| veverushca a întrebat:

"Ateii sunt atacati in biblie, e dreptul lor sa se
apere, daca nu mai vrei sa aiba motiv sa se apare,
arde toate cartile care instiga la violenta/crima
impotriva lor. "

Aceasta fraza (care apartine unui ateu) reflecta realitatea? Ori nu este decat o exprimare gresita?

Daca ateii cred despre ceea ce scrie in biblie ca sunt doar povesti, mai exact relatari despre intamplari fantastice ale unor personaje imaginare, atunci CONFORM FRAZEI DE MAI SUS, de ce anume se apara ei? Se apara de niste intamplari fantastice? de personaje imaginare? de afirmatii neadevarate?

Va rog sa raspundeti doar intrebarii mele fara alte
posta explicatii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca acest ateu care a afirmat asa ceva se simte lezat de ceea ce scrie in biblie. Dar daca nu cred ce scrie in biblie atunci nu am de ce sa ma simt lezat, ofensat, nu am vizavi de cine sa ma apar. Cel mai probabil este vorba despre o exprimare gresita.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa logica ta daca eu te fac dobitoc sa prost nu ai de ce sa te simti lezat pentru ca tu nu crezi ca ai fi dobitoc si prost, iar daca te simti lezat rezulta ca pana si tu crezi ca esti dobitoc si prost.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai comis eroare de logica "falsa dilema" atunci cand ai intrebat: "Aceasta fraza (care apartine unui ateu) reflecta realitatea? Ori nu este decat o exprimare gresita?"
Mai exista si varianta ca fraza sa fie gresita.
Dupa cum ai formulat intrebarea e clar ca e o fraza ce reflecta realitatea, ca o exprimare gresita nu are cum. Nu e nimic gresit in exprimare.

Cred ca se apara de "insultele" biblice, insulte care ii fac pe atei nebuni.

NOname
| NOname a răspuns:

Cred că e destul de evident.
Nu se apără de nişte basme barbare, ci de cei care cred în acele basme şi sunt manipulaţi de ele să gândească şi să acţioneze într-un fel anume: să discrimineze, să jignească, să hărţuiască, să ucidă...

| mODIN a răspuns:

Ne aparam de crestinopati nebuni.

| Mădă0611 a răspuns:

Ti-am zis ca de cei care cred in acele basme, si mi-ai zis de copilul tau, ei, exista basme pentru copii si basme pentru adulti, asa cum exista filme pentru copii si filme pentru adulti.

Vad ca ti-a fost lene sa citesti, desi nu era mult:
De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău.
12. De vei auzi de vreuna din cetăţile tale, pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă ca să locuieşti,
13. Că s-au ivit în ea oameni necredincioşi dintre ai tăi şi au smintit pe locuitorii cetăţii lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-aţi ştiut,
14. Caută, cercetează şi întreabă bine, şi de va fi adevărat că s-a întâmplat urâciunea aceasta în mijlocul tău,
15. Să loveşti pe locuitorii acelei cetăţi cu ascuţişul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea şi tot ce este în ea şi dobitoacele ei să le treci prin ascuţişul sabiei.
16. Iar prăzile ei să le aduni toate în mijlocul pieţii ei şi să arzi cu foc cetatea şi toată prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tău; să fie ea pe vecie dărâmată şi niciodată să nu se mai zidească.

| sublime89 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca ateii, sau cei care interpretau religia crestina intr-un alt fel, au fost persecutati multe secole de catre crestini. Te asigur ca niciun ateu nu s-a temut vreodata de povestile bibliei, ci de cei care au crezut orbeste in ele.

| KhludCiprian a răspuns:

"Se apara de niste intamplari fantastice? de personaje imaginare? de afirmatii neadevarate?"
Nu, de obicei ateii se apara de intoleranta! Si crestinii se apara de islamici sau de alte ipostaze crestine, desi cred ca perspectiva oponenta e fantastica, nu?

Raspunsul strict din cate il inteleg, e ca el critica instigarea la violenta, chiar daca un zeu al desertului ar exista!

| veverushca explică (pentru KhludCiprian):

In primul rand nu ai raspuns la intrebarea mea si anume : "Aceasta fraza (care apartine unui ateu) reflecta realitatea? Ori nu este decat o exprimare gresita?" In al doilea rand daca ai adus vorba de instigare, te intreb, expresia "arde toate cartile care instiga la violenta/crima" nu este ea insasi o instigare sa zicem la vandalism?

| KhludCiprian a răspuns (pentru veverushca):

"Aceasta fraza (care apartine unui ateu) reflecta realitatea? Ori nu este decat o exprimare gresita?"
Bineinteles ca reflecta realitatea. Mesajul original spune: "Ateii sunt atacati in Biblie" nu a spus nimic de genul: "ateii sunt atacati de dumnezeu". Ateii sunt facuti nebuni ca ei zic ca "Nu exista nici un dumnezeu" din cate stiu, dar mai ales ca ii face perfertiti:
"Nebunul[a] zice în inima lui:
„Nu este Dumnezeu!"
S-au pervertit oamenii, săvârşesc fapte îngrozitoare;
nu mai există nici unul care să facă binele."
(Psalmii 14:1 53:1)
Asta ne invata Pavel: (Romani 1:20)
"20 De la crearea lumii, însuşirile Lui invizibile – puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui – au fost percepute clar, fiind înţelese din ceea ce a fost creat, pentru ca ei să fie fără scuză,"
Apocalipsa 21:8
"8 Cât despre laşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, desfrânaţi, vrăjitori, închinători la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în lacul care arde cu foc şi pucioasă, adică moartea a doua."

Asta e addendum la ce ti-a scris Madalina. Toate zic ca cei necredinciosi sunt oameni fara minte si fara bunatate.

Te intreb, daca asta sunt oamenii invatati sa creada despre atei, crezi ca sunt crestini adevarati cei ce sunt efectiv speriati de atei?

Legat de intrebarea de vandalism, cred ca nu ai dreptate deoarece mesajul cred ca in context cere sa pastram ca si carti cu valori cele ce ofera umanitate in jur. Sa explic pe mintea unui crestin: Biblia a fost compilata din cartile ce au fost considerate acceptabile, si orice altceva a fost ars, deci a existat vandalism ortodox impotriva pozitiilor eretice!

Daca pastrezi acelasi standard de valori, daca stii ca o carte e prea barbara pentru a fi inghitita de cineva cu mintea pe umeri, cel putin azi, ar trebui sa stergem invataturile inumane, si da, ai dreptate, asta include Biblia! Daca Biblia a fost promovata prin vandalism, poate o curatam tot cu vandalism, asa facem dreptate pastafarienilor si agnosticilor onesti cel putin!

Multumesc de intelegere veve!

| Mădă0611 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu mai visa la intelegere ca n-ai de unde. :)) Nu stiu, pe astia nu-i duce capul sa inteleaga, sau nu vor. De aici a pornit discutia, parca vad ca n-a cautat ce si cum cu musulmanii, ca pe ai lor ii vad ingerasi: http://www.tpu.ro/......-ca-a-fost