| Purec a întrebat:

Am o intrebare pentru voi. Cand Adam si Eva au mancat din acel pom si au nesocotit porunca lui Dumnezeu, au fost pedepsiti atat ei, dar si toti oamenii care au urmat de atunci nu? Atunci de ce in momentul cand Lucifer a gresit, a fost pedepsit doar el si nu toti ceilalti ingeri? Putem considera ca Dumnezeu nu este drept?

Răspuns Câştigător
| andree1705 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Ce putin, acum cred. Desigur, om fiind, mi-am pus de nenumarate ori intrebari legat de existenta sa. Am auzit pareri atat din partea crestinilor, cat si din partea ateilor. Insa, la partea cu Adam si Eva am indoieli puternice ca intr-adevar a fost asa cum se spune ca a fost.
In primul rand, daca omul a fost cel care a gresit, Dumnezeu a spus ca urmasii lui vor si pedepsiti cu pierderea vietii vesnice. Sunt cumva animalele urmasii oamenilor? Fiindca, dupa cum bine stim, in creatia lui Dumnezeu animalele sunt total separate de oameni. Atunci de ce animalele care nu aveau nicio legatura cu pedeapsa, au fost si ele pedepsite. Din cate stim noi, doar sarpele a fost cel pedepsit.
Legat de ceilalti ingeri. Eu consider ingerii la fel cum il consider si pe Dumnezeu. Ceva divin. Si prin ceva divin, ma refer la faptul ca acel divin poate si Allah, si Dumnezeu, si Budah. Ceva exista, in orice caz. Doar ca noi oamenii suntem cei care le-am pus numele.
Desigur, religia ma face pana si pe mine sa ma simt o "tradatoare" cand spun cu voce tare ca ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, insa in timpul nostru nici nu sti in ce sa mai crezi. Sau daca ar trebui sa mai crezi.

| Purec explică (pentru andree1705):

Foarte interesant ceea ce spui, si posibil sa ai dreptate. Eu ma intrebam totusi daca toata lumea a pornit de la Adam si Eva, cum naiba au ajuns atat de negri oamenii din Africa? Oricum apreciez ca tu la 15 ani poti gandii mai matur decat multi care au raspuns inainte de tine si care probabil au ceva mai multi ani. Ai funda happy

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar dupa cum pacatul a intrat in lume prin Adam tot asa a venit si iertarea de pacate prin Domnul Isus. Trebuie doar sa Il accepti ca Domn.

| danut a răspuns:

Simplu ca buna ziua, Lucifer nu ARE URMASI ci doar adepti (nu se poate reproduce ca toti ingerii dealtfel) fata de ADAM si EVA care au avut urmasi DE SANGE. Viata este in sange dupa Dumnezeu: Geneza 9, 4. Numai carne cu viata ei, adicã sângele ei, sã nu mâncati. "
Dumnezeu este CEL MAI DREPT, chestia este daca noi putem intelege DREPTATEA. Si dac tot cautati S-al ponegriti pe Dumnezeu, utativa dimineata in oglinda si ganditi-va ca sunteti DOAR un produs al Sau de care se poate dispersa mai ceva ca de o FLEGMA dar EL in schimb S-a sacrificat pentru unii ca voi. Cati dintre voi ati face asa ceva pentru ceilalti?

| Purec explică (pentru danut):

Uite care este problema. Daca o entitate, inger, spiridus, om, sau ce mai vrei tu, este de buna voie adepta a ceva anume, considerat rau de Dumnezeu, atunci in mod clar merita pedepsita
Acum insa, urmasii lui Adam si Eva nu au gresit cu nimic si nici nu au ales ei sa se nasca. Indiferent cum vrei sa o intorci, ceva tot nu e in ordine nu crezi?

Eu doar intreb, poti raspunde sau nu, nu atac pe nimeni si nu jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa agit spirite pe aici. Eu unul nu sunt produsul lui Dumnezeu, imi datorez existenta doar parintilor mei care m-au crescut si m-au educat. Dumnezeu nu a facut nimic pentru mine ( sau poate a facut dar eu nu stiu, iar ce eu nu stiu, da-mi voie sa ma indoiesc de existenta a ceva despre care nu stiu ca exista)

Dumnezeu nu s-a sacrificat pentru absolut nimeni. Din cate stiu eu Dumnezeu ESTE VESNIC, deci sacrificiul Lui este la fel ca si cum m-as lasa eu ucis intr-un joc pe calculator ca sa te iert pe tine happy

| danut a răspuns (pentru Purec):

"Acum insa, urmasii lui Adam si Eva nu au gresit cu nimic si nici nu au ales ei sa se nasca. Indiferent cum vrei sa o intorci, ceva tot nu e in ordine nu crezi?"
Vezi tu, judeci "partial" si esti "indreptatit" sa intelegi ce vrei tu, dar "prin omisiune". Prin Pacat Adam si-a pierdut dreptul de reprezentant al omenirii "predandul' Satanei prin acceptarea indoielii puse de acesta in dreptul lui Dumnezeu iar NOI suntem urmasii acestuia (Adam) mostenind si gena pacatului chiar daca nu suntem rai, purtam stigmatul genetic. Cat despre Dumnezeu, nici nu-ti dai seama cate a facut pentru tine pana acum. Nici o floare nu apare, nici un plod nu se naste daca nu primeste de la Dumnezeu Suflare de Viata. Traiesti fiindca vrea Dumnezeu, respiri fiindca vrea El, mananci fiindca El doreste si tot globul INCA exista din dorinta si prin puterea LUI.

| Purec explică (pentru danut):

Deci in concluzie, Dumnezeu ne-a creat pentru a avea pe cine sa pedepseasca ca se plictisea de unul singur in infinitatea si maretia lui. Iar noi traim si respiram cat vrea El, iar cand nu mai vrea ne trasneste si ne omoara. Iar pacatul ala de la Adam este ceva de genul ( ma daca o sa fie unu bun si nu am pentru ce sa il omor, il omor pentru asta )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Purec):

Ehem... cred ca omitem un aspect - lipsa pacatului originar, a acestui mizerabil concept care arunca automat o vina in spinarea oricui devine crestin, ar scoate instant biserica din afaceri, nu credeti? big grin

| Purec explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred, oricine isi doreste dupa moarte un norisor pe care sa pluteasca doar el happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Purec):

... sau nu. Treaba cu norisorul e un refugiu. La fel de lejer sint oameni care iau lucrurile fix asa cum le vad si traiesc viata asta ca si cum ar fi ultima, fara nimic dupa. A, si biserica ce legatura crezi ca are cu norisorii? Credinta nu are nevoie de o institutie care sa o taxeze si controleze...

| danut a răspuns (pentru Purec):

Repet:Vezi tu, judeci "partial" si esti "indreptatit" sa intelegi ce vrei tu, dar "prin omisiune". Dumnezeu ne-a creat ca noi sa nu o luam RAZNA dar dupa cum se vede, orice ai face tot razna gandim.

| Dandanache a răspuns:

Care ingeri, stimabile, copiii lui Lucifer? Daca a avut, sigur ca da. Dar ceilalti, care au fost creati de Dumnezeu, si nu au fost implicati in rebeliunea lui Lucifer, de ce ar fi trebuit pedespiti? Ti se parea mai drept Dumnezeu daca facea asta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasind aiurelile mistice deoparte, voi considera intrebarea ta strict din punct de vedere logic. Dumnezo' a pedepsit atit pe ei, cit si URMASII celor ce i-au nesocotit porunca, insa se presupune ca ingerii nu se inmultesc, deci Lucifer nu a avut urmasi care sa fie pedepsiti.

| Purec explică (pentru GabiDumitrescu):

Posibil sa ai dreptate. Ar fi buna aceeasi logica si la noi. Asa am putea sa bagam in inchisoare atat pe cei ce comit diverse infractiuni, cat si pe urmasi urmasilor lor.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Să înţeleg din întrebarea ta că toţi îngerii sunt urmaşii lui Satan, aşa cum noi suntem ai lui Adam şi Eva? Dacă da, atunci trebuie să te mai documentezi la capitolul "îngeri". Cele bune!

| Bella116 a răspuns:

Normal ca nu e drept. uitate si u cum ajung oameni cu frica lui dumnezeu si ce bine traiesc oameni care nici sa traiasca nu merita

| Defreyor20 a răspuns:

Lucifer singur a facut-o, a fost impotriva Lui Dumnezeu,( asa si e in prezent oamenii de indoiesc de cuvintul Lui Dumnezeu ) si apoi oamenii spun asa > ce fel de Dumnezeu daca nu ma ajuta si nici nu ma ia in seama? noi singuri il iubim mai tare pe satan si singuri facem cu mana noastra, singuri ne ducem in iad!

| HannibalBarkas a răspuns:

Adam si Eva, creati de Dumnezeu aveau un test - prin respectarea cuvantului dovedeau ca Dumnezeu a creat ceva bun insa Satana ca sa compromita creatia a ispitito pe Eva cu marul cunoasterii compromitand lucrarea lui Dumnezeu. Adam si Eva find parintii umanitatii desigur prin pacatele celor doi a fost pedepsit intreaga umanitate.
Lucifer era inger, unul dintre cei mai mari in rang pana cand a intrat in conflict cu Dumnezeu fiindca vroia sa ii ia locul, atunci Dumnezeu l-a gonit din Rai si l-a exclus din gratiile angelice - a devenit inger decazut. Lucifer a fost pedepsit singur fiindca era initiatorul acestui putch dar din Rai au fost izgoniti impreuna cu Lucifer mai multi ingeri, asa stiu eu, acum la miez de noapte povestea.

| Purec explică (pentru HannibalBarkas):

Ok, aici din ce spui observ o alta problema. Daca Satana asta exista in timpul in care existau Adam si Eva in Rai ( inainte sa fie pedepsiti), logica mea imi spune ca ingerii au fost creati cu ceva timp inaintea omului. Cumva ingerii au avut si ei parte de un asemenea test de credinta? Daca ingerii nu au avut parte de acest test, noi de ce am fost testati? SI mai ales de ce intruchiparea dreptatii ne-a oferit un test pe care era sigur ca o sa il picam. Satana era mult superior lui Adam, intelectual si spiritual era mult superior oamenilor nu? E ca si cum ai pune intr-o cusca un porc si un leu, si ai fi apoi surprins ca leul a mancat porcul

| HannibalBarkas a răspuns (pentru Purec):

Din cate am citit eu, relatia dintre Dumnezeu - Om e sinonim cu parinte-copil iar cu Ingerii e de Sef - Direct subordonat, Satana a fost si el un inger care s-a impotrivit lui Dumnezeu, chiar vroia sa ii ia locul...