| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva de a face religia egipteana antica cu ocultismul? Nu de alta dar stau sa imi amintesc cum m-a amenintat cineva acum 2 ani cred, ca o sa ma spuna unui ocultist german care a imbolnavit si un ateu care si-a dat numele pentru ca nu credea in asa ceva si dupa ateul a acuzat ca i s-a pus ceva in mancare. Am mai vorbit o data mai demult despre asta...Eh acel individ imi tot spunea ca doar "cativa" stiu adevarul despre divinitate si ca ateismul oricine poate sa il stie. Ce era curios la tipul ala ca se dadea cineva destul de important, adica nu era orice personaj, cica vroia sa renasca religia egipteana antica. Cel putin asa spunea. El spunea ceva legat de chestii "pagane luciferiene" sau ceva de genul. Eh intre timp am intalnit satanisti care m-au facut sa imi schimb cam radical parerea despre cultul lor.Ei spun ca cultul lor, religia lor nu este asa strans legata de crestinism ci de religia egipteana antica...Nu toti gandesc la fel acum, si satanistii sunt cam mult impartiti in opinii si idei. Ma refer la cei traditionali..De asemenea vad destul de des ochiul lui Horus folosit in d-astea de conspiratii, Illuminati etc etc..Nu stiu daca toate lucrurile astea au o legatura intre ele.Dar vreau sa va intreb ce opinii aveti? Ateii daca nu au informatii legate de aspectele astea ii rog sa se abtina pentru ca le stiu deja opinia.

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Îmi cer scuze dacă prin ceea ce am spus te-am subestimat în vreun fel. Oamenii ar trebui să-i accepte pe toți așa cum sunt.că înainte de religie și alte lucruri trebuie să fim OAMENI. Mulți cred că sunt foarte bine informați dar de fapt niciun om de pe lumea asta nu știe adevărul pentru că oricât de bine ai fi informat, tot există întrebări la care nu ai cum să dai vreun răspuns

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,poate avea legatura cu spiritismul, dar important e sa nu ai obiecte care au legatura cu acesta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca stiti ca si egiptenii in vechime si azi se inchinau la o multime de zeitati, insa inchinarea adevarata si neintinata, este numai una singura. Stiti ce fac azi tigancile si in popoare diferite se practica spiritismul, cu formele lui, ocultismul, vrajitoria, citirea in globul nu stiu cum, carti de tarot si multe alte bazaconii. Acum ganditi-va cine trage foloase de acolo? Dumnezeu nu are loc in viata acelor oameni, Satan este cel ce trage sforile. Sunt o uraciune in fata lui Dumnezeu. (Daca doriti cititi in Biblie cu atentie in Deuteronomul 18:9-13.)

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Aveti dreptate. Multumesc pentru raspuns!

| AnnaaaMaria a răspuns:

Ceea ce incerc eu mereu sa le spun ateilor: ca sa fii ateu ai nevoie de credinta. Crezi ca nu exista o alte lume, iar asta tot credinta e. Am citit recent un articol care mi-a dat cam mult de gandit... Societatile astea secrete incearca cel mai mult dupa parerea mea sa le bage copiilor p o r n o g r a f i e pe gat. Si cand am vazut cata sta in spatele desenelor Disney am ramas cu gura cascata. Iti las aici articolul http://searchnewsglobal.wordpress.com/2013/11/03/p o r n o g r a f i e-si-simboluri-sataniste-in-desenele-animate/
Persoane cu conceptii ciudate am intalnit si eu, fix genul de persoana pe care ai intalnit-o tu, numai ca apartinea cultului islamist. El avea impresia ca detine adevarul suprem, ca el e cel mai smecher si imi spunea mie ca musulmanii vor stapani lumea, ca vor omori toti crestinii care nu trec la religia lor, ca Allah le spune sa isi iubeasca femeile lor musulmane si sa isi bata joc de cele crestine ca sunt niste c u r v e. De-a dreptul o aberatie. Mie personal mi se pare ca religiile astea ciudate ii limiteaza destul de mult in gandire si ii fac sa imprastie ura. Nu zic ca ai nostri crestini sunt cei mai buni, insa daca ascultam ceea ce ne zice Dumnezeu, ii vom accepta pe toti asa cum sunt ei. Eu cred ca religia noastra nu iti impune atat de multe granite incat sa ii urasti de-a dreptul pe cei care nu sunt ca tine. Nu zic ca eu detin adevarul, insa am avut parte de niste intamplari sa le zic asa care mi-au intarit credinta in Dumnezeu, dar daca vrei ti le povestesc pe privat ca nu as vrea sa vada toti.
Societatile secrete incearca sa ne "distruga" crestinismul. De ce oare? Au vorbit atatea vedete ca si-au vandut sufletul diavolului pentru faima. Una din acele vedete e Katy Perry.
S-au dovedit atatea lucruri din biblie ca fiind adevarate, s-au cautat locuri despre care se vorbea in biblie si despre care lumea nu stia si s-au gasit...si mai sunt o gramada de exemple.
Iti recomand sa vizionezi Demascarea industriei muzicale. Se gaseste pe youtube. Nici nu mai stiu ce sa mai zic, ar mai fi atatea si atatea de spus. Daca vrei sa ma intrebi ceva iti voi raspunde cu siguranta. Sterge tu la linkul trimis spatiile acelea pentru ca altfel nu ma lasa siteul sa public raspunsul. Te pup si sarbatori fericite

| anonim_4396 explică (pentru AnnaaaMaria):

Am vazut, sunt extrem de informat pe domeniul asta altfel nu aprindeam discutia. Vroiam o legatura mai profunda eu. Faza cu adevarul explica-i-o lui Zalmoxe ca el este de parere ca adevarul nu este relativ. Din pacate sunt oameni atat de manipulabili incat ei percep doar un singur adevar care numai adevar nu este. Oamenii ar trebui sa isi mareasca orizontul mult mai mult sau pot fi indobitociti foarte usor...In ziua de azi indobitocirea e o practica frecventa.

| anonim_4396 explică (pentru AnnaaaMaria):

Asta ar trebui sa ii spui iar lui Zalmoxe laughing

| anonim_4396 explică (pentru AnnaaaMaria):

Meriti funda, ca raspunsul tau e cel mai bun pana acum.Dar sa vad poate mai raspunde altcineva si poate stie mai multe. Asteapta :*

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place ca faci numai afirmatii dupa afirmatii.Plus ca se scrie voiam nu vroiam.Imi povestesti de manipulare dar nici nu stii sa scrii.

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Wow ai adus si argumentul suprem! Am pus un "r" in plus. Nu esti Lucifer! Esti Allah acum!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, nu voiam neapărat fundă, dar dacă mi-ai dat-o îți mulțumesclaughing îmi place să discut cu oamenii de aici

| anonim_4396 explică (pentru AnnaaaMaria):

Si mie dar cu oamenii ca tine nu ca Allah.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama, cu glume ti-ai tras dintr-odata.Rad cu lacrimi si acuma la ce balarii poti zice! "4. Fără acţiunea conştienţei, materia este doar o formă nedefinită." ba, cum e asta, ba! rolling on the floor Ai fumat ceva? Cum?rolling on the floor))Astea-s afirmatiile fara nici un pic de noima la care apeleaza teistii.Esti teist?

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Esti vai de capul tau...happy Habar nu ai din ce e formata materia tu nene..Invata putina carte. Esti rau laughing Daca percepem culori le percepem ca exista? Daca percepem sunete le percepem ca exista? Astea sunt lucruri de fizica elementara nene. Fugi la scoala.

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Sunt afirmatii cu noima. Teorii a unor cercetatori care inteleg cum sta treaba. Demonstrate prin experimente stiintifice. Problema la tine e ca nu poti pricepe ce scrie acolo. Si mai mult nu numa' ca nu te duce capu' dar nici chestii elementare nu le cunosti. Nu iti mai raspund deoarece esti batut rau in cap. Macar recunosti ca habar nu ai dar nu sa facem pe desteptii. Nu am un obicei sa dau ignore dar cu persoanele atat de proaste care tot raspund fara sa aiba habar despre ce e vorba e bine sa o inchei de tot. Nu de alta dar asa faceti voi cand nu intelegeti... Purtati discutii interminabile si demonstrati cat de redusi sunteti. Poarta discutiile astea cu aia de IQ-ul tau sau aia pe dinafara total. Tu nici nu stii ce e aia materie nene. E complet inutil. Ai grija cu cine mai vorbesti asa si in viata ca poate mai intalnesti unu' care mai stie cate ceva si te faci de rahat. Pa.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi cer scuze dacă prin ceea ce am spus te-am subestimat în vreun fel. Oamenii ar trebui să-i accepte pe toți așa cum sunt.că înainte de religie și alte lucruri trebuie să fim OAMENI. Mulți cred că sunt foarte bine informați dar de fapt niciun om de pe lumea asta nu știe adevărul pentru că oricât de bine ai fi informat, tot există întrebări la care nu ai cum să dai vreun răspuns

| Zamolxe777 a răspuns:

Rade de tine.Esti naiv daca crezi tampeniile astea.Si sincer, intrebari de astea pui? Are ceva de a face religia egipteana antica cu ocultismul? Da' n-ai net, bre? Gasesti despre mitologia egipteana, gasesti despre ocultism.

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Nu am spus ca cred. Incercam sa fac niste legaturi. Daca nu m-ai inteles asta e..Plus ca aia a fost acum ceva timp..Am vrut sa vad opinii..Asa daca ai chef poti cauta pe google orice raspuns la orice intrebare de pe TPU asta nu inseamna ca vei gasi ce dori. Trebuia sa te abtii "bre" sau sa cauti tu pe net ca aveai sansa la o funda.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, prietene! Tu cauti opinii nu adevaruri. Opinia e diferita de adevar.De aia ti-am zis, cauta pe net.Suntem in secolul 21, tu ar trebui sa stii diferentele astea.Cel putin asa vad eu viitorul, o lume informata! happy

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

O lume informata prost laughing Stai linistit ca lumea asta a "informatiilor" nu este ceea ce pare. Problema asta este una complicata. Te asigur nu vei gasi pe google asa usor. Poti gasi multe tampeni pe google. Tu iei totul ca adevarat? E o diferenta sa vorbesti cu o persoana cum am facut-o eu cu un satanist de m-a facut sa imi modific multe opinii si sa cauti pe google. Pe google primul site probabil va fi unul crestin ortodox care o sa ii faca spurcati laughing Sau stiri d-alea cu fanatici, bolnavi psihic care nu stiu ce au mai facut. D-aia daca esti in stare cauta tu pe google pentru mine si ai o funda gratuit.

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Adevarul este relativ apropo. Nimeni nu il stie. Mai ales pe tema asta nu am cum sa gasesc adevarul. Nici pe google, si da ai o leaca de dreptate ca eu caut opinii. Dar cine stie poate e cineva care are niste informatii interesante, poate se ocupa cu studiul anumitor religii.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti foarte prost informat.Gasesti pe google: http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei_din_mitologia_egiptean%C4%83 ai acolo mai jos bibliografie si referinte.
http://www.egyptianmyths.net/section-myths.htm ia da-i click pe acolo pe undeva sa vezi povestea fiecaruia.
Stai linistit ca lumea asta a "informatiilor" nu este ceea ce pare.Stiinta zice altceva! Descoperim din ce in ce mai multe lucruri.
Cat despre ocultism: http://www.anandgholap.net/......ism-AB.htm
Dar stii ce? Uite iti las un link si dai in continuare sa vezi cate informatii sunt pe aici. https://www.google.ro/......tps?/webhp

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul este relativ? Parca ai fi un om de stiinta care le stie pe toate.Nu! Adevarul nu este relativ! Si ba da, stim o parte de adevar. http://dexonline.ro/definitie/adev%C4%83r ia dexul!

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

E clar ca nu ai inteles ce am vrut. Eu am vrut o legatura. Ca asa puteam si eu sa gasesc despre fiecare. Dupa faza cu chestia "adevarul nu este relativ" constat ca sunt mult mai bine informat ca tine chiar si in necunoasterea mea..Iti voi da niste principii de baza pe cae nu ma astept sa le pricepi dar incerc:
1. Tot ce este observat depinde de cel care observă, iar realitatea pe care o percepem este de fapt un proces al conştienţei noastre. Viaţa dă naştere universului, nu invers, cum susţine concepţia clasică despre lumea din jur.
2. Percepţia internă şi cea externă sunt legate între ele.

3. Comportamentul particulelor este determinat de prezenţa unui observator.

4. Fără acţiunea conştienţei, materia este doar o formă nedefinită.

5. Universul este structurat şi guvernat de legi şi forţe care sunt favorabile vieţii.

6 şi 7. Timpul şi spaţiul nu sunt lucruri reale, ci doar instrumente ale înţelegerii noastre, pe care le purtăm cu noi aşa cum ţestoasele îşi poartă carapacea.

Ar trebui sa poti gandi ca daca adevarul nu ar fi relativ nu ar exista niciodata pareri contrarii. Adevarul este relativ. Sunt multe probleme si filosofice la mijloc. Era una "Frumusetea lucrurlui este dat de lucru sau de ochii privitorului?" Este clar ca noi percepem adevarul pe baza viziunii noastre..Adevarul este clar relativ.

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

De aceea lumea este usor manipulabila deoarece are perceptiile tale. Nu trebuie sa gandim asa.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti! Gresesti mult! Tocmai ti-am dat dexul. Ceea ce faci tu sunt afirmatii nefondate. Obiectivitatea nu are nevoia de credinta ta, ea exista independent."Timpul şi spaţiul nu sunt lucruri reale, ci doar instrumente ale înţelegerii noastre" serios? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Zamolxe777):

Bine bro! Tu detii adevarul! Tu esti Lucifer! Fericit?

PS: Ma asteptam sa nu pricepi nimic happy