| Orion19 a întrebat:

Ar fi posibil sa avem mai multe vieti? Adica sa existe reincarnarea.Se spune ca suntem eterni.In ce sens?
Lasati crestinismul,vreau sa stiu pareri obiective despre reincarnare si existenta mai multor vieti,adica sa zicem ca noi suntem facuti sa evoluam si daca nu evoluam in viata asta, ni se mai da una si inca una si tot asa.Stiti filosofia aceea...ma intreb :Oare reincarnarea,mai multe vieti, eternitatea sunt lucruri reale sau false?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai gasit pe cineva sa te bata pe umar sa-ti zica, eu sunt Mitica de la sapte care am mierlit-o alaltaieri? Sau vreo broasca care sa-ti zica, eu is viitoarea ta consoarta? Reincarnarea a fost minciuna spusa de Satana Evei, dar uite ca inca nu s-a confirmat decat ca minciuna, asa ca data viitoare sigur te vei reancarna intr-un simpatic limax.

| danay72 a răspuns:

De fapt, omul când moare nu mai știe nimic. Nu se transforma în altceva.

| anonimg a răspuns:

Daca dai crestinismul la o parte (adica pe Dumnezeu), toate falsitatile -in oricat de mare numar ar fi ele- iti vor parea adevaruri.
Intai zideste temelia si apoi contruieste deasupra; adica mai intai bazeaza-te pe Stanca -pe Domnul Hristos- si apoi vei putea discerne binele de rau si falsul de adevar.
Deci daca Dumnezeu a spus ca omul cand moare il va invia Dumnezeu la sfarsitul timpului fie pentru judecata si moarte vesnica, fie pentru viata vesnica, atunci asa este.
Daca noi ne facem propria filozofie adunand ce ni se pare bun din alte filozofii, ne ratacim; suntem ca o trestie clatinata de vant, deoarece invataturile pe care le aducem nu au o baza, o temelie solida.
Gandul existentei lui Dumnezeu a fost in om chiar de Creatorul nostru. Oricat de tare ar sustine un om ca nu exista Dumnezeu, acest om isi da seama ca are nevoie de Dumnezeu, deoarece am fost creati cu aceasta nevoie. Aceasta este o nevoie spirituala, mai vitala(importanta) chiar decat viata aceasta.
Eternitatea este adevarata, dar doar asa cum o descrie Biblia. O minciuna vine intotdeauna imbracata in adevar; altfel ar fi respinsa indata. Chiar 99% din bisericile crestine sunt false. Nu ma refer la oamenii care intra in ele, ci la invataturile acestor biserici. De exemplu, cum poate o biserica crestina (cum ar fi ce-a ortodoxa, catolica si altele) ca sufletul omului se duce in rai(sau in purgatoriu, iad) dupa moarte, cand Dumnezeu spune contrariul? Astfel oamenii traiesc dupa cum le place cu gandul ca la moarte preotul le va face slujba si vor ajunge in rai indiferent de felul cum traiesc pe pamant. Gresit. Caci daca omul moare fara dragoste fata de semenul sau, sau fara dragoste de Dumnezeu si va invia cu aceeasi stare de spirit, atunci cum poate un asemenea om sa traiasca vesnic in prezenta slavei lui Dumnezeu? Omul cand moare e mort si atat, fie el credincios sau nu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cauta ceva despre hipnoza regresiva.
Sunt oameni care povestesc vieti de acum mii de ani. Unii povestesc chiar vieti pe alte planete.
Dolores Cannon stie cate ceva.

| Deaad a răspuns:

Orice este posibil.

Daca toata lumea ar crede in reincarnare lumea ar fi un loc mai bun pentru ca vom avea grija sa il pastram bun pentru urmatoarea viata.
Nu conteaza daca e real sau nu, dar lumea ar fi un loc mult mai bun.
Decat credinta intr-un rai si iad, este mult mai buna credinta in reincarnare.

| Iunix a răspuns:

Regret să te dezamăgesc dar după moarte gata, pa, la revedere. " Sufletul " nostru care se zice că ar trăii veșnic, nu poate exista fără corp, fără creier. Creierul ar fi „ sufletul ", deci, dacă el moare, murim și noi, moare și sufletul. Nu cred că greșesc când spun că cei mai mulți dintre noi ne imaginăm sufletul unei persoane ar arăta exact cum arată corpul ei dar numai că este transparent și poate trece prin lucruri și că acel suflet va fi la fel ca persoana respectivă când aceasta a fost în viață, adică că sufletul ei poate vedea, poate gândii, poate să-ți amintească diverse lucruri etc. Dar toate aceste procese ( văzul, memoria, gândirea etc. ) depind de creier, de anumite părți din creier. Un suflet nu poate vedea fără creier și fără ochi, un suflet nu-și poate amintii nimic fără memoria creată de creier, un suflet nu poate gândii fără creier, deci, un suflet nu poate exista fără creier, de altfel nici nu există. Au fost cazuri de oameni ce au suferit leziuni ale creierului și care și-au schimbat personalitatea, felul lui de a fii, de ce sufletul lui nu și-a conservat personalitatea, cum se mai poate spune că are același suflet dacă nu mai e la fel, are o altă personalitate. Un alt exemplu, personale care suferă de boala Alzheimer. Acea persoană ușor ușor își pierde memoria ( așa a pățit bunica mea ). Într-un final nu mai știe cine e, nu-și mai recunoaște familia, prietenii etc. Se mai poate spune că acea persoană mai are același suflet? Nu, sufletul depinde în totalitate de creier și nu poate exista fără acesta, de fapt sufletul nici măcar nu există, el nu este decât personalitatea noastră.

Să te întrebi dacă sufletul poate exista fără corp, după moartea acestuia e ca și cum te-ai întreba dacă sunetul unei harpe mai poate exista după distrugerea harpei.

| Bluestar15 a răspuns:

Reincarnarea e neputinta indienilor de a spune ceva despre Creator, ramanand totodata cu constiinta ca exista suflet, dar intrucat nu accepta o geneza a lumii, pica intr-o circularitate oarba si goala de continut.Ba mai mult, presupunand ca sufletele s-ar reincarna, cum numarul populatiei e in continua crestere, cam greu cu reincarnarea happy

| Xena20 a răspuns:

Eu am avut tot timpul senzatia ca avem mai multe vieti, mi-ar fi greu sa cred ca nu avem. unul dintre motivele pentru care cred ca avem mai multe vieti, sunt unii care mor tineri sau copii, de ce unii au parte de o viata intreaga si altii doar 20, 30, 5 ani sau chiar cateva luni, nu mi se pare corect. mai mult ca sigur venim de mai multe ori pe pamant. sunt oameni care au amintiri din vieti anterioare.