| Johnislifetp a întrebat:

Am stat mii si mii de nopti sa ma gandesc care este religia adevarata, care religie este pe placul lui iisus si lui dumnezeu?
|Funda|

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Am sa iti spun o povestioara, e povestioara vietii mele. cand eram mai mic ma intrebam daca este sau nu Dumnezeu, dar pentru ca nu era net sa dau un serch, am ales sa cred ca este. fiindca vedeam preotii ca nu respecta biblia si nu sunt corecti, am ales sa cred ca nu exista Dumnezeu pentru ca el ar face dreptate. mai tarziu am ajuns la facultatea de biologie, unde am invatat multem dar printre altele am avut un curs de evolutionism, care explica cum s-a format tot, ceea ce imi intarea mai mult teoria ca nu exista Dumnezeu. dar parca am simtit sa mai caut, am tot cautat, desi eram ateu. pe la 29 de ani am intalnit o fata foarte religioasa, martora a lui Iehova, o vedeam foarte "batuta in cap". dar noi am inceput sa discutam si sa discutam zile, chiar saptamani, de parca nu se mai termina subiectul, fiecare cu argumentele sale. cat ne documentam noi am inteles ceva extraordinar de important, aici este si raspunsul la intrebarea ta, ceva ce nu ne invata nimeni : Dumnezeu este Creatorul universului si a tot ce exista, credinta oamenilor este doar in Dumnezeu, iar religia se baga intre oameni si Dumnezeu. intre timp eu cu acea fata ne-am imprietenit, am devenit iubiti si ne-am casatorit. dar eu tot nu prea cream in Dumnezeu, iar ea nu prea mai credea in religia ei. citisem la un momentdat o carte in care zice ca Dumnezeu este doar in noi, in sufletul nostru, doar acolo trebuie sa cauti daca vrei sa il gasesti. am inteles destul de greu cum sa il caut. dar am inteles ca Dumnezeu nu este un mos pe un nor care ne da porunci si ne zicem ce si cum sa facem, sau ne dirijeaza viata. am inteles ca Dumnezeu a lasat totul in echilibru, fara reguli pentru ca iarba nu creste dupa reguli cum nici copacii nu infloresc dupa reguli cum nici cutremurul nu porneste dupa reguli. perfectiunea nu inseamna ca toate lucrurile sa fie foarte bune, perfectiunea inseamna echilibru. cu un cutit putem sa taiem o paine sa sculptezi si ai un venit, sau poti sa ucizi, totul depinde de tine. Dumnezeu ne-a lasat liberi sa facem ce vrem, dar daca facem lucruri bune vom avea parte de lucruri bune, daca facem fapte rele primim si noi lucruri rele, iar daca faci bine unei persoane nu te astepta ca tot ea sa iti intoarca binele, acel bine se intoarce atunci cand ai nevoie. un alt lucru important este sa faci bine din suflet atunci ai sa poti sa te bucuri de ceea ce faci sa fii impacat cu tine, echilibrat, si asa il vei gasi pe Dumnezeu in sufletul tau. Totul este posibil in viata noastra, toate lucrurile sunt frumoase, depinde doar de noi cum le privim. Acum eu si sotia mea, care nu mai este martora, suntem foarte fericiti ne rugam Lui Dumnezeu, asa cum stim noi mai bine, adica din tot sufletul. Tine minte ca religia te pune sa urmezi un tipar, un exemplu, ceva diferit de tine, nu ii intereseaza cu adevarat de tine si nu iti sunt alaturi cu adevarat, Dumnezeu nu va iesi niciodata din sufletul tau. Iti doresc doar fericire si sanatate.

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, probabil ai stat.

| danay72 a răspuns:

Biblia te poate ajuta sa identifici religia adevărata. Sper ca aceste idei sa îți fie utile.
CUM PUTEM ŞTI CARE ESTE RELIGIA ADEVĂRATĂ
5. Cum pot fi recunoscuţi cei ce practică religia adevărată?
5 Cum putem găsi „calea care duce la viaţă"? Isus a spus că religia adevărată va fi evidentă în viaţa celor ce o practică. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun dă roade bune." (Matei 7:16, 17) Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. În continuare vom analiza şase cerinţe pe care trebuie să le îndeplinească cei ce practică religia adevărată.

6, 7. Cum consideră slujitorii lui Dumnezeu Biblia, şi ce model ne-a lăsat Isus în această privinţă?
6 Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.

7 Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.

8. Ce presupune închinarea adusă lui Iehova?
8 Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus ne-a învăţat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt calităţile sale. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!". Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). În mod asemănător, închinătorii adevăraţi din prezent îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt scopurile şi calităţile sale.

9, 10. Cum demonstrează creştinii adevăraţi că se iubesc unii pe alţii?
9 Slujitorii lui Dumnezeu manifestă iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate puternică. (Citește Coloseni 3:14.) Membrii religiilor false nu fac parte dintr-o familie mondială, unită prin iubire. De ce putem spune lucrul acesta? Dacă ar fi uniţi de o astfel de iubire, nu s-ar ucide între ei din cauza deosebirilor naţionale sau etnice. Creştinii adevăraţi nu ridică arma nici împotriva fraţilor lor de credinţă, nici împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele... să ne iubim unii pe alţii. Nu cum a fost Cain, care provenea de la cel rău şi şi-a înjunghiat fratele" (1 Ioan 3:10-12; 4:20, 21).

10 Cu siguranţă, iubirea adevărată nu înseamnă doar a nu-ţi ucide semenii. Creştinii adevăraţi îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi a se încuraja (Evrei 10:24, 25). Ei se sprijină în timp de necaz şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’ (Galateni 6:10).

11. De ce este important să recunoaştem că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu?
11 Creştinii adevăraţi recunosc că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia spune: „În nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12). Aşa cum am învăţat în capitolul 5, Isus şi-a dat viaţa pentru a-i răscumpăra pe oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Iehova l-a numit pe Isus Rege al Regatului ceresc, guvernul care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său. Numai aşa putem primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa" (Ioan 3:36).

12. Ce înseamnă a nu face parte din lume?
12 Închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii discipoli ai lui Isus se supun Regatului ceresc. De aceea, nu se implică nici în politică şi nici în conflictele acestei lumi, păstrându-şi neutralitatea. Totuşi, dacă alţii doresc să se înscrie într-un partid politic, să candideze pentru o funcţie politică sau să voteze, ei nu se amestecă în aceste decizii. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Dar, dacă li se cere să facă ceva care contravine normelor lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni" (Faptele 5:29; Marcu 12:17).

13. Cum consideră adevăraţii continuatori ai lui Isus Regatul lui Dumnezeu, şi ce fac ei în acest sens?
13 Adevăraţii continuatori ai lui Isus anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos nu îi îndeamnă pe oameni să se bazeze pe conducătorii umani pentru rezolvarea problemelor lor. Ei anunţă că Regatul ceresc al lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc „va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate [din prezent] şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit" (Daniel 2:44; Revelația 16:14; 19:19-21).

14. După părerea ta, ce religie întruneşte cerinţele după care poate fi recunoscută închinarea adevărată?
14 Având în vedere ce am analizat până acum, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi bazează toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut că numele lui Dumnezeu este Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire adevărată şi credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii? Ce religie întruneşte toate aceste cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova. (Citește Isaia 43:10-12.)

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

"În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE. "

1.) De ce ar fi logic sa transmiti o informatie printr-un singur mod, atat timp cat doresti ca acea informatie sa fie cunoscuta de cat mai multi oameni?
Unde e logica in asta?
Când ai mai multe sanse sa vinzi un lucru? Când postezi un singur anunt publicitar sau când postezi mai multe?
No logic. Dap. No logic.

2.) Presupunând prin absurd ca ce ai spus ar fi logic... E doar logica umana, nu divina. Si nu ai nicio garantie ca cele doua coincid. Ba din contra, ai toate motivele sa te indoiesti, mai alest daca ne gândim ca Dumnezue a creat un Univers cu miliarde de miliarde de stele si planete, populând-o doar pe una. Totul pentru noi. Iar asta, dupa gândirea umana, nu are nici un sens. E doar un exemplu.
Deci, de unde stii ca logica ta coincide de data asta si cu logica lui Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni TOATE CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singură!

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Aha.
Deci daca Dumnezeu ar transmite o informatie prin doua sau mai multe moduri distincte atunci automat ele vor fi si contradictorii. Foarte interesant.

De acum incolo cand vreau sa vand ceva postez un singur anunta, ca daca as posta mai multe as intra intr-o contradictie flagranta cu mine insumi.
E bine de stiut.
Daca as posta un anunt in ziarul Adevarul ca vand frigiderul si alt anunt in ziarul Libertatea atunci cele doua anunturi se vor contrazice intre ele, chiar daca e practic tot anuntul ala...
Foarte tare. In sfarist inteleg si eu gândirea ta.

Cu toate astea nu mi-ai raspuns inca la a doua intrebare. De fapt aia era nelamurirea mea cea mai mare.
2) De unde stii ca logica ta coincide cu logica lui Dumnezeu?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Gata? Te-am pierdut deja?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iisus s-a nascut evreu si tot evreu a murit.
Faza cu invierea este ceva mai greu de crezut.
Iar asa-zisul dumnezeu biblic YHWH nu avea nimic de divin.

| VelaJohnny a răspuns:

Religia intemeiata de apostolii lui Isus e adevarata? Daca da, studiaza N.T si traieste in armonie cu principiile apostolilor. Asta va insemna sa renunti la unele obiceiuri, traditii, sarbatori etc. Noteaza pe o foaie fiecare lucru care caracterizeaza crestinismul adevarat. Sa stii ca sunt oameni care respecta 100% traditia lasata de apostoli in Biblie, exista o religie, insa nu-ti dau nimic mura-n gura, plus ca vor zice altii ca fac prozelitism. Trage tu singur concluzia.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

De ce am crede apostolii lui Isus, de ce sa urmam religia intemeiata de apostolii lui Isus si sa nu urmam religia pe care Isus (Pacea fie asupra sa!) a urmat-o?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Ce religie a urmat Isus? Ai uitat ca a fost de religie iudaica? S-a nascut in acea religie, a copilarit in acea religie, a murit in acea religie. Moartea lui Isus a adus schimbarea. Isus cat a trait a dat legi si principii, iar continuatorii lui le-au urmat, crestinismul fiind fondat pe baza invataturilor lui Isus. Apostolii nu au intemeiat crestinismul pe baza ideilor lor, ci pe baza invataturii primite. Intelegi de ce religia pe care a avut-o Isus nu e de urmat, ci religia care se despinde din invataturile lui trebuie urmata, pe care au urmat-o primii crestini si care se afla in paginile Bibliei. Bun, informatia asta e strict din punct de vedere crestin, poate nu vei fi de acord dar na... happy

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poti sa imi arati unde anume in Biblie, Dumnezeu spune poporului profetului Moise sau descendentilor sai ca religia lor este iudaismul sau crestinilor ca religia lor este crestinismul? Cum sa nu fie de urmat religia lui Isus, daca el nu a stricat legea ci a implinit-o. La fel ca si profetii de dinaintea sa, le-a cerut oamenilor sa se supuna vointei lui Allah si i-a avertizat sa stea departe de zeitatile false plasmutie de imaginatia umana. Isus a urmat religia profetilor de dinainte de el, Avraam, Moise etc. In Quran 3:67 Allah spune: "Avraam nu a fost nici iudeu, nici creştin. El a fost credincios adevărat şi întru totul supus lui Allah [musulman], şi nu a fost dintre cei care-I fac semeni"

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Oamenii au categorisit credintele diferite. Intai a fost legea lui Moise, numita iudaism, dupa Isus a dat si alte porunci si principii, iar continuatorii lui Isus, fiind un pic diferiti fata de cei ce respectau doar Legea lui Moise, au fost porecliti „crestini", dupa titlul celui pe care il predicau, Isus. Avraam nu a fost iudaist, nu a avut cum, iudaisti sunt cei ce respecta strict Legea lui Moise. Crestini adevarati sunt numai cei ce respecta toate poruncile lui Isus.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu, nu ai inteles intrebarea:,, Unde anume in Biblie, Dumnezeu spune poporului profetului Moise sau descendentilor sai ca religia lor este iudaismul sau crestinilor ca religia lor este crestinismul?,,. Cred ca esti de acord ca si Avraam se inchina la acelasi Dumnezeu la care se inchinau si Moise, si Isus si Muhammed, iar daca esti de acord, atunci ce religie avea Avraam stiind ca el nu a fost nici iudeu si nici crestin? Oare nu a fost el musulman si dintre cei care nu-I fac semeni lui Allah?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

„Oamenii au categorisit credintele diferite" - tu nu ai inteles ce am vrut sa spun. Asta e numele dat fiecarei religii de catre oameni pentru a se deosebi. In Scripturile ebraice (V.T) scrie de implinirea legii lui Moise. In Scripturile grecesti, (V.T) scrie de ascultarea fata de Dumnezeu, respectand si poruncile date de Isus. In Biblie nu scrie nimic de iudaism sau crestinism. E adevarat, acelasi Dumnezeu, insa formele de inchinare la acelasi Dumnezeu au diferite nume. Felul de inchinare al evreilor este iudaismul. Felul meu este crestin. Al tau este islamic. Intelegi? Musulmanii sunt cei ce respecta Coranul. Pe vremea lui Avraam, oamenii erau etichetati altfel. Avraam era cunoscut cel mai probabil de oameni ca inchinator la Dumnezeul Iahve/Iehova, cum altii erau cunoscuti ca inchinatori ai zeilor Egiptului, etc. Pe atunci nu era o deosebire atat de stricta ca acum.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu cred sigur ca Avraam era cunscut de oameni ca inchinator la Allah, pentru ca El(Allah) ne spune asta in Quran. Tu pe ce te bazezi cand spui ca era inchinator la Iehova, oare nu urmezi unei presupuneri de a ta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Allah inseamna Dumnezeu, nu? Dumnezeu e titlu, nu nume personal. Iehova/Iahve e numele acelui Dumnezeu caruia i-a slujit Avraam. Se folosea numele Dumnezeului lui Avraam pe vremea aceea, intrucat fiecare zeu avea numele sau si trebuia deosebit. Daca doar Allah i-ar fi zis, si atat, oamenii l-ar fi intrebat „Carui Allah?". Rusine sa le fie tuturor celor care au scos numele lui Dumnezeu din Scripturi, astfel fiind pe cale sa fie dat uitarii de catre oameni, si au pastrat numele dumnezeilor falsi. Doar Dumnezeului adevarat i-a fost scos numele care apare de mii de ori in ea. Ti-am explicat de ce era cunoscut dupa numele Dumnezeului caruia ii slujea. Un Dumnezeu anonim era Baal, care inseamna in ebraica „Domnul", el nu avea nume, iar in prezent crestinii il striga pe Dumnezeul lui Avraam „Domnul", adica Baal. In fine, eu vreau sa urmez exemplul profetului Mica, consemnat in Mica 4:5

„Căci toate popoarele vor umbla fiecare în numele dumnezeului său, dar noi vom umbla în numele lui Iehova, Dumnezeul nostru, pe timp indefinit, da, pentru totdeauna."

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

„Se folosea numele Dumnezeului lui Iehova/Iahve pe vremea aceea, intrucat fiecare zeu avea numele sau si trebuia deosebit" - nu Avraam, greseala mea de exprimare.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

,,Allah,, este Numele corect folosit pentru Adevăratul Dumnezeu, iar acesta include toate Numele Sale Divine Excelente și Atributele Sale Perfecte. Allah Preaînaltul este Unul Singur și Unic. El nu are fiu, partener sau egal. El este Unicul Creator și Susținător al Universului. Fiecare creatură mărturisește Unicitatea, Divinitatea și Stăpânirea (Ar-Rubūbiyyah) Sa, precum și unicitatea Atributelor și Numelor Sale. Esența Lui nu se aseamănă cu nicio altă esență. Nu există nimeni asemeni Lui. El este Singurul, Unicul şi Indivizibilul. El este Domnul, fără de Care nu se poate realiza nimic și Cel Care deține Stăpânirea finală. El nu zămislește și nici nu este zămislit. El nu este înnăscut în nimic și nimic nu este înnăscut în El. Toate creaturile au nevoie de El, în timp ce El nu are nevoie de nimeni. Allah Preaînaltul este Omnipotent și Omniscient, Cel a Cărui știință cuprinde toate lucrurile, ascunse sau manifestate, în cea mai bună manieră. El este deasupra a tot ceea ce poate fi înțeles prin intermediul cunoaşterii creaturilor Sale. Allah Preaînaltul, Supremul, este Domnul tuturor și are voință liberă în ceea ce priveşte rezolvarea tuturor chestiunilor. El este Milostiv; Mila lui este fără limite și cuprinde orice. El este complet departe de nedreptate și tiranie. Dreptatea Sa asigură ordinea în Univers, unde nu există nimic altceva în afara ordinii. Nu există nimeni care să-i împărtășească Stăpânirea și nici nu are vreun ajutor printre creaturile Sale. El este Domnul lumilor. Dumnezeu, din cate stiu eu inseamna zeul dominant si nu stiu daca cuprinde toate aceste atributii, insa pentru a fi inteles de toata lumea, eu cateodata folosesc Dumnezeu in loc de Allah.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

In Biblia din care citesc eu, la Mica 4:5 scrie:,, Pe cand toate popoarele umbla fiecare in numele dumnezeului sau, noi vom umbla in Numele Domnului Dumnezeului nostru, totdeauna si in veci de veci!,, Intr-o alta versiune a Bibliei scrie:,, Atunci toate popoarele vor umbla fiecare în numele dumnezeului său, iar noi vom merge în numele Domnului Dumnezeului nostru de acum şi până în veac!,,

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

In Biblia din care citesti tu e posibil ca traducatorii sa fi omis numele lui Dumnezeu consemnat de profet. Stii tu discutia mea cu tine pe baza numelui lui Dumnezeu nu? YHWH (numele lui Dumnezeu in ebraica) a fost inlocuit cu titluri precum „Domnul". Putine traduceri ale Bibliei care contin neschimbat numele lui Dumnezeu s-au pastrat. Si te contrazici, Bencheriff. Dumnezeu = Allah = titlul unui zeu, cel mai mare cum ziceai tu. Nu e numele acelui zeu, e titlul pe care il poarta. Cum spui domnul primar, poti spune Domnul Dumnezeu. Dar cand spui domnul primar Marcel, suna altfel nu? La fel, Iehova/Iahve e si Domn, e si Dumnezeu. Substantiv propriu e Iehova/Iahve, Domnul si Dumnezeu sunt substantive comune, au fost scrise cu initiala mare pentru a se intelege despre care Domn si Dumnezeu e vorba.

| ania a răspuns (pentru Idris):

Nu cred că Moise s-a închinat la același Dumnezeu la care s-a închinat Muhammed, nu putea să-i spună lui Moise să nu poftească nevasta aproapelui său iar lui Muhammed să se însoare cu nevasta fiului său vitreg.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu stiu ca paganii dadeau nume zeilor lor, astfel ca toti zeii pagani aveau un nume, Baal, etc. Asa ca atunci cand spui ca Iehova e numele lui Dumnezeu, cred ca ai imprumutat un obieci al paganilor, aceia de a le atribuii nume zeilor. NO OFFENCE!

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Atunci ce inseamna in ebraica יהוה - adica YHWH? Manuscrisele antice arata clar ca e vorba de numele cuiva, si e folosit pentru numele Dumnezeului lui Avraam. Deja, Bencherif, o dam in prostii cu ideea ta. Nu urmezi cursul logicii, si nu accepti corectare. Daca iti vorbea un frate din religia ta, reactionai altfel, dar ca iti vorbeste un crestin, dintr-un cult fata de care ai prejudecati, nu-ti place. Eu asta simt.

Plus ca in Coran scrie „In numele lui Allah", din cate am observat din niste surse. Culmea ca Dumnezeul care a dat nume sa nu aibe nume. Eu iti sugerez sa mai citesti odata pagina de pe wikipedia, si considera-l pe Moise un imprumutator de obiceiuri pagane, bine? happy

https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

In plus, acele 99 de „nume" ale lui Allah, sunt de fapt titluri, nu nume personale. Un nume personal nu inseamna o eticheta, gen „Cel Preainalt", sau „Milostivul". Intr-un anumit sens, sunt nume, insa in sens strict pentru ca asa este chemat el, cu acele titluri, dar nu implinesc cerintele sa fie nume in sens deplin.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai stii si tu de unde a aparut YHWH. Evreii evitau sa pronunte numele divin, se temeau sa il pronunte si l-au inlocuit cu YHWH. Ori de cate ori apareau unul din numele divine ei puneau tetragrama YHWH. Eu il consider pe Moise, ca profet al Islamul din perspectiva Quranului.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

,,Culmea ca Dumnezeul care a dat nume sa nu aibe nume.,, Da, el a dat nume, insa nu se cuvine ca el sa aiba un nume, pentru ca altfel s-ar compara cu creatia Sa, ceea ce este imposibil, ca Dumnezeu sa fie comparat cu creatia Sa.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

D-aia ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui? Nu e un argument solid ce zici tu mai sus, daca iei in considerare toti factoriiwinking
YHWH este numele, nu o inlocuire a numelui. Evreii pronuntau numele lui Dumnezeu pana la un anumit timp in istorie, dupa cei religiosi au incetat. Mă, Bencherif, citeste atent site-ul ala cu numele lui Dumnezeu in Scripturile ebraice.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu citesc eu Wiki, Wiki nu e sursa autentica a nici unei religii. Conform Bibliei a creata dupa chipul si asemanarea Lui, inca o dovada a comparatiei Creatorului cu creatia, Dumnezeu este perfect in timp ce noi nu suntem.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Nu suntem, dar Adam si Eva au fost. Dumnezeu i-a creat perfecti, bineinteles, limitati fata de Dumnezeu, dar perfecti in limita aceea. Si noi putem fi perfecti daca traim vesnic si implinim toata legea divina.

| NGheorghe a răspuns:

Daca tu in atatea "mii si mii de nopti " nu ai ajuns la o rezolutie atunci nu vad de ce ai accepta parerile noastre de moment la care ne gandim nici trei minute! Te-ai surmentat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai scrie in biblie, da nu stiu daca o poti tu citi fiindca este foarte groasa si in ea scrie marunt si e atat de greu de priceput, numai desteptii inteleg ce scrie in ea, prostii nu, deci nu are rost.

| 6684464 a răspuns:

Citeste Noul Testament si vezi care religie se incadreaza cel mai mult.
Eu, personal, cred ca protestantii si/sau neoprotestantii.

| Idris a răspuns:

Pentru a afla adevarata si care religie a fost urmata de Isus (Pacea fie asupra sa!), ar trebui sa te intrebi ce anume a facut el si daca ar fi putut fi crestin, stiind ca crestinismul a aparut la mult timp dupa el. Iti voi prezenta cateva lucruri, de pe urma carora sper ca vei putea trage tu singur concluziile:
1) Moise (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) și Aaron (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) făceau abluțiunea înainte de rugaciune; ei iși spălau mâinile și picioarele de fiecare dată când ei doreau sa intre pentru a se ruga, respectand astfel o porunca divina. Isus nu a facut exceptie de la practicarea ablutiunii, fapt ce este mentionat in Iacov 4:8. Crestinii nu fac ablutiunea si nu isi spala mainile si picioarele inainte de rugaciunile lor ca urmare a unei Porunci Divine, insa musulmanii fac abluțiunea înainte de a merge să se roage la moschee. Musulmanii își spală mâinile, picioarele, fețele etc.
2) Vechii Profeţi şi cei care i-au urmat pe aceştia, obişnuiau să se prosterneze în rugăciune, şi îşi plecau feţele lor, atingând pământul, Moise, Aaron, Iosua, Ilie, David etc. Isus (Pacea fie asupra sa!) a urmat cu grija acestei legi si s-a prosternat atingand pamantul cu fata sa si s-a rugat Dumnezeului cel Preaputernic. Astazi crestinii ingenucheaza în faţa crucii şi îşi unesc mâinile în rugăciune; ei se închină, trasând un mare semn al crucii, începând cu capul şi până la piept, apoi de la un umăr la altul, practică ce nu îi poate fi atribuită lui Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!). Musulmanii se prosternează în rugăciune, ei îşi pleacă feţele lor atingând pământul, în timpul celor 5 rugăciuni obligatorii zilnic.
3) Moise (Pacea lui Allah fie asupra sa!) postea pentru 40 de zile, fara a manca si a bea nimic, la fel David, Ilie, Ezra si Daniel iar Isus a implinit si el aceasta, postind pentru 40 de zile fara a manca si a bea nimic, insa atunci cand crestinii tin post, acestia se abtin doar de la carne, oua, etc, mancand altceva pe parcursul zilei, iar musulmanii postesc de dinainte de rasaritul soarelui pana la apus, pe tot parcursul lunii Ramadan, abtinandu-se de la mancare, bautura, relatii intime etc.
4) David (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) obişnuia să salute oamenii prin formula "Shalom aleichem", care în limba ebraică înseamnă "Pace vouă!" Isus de asemenea a urmat această tradiţie şi de asemenea obişnuia să salute în aceeaşi formă, spunând: "Pacea fie asupra voastră!" Astazi, crestinii nu se saluta unii pe altii spunand:,, Pace voua!,, dar musulmanii obişnuiesc să se salute unii pe alţi prin formula "As-salamu "aleykum!", care în traducere din limba arabă înseamnă "Pace vouă!"
5) Moise nu consuma carne de porc, conform interzicerii, iar Isus a urmat si el aceasta lege, insa astazi multi dintre crestini consuma carne de porc, ignorand astfel unele dintre cuvintele lui Dumnezeu. Musulmanii nu consumă carne de porc și nici produse derivate din aceasta pentru ca ele sunt interzise.
6) Femeile acoperite de valuri au trait in jurul lui Isus si a profetilor anteriori, insa in zilele noastre cele mai multe femei crestine sunt neacoperite afisandu-si fara modestie frumusetea, in timp ce femeile musulmane sunt acoperite si nu isi afiseaza frumusetea.
7) Avraam si urmasii sai erau circumcisi, iar Isus (Pacea fie asupra sa!) a fost si el circumcis de asemenea, insa astazi bărbatii creștini nu sunt circumciși, în general, datorită greşitei interpretări al lui Paul care a proclamat că circumcizia este legată de inimă, fiind o chestiune spirituală, dar ca practica generala toți bărbații musulmani sunt circumcişi pentru că aceasta a fost practica profetului Avraam (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) şi, de asemenea, aceasta a fost o practică (Sunnah) a iubitului nostru profet Muhammad (Pacea şi binecuvântarea lui Allaah fie asupra sa!).
Asadar, Isus a urmat şi a împlinit Legile Profeţilor de dinaintea sa, el a fost musulman şi religia sa a fost Islamul. Acum ramane la aprecierea ta daca vrei sa il urmezi intr-adevar pe Isus (Pace fie asupra sa!) si religia pe care el a urmat-o. Tot ce iti ramane de facut este sa iti scoti din minte si din suflet tot ceea ce stiai inainte si sa iti raspunzi la intrebari intr-un mod rational. Cere lui Allah (Dumnezeu) sa fi calauzit pe calea cea dreapta si daca El va vrea, aceasta calauzire nu va intarzia sa apara.