| bleakk a întrebat:

Atei,daca ati ajunge sa parasiti aceasta stare - sa zicem prin absurb,pentru unii- si ajunge ajunge sa credeti in Dumnezeul crestin,spre ce v-ati indrepta? Spre ortodoxism, catolicism sau protestantism? Si de ce? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ai gresit categoria. Pai no, fiind crescuta ortodoxa, spre ortodoxism, ca celelalte sunt la fel de aberante, macar asta e parte din trecutul meu, adica din mine.

| bleakk explică (pentru Mădă0611):

Mh,PREA subiectiv raspunsul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru bleakk):

laughing unul subiectiv cere intrebarea.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

"Ai gresit categoria. Pai no, fiind crescuta ortodoxa, spre ortodoxism, ca celelalte sunt la fel de aberante, macar asta e parte din trecutul meu, adica din mine."

Lumina-ți-ar Dumnezeu mintea! Nu ai gindit rau, pentru ca Ortodoxia este cea mai frumoasă credintă și singura care te duce pe calea cea dreapta catre Rai!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ca ai fost crescut cu gandirea asta, vorba lui doctorandus, mari teologi si filosofi au fost catolici, plus oameni de stiinta, unii dintre acestia au fost musulmani, fiecare a crezut ca e calea cea dreapta catre rai, n-au avut suficiente dovezi sa spulbere credinta zidita pe necunoastere. Uau, uite ca mi-a luminat dumnezeu mintea.

| CommonSense a răspuns (pentru Jardelin):

Tin sa te contrazic, miscarea Rasta este si ea "frumoasa", in sensul ca are o ideologie destul de interesanta, zic eu.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Catolicism, ca n-am fost catolic niciodata, plus ca are o traditie intelectuala demna de tot respectul (mari teologi si filosofi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de unghiul prin care percepem asa zisa realitate, fiecare se orienteaza dupa cum poate.
Din punctul meu de vedere divinitatea este una singura, religiile fiind doar instrumente care ar putea sa ne ajute.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Si deci un raspuns subiectiv?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Mi-au trebuit multi ani ca sa ajung la aceasta concluzie.
Altii pot sa ajnga in 10 secunde sau 10 vieti.
Si subiectivismul afirmatiei tinde spre 0.
Dar ca sa intelegi asta ai nevoie tot de 10 secunde sau de 10 vieti.
Depinde unde te afli pe scara spirituala si cat de usor esti manipulabil.
Succes cu pocaitii tai.

| DarkAndDreary a răspuns:

Probabil spre pastafarianism.
Glumesc, habar n-am. Probabil din nou la crestinism.

| DeusCorrupti a răspuns:

Aș putea să ajung să cred într-o divinitate, dar nu in d-zeu.
Pur si simplu religiile sunt prea lipsite de logică să inspire încredere.

| AdLV a răspuns:

Eu fiind nici ateu, nici crestin, nu prea știu ce să răspund. Eu voi rămine mereu la conceptiile mele fiindcă cred in ceea ce simt și experimentez, ci nu in experientele altcuiva