| AvalohAlyn a întrebat:

Ar trebui sa ma botez din nou daca vreau sa trec la neoprotestanti?(sa "ma pocaiesc"?)Care sunt primii si primii pasi?
Parintii mei nu sunt religiosi deloc, sunt nepracticanti dar nu atei.Si asta e pentru mine intr-un fel greu.Dar simt ca ar trebui sa trec la neoprotestantism.

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti la lucrurile care te fac fericit, sa faci ceea ce te face fericit.Sa lasi gandurile negative.Tu cauti sa fugi, sa gasesti un fel de refugiu, crezand ca vei scapa de suferinta astfel.Nu scapi, chiar daca te faci tu neoprotestant sau ce mai vrei tu.
Scapi de suferinta atunci cand reusesti sa treci peste lucrurile care te intristeaza si dai o sansa dorintelor tale sa te conduca spre fericire.

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

E" mai multi... multe culte.

Vreo zece principale la noi in tara. Ar trebui sa stii care tin calea si care sunt falsi. In Biblie se vorbeste de cale, nu de cai. Deci n-1 cai sunt gresite. Care sunt alea?

| AvalohAlyn explică (pentru costis):

Care neoprotestanti imi recomanzi tu? Adica care sunt mai principali si mai ok? Penticostali, adventisti sau baptisti? Crestini dupa Evanghelie?

| costis a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu tine de recomandarea mea. Falsitatea si adevarul nu tin de o recomandare. Ideea e ca n-1 sunt facute din teava de la pastor X.

In ce ma priveste, eu merg pe calea parintilor celor cu dar de la Dumnezeu, nu a celor care se ridica singuri deasupra.

| milan9 a răspuns:

Nu-ti pierde mantuirea doar pentru satisfactia gestului de a fi rebel... thinking

În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| minrest a răspuns:

Sa stii ca pentru neoprotestanti, adica pocaiti, sa te botezi si sa te pocaiesti nu inseamna acelasi lucru. Deasemenea, cu spune si milan9, biserica ortodoxa are si ea conceptul de pocainta. Asa ca deocamdata poti sa te mai documentezi. Oricum, stii probabil ca relatia cu Dumnezeu nu vine odata cu apartenenta la o organizatie. Salut.

| AliGab a răspuns:

Daca vrei totusi sa treci la alta religie, te sfatuiesc sa iei fiecare invatatura in parte si sa o studiezi indeaproape, inclusiv cea pe care o ai acum, chiar daca este doar cu numele. Vorbeste cu adeptii lor (pastori, preoti, credinciosi etc.) si cauta dragostea cea mai pura. Abia dupa ce te convingi ca invatatura lor este corecta din toate punctele de vedere, abia atunci adera la alta religie decat ai in prezent.