| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut tot felul de interesati in religie.Bai deci eu nu cred ca exista dumnezeu.Adica la vazut cineva? in isus cred pentru ca a fost vazut si deci exista. Dar imaginati-va ca multi oameni se abtin in a ucide sau a fura pentru ca fac pacat. Daca nu ar exista religia ar fi mare tambalau.Religia e buna si e facuta de un om destept dar a fost prea intrupata ceresc.

13 răspunsuri:
| Bia_8599 a răspuns:

"Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima" (Ieremia 29, 13).
Il poti vedea pe Dumnezeu in tot ce ne inconjoara pe pamantul acesta cu o asa de minunata arhitectura: campii cu iarba si flori, dealuri si munti, padurile fara sfarsit, rauri si lacuri ce ne uimesc si ne incanta.
Când te uiţi la o pictură nu îţi trebuie dovezi extra ca să ştii că există un pictor.
"În adevăr, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vede lămurit de la facerea lumii, când te uiţi la ea cu băgare de seamă în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi." Romani 1:20

| Raquella a răspuns:

Cine cauta gaseste.

| morningstar a răspuns:

Si nu ne spui tu cine a fost omul acela destept. Sunt si gura ca nu stii, asa ca nu mai trage concluzii fara nicio teza.

| CobraLeon a răspuns:

Deci "bai" tu nu crezi, dar crezi...cum vine asta? Dragule, presupun ca daca nu ar mai exista religie tu te-ai duce sa omori si sa furi?! Esti de-a dreptul absurd. Nu ar fi nici un tambalau, dimpotiva ne-am destepta si noi mai repede...

| nesuferit a răspuns:

Omul are NEVOIE de religie. religiile sau schhimbat si probabil se mai vor schimba, neputinta omului in inpinge sa creada in paranormal
Pace

| anka89 a răspuns:

M-am gandit de multe ori la aceasta varianta,adica daca nu ar exista religia si cineva de care sa ne fie"frica" am fi vai de noi.
Oricum ii alegerea fiecaruia sa creada sau nu,nu te poate obliga nimeni.
Sa vorbesti despre religie,sau sa intrebi daca ceilalti cred sau nu este un subiect foarte delicat, si mai trebuie sa ai grija si ce zici, ca alta zici si 10 gresite inteleg.Nu ne putem intelege unul pe celelat in ziua de azi.

| CherryLove a răspuns:

Nu poti sa crezi in Iisus fara sa crezi in Tatal. In asta consta credinta in cele vazute si indeosebi cele nevazute tongue credinta nu se intemeiaza doar pe baza de dovezi

| danielcretu1980 a răspuns:

Pentru fiecare din noi divinitatea poate exista sau nu. e o alegere personala, nu trebuie dovezi. e nevoie de credinta. sau de lipsa ei.

Daca tu crezi ca nu exista, asa e pentru tine.
Dar sa nu te plangi cand nu e nimeni sa te ajute, nici macar forta divina happy.
asta-i

| florin08 a răspuns:

Asta e frate fiecare cu mentalitatea lui.Eu am zis ca nu cred in Sfantul Duh si Tatal dar in Isus cred pentru ca a fost vazut.Da unii jiboni nu inteleg. Apropo tudus inainte de isus nu existau legi si nici state.Asa ca inainte sa mai raspundeti documentati-va intai.

| tudus a răspuns:

Daca nu ar fi religie nu ar fi haos pana si legile statului interzic anumite lucruri care le interzice si biblia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heeeiii comunitate TPU? ia priviti la florin.bai deci el nu crede.da crede.el e cu c.u in doua luntre; el si crede, si nu crede.deci e specie aparte.mai nesocotitilor? unde-l incadram mai? la atei nu se poate, ca totusi crede.da nici la crestini nu -l primim ca nu crede ca noi.fiti atenti acilisea.il lasam in pace deocamdata. daca el cauta sa-si faca prozeliti, inseamna ca tinde sa infiinteze religiunea de mijloc.care-i aduna pe toti. gramada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Florin08 tu l-ai vazut pe isus? pe vremea aia erau istorici nimeni nu pomeneste de el tu spui ca lau vazut

| mEr a răspuns:

Pai gandeste-te ca tu ai muri daca dumnezeu nu ar avea grija de tine deci asta ii dovada, da lasa ca sa crezi cand vine Apocalipsa.