| LoveToHate a întrebat:

Am observat ca majoritatea oamenilor nu mai cred in Dumnezeu,nu se mai duc la biserica,nu se mai inchina, nu mai spun o rugaciune...De ce? Nu credeti ca in sfarsit ne-am trezit la realitate?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ai observat gresit se duc multi la pupat de moaste uitate mai bine Romania e o tara foarte crestina nr 1 la coruptie, saracie, violenta din europa dar suntem crestini adevarul e ca la majoritatea nu-i pasa de religie doar pocaiti sunt fanatici religiosi in rest unui om cei pasa de religie cand are atatea pe cap la greu mai baga o rugaciune

8 răspunsuri:
| alexandra2859 a răspuns:

Pentru ca realitatea este ca dumnezeu nu exista.

| rocco09 a răspuns:

Poate ca observatia ta nu e buna! De unde esti poate iti dau adrese de biserici pline!? Si pe langa asta Romania nu e buricul pamantului "religia" de orice natura e mult mai raspandita decat ateismul, trebuie sa trageti tare!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru rocco09):

Adevarat, atei care sunt in numar de 0, 04% (atentie! nici macar 0, 4%) o mana de oameni, de obicei frustati sau oameni cu esecuri in viata, dar cu o suta de conturi pe acest site, creaza o imagine falsa celor cu o slaba credinta, creeand o imagine demoralizatoare a religiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

De unde ai tras tu concluzia ca ateii sunt "oameni cu esecuri in viata"? Te crezi mai bun ca ai o gandire de turma, limitata cum ca unu' invzibil te-a creat pur si simplu? Nici macar n-are logica ce spuneti voi (credinciosii) si ce scrie in bestseller-ul ala numit "biblie".
Nu sunteti mai buni, sunteti doar mai indoctrinati.

| rocco09 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu am nimic nici cu ateii nici cu ateismul! Doar nu mi se par normale 2 lucruri
1 de ce tin sa ma convinga ca au dreptate cand se bazeaza pe niste presupuneri, extrem de improbabile? eu nu incerc sa-i fac crestini, baza "stiintifica" pe care se bazeaza le demoteaza crezul!
2 Ce cauta la rubrica religie dand sfaturi ei fiind nereligiosi!

| Grigore_Betty_1993 a răspuns (pentru rocco09):

Maxiiimhappy

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Din viziunea ta oamenii nu mai sunt credinciosi, care cred ca de mult nu ai mai frecventat biserica.
In oricecaz, da putem sa spunem ca unii s-au "trezit" la o realitate orbeasca sa o numesc asa, deoarece daca nu vrem sa Il acceptam pe Dumnezeu, nu Il vom putea si simti.Noi avem o libertate, de unde vine si aceea expresie populara inteleapta "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista".
De aceea, odata ce timpul trece, daca nu avem credinta puternica, incepem sa ne punem semne de intrebari, iar daca stam sa ne gandim, cine au stiut cel mai bine de Creatorul nostru? Nu cei din urma noastra. Insa si noi putem avea destula credinta incat sa Il simtim cu noi.

Răspuns utilizator avertizat