| Inferno a întrebat:

Care credeti ca ar fi reactia crestinilor daca un OZN ar ateriza pe Pamant, iar extraterestrii din el ar spune ca nu exista Dumnezeu. Deja imi imaginez crestini cu plancarde pe care scrie: Oriti demonii satanei. Deja imi imaginez revolte crestine in masa. Care credeti ca ar fi reactia bisericii si implicit a crestinilor, dar si care ar fi reactia ta ca si crestin?

12 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Extraterestri exista, dar nu au interese solide in rasa noastra de cretinei majoritari.Roswell e doar eroare de pilotaj extrem de grava. laughing

As vedea crestini spunand ca sunt niste plasmuiri artificiale ale fantomelor unora ca Sagan, Hitchens sau Aleister Crowley.La dracu, ar zice chiar ca extraterestri sunt fii lui Crowley, pui de satane! Mai iau in calcul si ca vor incepe o actiune civila babana impotriva ateilor pentru fals in declaratii si fals in... fapte, crezand ca ET sunt atei imbracati in costume amuzante, sa le clatine credinta soldatilor lui Cristos.Ar fi orgasmic, cu adevarat! N-o sa se intample, totusi, nu prezentam interes.Biserica,si nu doar Biserica, ci si statele vor musamaliza un asemenea eveniment.Ii zice...caracatita.Merge bine dualitatea Stat-Biserica, ies banisorii, nu se vor trada niciodata una pe cealalta.

| trolololo a răspuns (pentru Dumnezău):

Extratereștrii exista, dar nu omuleți cu cap mare. Ideea este ca dacă se știe 100% ca exista, nu ni se va spune deoarece omenirea nu e pregătită sa cunoască asa ceva, o sa fie războaie civile, haos total, credincioși nebuni pe străzi, distrugeri, etc.
Iar acei extraterestri nu ar veni asa pe planeta, mai întâi ne vor urmări, vor învăța limbile cele mai cunoscute, obiceiurile noastre, apoi când vor considera ca e timpul ca sa se prezinte o vor face. Adică din moment ce călătoresc ani-lumina sigur sunt inteligenți.

| Inferno explică:

Intrebarea vrea sa arate reactia prosteasca a umanitatii cand lucrurile pe care ea le considera adevarate sunt demonstrate ca fiind false.

| Inferno explică:

Voi manpulati. utilizatorii ca madalina101 manipuleaza. Apropo te-am intrebat ceva la acea intrebare.

| costis a răspuns:

Mai bine vezi ce suntem fara extraterestri. Se pare ca nu prea ne-au deranjat in ultimii 2000 de ani.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Daca ar veni, de unde ar stii ei ca nu exista El?

| doctorandus a răspuns:

Intrebarea ar fi: de unde stiu extraterestrii asta? E o problema de teoria cunoasterii stiintifice. Se pare ca oricat ar progresa stiinta, nu se va afla niciodata raspunsul obiectiv la intrebarea daca exista Dumnezeu, deoarece aceasta intrebare nu este o problema stiintifica. Asa ca al extraterestrilor cuvant de onoare in privinta asta ar fi la fel de bun cu al oricarui om.

| LoveToHate a răspuns:

Sunt doua posibilitati:a)Crestinii ar incepe sa se roage la Dumnezeu:"Doamne, iarta-ne si scapane de acesti demoni satanici. Piei, Satano"(ar crede ca ar vei dracul pe pamant)laughing.
b)Ar intelege ca nu exista Dumnezeu.
Reactia mea ca si crestin ar fi ceva de genul:"Luati-ma si pe mine cu voi, vreau sa va vizitez lumea."laughing

| RAY a răspuns:

Nebuni reactioneaza nebunesc, profil -blog

| CristiSeeker a răspuns:

Cred ca s-ar forma 3 factiuni. Pe de o parte cei care realizeaza in sfarsit ca tot ceea ce cred sunt basme si legende si renunta definitiv la religie. Pe de alta parte cei care vor reactiona conform spuselor tale, iar in cele din urma cei care se vor inchina la noii veniti, ii vor recunoaste ce zei si vor deveni sclavii lor, cel mai probabil. Si va rog sa nu ignorati complet ultima posibilitate; daca studiati putin istoria bastinasa s-ar putea sa fiti uimiti de cate ori s-a intamplat deja ce va de genul asta.

| TheTigerX a răspuns:

Care credeti ca ar fi reactia ateilor daca un inger s-ar arata pe ceruri si ar striga "Pocaiti-va caci Imparatia Cerurilor este aproape"?
Deja imi imaginez ateii cum dau vina pe Biserica si pe crestini crezand in "teorii ale conspiratiei"..Deja imi imaginnez pe unii care excalma: "Extraterestrii, au venit pe Pamant" ..si desigur, ii vad pe marii "savanti" de pe TPU cautand explicatii stiintifice, gandindu-se ca poate vor primi un "amarat" de premiu Nobel..Care credeti ca ar fi atitudinea tuturor oamenilor si care crezi ca ar fi atitudinea ta ca si ateu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheTigerX):

Eu sincer as crede, dar pana nu vad, nu cred.