| Uncais a întrebat:

Am şi eu o teorie, şi aş dori să vă aud părerile pro sau contra. Eu personal, nu cred că există rai sau iad. De ce? Hai să vă explic! Noi oamenii, ca să vedem, auzim, simţim, etc., avem în componenţa corpului nostru anumite organe, avem nervi etc. Practic, atunci când inima se opreşte să bată, organele nu mai au cum sa funcţioneze, şi practic nu mai putem vedea, auzi, simţi etc. Practic suntem un corp nefolositor. Eu nu cred că avem un aşa-zis spirit, ci doar aceste componente ce ne fac să funcţionăm în felul în care o facem. Odată ce ele se opresc, şi noi la fel, end of story.

Ce părere aveţi?
Vreau să înţelegeţi clar că eu nu vreau comentarii de genul "raiul există o să fii pedepsit că nu crezi", ci argumentări, oameni buni! Argumentări VALIDE, nu orice prostie care nici nu este bine întemeiată.

Mulţumesc! Sper să fiţi oameni cu bun simţ şi să putem discuta într-un mod educat.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu prea am inteles care e teoria.
Ce ai spus, departe de a fi o teorie, e cunoscut de sute de ani.
Stim ca exista organe si sisteme de organe asa cum stim tot atat de bine ca in momentul care acestea nu mai functioneaza sucombam.

| Polaris a răspuns:

Teoretic, da. Contraargumentul ar fi existența sufletului, care se balansează destul de tare pe locuri, cel puțin sensul lui religios - în absența simțurilor, rămâne lucrul care absoarbe toate simțurile, lucrul ce hrănește psihicul uman, un suflet ce absoarbe totul, un „în-sine-pentru-sine" ce captează razele ultraviolete și sunetul balenelor de pe Uranus. Dar sună mai biologic dacă spunem că sufletul e alimentat de somatic, ci nu invers. Mai puțin poetic, oricum.
Nu, mi se pare absurdă judecata pentru un om, un individ, mai ales când morala e doar... aparentă. Schelet din fum pentru societate.

| CristiB93 a răspuns:

Iadul exista si daca nu crezi, o sa arzi pentru vecie, o sa fi pedepsit auzi laughing)

Nu ma crede, nici eu nu stiu care e adevarul, dar cu siguranta nu are cum sa fie cel de mai suswinking

| Uncais explică (pentru CristiB93):

Am cerut argumente. De ce nu are cum să fie cel pe care l-am menţionat eu? Explică.

| CristiB93 a răspuns (pentru Uncais):

N-ai inteles, eu ziceam de mine. Faza cu " o sa arzi in iad ", aia nu are cum sa fie adevarat, nu m-am luat de argumentul tau.

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, omul cand moare nu mai stie nimic. De fapt, si Biblia sustine acelasi lucru. In Eclesiastul 9:5, 6,10 arata clar ca nu mai e constient de nimic. Apoi, despre iad Biblia spune ca se refera la moarte, Apocalipsa21:8,nu chin vesnic, iar raiul sau paradisul va fi pe pamant dupa ce Dumnezeu va pune capat sistemului rau de lucruri si va instaura imparatia pe care o cerem sa vina, din rugaciunea Tatal nostru. Psalmi37:9-11,29

| Narcis2007 a răspuns:

Sunt complet de acord cu tine

| anonimg a răspuns:

La creatiune, Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului + suflarea de viata. La moarte, aceste doua elemente se despart: tarana se intoarce in pamant, iar suflarea de viata(adica viata) se intoarce inapoi la Dumnezeu.
Conceptia de 'rai' si 'iad' este prezentata gresita de cei care interpreteaza eronat Scripturile sau de cei care vorbesc din auzite.
Raiul si iadul vor exista cand Domnul Hristos va veni a doua oara. Raiul va fi noul pamant, iar iadul va fi moartea a doua -cand cei care au refuzat mantuirea lui Dumnezeu vor trece pentru totdeauna in inexistenta.(Acum cei ce mor -fie buni fie rai- nu mor pentru totdeauna, ci vor invia la ce-a de-a doua revenire a Domnul Hristos -unii pentru viata vesnica, iar altii pentru judecata si respectiv moarte vesnica). Asta nu inseamna ca vor exista morminte pe noul pamant. Dumnezeu are puterea sa treaca in inexistenta absoluta pe cei care toata viata L-au respins. (Caci viata aceasta este doar un test -daca vom ajunge sa avem parte de viata vesnica sau nu. Alegerea ne apartine. De aceea acum viata noastra este limitata de un numar anumit de ani. Fie ca traim putin sau nu, nu conteaza lucrul acesta; ci ceea ce conteaza este daca traim in ascultare de Dumnezeu sau nu).

Asadar, omul cand moare nu stie si nu-si mai aduce aminte de nimic. In mormant nu mai este nici intelepciune, nici chibzuiala, nici stiinta. Moartea este ca un somn; iar Dumnezeu are puterea sa invieze pe cei morti la vremea stabilita de El.

| Mădă0611 a răspuns:

Neaţa, s-a trezit şi raţa! laughing Ia gandeste-te pentru ce ai ochi, urechi, nas, piele, organe, nu cumva pentru supravietuire? Ceva imaterial nu are nevoie de ele, iar in lipsa lor nu exista perceptie, fara perceptie nu exista nimic.

| milan9 a răspuns:

Exista "colaborarea" dintre materie si spirit, intre creier si "suflet", dar "sufletul" nu este un produs al creierului. Exista nenumarate cazuri de lobotomii chirurgicale sau accidentale in care unii oameni au pierdut pana la doua treimi din creier, INSA NU AU PIERDUT NICI O AMINTIRE, si NICI O "COMPONENTA" A VIETII PSIHICE!
Exista cazuri de persoane care si-au desfasurat in mod plenar existenta fizica si psihica DESI CREIERUL LOR AJUNSESE O PASTA, sau in unele cazuri, un abces, o masa omogena purulenta.

| milan9 a răspuns:

Sufletul exista si functioneaza INDEPENDENT DE CREIER, sufletul se foloseste de creier ca de un instrument, si ca la randul sau, creierul ar putea uneori impiedica activitatea sufletului (somn, coma, diferite cazuri patologice...) DAR NU O POATE CREA...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Sufletul exista si functioneaza INDEPENDENT DE CREIER, sufletul se foloseste de creier ca de un instrument"

Ai dreptate, ca sa crezi prostiile astea trebuie intai sa iti "ucizi" creierul, altfel n-ai cum sa iei asa ceva de bun.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

laughinglaughinglaughing

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB:  ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

O vai.
asa cum negrul ii opusul lui alb, asa cum umezeala este opusul uscaciunii, tot asa moartea este opusul vietii. sau cum la tine cineva ii mort, da nu ii mor, ca ii traieste sufletul, dar ii mort, nu ma el. sufletu nu.
Iehova i-a spus lui Adam ca va muri. de ce nu i-a spus ca iti va muri corpul, si sufletul nu? cred ca a mintit Dumnezeu. i-a zis lui adam ca va muri, si de fapt nu a murit. ce explicatii imbecile poti avea.
ca sa chinuiesti pe cineva, trebuie sa il tii in viata. deci conform spuselor tale, DUmnezeu i-ar tine pe cei rai in viata ca sa ii chinuie. cand el a spus ca plata pacatului este moartea. nu chinul venisc

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Lasă i pe iehovişti în pace sunt imbecili rău ai prefera sa calci in picioare 99 de versete doar pentru a se lega de unul neclar, unul metaforic, pe care insa nu il inteleg corect.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Daca Dumnezeu l-a avertizat pe Adam cu privire la "moarte", a facut-o doar pentru a se referi la "moartea sufleteasca", compromiterea vesnica din cauza pacatului.
Biblia este plina de metafore, dar nistr analfabeti strcturali ca iehovistii nu vor face niciodata diferentele intre sens propriu si metafora.
Fereste-te de ei.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu, in bunatatea Lui nu si-a propus niciodata sa ucida vreun suflet asa cum vor iehovistii. Dumnezeu nu va nimici nici un suflet, fie bun fie rau.
Exista insa riscul compromiterii prin indepartarea definitiva de Dumnezeu.

| MskDesign a răspuns:

"Eu personal, nu cred că există rai sau iad"

Eu personal iti raspund ca daca soarele nostru ceresc, prin procesele sale nucleare, ar face o mare explozie in care planeta noastra ar fi arsa complet, sunt curios daca s-ar mai gandi cineva daca exista sau nu rai sau iad laughing

| Lawliet14 a răspuns:

Moartea clinica iti spulbera rationamentul.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine, dar argumentarea ta e cam puerila laughing

| fllu07 a răspuns:

Uite, inainte ca adam sa pacatuiasca Dumnezeu i-a spus ca daca incalca porunca lui va muri. nu i-a spus ca va fi chinuit vesnic.
apoi dupa ce adam s-a dovedit a fi neascultator in geneza 3:19 Dumnezeu i-a spus: "tarana esti si in tarana te vei INTOARCE"
nu esti de acord ca, ca sa te intorci intr-un loc trebuie sa fi fost mai intai acolo. poti sa spui ma intorc la Bucuresti daca tu nu ai fost niciodata in Bucuresti? nu. spui ma duc la Bucuresti.
atunci, unde a fost adam inainte sa existe? mai mult nu exista nici o dovada ca Iehova ia condamnat pe adam si eva la chinul vesnic.
Ar fi fost drept din partea lui Dumnezeu sa le spuna ca vor fi chinuiti vesnic in foc. sau, este Dumnezeu nedrept? spune una si face alta?
e adevarat cei ce se razvratesc cu buna stiinta si fac rau trebuie pedepsiti, dar uite ce pedeapsa primesc ei: 1Tesaloniceni 2:9: Distrugerea vesnica, definitiva, dinaintea domnului. fara drept de inviere.
apoi despre cine se spune ca este la conducerea iadului? Diavolul, nu?
atunci daca asta ar fi vointa lui Dumnezeu, sa ii chinuie pe oameni in iad, crezi ca Diavolul (impotrivitor) ar colabora cu Dumnezeu? s-ar spupune lui, acceptand sa ii chinuie? mai mult, in ieremia 7:31 se spune ca israielitii s-au strans intr-o vale... sa aduca inchinare unui idol, inchinare ce prevedea sa isi arda copii in foc. Dumnezeu spune: "lucru care eu nu l-am poruncit, nici nu mi se suise in inima". din nou: spune Dumnezeu un lucru si face altul? spune ca nu s-a gandit sa ii arada in foc dar apoi face un asemena loc, unde sa ii arda?
in plus biblia vorbeste de 9 invieri facute de Isus unii dintre apostoli, dar si unii profeti inainte de Isus.
de ce nici unu dintre cei 9 nu vorbeste despre ceea ce a patimit dupa moarte, sau despre faptul ca a trait bine alaturi de Dumnezeu? cel mai elocvent exemplu este lazar, pritetenul lui Isus, care 4 zile a fost mort, deja era in putrefactie, totusi el nu a spus nimic din ceea ce a fost acolo.

concluzie? IADUL NU EXISTA.

| NGheorghe a răspuns:

Mortii sunt bagati in mormant.
Conform "teoriei" crestine cica toti mortii vor reanvia si apoi vor fi dusi in rai sau in iad. Problema este ca iadul si raiul sunt plini cu oameni care nu mai mor.
(Un cais Doi caisi) exista o diferenta intre oameni, morti, si reanviati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa.si? mi-ai sps de ce nu crezi, da nu ma intereseaza, insa daca nu crezi, de ce te intereseaza pe tine? asta nu prea pricep io.si mai vrei si argumentari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey iti sugerez sa studiezi neurologia

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Apreciez diacriticele, insa "eu personal" PRACTIC sunt de parere ca pentru moment ar trebui sa-ti notezi gandurile intr-un carnetel ceva, ca momentan nu sunt suficient de coerente pentru a fi facute publice.

| chazz a răspuns:

Corpul nostru, fizic e o masinarie, ceea ce il anima, este sufletul. Care ii da scanteia, viata. Ceea ce ramane este spiritul, dupa moarte. De aici nu iti pot spune mai multe deoarece nu stiu adevarul, doar teorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chazz):

Corect si nu prea, ceia ce il anime sunt neurosubstantele care asigura procesele metabolice, deci spiritul e un mit.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Despre vesni ia tuturor sufletelor vorbeste intreaga Scriptura. Se pare ca asta nu este suficient pentru iehovistii care ignora 99% din dovezile bibliei numai pentru vreo metafora pe care nu o inteleg si o fac sa sune cum vor ei.
Sufletele toate sunt vesnice.

| Uncais explică:

Se pare că subiectul a cam degenerat. După câte observ, este mult mai important faptul că am repetat un cuvânt decât întrebarea în sine. Unii au spus că nu au prea înţeles ce am zis, aşa că lăsaţi-mă să reiau.

Omul funcţionează datorită legăturii stabilite între organe, oase, nervi etc. Privind acest lucru, noi putem vedea, auzi, mirosi, simţi ş.a.m.d.
Am vrut să spun că teoria mea (poate au avut-o şi alţii înainte să o am eu, dar în fine) constă în faptul că odată ce organele tale nu mai funcţionează, tu nu mai poţi face nimic; odată ce organele de simţ sunt "pa", nu se mai reproduc simţurile. De aici şi ideea că după moarte nu ajungem nicăieri. Eu cred că după moarte nu mai există viaţa pentru că noi funcţionăm astfel datorită unei serii întregi de factori cărora li se datorează totul.
Am cerut argumente privind strict întrebarea însă mulţi aţi deviat de la subiect. Sper ca acum să mă fi înţeles cât-de-cât şi că îmi puteţi da nişte răspunsuri directe evitând luarea în seamă anumitor greşeli pe care le-am făcut grăbindu-mă. Mulţumesc! happy