| roxaa15 a întrebat:

As vrea sa va ganditi si sa dati un raspuns la urmatoare afirmatie daca Dumnezeu nu exista si tu crezi nu pierzi nimic, dar daca Dumnezeu exisat si tu nu crezi ai pierdut tot! nu credeti ca asa este? ganditi-va bine cei care va declarati atei timpu nu e pierdut pentru a va intoarce la Tatal nostru al tuturor

21 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Binepa.

| Rapplex a răspuns:

Dar care e sansa ca tu sa nimeresti religia corecta? Are rost? Cifrele nu-ti permit sa-mi dai un raspuns afirmativ.

| muffy1 a răspuns:

laughing)...sincer am inceput sa cred in odin, e religie mult mai faina, ca sa ajungi in valhalla trebuie sa fii un razboinc grozav, sa mori vitejeste, apoi sufletul iti e purtat de 2 razboinice pe cai inaripati, si cand vei ajunge in vallhalla vei avea parte doar de bautura si lupte eroice cu compatriotii tai, luptand cot la cot cu odin si thor impotriva jhotunilor si a marelui sarpe numit Jormungand ce va inghiti lumea.
aaahh..simt adrenalina cum se revarsa in vene.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people...
Back to the beginning.
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them.
In the halls of Valhalla
Where the brave may live forever.

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca Zalmoxis nu exista si tu crezi, nu pierzi nimic, dar daca Zalmoxis exista si tu nu crezi, ai pierdut totul! nu crezi ca asa este? Bun, ca sa fi sigura, sa te rogi si la Zalmoxis! laughing

| roxaa15 explică (pentru Andrei7520152):

Deoarece Zamolxis nu si-a dat pe Fiul Sau sa sufere si sa moara ca eu sa pot spera in viat vesnica, deaorece zamolxis nu mia arata ce frumos poate fi curcubeul, deoarece in momentele grele nu am simtit managaierea lui zamolxis, si nici a altor zei. si cel mai important lucru deoarece zamolxis nu imi transmite dragoste pe care o simt in momentul cand vorbesc cu Dumnezeul meu. Domnul sa-ti cerceteze sufletu si sa te binecuvanteze

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns (pentru roxaa15):

Vorbesti cu Dzeu si El iti vorbeste inapoi?

| roxaa15 explică (pentru Andrei7520152):

Rugaciunea este modul prin care oameni comunica cu Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta afirmatie am dat-o si eu la o intrebare mai veche. Nu stiu daca te-ai inspirat de la mine. Dar este foarte adevarata. O afirmatie care ar trebui sa reduca ateii la tacere. Dar nu o face. De ce? Pentru ca toti ii stim asa pe atei: Ei au mereu ceva de spus!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ascelas intrebarii repetate in lume sunt 6500 de religii tu de ce ai doar una de ce nu crezi in 2700 de zeii de alti zeii de ce i ignori, pariu lui pascal e ilogic dupa el trebuie sa credem in toti zeii poate, poate credem in cel bun gandeste mai bine poate gresesti zeul bun eu unu neg existenta tututror tu negi pe toti fara unu asta este diferenta si tu esti atee ca mine referitor la cei 2700 de zeii, eu unu nu ma intorc la un criminal, viclean cum e in vechiul testament bine luati doaar ce va convine din biblie si restul ignoranti cum sa cred in asemenea personaj ca dumnezeu Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.
1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ascelas intrebarii repetate in lume sunt 6500 de religii

| roxaa15 explică (pentru ateuNEGATIV):

Dragul meu, sper din tot sufletu sa poti sa primesti dragoste pe care Dumnezeu tio trimite, tu esti copilul lui, esti creatia lui, doar in momentul de fata esti putin ratacit, dar eu sunt convinsa ca te vei intoarce pe calea ce buna, si atunci mare bucurie va fi.Sti pilda cu oita ratacita, cum ciobanasul care si-a pierdut oita lea lasta pe toate celalate si a cautato pe aceea? sau si mai bine pilda fiului risipitor, cata bucurie a fost cand s-a intors. Dumnezeu te iubeste si te asteapta cu bratele deschise. nu-ti pierde credinta.Fie ca MINUNEA lui Dumnezeu sa i-ti deschida sufletu. nu uita EL te iubeste!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru roxaa15):

Dar tu de ce renegi 2700 de zeii?

| allistars a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Imi spui si mie de unde ai scos pe astia 2700 de zei? zi-mi macar 10 din ei... ca sa avem ce nega... sal

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru allistars):

Aesma Daeva
Afrodita
Ahriman
Ahti
Ahura Mazda
Aka Manah
Ameretat
Ammon
Amphirita
Anahita
Angra Maynu
Anubis
Apis
Apo
Apollo
Apophis
Asclepios
Așa
Ares
Ares Lusitani
Ariștat
Armati
Artemis
Asuan
Atar
Ataegina
Atesh
Atena
Atlas
Atropos
Austru
Baal
Bacchus
Baldur
Bandonga
Bastet
Belenus
Belisama
Bellone
Bendis
Bes
Bobd
Bor
Bormanico
Bragi
Brahma
Brigid
Buddha
Calliope
Camaxtli
Cariocecus
Chalchiuhtlicue
Charon
Ch'o-je
Chons
Ceres
Cernunnos
Cerridween
Clementia
Clio
Clothos
Coeus
Cora
Coyolxauhqui
Crius
Cronos
Cybele
Dagda
Dalia
Danu
Demetra
Damuzi
Derzis
Diana
Diancecht
Dievs
Dionis
Drug
Duberdicus
[modificare]E - F - G - H

E F G H
Endovelicus
Enki
El
Elohim
Eol
Eos
Erato
Erebos
Eris
Eros
Esculap
Eteocles
Euterpe
edain
Forseti
Fortuna
Freya
Freyr
Frigg
Fides
Gabija
Gaia
Geb
Gebeleizis
Gerd
Goibniu
Gorgonya
Hades
Haoma
Haos
Hapi
Hathor
Haurvatat
Hebe
Hecate
Heimdall
Hel
Helios
Hephaistos
Hera
Hermes
Heros
Hestia
Hnum
Hod
Horus
Hubal
Huitzilopochtli
Hvarekșaeta
Hyperion
Hypnos
[modificare]I - J - K - L

I J K L
Ianus
Iapetus
Idunna
Illythia
Imhotep
Indra
Inanna
Iris
Ishtar
Isis
Iuno
Iupiter
Iustiția
Iuventus
Jord
Jumala
Jupiter
juno
Kali
Khors
Koliada
Koshkei
Kotys
Kannon
Lachesis
Laima
Lares
Lasa Vecu
Liber Pater
Libertas
Libitina
Loki
Losna
Lug
Luna
[modificare]M - N - O - P

M N O P
Maat
Macha
Manannan
Mania
Marduk
Maris
Marte
Medeea
Melpomene
Menrva
Mercur
Mielikki
Min
Minerva
Mithra
Mixcoatl
Mnemosyne
Mond
Morfeu
Morrigan
Nabia
Nanghaithya
Neith
Nemesis
Neptun
Nephthys
Nergal
Nike
Njord
Nodons
Nortia
Nun
Nut
Nyx
Oceanus
Odin → Wotan
Oengus
Ogma
Orpheus
Osiris
Pan
Persephona
Perun
Phaunus
Phoebe
Pluto
Polyhymnia
Poseidon
Prometeu
Proserpina
Psiche
Ptah
Priapus
[modificare]Q - R - S - T

Q R S T
Quetzalcoatl
Quirinus
Ra
Ran
Rapithwin
Rașnaw
Rhea
Rosemerta
Runesocesius
Sabazius
Saturn
Saurva
Sehmet
Selena
Semele
Seth
Shiva
Shu
Sif
Skadi
Skuld
Sobek
Sokar
Sol
Sraoșa
Sunna
Svalin
Sigyn
Tages
Tawrich
Tefnut
Tentatis
Terpsichore
Tethys
Thalia
Thanatos
Theia
Themis
Thiazi
Thor
Thot
Tinia
Tiștrya
Tlaloc
Trebaruna
Tuchulca
Turan
Tușnamatay
Tyr
[modificare]U - V - W - X

U V W X
Ull
Uni
Urania
Uranus
Urd
Varhagn
Vata
Venus
Verdandi
Verethragna
Vidar
Vohu Manah
Vulcanus
Wotan → Odin
[modificare]Y - Z

Y Z
Yu
YHWH
Zam-Armatay
Zamolxis
Zarich
Zemelo
Zeus
Zibelthiurdos
Zurvan

| unbaiatanonim a răspuns:

Pariul lui Pascal? E eronat.

In primul rand pariul lui Pascal porneste de la premisa ca Dumnezeu exista, prezentata ca o axioma, deci se presupune existenta unui lucru nedovedit, iar astfel acest "argument" se dovedeste a fi decat o biata speculatie metafizica nascocita de un om de stiinta de talia lui Pascal, dupa o noapte de betie. Cam atat ar fi necesar pentru a demola argumentul. Ar trebui sa inchid pravalia acum, dar am sa continui totusi pana la capat.

In al doilea rand nu ia in calcul posibilitatea ca Dumnezeu sa fie un zeu deist, neimplicat, impersonal, care pur si simplu il doare undeva despre ce credem noi oamenii despre el. In cazul acesta, datele problemei se schimba dramatic iar credinta si necredinta au aceeasi conseciinta : "nu pierzi nimic". Astfel, optiunea de a crede sau nu devine o optiune a fiecaruia, care poate s-o respecte sau nu, in functie de bunul plac.

In al treilea rand pariul pare foarte rezonabil cand este raportat doar la Dumnezeu, deoarece exista doua posibilitati : sa existe sau nu, astfel sansele sunt 50-50. Sa fim onesti, daca cineva ar veni si v-ar inivita sa jucati cap sau pajura si v-ar spune ca daca moneda pica cu stema in sus, castigati 5.000 €, iar daca pica cu banul in sus, va impusca in cap, v-ati incumeta sa jucati? Desigur ca nu.

Dar daca in loc de Dumnezeu, ar fi unul din miile de zei pe care oamenii, de-a lungul timpului, i-au venerat? Daca am presupune ca numarul lor a fost doar o mie, am face calculul si am vedea ca in loc de 50-50 sanse ca Dumnnezeu sa fie unicul zeu am avea acum 1-999 sanse, deci 0, 1%.

Mai ramane Pariul lui Pascal rentabil? Cu siguranta nu, deoarece nu exista nici o dovada empirica si obiectiva care sa arate ca lumea este guvernata de Iahve, de fapt, nu exista nici o dovada ca lumea ar fi guvernata de vreun zeu, deci probabilitatea scade sub 0, 1%.

In al patrulea rand pariul nu ia in considerare cazul in care nu exista Dumnezeu, aceasta fiind o greseala de gandire specifica religiilor, care nu ii lasa pe adeptii lor sa se gandeasca la faptul ca s-ar putea insela.

In al cincilea rand "Daca crezi in Dumnezeu, dar el nu exista, nu pierzi nimic."
Cum am amintit mai sus, datorita credintei in Dumnezeu, un om nu numai ca poate sa-si traiasca viata in frica paranoica de a fi judecat si pedepsit dar si poate fi si succeptibil la alte superstitii religioase. Astfel, el incepe sa creada tot felul de bazaconii primitive de genul : "Dumnezeu iti interzice sa mananci carne de porc" sau "Dumnezeu iti interzice sa-ti atingi organul sexual".

De alfel, cele mai mari nenorociri din cauza credintei nu au venit aspura oamenilor, din partea lor, ci din partea credintei altora, care si le-au impus cu salbaticie sub forma teocratiilor, Inchizitiei si a altor grozavii. Astfel, mintiile lor primitive s-au facut responsabile de mortile a mii de persoane (care in, aproape toate cazurile, erau nevinovate in raport cu atrocitatiile la care erau supusi), pe care le-au torturat si ucis fara nici o remuscare. De ce? Pentru ca asta implica sistemul lor de credinta in Dumnezeu.

In al saselea rand criza dovezilor pentru existenta lui Dumnezeu este explicata astfel de catre teisti : "Daca Dumnezeu ar lasa dovezi, credinta nu ar mai avea sens". De aici si intrebarea mea : oare acest pariu nu constituie o astfel de dovada? Nu oare credinta provenita dintr-o evaluare a probailitatiilor intra in contradictie cu credinta oarba?

In ultimul rand, vreau sa spun ca Pariul lui Pascal este un pseudo-argument lipsit de orice noima si ma mir cum de un om ca Pascal a putut sa vina cu asa ceva. Cine stie, poate ca am dreptate si Pariul a fost gandit de el cand se afla intr-o stare de mahmureala, desigur daca credinta ii permitea bautul.

| Kosuchin a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Cred ca a "nascocit" afirmatia ca pe o forma de protectie.
Dupa cum bine stim, in vremurile acelea nu aveai viata usoara daca nu erai crestin.
E posibil ca ideilie sale despre religie si Dumnezeu sa fi fost diferite fata de restul populatiei.
Chestionat fiind cu privire la credinta sa si vrand totodata sa se abata de la a minti, probabil raspunsul lui erau aceste afirmatii.Interlocutorii concluzionau automat ca este credincios iar el a reusit ceea ce si-a propus.
In fine, parerea mea.

| bogdan1004 a răspuns:

Da ai dreptate oare noi pierdem caci credem in EL nu dar ei crezi ca pierd ca nu cred da,caci la un moment dat cand va veni Ziua JUdecatii toti vom da seama necontand rasa, sexul, nationalitatea, scara economica si sociala, religia intelegi?

| roxaa15 explică (pentru bogdan1004):

Asta spuneam si eu ca in fata judecati, raspundem pentru ce am facut, eu speram ca acesta afirmatie sa ii puna pe ganduri, faptul ca ei sunt atei nu inseaman ca nu pot fi salvati daca se intorc.Domnul sa aiba grija de noi toti indiferent de religie

| bogdan1004 a răspuns (pentru roxaa15):

No sa ii puna crede-ma ei nu constientizeaza toate cele bune eu va las fiindca ma jocbig grin