| BlitzkriegJack a întrebat:

Ati citit vreodata Biblia...in mod obiectiv? Ati incercat sa treceti peste laude si acuzatii si sa citi si sa intelegeti povestea din "miez"? Daca da, veti realiza ca dumnezeul vostru este cu adevarat malefic, iar Lucifer este bun. Cateva exemple:

Dumnezeu a creat lumea spirituala, plina cu ingeri a caror unic scop e sa il slaveasca pe dumnezeu. Cel mai pur exemplu de egoism. Lucifer a realizat asta, si a reusit sa isi deschida mintea lui si altor ingeri. Pentru asta, a fost blestemat sa isi petreaca eternitatea in iad.

Dumnezeu a incercat iar, si a creat lumea noastra. Oamenii, la fel ca si ingerii, erau fortati sa se multumeasca cu ce aveau si sa il slaveasca pe dumnezeu. Lucifer le-a daruit libertatea de gandire, i-a eliberat din sclavia dumnezeiasca.

Pe langa asta, sa nu mai spunem ca dumnezeu a omorat peste 2 milioane de oameni (in potop, doar pentru ca nu gandeam cum dorea marele zeu) iar Lucifer a omorat doar 8 (disputabil, asta scrie in biblie, insa). Insa dumnezeu ne-a dat ca lege sa nu omoram. Cum vine asta? De ce nu respecta legile pe care el le-a dat, nu el trebuie sa fie un model pentru noi? Un ucigas ne spune sa nu ucidem. Paradoxal.

Ce parere aveti voi?

Nu e prima data cand postez aceste lucruri pe TPU. Data trecuta intrebarea mea a fost stearsa. Adevarul doare, bineinteles, daca nu il cunosti.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ambele personaje sunt fictive desi nu au creat nimic gandeste rational si logic din nimic nu apar zeii, am citit pildele lui isus am ramas suprins sa vad ca nu are adepti adevarati si doar falsi adepti, farisei materialisti, ipocriti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Chiar e irelevant, cu siguranta a fost stearsa de cineva care chiar nu a gasit nimic bun

| iurii75 a răspuns:

Prostia doare, nu adevărul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e problema noastra.ca tu ai ales alt stapan te priveste.tu crezi ca tine noi ca noi.vom vedea cine se insala si cine nu.

| casablanca40 a răspuns:

Biblia e doar o carte, tu chiar crezi ca "dumnezeu" a omorat 2 milioane de oameni, iar dovada fiind o carte plina cu basme?
Personajul imaginar Dumnezeu este la fel de adevarat ca personajul imaginar Lucifer. Depinde din ce perspectiva citesti biblia, ea are tendinta sa-l pupe in cur pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns:

Nu vreau sa te "cert" sau nu stiu eu ce dar te contrazic cu un singur lucru! Dumnezeu spune ca NOI nu trebuie sa ucidem pentru ca El ne-a creat si doar el poate sa ne ia viata! Mi se pare corect avand in vedere ca El ne-a creat! Crede-ma nu trebuie sa cazi in capcana celui viclean.Este regele minciunilor si ar vrea doar raul pentru omenire stii de ce? Adevarata poveste este ca lucifer, un inger incredibil de frumos dar din cale afara de egoist (cred ca ai omis asta) dupa ce Dumnezeu a creat omul(adica noi) a spus tuturor ingerilor sa ne slujeasca, sa ne apere si sa ne trateze ca si cum am fi fiii lor.Dar lucifer nu a vrut si si-a sa DEVINA DUMNEZEU! Azi el incearca sa aduca cat mai mula lume in iad in speranta de a deveni cat mai puternic si sa DEVINA DUMNEZEU (ACESTA ESTE PLANUL LUI)! Tu nu esti crestin si nu ai citit chestiile astea ani intregi pentru ca nu te intereseaza dar Biblia daca o citeai cum trebuie zice ca satana vrea ca noi sa ne dusmanim si sa-L uram pe Dumnezeu ca el insusi sa devina Dumnezeu. Sper ca te-am lamurit! Daca doresti sa mai stii ceva sunt la dispozitia oricui vrea sa stie mai multe despre Crestinism!winking seara placuta!

| BlitzkriegJack explică (pentru albaKiara):

1. Deci, dumnezeu este un ucigas.
2. Nu am omis nimic, am spus ca am interpretat biblia in mod obiectiv.
3. Lucifer nu doreste sa devina dumnezeu. Personal, nici nu cred ca ar putea.
4. Am fost crestin, am citit biblia (si nu numai) si am realizat ca toate acele scrieri bisericesti sunt propaganda. Cu exceptia bibliei, care e doar pe jumatate propaganda.
5. Apreciez faptul ca ai scris, mai ales atat de mult. O seara buna si tie!

| Krokodil a răspuns:

Bai,hai sa renuntam la toate povestile referitoare la "personajele" astea.luati-o logic, cum poti crede in niste povesti care se aseamana cu sf-uri? tu si multe milioane de oameni.pai daca e asa, sa ne bazam pe o carte ca dumnezeu exista..atunci si spiderman exista.

| BlitzkriegJack explică (pentru Krokodil):

Eu nu am spus nicaeri ca ar exista dumnezeu sau Lucifer, ci doar am interpretat o carte.

| Krokodil a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Eu nu ma refeream la tine, ziceam in general.
faza trista e ca unii deja sunt fanatici pe cartea aia si au ajuns sa traiasca pe baza unor personaje.*vreau sa fiu freddy krueger atunci*.

| BlitzkriegJack explică (pentru Krokodil):

*eu vreau sa fiu Jason Vorhees si sa ne batem*

| Krokodil a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

*Freddy vs Jason 2*.

| BlitzkriegJack explică (pentru Krokodil):

Daaa, caci Freddy a pierdut in Freddy vs Jason 1.

| Krokodil a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

De-ar exista egalitate.

| BlitzkriegJack explică (pentru Krokodil):

...a fost cumva o referire la Satana Cartoons?

| Krokodil a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Well,da.

| BlitzkriegJack explică (pentru Krokodil):

Oh. Linguri linguri linguri linguri.

| Krokodil a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Telefoaniee.