| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit/parcurs vreodata capitolul "Apocalipsa" din Biblie-CU ATENTIE?!

Ce parere aveti despre versetele-cum comentati(IN SPECIAL!) versetul 13:8 :
8 Şi toţi locuitorii pământului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vieţii Mielului care a fost junghiat.

http://biblia.resursecrestine.ro/Apocalipsa/13#verset-8

sper ca de fapt "v-ati prins",/ati inteles la ce ma gandeam-"esenta versetului"...

As dori ca sa vad multe raspunsuri LOGICE, PERTINENTE si CU BUN SIMPT(dintr-un punct sau altul de vedere/observatie/gandire...), NEAPARAT (cel putin) 90% dintre comentarii si raspunsuri sa fie date de persoane credincioase (care sustin ca cred in Dumnezeu)iar ateii sa se abtina daca nu au ceva SERIOS si CLAR de adaugat/comentat.
Desigur si parerea lor conteaza-dar as dori sa vad cati crestini frecventeaza categoria Religie si cati au raspunsuri adecvate la intrebarile uzuale intalnite prin parcurgerea Bibliei si cum isi explica "situatia" din versetul mentionat de mine(sper ca ati inteles la ce PROBLEMATICA fac referire-ar fi culmea sa nu fi inteles...)

si desigur as dori ca cei care raspund intrebarii sa fie trecuti de vastra adolescentei( doar pentru a fi siguri ca sa inteles clar "MESAJUL" din versetul citat si pentru a nu avea surpriza de a primi raspunsuri impertinente)

Funda o vor primii persoanele din categoria "crestina"-asta doar pentru a nu incuraja ateii dar se poate sa ma razgandesc-depinde de raspunsuri...

Luati-o ca pe-o provocare (in orice sens, chiar posibil acela de a converti un ateu la CREDINTA...)

Astept raspunsul care sa primeasca funda.
Puteti sa intrati si in polemici-atat timp cat sunt serioase.Voi fi darnica cu voturile "Folositor" si respectiv(mai greu de obtinut) "Inteligent".

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Ah,inteleg ce vrei sa spui. Pai Dumnezeu la inceputul lumii a scris doar cateva nume. Te poti intoarce la Dumnezeu pe parcursul vietii tale si vei fi scris in Cartea Vietii.:""Astăzi, dacă auziţi glasul Lui, nu vă împietriţi inimile!"."Iată, stau la uşă şi bat; de va auzi cineva glasul Meu şi va deschide uşa, voi intra la el şi voi cina cu el şi el cu Mine."

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Astfel, de la sfârşitul anului 1914 până în anul 1918, timp în care naţiunile beligerante se sfâşiau literalmente una pe alta ca nişte fiare, asupra cetăţenilor se făceau presiuni ca să se închine fiarei, să ridice în slăvi naţionalismul şi chiar să fie gata să moară pentru ţara lor.
Având autoritate „peste orice trib, popor, limbă şi naţiune", fiara a impus restricţii asupra lucrării divine în întreaga lume.
Se părea că Satan şi organizaţia sa obţinuseră o victorie. Dar ea nu le-a adus niciun folos de durată, deoarece nimeni din organizaţia vizibilă a lui Satan nu are numele scris în „sulul vieţii, al Mielului". În mod simbolic, acest sul conţine numele celor care vor domni cu Isus în Regatul său ceresc. Primele nume au fost scrise la Penticosta din anul 33 e.n. În anii ce au urmat au fost adăugate tot mai multe nume. Din 1918, sigilarea rămăşiţei celor 144 000 de moştenitori ai Regatului se află în faza finală. În curând, toate numele lor vor fi scrise în sulul vieţii, al Mielului, de unde nu mai pot fi şterse. Cât despre împotrivitorii care se închină fiarei, niciunul dintre ei nu va avea numele scris în sul. Astfel, orice victorie pe care aceştia o au asupra ‘sfinţilor’ este o victorie deşartă, de scurtă durată.
Este cât se poate de clar că în Biblie, cartea inspirată de Dumnezeu, puterile politice pământeşti sunt reprezentate prin fiare. Dar ce fel de fiare? Un biblist a numit fiara din Apocalipsa 13:1, 2 „bestie", adăugând: „Acceptăm toate nuanţele pe care le are θηρίον [theríon, cuvântul grecesc pentru «fiară»], cum ar fi monstru înspăimântător, lacom, plin de cruzime, care distruge totul în calea sa etc.". Cât de bine descriu aceste cuvinte sistemul politic însetat de sânge, cu ajutorul căruia Satan a stăpânit omenirea.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Nu ai inteles EXACT la ce (contradictie, neconcordanta) ma refeream/faceam referire...reciteste versetul cu atentie si comenteaza acesta parte a versetului(daca ACUM dupa ce ti-am explicat ai inteles la ce faceam referire)...

eu ma refeream (mi-am formulat intrebarea STRICT pe continutul versetului 13 8 ) dar se pare ca nici tu nu ai OBSERVAT si INTELES ESENTA VERSETULUI -si cred, de fapt nu, SUT SIGURA! ca nici la ce ma refeream (la ce neconcordanta, contradictie...(din versetul citat!)

...pt a simplifica lucrurile pentru tine

toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii

-poate asa vei intelege la ce(controversa) ma refeream si poate imi vei putea da un raspuns(mai adecvat, in concordanta cu intrebarea)

Daca nici acum nu ai inteles atunci ...asta e

| tudus a răspuns:

Lasa apocalipsa crede.ma din experienta .M.am contrazis cu cineva multa vreme despre apocalipsa si nu am ajuns la nici un rezultat
Apocalipsa este o carte foarte grea si "relativa" cu sute de mii de interpretari si foarte multe semnificatii
Nu zic ca nu e bine sa o citesti ci doar ca daca nu ai o idee clara fata de restul bibliei si a semnificatiilor din biblie sunt slabe sanse sa o intelegi
Si totusi daca chiar vrei sa o intelegi citeste apocalipsa mai intai apoi citeste mai multe carti referitoare la ea, iar dupa mai citeste o data apocalipsa si creeaza o proprie idee din ce ai citit...ce vrezi ca are mai multa logica si este adevarat
Inca ceva foarte...roaga.te sa ti se deschida mitea ca sa intelegi. daca Dumnezeu iti inchide minte mai bine te dai cu capul de pereti

| anonim_4396 explică (pentru tudus):

Ce vastra si orientare religioasa ai?(Crezi in existenta unui Dumnezeu, a unui creator sau nu?)

Te intreb pentru ca eu deja am trecut de vastra adolescentei si crede-ma am citit de foarte multe ori capitolul Apocalipsa si am INTELES mesajele GENERALE si PARTICULARE ale Bibliei.
Biblia ESTE si AR TREBUI sa fie o carte pe intelesul tuturor-pana la urma de ce ar lasa Dumnezeu(divinitatea suprema a Universului) o carte cu invataturi daca cei care o citesc nu ar putea sa desluseasca continutul ei?(desigur exista si exceptii si cazuri din pacate- ex acei oamenii care nu au decat 4 clase sau cum am spus in intrebare sunt adolescenti care din cauza ca nu au un telefon performant sunt siguri ca nu exista un Dumnezeu si care sunt destul de necopti la minte in general...eu NU COMENTAM ASEMENEA CAZURI!-cazuri particulare...

eu ma refeream (mi-am formulat intrebarea STRICT pe continutul versetului 13 8 ) dar se pare ca nici tu nu ai OBSERVAT si INTELES ESENTA VERSETULUI -si cred, ca nici la ce ma refeream (la ce neconcordanta, contradictie...(din versetul citat!)

...pt a simplifica lucrurile pentru tine

toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii

-poate asa vei intelege la ce(controversa) ma refeream si poate imi vei putea da un raspuns(mai adecvat, in concordanta cu intrebarea)

Daca nici acum nu ai inteles atunci ...asta e

| tudus a răspuns (pentru anonim_4396):

El le-a raspuns: "Voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei lui Dumnezeu, dar celorlalti li se vorbeste in pilde, ca "macar ca vad, sa nu vada, si macar ca aud, sa nu inteleaga." (Luc.8:10) cred ca acest verset te va lamuri la ce am vrut eu sa spun:adica nu oricine poate intelege biblia, ci doar celor care le-a fost dat sa inteleaga

| Doub a răspuns:

Odata ce te intorci la Dumnezeu, El iti scrie numele in cartea vietii. Daca nu esti mantuit, atunci cand va veni "fiara" vei fi obligat sa i te inchini.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

-cel mai bun raspuns primit pana in acest moment-se pare ca doar tu ai inteles EXACT scopul intrebarii mele(ce voiam in fapt sa scot in evidenta, sa itreb...)-totusi versetul spune altceva daca citesti cu ATENTIE!

toţi aceia al căror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii

N-A FOST SCRIS este folosit verbul la TRECUT NU la prezent sau viitor asa cum spui/sugerezi tu!

deci cum comentezi?

| Eugen1234 a răspuns (pentru Doub):

Dumnezeu ne-a creat ca să bată la noi la ușă?

| anonim_4396 explică (pentru Eugen1234):

Nu inteleg ce vrei sa spui...dezbate mai pe larg ceea ce vrei/doresti sa afirmi(culmea, printr-o intrebare)

| Doub a răspuns (pentru Eugen1234):

Da,Isus bate la "usa sufletului".E o metafora.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,inteleg ce vrei sa spui. Pai Dumnezeu la inceputul lumii a scris doar cateva nume. Te poti intoarce la Dumnezeu pe parcursul vietii tale si vei fi scris in Cartea Vietii.:""Astăzi, dacă auziţi glasul Lui, nu vă împietriţi inimile!"."Iată, stau la uşă şi bat; de va auzi cineva glasul Meu şi va deschide uşa, voi intra la el şi voi cina cu el şi el cu Mine."

| CinevaNou a răspuns:

O sa vezi raspunsuri "CU BUN SIMPT" doar de la crestini.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaNou):

Nu fi asa sigur(a) de acest aspect!

apropos poti te rog raspunde la intrebare?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, ai citit Apocalipsa 12:7, si ai vazut cine este balaurul cel mare, in Apocalipsa 13: 2, scrie, ca,, el i-a dat putere,, fiarei " in studiul aprofundat al cartii Apocalipsa (Revelatia ), intelegem ca Satan a dat putere, organizatiilor politice, care sa asupreasca natiunile. Crestinii adevarati, nu se inchina,, fiarei, nu fac parte din partide politice si militare " care sunt sub autoritatea lui Satan. (Raspunsul lui Dani 72 este mai complet si foarte potrivit, apreciez efortul ). De asemenea si intrebarea ta, si interesul de-a purta un dialog serios. Apreciez.

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

Se pare ca nu ati inteles la ce faceam referire...RECITITI va rog intrebarea si NEAPARAT RASPUNSURILE pe care le-am dat ulterior utilizatorilor tudus si danay72 si apoi va rog raspundeti intrebarii(daca ati inteles desigur controversa la care faceam referire si pe baza careia am formulat itrebarea ). Multumesc!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, tu trebuie sa stii ce vrei de fapt, ce vrei sa scoti in evidenta ca sa fie ziditor. Cel care nu a fost cunoscut inainte de intemeierea lumii este Isus. El nu a fost cunoscut pe pamant, dar in Cer a fost si este a doua persoana dupa Dumnezeu.Pe pamant s-a facut cunoscut la vremea hotarata. Desi Scripturile vorbesc despre El de la inceput, insa a fost un,, secret sacru " descoperit, pentru cei care s-au lasat invatati de Dumnezeu, aprofundand Scripturile pentru a le intelege. Toate profetiile sunt deja intelese, unele s-au implinit, altele se implinesc in zilele noastre, altele urmeaza sa se implineasca in curand. Dar, vorbirea noastra trebuie sa fie ziditoare, cu efect, si in special pe lucrurile care ne privesc azi reale sa ne axam cum ar fi : sa stim care este modul de inchinare aprobat de Dumnezeu (Biblia vorbeste doar despre o forma de inchinare ). Ce fel de persoane ar trebui sa fim si ce mod de viata trebuie sa avem, pentru a fi aprobati de Dumnezeu; De ce este important cum, si la cine ne rugam, pentru a fi ascultati; Putem afla, -cine este Dumnezeu, ce fel de persoana este, ce scop are cu omul si cu pamantul? Sau vezi ca multi oameni spun, ca sunt credinciosi, si cred in Dumnezeu si in Isus, dar nu-i lasa sa le influenteze viata, fac ceea ce ei cred de bine. NU? Sau noi nu facem o concurenta, de ex : cine cunoaste mai bine Biblia, sau a citit-o de mai multe ori, sau cine a vorbit mai mult altora din Cuvantul lui Dumnezeu. Fiecare face cat poate, dupa capacitatea si invatatura pe care o are, poate sa anunte,, vestea buna a lui Dumnezeu " Stii care este aceasta,, veste buna "? (Matei 24:14; 2 Corinteni 4 :3, 4 )