| ManuelCosma a întrebat:

Am voie sa ma fac actor da ca sunt pocait/penticostal?

Răspuns Câştigător
| Pocait01 a răspuns:

Ai voie să faci ce vrei, cât, unde și cum poți.

Dar dacă te interesează mai mult să fii curat înaintea lui Dumnezeu atunci întreabă-ți prietenii și prezbiterii de la biserică.
Dumnezeu ne-a spus că toate ne sunt îngăduite, dar nu toate de folos, nu toate zidesc. Tu cu ce scop vrei să devii actor? Crezi că vei putea proteja imaginea lui Hristos din tine prin personajul pe care-l vei juca, sau filmul/teatrul în care vei participa? Sunt lucruri pe care trebuie să le discuți cu prietenii și prezbiterii din biserica în care ești.
Sigur că nu este nimic greșit în a fi actor într-un film creștin care-L proclamă pe Hristos; dar este greșit să fii actor în filme ce proclamă curvia, de exemplu.

P.S. Fiind creștin penticostal presupun că în biserica voastră se vorbește mult despre Duhul Sfânt și cum Acesta ne ajută să înțelegem toate învățăturile Domnului Isus. Dar să știi că dacă nu citești nu va avea cu ce să lucreze în tine. Spor la citit.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai nevoie de actorie sa fii penticostal
https://www.google.com/......ps?/search

sau schizofrenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar crezi ca e ceva plăcut înaintea lui Dumnezeu?

| AVAAVA a răspuns:

Cum ai ajuns penticostal, te-ai botezat la maturitate sau de mic copil?

| Constantin9704 a răspuns (pentru AVAAVA):

Penticostali din părinți dar tot se botează la un moment dat, cel puțin la la o vârstă adultă! De mici copii se botează la ortodocși doar.

| AVAAVA a răspuns (pentru Constantin9704):

Și ți se pare normal ca un copil sa fie privat de botez?
Eu consider ca botezul copilului trebuie făcut cât mai repede, sarcina care cade în cârca parintilor, dacă aceștia sunt responsabili.
Tăierea împrejur care este o practica premergătoare botezului, a legii celei vechi, se făcea si copiilor. Apostolii botezau "case întregi", nu doar pe adulți.
Plus ca nimeni nu poate spune cu exactitate când un copil devine adult.
Botezul primit din frageda pruncie poate fi întărit prin Taina spovedaniei, poate de asemenea scădea în intensitate printr-o viata dezordonata, sau poate fi pierdut complet prin renunțare.
Prin pierderea lui, ne întoarcem inainte de Hristos, fiind judecați după faptele Legii, iar Pavel a spus ca atunci când trăim după lege, se cade sa ținem toată Legea nu doar ce ne convine.
Prin botez, primind nașterea din nou, avem datoria sa trăim în har după legea noua, și anume Iubirea, respectand tainele Bisericii care au fost păstrate nealterate, taine săvârșite cu ajutorul Duhului Sfânt.
A fi Drept credincios Ortodox presupune mai mult decât o declarație de apartenenta, bifata la recensământ.
Credința fără fapte sau faptele fără credință sunt moarte. Și demonii au credință, dar se cutremura când vad semnul crucii. Și printre atei sunt oameni care fac fapte bune, dar le mai lipsește un lucru.
Doar credința care naște iubire este mântuitoare.
Ca modele de credinta adevărata avem pe însuși Isus Hristos și pe Sfinții Lui.
Toate câteva mii de culte neoprotestante și protestante au renunțat la esența Bisericii, și anume la Sf Taine.
Diavolul a împărțit trupul lui Iisus în mii de mădulare, dar capul rămâne mereu în Biseica Lui înființată la cinzecime, împreună cu mădularele nealterate.
Hristosii mincinoși sunt de fapt liderii cultelor, care propovăduiesc numele Domnului, dar stica prin învățături Lumești esența credinței care mantuieste. Și sunt mulți Hristos mincinoși pentru ca Diavolul are puterea sa se transforme chiar și în înger de lumina. Datoria creștinului este sa studieze istoria creștinismului, iar adevărul îi va lumina pe cei aleși.

| Constantin9704 a răspuns:

Deja ești actor, știai?
Joci bine rolul de sfânt în biserică și de derbedeu in afara ei?☺️
Acum serios, ce legătură are întrebarea ta cu pocăința?!