| Mircea08 a întrebat:

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/43, 44)
Ambele porunci sunt date de Dumnezeu, una a fost data prin Moise, cealalta prin Iisus. Care porunca o respectati si de ce?

6 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Este o greseala a lui Isus. In tot Vechiul Testament nu scrie nicaieri sa-ti urasti vrajmasul ci sa fii drept cu el si sa nu socoti pe vinovat ca fiind nevinovat sau invers.

| Mircea08 explică:

Miroase de la o posta! problema e - care porunca o respecti si de ce?

| Mircea08 explică:

Crestinii respecta ceea ce spune Iisus, adica a doua varianta. Prima varianta ar trebui sa o respecte cei care respecta Vechiul Testament, adica cei care nu sunt crestini, si nu sunt crestini pentru ca nu asculta de invatatura lui Hristos

| Teffan a răspuns:

A 2-a porunca este un pretext.
Crestinii au fost foarte ostili cu populatiile pagane.
"Faceti bine celor ce va urasc".
Numai crestinii au fost manati de o ura dusa la paroxism cu toate celelalte credinte din jurul lor.
Ura absoluta,au manat acesti imperialisti religiosi sa masacreze popoare de pagani.
Paganii crestinati priveau cu iubire in fata dusmanului venit din Orient,la daramarea templelor,la uciderea "vrajitoarelor",ba chiar insusi acesti tradatori au luat parte la pogromul propriei rase.
"Faceti bine celor ce va urasc,celor ce va fac rau".
Si astfel crestinii indoctrinati pana-n oase,in ziua de astazi,privesc cu indiferenta coruptia dintr-un stat si in loc sa se revolte,sa se impotriveasca,sa lupte(principiu pagan vrut anihilat de catre crestini),prefera inconstienti si debarasati de realitate zicala:"Lasa ca ii pedepseste dumnezeu".

Si asa niste hoti veniti tot din Orient,raspandinti in intreaga lume,creatorii crestinismului, ne fura statul si ne invrajbeste unul impotriva altuia.
demonizati de o sete de avere dusa la extrem,coruptia si furtul le este posibila deoarece oamenii nu se rascoala.
"Faceti bine celor ce va urasc". Asta este inselarea morala a secolului,creata de catre invingatorii imperialisti crestini.
Cum spune si Nietzsche,morala este faurita de catre invingatori.
Sa nu credeti in vecii vecilor ca morala este definitiva.
In antichitatea pre crestina, morala era alta, si era o morala sanatoasa, menita sa evolueze individul, si sa cultive atat iubire cat si vitejie in lupta.
daramite, crestinismul ne-a furat vitalitatea ancestrala si ne-a inlocuit-o cu o morala creata de catre ei.
Tot ceea ce apare bun in crestinism, sunt mosteniri pagane.
Restul, indeamna la o inrobire sufleteasca.
Traditiile din crestinism si valoarea care se pune pe familia traditionala sunt preluate din paganism.Stramosii nu si-au lasat complet valorile cu care au trait zeci de mii de ani.
deoarece crestinismul timpuriu,acela inventat de catre fictivul Isus Hristos, propunea desfiintarea familiei, parasirea acesteia, intr-o goana bezmetica, in cautarea unui zeu imaginar.

Crestinismul este anti-viata si prin definitie, este ascetic.
Nu exista crestin adevarat care sa nu fie ascetic.

Ambele porunci beneficiaza poporul lui Moise.
Prima prezinta ura fata de noi toti, este o porunca pentru gasca de banditi ai lui Moise.
Cea de-a 2-a este o porunca pentru noi.
Ambele sunt conectate in esenta.
Ei ne urasc pe noi,iar noi trebuie sa ii iubim.
daca te uiti in biblie,se observa cata ura a putut avea dumnezeul Iehova cu celelalte popoare, cat de rasist era.Se observa,mai ales prin prisma conceptului de "popor ales", si prin reflecarea la atrocitatile comise in vechiul testament.

1 porunca:
O porunca pentru poprul evreu.
uraste-ti vrajmasul.

a 2-a porunca:
O porunca pentru celelate popare:
Iubeste-l pe evreul care te uraste.

Si asa le dam cale libera.

| Mircea08 explică (pentru Teffan):

"creatorii crestinismului, ne fura statul"
Deci dupa parerea ta creatorul crestinismului, adica Iisus Hristos, FURA statul!?!?

| Kandia15 a răspuns:

Pe cea data prin Iisus pentru ca crestinii nu mai sunt sub legea vechiului testament. Daca in Vechiul Testament se mergea pe principiul "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", in Noul Testament se merge pe dragostea fata de prieteni si dusmani totodata