| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Asa cum a disparut credinta in zei care o aveau oamenii prin anii 0, asa va disparea si crestinismul si celelalte religii. Voi ce parere aveti? eu zic ca omenirea ar trebui sa se trezeasca odata ca acum, zic eu, avem abilitatea de a gandi logic si sa ne dam seama odata ca totul este o porcarie.
Asta doar ne trage in jos si nu ne lasa sa ne dezvoltam. Daca nu crezi, nu vei fi ars pe rug. Secolul 21

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cand va aparea o noua religie ce va aduce dovezi mai mult sau mai putin convingatoare, oamenii vor uita de crestinism si de alte religii care acum sunt la moda. Cred ca asta s-a intamplat cu religiile vechi.

| Dandanache a răspuns:

"anii 0?" Mai bine spune inceputul mileniului 1, ca e cam fortat sa vorbim de anii 0 in limba romana.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Dandanache):

Nu stiu istorie dar ziceam ca idee
Scuze dar are vreo legatura cu subiectul?

| sublime89 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Avem atatea exemple in istorie de religii care apar, evolueaza chiar si timp de milenii, dupa care dispar, si sunt inlocuite de sisteme de credinte noi. Problema oamenilor din prezent e aceeasi pe care o aveau si inaintasii nostri, si anume fiecare generatie crede oarecum ca istoria se sfarseste odata cu ea. Prezentul pare un fel de final al istoriei, si uitam ca in fata noastra e un viitor poate si mai lung decat intregul trecut al speciei umane. Astfel, avem tendinta sa subestimam schimbarile majore care vor avea loc. Ce e mai ciudat e ca generatia actuala comite aceeasi greseala intr-o epoca in care progresul si schimbarea s-au produs mai rapid ca oricand. Acum ar trebui sa fie si mai evident cat de mult ne vom schimba in viitorul apropiat, nici macar indepartat. S-a facut recent un sondaj in SUA in care s-a vazut ca numarul crestinilor a scazut in ultimii 7 ani fara precedent in istorie. Se pare ca scaderea numarului lor e de 1 procent pe an, ceea ce e enorm. Si odata cu dezvoltarea tot mai rapida a stiintei, cu accesul tot mai usor la internet, si cu circulatia tot mai rapida a informatiei, intregul proces s-ar putea accelera, si nu doar in SUA, bineinteles. In unele tari europene, precum Cehia, Suedia sau Marea Britanie, numarul persoanelor fara religie e deja cu mult mai mare decat numarul crestinilor. Ramane de vazut ce va fi pe termen lung. E greu de prezis cu exactitate viitorul, dar tendintele sunt clare. Eu unul sper ca de data asta nu vom mai inlocui vechile religii disparute cu altele noi, ci vom renunta la ele cu totul. Nu ar trebui sa mai existe loc pentru religii intr-o societate atat de avansata precum incepem sa avem.

| Jardelin a răspuns (pentru sublime89):

Nu e o bucurie ca scade numarul crestinilor si al religiosilor in general. Dispar si ce pui in loc? Cu ce fel de oameni inlocuiesti crestinii? Cu atei? Esti sigur ca noii oameni vor fi mai buni decat crestinii? Esti sigur ca viata oamenilor de rand va fi mai buna atunci cand crestinismul va disparea iar societatile vor fi conduse de atei?

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu pot fi 100% sigur de asta, dar tendinta generala e de scadere a numarului crestinilor, si de crestere al cel al ateilor. Asta o arata statisticile din multe tari. In unele tari unde non-religiosii sunt deja mai multi decat religiosii, nu sunt semnale ca ar duce-o mai rau decat inainte. Multe o duc chiar mai bine, si cu siguranta ca o duc mai bine decat multe tari religioase. Doar timpul va spune daca tendinta se va pastra, sau nu.

| LePotato a răspuns:

Nu o sa dispara niciodata religia. ツ

| Alcyon a răspuns:

Hinduismul a aparut in anul 1500 i Hr si inca mai are vreo 350 mil de adepti. Budismul a aparut in jurul anului 500 i.Hr si are si-acum milioane de adepti in intreaga lume. In occident e chiar o moda sa devii budist. Prin urmare, nu toate religiile din vechime au disparut.

| Alcyon a răspuns:

Si inca ceva... "Gandind logic", unele fraze postate de tine nu au sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să dispara crestinismul sau orice altă religie dar credința in Dumnezeu nu va dispărea niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Asa cum a disparut credinta in zei care o aveau oamenii prin anii 0"
Esti sigur ca au disparut toate religiile pagane antice? Unele se mai practica inca, chiar daca in minoritati cu multe reformari.
" acum, zic eu, avem abilitatea de a gandi logic "
Si careva sa zic ca pana acum n-a exista gandire logica, apropo de logica cum te astepti sa desfiintei existenta unei Existente superioare oricarui implement uman daca utilizezi logica care e de factura umana.
Inca ceva esti sigur ca nimic din ce exista in acest univers nu o sa ne sparga micul "aisberg" de protectie psihica numit logica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Asa cum a disparut credinta in zei"... pai crestinismul si celelalte religii in ce anume consideri tu ca cred... nu cumva tot zei? Ce anume intelegi tu prin "zeu"?

Fun fact : Hinduismul spre exemplu, este cea mai veche religie inca practicata.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu. Nu o sa dispara!

| Voidwithin a răspuns:

Religia nu va disparea, a fost timp de mii de ani si nu a disparut doar a luat alta forma.
In zilele noastre inca sunt oameni care se cred profeti ai Divinitatii.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Tu crezi că este posibil să dispară cuvîntul adevărului din lume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

"cuvîntul adevărului"... esti constient de faptul ca religiile se contrazic intre ele nu? Esti constient de faptul ca exista mai multe religii care au diversi zei nu doar una nu? Esti constient ca doar crestinismul are peste 40000 de ramuri?

Cand zici "cuvantul adevarului", dupa ce criterii alegi acel "adevar"?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal că sau mai inventat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

N-ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca.

S-au inventat ce? Exista religii mult mai vechi decat crestinismul. Stii asta nu?

| Lucică1998 a răspuns:

Creștinismul si orice alta religie o sa dispară in mod sigur, dar Dumnezu si creștinii vor rămâne si nu poți face nici tu nici altcineva nimic in privința aceasta