| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Aş vrea să aflu păreri despre cultul creștin "Mormon".
Ce părere aveți despre ei? Cineva mi-a propus să mă convertesc și voi primi viză de SUA.
Merită?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Iti dai seama, ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura. Primesti si viza SUA si pasaport spre cer. Waw!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Da dar cel mai mult îmi place că pot să am mai multe soţii. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu te cred.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Da dar cel mai bine a plesnit-o cu haremul de femei, ii trebuie un jacuzzi cat o piscina.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu nu cred, este doar o iluzie de-a lui, precum la tine cu jacuzzi! laughing

| albaKiara a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Mormonii sunt nebuni, nu te fu la ei! Ei spun ca daca esti un bun mormon in Rai devin ca Dumnezeu! Ti se pare normal pentru un crestin sa crezi asa? Si in plus nu cred ca-ti dau viza de la asa ceva! Viza ti-o elibereaza doar statul American! Ei sunt doar niste miliardari care fac orgii pentru bani si spun ca sunt fiii lui Dumnezeu! Si chiar daca ti-ar da o viza sunt sigura ca ar fi falsa si imediat ce ajungi in america ori te aresteaza autoritatile americane ori astia te obliga sa fii sclavul lor sau chestii de genu! Iiti spun din propria experienta, mormonii sunt nebuni!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru albaKiara):

Ai avut tu vreo experiență cu ei? Mie chiar mi s-au părut de treabă.

| albaKiara a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Se prefac ca sa te atraga!

| Acidacetilsalicilic explică (pentru albaKiara):

Pe mine mă interesează vizaaaaaa! laughing
PS :...şi femeile, era să uit.

Răspuns utilizator avertizat
32 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cineva mi-a propus să mă convertesc și voi primi viză de SUA.

Merită?==tu decizi dacă merită. sau nu!

| doctorandus a răspuns:

Daca te convertesti pentru a primi viza cred ca te pacalesti. Nu cred ca exista vreo lege in SUA ca s-ar acorda automat viza daca esti mormon. Pentru azil politic n-ai sanse, pentru ca mormonii nu sunt persecutati in Romania, altfel nu ai vedea tineri mormoni la coltul strazii incercand sa racoleze lumea.

| danay72 a răspuns:

Ei se bazeaza mai mult pe o carte decat pe Biblie, dar atunci cand vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu important e sa studiezi Biblia si sa te apropii de Dumnezeu dintr-o motivatie corecta, nu din interese materiale.Matei6:33

| Acidacetilsalicilic explică (pentru danay72):

Am și eu o întrebare : ai studiat obiceiurile mormone sau vorbești din auzite? Eu știu că și mormonii se închină și preaslăvesc tot pe Dumnezeul biblic, doar că au alte obiceiuri și un mod de viață mai primitiv. Poate că primitiv e cam mult dar am să-ți dau exemplu :
Nu folosesc mașini ci trăsuri, nu folosesc curent electric, televizorul, internet, adică resping tehnologia ca mijloc de îmbunătățire a nivelului de trai. Mănâncă natural, se roagă, merg la biserică...
Deci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nici tu nu esti prea informat, aceia de care vorbesti nu sunt mormonii ci amishi (astia is multi mai stricti), despre cultul mormon uite aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Mormon
https://www.mormonii.ro/

| Acidacetilsalicilic explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc că m-ai corectat! Așa e, ai dreptate însă cum eu nu le prea am cu religia, mai pot face confuzie. Oricum nu sunt departe de Amish așa că e tot aceeași Mărie dar cu altă pălărie. Pe mine mă interesează viza SUA și nu dau doi bani pe obiceiurile lor! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Ar fi bine sa dai deoarece alfel nu te primesc, iar mai mult ar trebuie sa le urmezi obiceiurile pana te stabilizezi.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de sfaturi!

| danay72 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Am discutat cu ei, dar ei nu sunt contra tehnologiei, cei care sunt contra tehnologiei sunt amish. Apoi ei se bazeaza pe cartea lui Mormon, nu pe Biblie.Amintesc de ea, dar nu se bazeaza pe aceasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Da,ei spun ca biblia e metaforica.

| hunterpainting a răspuns:

Merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa mergi in strainatate merita..Eu in locul tau nu as faceo deoarece nu se merita sa ma prefac ca cred minciunile lor din cartea Mormon!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Verbul "a merita" nu este reflexi, deci "nu se merita" nu e corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Inca unul care nu are ce face, decat sa corecteze pe altii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu stii ce inseamna "decat", de il folosesti in cazul asta.In cazul asta, corect era "in afara de ai corecta pe altii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fate ma profesor de romana si mai LASANE!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-te, lasa-ne *.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuda s-a vandut pe 30 de arginti.tu iti vinzi sufletrul pentru o viza? e treaba ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Andruşcă a răspuns:

Niciodata sa nu te convertesti la o religie pentru ca ti s-a promis ceva. Oamenii aia care ti-au promis asta, cel mai probabil sunt niste indocrinati religiosi si sunt foarte periculosi, daca iesi din grupul lor sau nu le faci pe plac, vei avea probleme foarte mari cu ei. Mormonii sunt o secta, toate sectele sunt periculoase, trebuie sa te tii departe de ele. Astia au niste idei fixe si nu accepta nici o abatere de la ele, sunt in stare de foarte multe lucruri.

Te-au mintiti foarte tare la partea cu viza. Viza de SUA nu are deloc legatura cu religia, cu secta mormonilor sau cu altceva. Nici daca ar vrea tot nu ar avea cum sa te ajute. Eu vor doar sa mai stranga niste adepti in secta, atat. Ca sa faca asta, mint pe toata lumea. Fereste-te de ei si nu mai crede pe nimeni care-ti face promisiuni de genul asta.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru Andruşcă):

Dragul meu, visul meu este să ajung în SUA iar dacă mormonii mă ajută să-mi îndeplinesc visul atunci mai contează?

| marinelpop a răspuns:

Raspunsul tau aici...*** g95 8/11 pag. 19-21 Biserica mormonilor — O restabilire a tuturor lucrurilor? ***
Mormonii şi Biblia
„Noi credem că Biblia este cuvântul lui Dumnezeu atât timp cât este tradusă corect", se spune în al optulea articol de credinţă al mormonilor. Însă în continuare se afirmă: „Noi credem că şi Cartea lui Mormon este cuvântul lui Dumnezeu". Mulţi se întreabă însă de ce este nevoie de alte lucrări sacre?
Prezbiterul Bruce R. McConkie a afirmat următoarele: „Nu există pe pământ alţi oameni care să preţuiască Biblia atât de mult cum o preţuiesc [mormonii]. . . Dar noi nu credem că. . . Biblia conţine toate lucrurile necesare salvării". Preşedintele Gordon B. Hinckley a scris în broşura intitulată Ce se poate spune despre mormoni? că mulţimea de secte şi biserici diferite „oferă dovada în legătură cu lipsurile Bibliei".
Scriitorii LDS îşi exprimă profundele îndoieli în ce priveşte credibilitatea Bibliei, din cauza textelor care se presupune că au fost scoase şi a greşelilor de traducere. Iată ce îndemn dă apostolul mormon James E. Talmage în cartea sa A Study of the Articles of Faith (Un studiu asupra articolelor de credinţă): „Atunci Biblia să fie citită cu veneraţie şi cu atenţie, sub rugăciune, cititorul căutând întotdeauna lumina Spiritului, astfel încât să poată discerne ce este adevărat şi care sunt greşeli făcute de oameni". Orson Pratt, un apostol mormon din perioada de început, a mers mai departe, spunând: „Cine ştie dacă în toată Biblia a mai rămas cumva vreun verset necontaminat?"
În această privinţă însă se pare că mormonii nu cunosc toate datele. Este adevărat, textul biblic a fost copiat şi tradus de repetate ori de-a lungul anilor. Totuşi, dovada că Biblia a rămas în esenţă intactă este zdrobitoare. Mii de manuscrise ebraice şi greceşti din perioada de început au fost examinate cu atenţie, fiind comparate cu exemplare mai recente ale Bibliei. De exemplu, sulul lui Isaia descoperit la Marea Moartă, datând din secolul al II-lea î.e.n., a fost comparat cu un manuscris redactat cu peste o mie de ani mai târziu. S-au strecurat în el erori grave? Dimpotrivă, în cadrul unei analize, un exeget a explicat că acele câteva neconcordanţe care au fost găsite „au constat, în principal, în evidente scăpări din neatenţie şi în variaţii în ortografie".
După o viaţă întreagă dedicată studiului intens, fostul director al British Museum, Sir Frederic Kenyon, a mărturisit: „Creştinul poate să ia întreaga Biblie în mână şi să spună fără teamă şi fără reţinere că ţine în mâna sa adevăratul Cuvânt al lui Dumnezeu, transmis fără pierderi esenţiale din generaţie în generaţie, de-a lungul secolelor". Prin urmare, cuvintele psalmistului sunt încă adevărate şi în prezent: „Cuvintele DOMNULUI sunt cuvinte curate, argint încercat în cuptor de pământ, curăţit de şapte ori" (Psalmul 12:6). Mai avem nevoie şi de altceva?
„Voi, neghiobilor, reproşează Cartea lui Mormon în 2 Nefi 29:6, care veţi spune: O Biblie, noi avem o Biblie şi nu ne mai trebuie altă Biblie." Mulţi mormoni însă au meditat la cuvintele aspre ale lui Pavel consemnate în Biblie în Galateni 1:8: „Dar chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă vestească o altă evanghelie, deosebită de aceea pe care v-am vestit-o noi, să fie anatema [blestemat, King James Version]".
Erudiţii LDS spun că noua lucrare sacră nu este ceva în plus faţă de ceea ce spune Biblia, ci este doar o clarificare şi o completare a acesteia. „Nu există nici o stare de încordare între cele două", scrie Rex E. Lee, preşedintele Universităţii „Brigham Young". „Atât Biblia, cât şi Cartea lui Mormon învaţă despre acelaşi plan de salvare."