| Diamond5 a întrebat:

Am o intrebare si doresc seriozitate maxima. In cultul penticostal sunt persoane care spun ca sunt botezate cu "Duhul Sfant" si au daruri supranaturale cum ar fi si proorocirea. La noi este o biserica neoprotestanta Penticostala si lucrurile merg in felul urmator : Proorocii din acea biserica cand vad o persoana ca vine la adunare se intereseaza de problemele care il apasa si cand vine data viitoare la biserica,, ii prooroceste" din partea Domnului. Cu timpul devin tot mai sceptic si ATEISMUL ma atrage cand vad ca totul este o minciuna! Intrebarea este : Domnul mai lucreaza prin oameni?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Vorbirea in alte limbi este darul Duhului Sfant. 1 Corinteni 12,, În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă.
2 Când eraţi păgâni, ştiţi că vă duceaţi la idolii cei muţi, după cum eraţi călăuziţi.
3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!" Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul" decât prin Duhul Sfânt.
4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
5 sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
6 sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.
8 De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh;
9 altuia, credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh;
10 altuia, puterea să facă minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.

11 Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte.,,

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand exista o moneda autentica va aparea si una falsa. Dar acest lucru nu inseamna ca nu exista moneda autentica. Cu siguranta ca ele exista deoarece Cuvantul lui Dumnezeu ne vorbeste despre ele. http://www.intrebariimportante.ro/duhul-sfant/duhul-sfant-versete-biblice

| Diamond5 explică (pentru EmaS):

Doamna Emas, vorbirea in limbi este o stare de extaz sau chiar are provinienta de la Isus Hristos? Ma refer la bisericile din ziua de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Diamond5):

Se numeste glosaria si da e o stare de exataz mistic.

| EmaS a răspuns (pentru Diamond5):

Vorbirea in alte limbi este darul Duhului Sfant. 1 Corinteni 12,, În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă.
2 Când eraţi păgâni, ştiţi că vă duceaţi la idolii cei muţi, după cum eraţi călăuziţi.
3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!" Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul" decât prin Duhul Sfânt.
4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
5 sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
6 sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.
8 De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh;
9 altuia, credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh;
10 altuia, puterea să facă minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.

11 Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte.,,

| danut a răspuns:

Deoarece pentru penticostali "darul limbilor" este o problema foarte "la subiect" cred ca aceasta se poate rezolva doar biblic. Orice profetie TREBUIE sa fie in armonie PERFECTA cu cele spuse de Dumnezeu si sa aiba ca subiect numai probleme spirituale. Cele spuse de un profet trebuiesc INTARITE de Dumnezeu prin actiunile sale pentru confirmarea profetiei. Pentru confirmarea unui profet, acesta trebuie sa aiba profetii si cu marrtori fenomene fizice obligatorii. Un profet cand primeste o profetie AUTENTICA nu respira chiar ore intregi.

| Zenithf a răspuns:

In orice biserica sunt oameni care lucreaza cu Dumnezeu, si oameni care se fac ca lucreaza cu El. Despre asta spune Iisus in multe randuri, si zice si ca ii vom cunoaste dupa roadele lor. Si apropo de roade, zice si ca pomii neroditori vor fi smulsi si aruncati in foc. Cred ca exista un loc special in iad pentru genul acesta de oameni.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu se mai foloseste de asa zisi proroci, pentru ca si Isus a zis ca nu recunoaste astfel de oameni.Matei7:21-23

| Eliza_Arancutean_1980 a răspuns (pentru danay72):

Atenție la hula împotriva Duhului Sfânt!

| danay72 a răspuns (pentru Eliza_Arancutean_1980):

Sunt atentă, tocmai de aceea am zis cuvintele lui Isus, nu ale mele din Matei7:21-23.

| milan9 a răspuns:

Te referi la probabil la minuni. Ei bine ele s-au întâmplat dintotdeauna, dar doar în cazul unor sfinţi, a unor oameni devotaţi până la sacrificiu de sine, smeriţi până la uitare de sine. Iată mai jos cazul unuia dintre ei, de dată recentă, care a aflat "trecere" la Dumnezeu, ale cărui rugăciuni sunt ascultate de Acesta, savârşindu-se minuni multor oameni aflaţi în momente critice.

Sf. Nectarie de la Eghina este unul din cei care, deşi a trăit destul de curând (sec. XX), s-au făcut cunoscut în tot spaţiul creştin prin minunile săvârşite. Apar frecvent volume întregi cu date precise despre cazuri ale vindecărilor de cancer în metastază, de leucemie, salvări miraculoase, vindecări de malformaţii congenitale, rezolvări ale naşterilor cu prbleme, etc…

Sunt întâmplări CONTEMPORANE ale căror martori şi detalii sunt expuse în aceste cărţi: localitatea, numele celor implicaţi, numele doctorilor (un caz relevant este legat de un doctor profesor universitar de la UMF – Iaşi), şi diferite alte circumstanţe în care s-a petrecut minunea...

Un lucru important, numai referitor la minunile petrecute la noi în ţară, aceste relatări însoţite de circumstanţe şi dovezi se află deja la al doilea volum apărut (consistent în cuprinsul său);

| milan9 a răspuns:

Referitor la "tranmiterea de har",
Mântuitorul vorbeşte întotdeuna la SINGULAR de Biserica Sa iar HARUL, harul a fost lăsat doar celor ce aveau rol sacramental în Biserica Sa: apostolilor, preoţilor şi episcopilor. Transmiterea harului era întotdeauna un lucru CONCRET (prin slujitorii Bisericii) şi nu o aşteptare la voia întâmplării, nu prin rugăciune individuală.
Credincioşii din timpul biblic cunoşteau acest lucru:

- "Şi Simon văzând că prin "punerea mâinilor apostolilor" se dă Duhul Sfânt..." (Fapte 8, 18)
- "Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19)
- "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute." (Ioan 20, 22-23).
- "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- primirea harului preoţiei)." - I Timotei 4, 14
-,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care DUHUL SFÂNT V-A PUS PE VOI EPISCOPI, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28.

| milan9 a răspuns:

Vremea acestei minuni (care ţinea doar de Biserica apostolică) a trecut demult.
Minunea aceasta a fost generată atunci doar de necesităţile practice! Biserica nu mai are astăzi deloc astfel de manifestări. Practica nu o mai justifică! Iar manifestările ciudate care apar în unele culte de astăzi nu mai au legătură şi nici măcar asemănare cu referirile biblice.

Apostolii au vorbit în limbi DOAR DIN NECESITĂŢI PRACTICE, pentru a face cunoscută Evanghelia şi celor a căror limbă chiar nu o cunoşteau! Acesta a fost SINGURUL scop. Astăzi oamenii au traducători, atunci nu aveau.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apostolii au vorbit în limbi DOAR DIN NECESITĂŢI PRACTICE, pentru a face cunoscută Evanghelia şi celor a căror limbă chiar nu o cunoşteau! Acesta a fost SINGURUL scop. Astăzi oamenii au traducători, atunci nu aveau.

Vremea acestei minuni (care ţinea doar de Biserica apostolică) a trecut demult.
Minunea aceasta a fost generată atunci doar de necesităţile practice! Biserica nu mai are astăzi deloc astfel de manifestări. Practica nu o mai justifică! Iar manifestările ciudate care apar în unele culte de astăzi nu mai au legătură şi nici măcar asemănare cu referirile biblice (atunci singura "vorbire în limbi"- glosolalie- era în mod real vorbirea unei anumite limbi concrete, cât se poate de reale.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Totuşi, profetul care spune în Numele Meu un cuvânt pe care nu l-am poruncit să-l spună, acel profet va trebui să moară. Poate că vei zice în inima ta: "Cum vom cunoaşte cuvântul pe care Iahve nu l-a spus?" "Când profetul vorbeşte în numele lui Iahve şi cuvântul lui nu se va adeveri, acel cuvânt nu l-a spus Iahve. Profetul l-a spus din îndrăzneală(!), să n-ai teamă de el".

Și secta iehoviştilor se ține de false profeții- exact cele condamnate de Sf. Scriptură.
Ei au afirmat în mod fals că Dumnezeu S-a reîntors în mod invizibil(!?!) în anul 1914! - O învăţătură cât se poate de stranie din moment ce a doua venire a Mântuitorului Hristos, ca Judecător, va fi CÂT SE POATE DE VIZIBILĂ POTRIVIT SFINTEI SCRIPTURI: II Petru 3, 10 -,, Iar ziua Domnului va veni ca un fur (pe neaşteptate), când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui."

Din acest motiv, iehoviştilor au modificat încă o dată biblia, (oare a câta oară?) pentru ca referirile la a doua venire să fie redate în acea biblie modificată ca fiind ceva împlinit(!?!).

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua venire" din 1914, generaţie care spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!?! Ciudată "profeţie" falsă, toţi aceia deja au murit de mult! Dar organizaţia s-a bucurat de banii lor şi de încrederea stupidă în liderii ei! După acest model au urmat apoi zeci și zeci de false profeții...

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Maxim96 a răspuns:

De unde atata mandrie?
Numai peste apostoli s-a pogorat Duhul Sfant in limbi de foc! Nu toti pot primi pe Duhul Adevarului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul zeu niciodata nu a lucrat prin oameni. Mereu preotii au avut nevoie de pacatele oamenilor ca sa isi mentina puterea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul nu lucreaza ca nu are contract de angajare. poate asista daca este solicitat si ajuta la indeplinirea scopului propus de tine insuti. in rest...nu are norma doar pentru ca asa isi imagineaza oamenii.

| RaduMD a răspuns:

Desigur ca Domnul lucreaza prin oameni. Dar nu prin falsi prooroci. A se vedea Epistola a doua a Sf Ap Petru, cap 2, primele versete. Despre asta e vorba in cele semnalate.
A fi credincios nu inseamna a fi credul.

Parerea mea.

| BlueViP a răspuns:

Nu stiu daca e posibil, dar stiu o familie in care visele se implinesc de penticostali.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta" (1 Corinteni 13:8)
Acest verset arata ca dupa moarte apostolilor lui Isus, nici un crestin Adevarat nu avea sa mai profeteasca si asta deoarece tot ce avem nevoie gasim in Biblie.
Ceea ce fac ei este vrajeala pe fata.
Dar faptul ca vezi aceste minciuni nu ar trebui sa te indepartezi de Dumnezeu ci de acele religii.
Apropo, Biblia spune ca din toate religiile doar una este adevarata
Efeseni 4:5) Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.

| Eliza_Arancutean_1980 a răspuns:

Da,Domnul lucrează și azi prin Duhul Sau Sfânt
Duhul Sfânt al Domnului nu oricine îl are, nu oricine Il poate primi.
Despre faptul că există și oameni care mint,intotdeauna au existat astfel de oameni si întotdeauna vor fi.
Sa nu va poticniti!
Chiar dacă oamenii tăgăduiesc pe Dumnezeu,El exista,chiar dacă oamenii nu înțeleg sau (așa cum ați spus,unii mint)Duhul Sfânt există este viu si lucrător!
Duhul Sfânt al lui Dumnezeu lucrează și ceea ce spune Domnul se împlinește, când veți auzi cu adevărat Cuvantul Domnului,inima dumneavoastră va tresări,veti izbucni în plâns si veți striga"Acesta este Domnul,asa vorbește Domnul,vorbeste Doamne căci robul tău asculta!
Nu veți avea dubii,pentru ca sufletul omului cunoaște vocea Duhului Sfânt, inima tresalta si ochii varsă lacrimi!
Există grau si există neghina în toate bisericile și peste tot in lume, există pădure verde si există uscăciune peste tot.
Cuvântul Domnului este viu si lucrător ca o sabie, va spune tainele inimii si cele mai ascunse ganduri!
Când inima va tresări, ochii vor varsă lacrimi si veți simți ceva viu si lucrător, sa știți că atunci "vorbește Domnul!"