| MirrorsSpeak a întrebat:

As-i vrea sa le pun o intrebare crestinilor. Voi de ce credeti in Dumnezeu mai mult ca in ceilalti zei? adica exista sute de zei pe acest pamant si de ce credeti fix in Iisus, a avut povestea mai bine compusa? A avut mai multe carti despre el?

Si eu am fost crestin si inca sunt in sensul cuvantului doar, dar prefer sa fiu liber viata decat sa cred in niste superstitii...

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu este alt nume sub soare in care sa primesti mantuirea decat numele lui Isus Hristos.Pentru ca este singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu.Pentru ca sangele Lui are putere sa ierte si sa spele de pacate.

| valiion a răspuns (pentru EmaS):

Ai baut ceva sange de-a lui Isus si te-oi fi imbatat, sau esti scapata de la ospiciul Glimboca?
Da ce hemoglobina din sangele lui Isus este facuta cu bomba atomica ca are atata putere?

| Esperança a răspuns:

Cu totii ati fost crestini odata. Dar daca nu ati stiut sa va hraniti credinta,ati pierdut-o! Poate face Dumnezeu sa nu fie moarta, ci doar pierduta si intr-o zi sa o regasiti!
Iar cat despre intrebarea ta nu stiu daca are rost sa iti spun pentru ca nu ai cum sa intelegi fara credinta!
Iar credinta nu se poate demonstra stiintific, deci mai ai de asteptat happy

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Si totusi, tu ai stiut vreodata sa scrii corect romaneste?

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Daca ai ceva de spus, vorbeste intr-o punga si cand ma intorc te ascult!

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Nu vorbeam cu tine, le atrageam atentia celorlalti ca un agramat propovaduieste printre ei.

| Woodenpints91 a răspuns:

Vomit când vă citesc răspunsurile...straight face

| Nuvăsufăr a răspuns:

Fii sigur că dacă se năşteau într-o familie musulmană credeau în Allah, şi nu în Dumnezeu, ar fi zis că Dumnezeu e zeu păgân.
Să fim serioşi, datorită anturajului familiei în care te naşti, alegi un naumit zeu-zei.

| shadovv a răspuns:

Pentru ca celelalte religii sunt eretice, idoli!

| anonim4565 a răspuns:

Pai nu stiu de ce spun unii ca a zis Isus sa nu mergem la bise
sami de-a versetul din biblie
noi credem in EL ca la El e adevarul El insusi e Adevarul

si daca ai fii intr-o biserica crestina ai vedea minuni la rugaciunile oamenilor credinciosi
daca vrei dovezi ca exista si daca vrei sa afli de ce credem in EL vino la o biserica si afla

nu stiu cum sa sa-ti zic la ce biserica sa mergi pentru ca mi-e frica de reactiile celorlalti dar spun ca sa mergi la o biserica penticostala
spun inca odata religia nu mantuieste ea doar iti spune ce sa faci
religia iti spune adevarul despre ce trebuie sa faci

| Catalinnna a răspuns:

Religia pagana a apus demult, in momentul in care oamenii L-au descoperit pe Dumnezeu.
La ce superstitii te-ai referit in ultima parte?

| kamykaze88 a răspuns:

De ce numiti o anumita religie una adevarata? Ati fost acolo voi sa vedeti minunile? Daca eu va zic "Am fost pe luna!" ma credeti? La fel ca mirror si eu cred ca sunt si alte entitati pe acest pamant si daca nu mai sunt acum aici au fost candva. Si in plus in biblie scrie cui apartine acum acest pamant nu? El nu poate fii considerata o entitatae? Nu este el superior omului? Ganditi-va, analizati un pic la rece si lasati deoparte doctrinele care conduc viata voastra

| Purec a răspuns:

Hmm...hai sa incerc sa iti dau si eu un raspuns, chiar daca nu sunt credincios. De ce crestinii cred in Dumnezeu? Probabil din cauza faptului ca aceasta cerdinta este una dintre cele mai manipulatoare. Gandeste-te numai varsta la care sunt botezati copiii, nu au posibilitatea sa aleaga nimic.Crestinii sunt indoctrinati de mici.Este o afacere extrem de profitabila pentru unii happy si daca ne gandim in general cine sunt cei care cred cu atata sinceritate in Dumnezeu? in general ( nu toti sa se inteleaga) ori sunt oameni foarte usor de manipulat, ori sunt oameni fara scoala, ori sunt oameni saraci si lenesi care nu sunt in stare sa faca nimic pentru bunastarea lor decat sa se roage la o divinitate inchipuita.

| Esperança a răspuns (pentru Purec):

Nu te supara domnule Purec, dar cine esti tu de iti permiti sa vorbesti in numele altora?
Cunosti tu viata fiecaruia, cunosti tu gandurile toate de stii de ce crede unul si altul?
E atat de usor sa vorbesti in numele altora, dar de ce nu vorbesti in numele tau si nu ne dai exemple faptele tale marete?(ca sa stim si noi astia "mai incuiati" cum trebuie sa luptam pentru bunastare)

P.S Fii tu insuti schimbarea care vrei sa o vezi in lume!

| Purec a răspuns (pentru Esperança):

1. Nu am spus niciodata ca detin adevarul absolut ci doar am oferit un raspuns intrebarii.
2. Toate religiile lumii au in comun ideea vietii de dupa moarte ( toate s-au nascut din frica omului de moarte. E mult mai placut sa crezi ca o sa plutesti pe un norisor in rai decat sa crezi ca se termina totul nu? 0
3. Spre deosebire de alte religii, Crestinismul nu ofera oamenilor sansa de a alege ce vor sa faca cu viata lor. Tie ti se pare drept ca sunt botezati copii cand inca nici nu pot si constienti de existenta lor? Nu ti se pare ca sunt obligati sa creada? Chiar e atat de dificil sa vezi ca este doar o simpla afacere? Nu poti nici sa te ingropi fara sa dai banul la un preot lipsit de scrupule.
4. Nu stiu cine spunea ca alti zei sunt pagani si de aceea e bine sa credem in Dumnezeu. Ai macar idee cum a fost consturita baza a ceea ce crezi? crestinismul e plin de ritualuri pagane, aproape totul este preluat de la alte religii.
5. Eu nu am atacat pe nimeni, am si spus ca nu vorbesc despre toti credinciosii iar tu marele iubitor de Dumnezeu ma ataci pe mine direct? Asta e marea problema a voastra nu? Nu acceptati opinii diferite ( crede si nu cerceta nu? asta cum suna?)
6.Au "inviat" si altii inainte de iisus
7.M-am enervat destul ma opresc aici.

| Esperança a răspuns (pentru Purec):

Te cred si te inteleg perfect,insa chiar daca ai dreptate asta nu iti da dreptul de a judeca pe nimeni!
Insa nu toti crestinii boteaza copiii de mici,nu toti crestinii au ritualuri pagane! Daca studiem istoria vedem ca traditiile pagane in ziua de azi au ambalaj crestin,dar e treaba fiecaruia cum face. Eu ma straduiesc sa nu traiesc precum paganii si problema la tine e ca ii bagi pe toti intr-o oala,nu uita ca sunt multe religii la crestinism! Si fiecare religie are alte principii, deci data viitoare te-as ruga sa specifici la care crestini te referi!
Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, nu ti-am zis nimic cu rautate voiam doar sa te fac sa vezi cu nu este corect modul tau de a proceda!
O zi buna!

| Purec a răspuns (pentru Esperança):

Nu iau nimic in nume de rau. Nu am judecat pe nimeni, fiecare e liber sa creada ce vrea si sa faca ce vrea nu? Nu cred ca exista crestini care sa nu isi boteze copii? prin simplu fapt ca daca ar face asta ar fi marginaliati. Am spus iubitei mele si parintilor mei ca nu vreau sa imi botez copilul, ca vreau sa ii dau sansa sa aleaga singur in viata. Au facut o fata si m-au privit de ziceai ca l-au vazut pe dracu in fata ochilor) happyCrestinii de orice fel au foarte putine lucruri ale lor.cam totul e preluat. inclusiv semnul crucii a fost facut de altii happy

| Esperança a răspuns (pentru Purec):

In bisericile evanghelice copiii sunt adusi doar pentru binecuvantare,adica doar se roaga pentru ei,dar botezul se face la o varsta adulta,nu obligat sau fortat, ci din simplu fapt ca vrei tu, ca simti tu!
La biserica la care merg inainte de botez se face caticheza 4 luni de zile! Asta inseamna ca sta de vorba cu tine sa vada de ce vrei sa te botezi, daca cunosti Scriptura sau nu! Nu te boteaza ca asa vrea mama/tata/bunica sau ca esti nascut in familie de crestini si sa intri si tu in rand cu lumea, nu! Pentru ca botezul nu este o joaca.
Exemplu il avem chiar pe Isus Hristos care s-a botezat la 30 de ani!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Ceilalti zei sunt zei pagani.
Dumnezeu ii creatorul acestei lumii.

| valiion a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Pai atunci de ce nu te inchini la creator si te inchini la o creatie pe nume Isus?

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru valiion):

Ce creatie pe nume Isus omg da u esti bolnav rau Isus ii fiu lui Dumnzeu
el este cel care tea scapat pe tine de pacate murind rastignit pe cruce la Golgota...

| valiion a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Cum ce creatie, Isus a fost nascut din Maria, ma omule!
Pe mine nu m-a scapat nici macar de hemoroizi, probabil ca ar mai fi nevoie sa-l mi rastignesc odata ca poate mi se vindeca hemoroizii!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru valiion):

Da-ti foc macar asa scapi de hemoroizii

| valiion a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Da ce-s prost?
mai bine ard crucifixul ca e din lemn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cu cine vorbi oamenii inchisi la minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ca esti prost ti-a spus cineva? uite iti spun eu. daca erai destept,nu intrebai.da asa,trebuie ca esti nu prost ci un mare prost.pot sa-yi inchipui ca eu inca sunt crestin, si cred, da nu-ti spun de ce.fiindca orice prost pe limba lui piere.

| ionutmystic a răspuns:

Te plictisesti rau de pui astfel de intrebari...

| fladj a răspuns:

... Hmm, daca citeai in cartile religioase, in biblie si mergeai la biserica si auzeai si erai crescut de mic copil in buna credinta nu puneai asa intrebare, daca zici ca esti crestin. Ar trebui sa pui mana pe biblie sa citesti, sau daca nu sa mergi la biserica, nu sa te intereseze daca popa cere bani sau vezi ca babele vorbesc in biseric, nu asta trebuie sa te intereseze! Trebuie sa fii tu impacat! Si zei nu exista, au fost pe vremea cand nu se stia despre Dumnezeu! Dumnezeu sa iti lumineze mintea happy

| valiion a răspuns (pentru fladj):

Si de ce te-ar urma pe tine cu sfaturile tale anapoda, si nu pe Isus care ne invata sa nu mergem la Biserica si nu recomanda niciodata nimanui sa citeasca Biblia?

| fladj a răspuns (pentru valiion):

Mai citeste si tu putin inainte sa scrii happy Nu stiu ce esti asa revoltat/a? Oare cine te-a invatat asa ceva:"Isus care ne invata sa nu mergem la Biserica si nu recomanda niciodata nimanui sa citeasca Biblia"? si Iisus se scrie cu doi de i happy hmm., tot felul de oameni ciudati! Succes in continuare in ceea ce crezi tu!

| valiion a răspuns (pentru fladj):

Din partea mea poti sa-l scrii si cu o mie de i, dar asta nu schimba cu nimic Predica de pe Munte in care ne invata sa NU mergem la biserica, si vad ca nu mi-ai aratat nici macar o dovada prin care Isus ne spune sa citim sau sa propovaduim Biblia!
Deci ma astept la ceva mai consistent si nu la raspunsuri referitoare la cate litere de p si l contine cuvantul Isus

| fladj a răspuns (pentru valiion):

Deci clar esti martorul lui Iehova! sau esti unul/una care crede in zeitati.Ar trebui sa te nasti mai demult! si trebuie sa iti controlezi vorbele " hemoroizi"!

| valiion a răspuns (pentru fladj):

Mda e clar, tu esti fiul ciumpalacului de tremurici ala care crede ca vorbeste cu dracii!
dar parca altceva te-am intrebat, si anume sa aduci niste argumente in sprijinul afirmatiei tale, si nu sa-mi faci caracterizari idioate!

| anamariamircea a răspuns:

DUMNEZEU esre unul singur,dvs ati citit Biblia, sau macar filme cu DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS, daca da nu ati vazut atatea minuni pe care le-a facut, iar uni oameni inca nu cred, e un mare pacat sa nu crezi in ELsad

| MirrorsSpeak explică:

Se pare ca s-a creat multă agitaţie pe aici.Am văzut mai multe personalităţi aici, oameni inteligenţi cărora nu le este frică sa îşi puna întrebarea de ce nu putem alege ce vrem si alţii care sunt incuiati si vor sa trăiască toată viaţa ca nişte nepăsători.Crestinismul este impus la noi in tara degeaba se spune ca putem alege orice religie vrem si asta am văzut din posturile dumneavoastră de exemplu, daca cineva ar spune ca este de alta religie toată lumea ar sari pe el si logic ca in momentul acela omul se simte psihic prost si preferă sa fie ca toţi ceilalţi fara dreptul la libertate si doar într-o turmă.Imi este frică de oameni fara personalitate, oameni care se cred conventionali pentru ca aceşti oameni nu înseamnă nimic decât un numar infinit de clone...