, polurile, pădurile tropicale, etc. Dumnezeu nu a făcut o treabă prea bună, trebuia să facă tot Pământul propicve vieţii omului, nu cu zone şi clime aprige omului.
Poate nu s-ar fi aşteptat niciodată că o să avem tehnologia să descoprim, că a făcut o treabă de mântuială.

Nu le-aş da cărţi. Le-aş vorbi tuturor, că-s toate creaţiile mele şi le-aş da informaţia direct în minte pentru a evita orice îndoieli şi confuzii.

| anonim_4396 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune.
Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune.

| sousabo a răspuns:

Daca te-ai plimba cum spui ca din bucatarie pana la camara in primul rand cred ca dupa un sa spunem o luna te-ai gandi cum sa te sinucizi pentru ca ai muri de plictisealalaughing