| Jardelin a întrebat:

Ati fi de acord ca la scoala, in contrapodere la materia Religie sa se predea si materia Ateism?

Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi o materie la fel de potrivită, utilă şi relevantă, ca şi avrăjitoria sau afascismul.

Eliminarea îndoctrinării cu superstiţii şi basme religioase cu pretenţia de adevăr ar rezolva problema. În lipsa acestei îndoctrinări nici nu ar fi nimic de combătut, iar copiii ar putea să gândească liber şi să nu se trezească cu creierele spălate.

| Dandanache a răspuns:

O disciplina care ar avea numele Ateism ar fi mai potrivita in programa unei universitati. In scoala se preda filosofia generala, primara; ateismul e un subiect prea specializat pentru educatia pre-universitara.

| Jardelin explică (pentru Dandanache):

Păi s-ar putea face asa, in clasele 1-12 sa se predea Religie iar la facultă, Ateismul. Ce crezi?

| Dandanache a răspuns (pentru Jardelin):

Si nu se intampla deja asta?

| danay72 a răspuns:

Intrucat e o chestiune de alegere personala, nu ar trebui predate in scoli, nici religia si nici ateismul.

| Kaℓi a răspuns:

Sunt oricum prea multe materii, din cauza asta au scazut performantele scolare. Li se toarna in cap prea multa informatie, multa inutila, ii zapaceste... de parca nu ar fi deja destul de zapaciti.
Ideea cu "optional" pentru religie mi se pare foarte corecta. Mai ales din punct de vedere al corectitudinii fata de alte religii, pentru ca printre alte minuni, globalizarea ne-a adus si o heterogenizare culturala si religioasa, si e crestineste sa respectam credintele copiilor proveniti din alte culte.

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu.N-ar fi decat o alta forma de manipulare.Lasa omul sa aleaga singur.
As fi totusi de acord sa fie un curs optional.Asa cine este interesat/vrea sa descopere mai multe se inscrie si aia e.

| RAY a răspuns:

Ce ar putea sa se predea la materia ateism? ateismul find o lipsa de teism cam ce ar putea insemna o asemenea ora? eu personal as merge mai mult pe logica, pshiologie, educatie ca deja sunt multe materii, ca religia sunt multe fiecare sa alegea ce vrea

| Doub a răspuns:

Da, chiar as fi curioasa sa vad cum explica ei ideea ca dintr-o explozie (haos) s-a ajuns la ordine si complexitate.

| Dandanache a răspuns (pentru Doub):

Se explica, dar la cursurile universitare de astrofizica, nu ateism.

| Sean a răspuns (pentru Doub):

Ti-o explic eu, incep prin a da cel mai bun exemplu cum dintr-o o explozie se ajunge la "ordine si complexitate", stele au si ele un ciclu al vieti ca oameni, se nasc, mor, se nasc, mor, si o mare parte cand mor se duc printr-un mare BANG, nu va fi si cazul soarelui care va deveni o giganta rosie, rezultant apoi intr-un pitic alb, ramand la stelele care "dispar" cu stil ca de explozie vorbesti, aceste explozi stelare se numesc, nova, supernova si hypernova(asta poti sa o excluzi deorece in majoritatea cazurilor steaua este devorata de o gaura neagra), dar in celelalte 2, explozia este una masiva, iti las un link mai jos sa vezi simularea supernovei Betelgeuse vazuta de pe pamant, o stea mult mai masiva decat soarele, aflata la peste 600 ani lumina care va exploda in urmatorii 100.000 ani, in urma exploziei steaua imprastie de a lungul galaxie elemente chimice, printre care elemente din categoria metale(produs in urma fuzinilor nucleare din interiorul stelei), aceste elemente de obicei imbogatesc norii moleculari in care se formeaza stelele, o teorie sustinuta de dovezii bune este ca chiar sistemul nostru solar s-a format in urma unei supernove. iti las un documentar mai jos despre supernova, daca intelegi engleza, iti recomand toata seria "How the universe works" vei intelege mai mult dupa, revenind la ce aveam de spus, pamantul, tu nu ai fi existat fara o supernova, tot ce vezi in jurul tau s-a format in explozia unei supernove, chiar si tu esti format din praf de stele in urma unei supernove, nu stiu cat intelegi din ce am spus eu aici, sper ca intelegi si nu vorbesc aiurea, ideea ii ca unde exista distrugere, exista si creatie, fara distrugere nu ai mai fi existat, aceste supernova sunt cele mai apropiate de teoria Big Bang, oricat de greu ar fi de crezut pentru un crestin, faptul ca tu esti aici ii doar o intamplare, numai in galaxia noastra exista 200 miliarde de stele si Caleea Lactee nu este o galaxie cam mica in comparatie cu altele, un exemplu Andromeda care este cea mai apropiata de noi si este de 2 ori mai mare ca Caleea Lactee, deci imagineaza-ti ca is miliarde de galaxii cu miliarde de stele, viata fiind o intamplare are o probabilitate uriasa, revenind inca odata la idee de explozie, tine minte acest lucru unde exista distrugere, exista si creatie cel putin in universul cunoscut de noi.

| Sean a răspuns (pentru Doub):

Am uitat sa iti las link-urile:

Supernova Betelgeuse: https://www.youtube.com/watch?v=dtWeH4-Ugy4

Documetar Supernova: https://www.youtube.com/watch?v=AFEvSZcFSrM

How the universe works(sezoane, daca te intereseaza): http://www.imdb.com/title/tt1832668/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Ateismul nu e o materie sau religie. vrei sa stii despre big bang treci pe la orele de stiinta. alea au fost mereu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sean):

Puiule? sant un biet otelar,care iti poate spune ca multe calcule ale proceselor chimice si ferostatice si mecanica a lichidelor,sant doar calcule si probabilitati ca fenomenele sa se intample oarecum asa dar nu intocmai fiindca nu a intrat nimeni in inima fierului topit ori in inima vulcanului activ sa vada ce si cum,iar acestea sant aci pe pamant,le practicam,le studiem,le atingem si incercam sa le perfectionam.ori tu vorbesti despre chestii vazute de la distanta,foarte foarte mare, cu instrumente nu tocmai atat de performante pe cat am vrea ci limitate de propriile noastre limite, si vrei sa luam de bun si de fundamental ce? supozitii si denumiri date de fantasmagoricii doritori de notorietate stiintifica, obtinuta pe teorii si fanfaronade spatiale? nenica usor cu supernovele si celelalte fiindca le amestecati cu fantasticele culori ce bucura ochiul, dar care nu le poate explica mintea.

| Sean a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca aceste teorii sunt fantastice, chiar nu stiu ce sa iti zic, teoriile astea nu is date asa ca i-a venit ideea lui ala, au la baza dovezii foarte clare ca aceste lucruri se intampla, chiar crezi ca trebuie sa se uite la distanta de anii lumina de pamant ca sa afle asta, chiar crezi acest lucru, se uita la soare care cu un telescop de ultima generatie il vezi perfect si iti poti da seama cam ce compozitie chimica si de procesele ce se intampla in el, nu trebuie sa intri in inima fierului topit sa iti da-i seama din ce e format, imi zici mie ca vorbesc fantastic, dar tu nu stii cat de mult a avansat stiinta in ultimii ani, is camere care vad nivelul de caldura, camere bazate pe magnetism, care iti pot spune destul de clar ce ii si cum ii.
TEORIILE is bazate pe DOVEZII, tot ceea ce am zis eu mai sus are in spate o lista imensa de dovezii ca asa ii, nu veni tu la mine "un biet otelar" sa imi spui ba nu ii asa ca is fantezii, adu-mi dovezi clare ca nu se intampla asa si atunci te cred, inca odata toate teoriile spuse de stiinta despre stele, formarea universului, creearea planetelor, etc. au fost facute prin privirea sistemului nostru solar in mare parte.
Am mai explicat la cineva daca nu ma insel cum ii chestia cu lucrurile astea, acum 500 anii daca ziceai ca pamantul este rotund erai nebun si probabil omorat/intemnitat ca in Biblie nu scrie asa si contestii cuvantul lui Dumnezeu, asa ii si cu teoriile stiintifice de acum, multa lume le crede fantastice, dar multa lume totodata nu isi da seama ca inca nu s-a gasit o dovata sa spuna ba asa nu se intampla cat de mica ar fi ea, numai dovezi cam clare ca asa a fost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sean):

Mai vorbim peste vreo 30 de ani cad eu n voi mai fi,iar tu vei folosi cuceririle stiintei de pana atunci, dar aci pe pamant, iar acele descrise de tine le vei privi tot de aici, si vei cunoaste schimbarea teoriilor, si fanteziile celor de seama ta cel putin de cateva ori pana atunci.Si bineinteles ca vor fi tot adevaruri pentru tine,asa cum vor fi povesti pentru nepotii si stranepotii tai,care vor pleca in jurul pamantului, ca albinele in jurul stupului lor, dar care vor visa la fel ca mine cand pleca Sputnik, Soiuz, si altele si la fel ca tine cand imi spui ce se vede prin ovservatorul Hubble ori altele.Deocamdata ei au parte de altele,despre care uite ce spune un trudit oarecare; Nu exista nicio garantie ca aceste produse iti vor propulsa fiul sau fiica spre o cariera de succes in stiinta, tehnologie, inginerie sau matematica.

Dar ele ar putea sa-i trezeasca interesul mai mult decat niste jocuri sau haine la moda, scrie Bloomberg. vezi tu mai puiule? a fost o vreme cand un mare meserias,topea otelul si il alia cu,pelin,rochita randunicii, si matraguna, pentru ca sabia sa fie iute, precum randunica, amara ca pelinul si otravitoare ca matraguna.Acuma imi ia timp sa-ti scriu si sa-ti povestesc de ce si cum otelul e viu,dar ce vreau sa-ti zic e ca santem calatori intre doua vesnicii, una ne-a emanat, alta ne va imbratisa, si intre aceste doua fiecare traieste adevarurile si mincinuile timpului sau. bucurate de ele, fiindca asta e partea noastra sub soare.

| Sean a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un mod foarte interesant de a vorbi in sensul bun, tot respectul pentru asta, dar nu pot sa imi pun credinta intr-o vesnicie sau alta, eu am propriul meu fel de a gandi aceste lucruri, cum si tu ai propriu tau fel, da poate in adancul meu sper sa existe o vesnicie sau alta chiar daca parerea mea este ca nu exista, cred ca fiecare om face acest lucru chiar daca este ateu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul cat traieste invata, si atunci cand se va intalni cu vesnicia, va sti daca a ales bine ori nu.Va mai avea o clipa, sa faca alegerea corecta, dar indoiala c va fi la fel de mare ca intotdeauna.Crezi tu ca scoala vietii,e putin lucru? In privinta religiei in scoale, ar trebui sa priveasca un om destept, la perioada de cand s-a infiintat prima scoala si pana cand v-a inchide ochii, fiindca nu e greu de dedus finalul, si totul e atat de previzibil incat nu exista echivoc.nici nu mai e nimic de discutat.Dar pe aici sant multi copii.Cand vor avea ei insisi copii, mai putem discuta dar uite ca nu ne nastem toti odata, si a-l exmatricula pe Doamne-Doamne fara a discuta in prealabil e cam naspa.multi nu vor sa discute in prealabil, ci vor in clasa ori in alte incaperi.treaba lor.traim intr-o tara libera, dar robi ai normelor societatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea de ateism ar avea trei pagini cu poze cu tot, dar si acelea pline de erori gramaticale ca si editorii sunt tot atei.
Ei doar trebuie sa invete sa scrie corect :Nu cred, nu exista, cred in stiinta si crestin cu s-ul intre paranteze.

| Aiwendil a răspuns:

Ateismul nu e o materie.
Ateism inseamna negarea existentei lui Dumnezeu si a oricarui alte zeitati.
Esti ateu si nici nu stii ce e aia. Fara suparare.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| Dandanache a răspuns (pentru Aiwendil):

Poate fi si o materie, daca e abordat teoretic. La universitatile occidentale se predau cursuri de istoria ateismului sau gandire ateista.

| Aiwendil a răspuns (pentru Dandanache):

Si ce te-ar invata? Cum sa nu crezi in divinitate? E simplu. Pur si simplu nu crezi. Nu e nevoie de o materie.

| NOname a răspuns (pentru Aiwendil):

Tocmai, că Jardelin este unul dintre îndoctrinaţii fanatici, aşa se şi explică inteligenţa întrebării şi a postărilor lui în general.

Iar ateismul înseamnă mai degrabă lipsa teismului, lipsa credinţelor în zei, nu neapărat şi negarea vreunuia dintre ei, care ar presupune o afirmaţie "zeul X sau zeii A-Z nu există".

| Aiwendil a răspuns (pentru NOname):

Inteleg asta.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Multumesc pentru complimente! Tu esti asemenea mie, dar in oglinda! happy

| Dandanache a răspuns (pentru Aiwendil):

Am spus TEORETIC, nu ideologic. Si am si precizat ce ai invata: istoria ateismului sau filozofie ateista (existentialism, materialism etc.).

| Aiwendil a răspuns (pentru Dandanache):

Nu degeaba la liceu exista profil uman si real. Unii aleg uman pentru sunt mai mult cu imaginatia, creatia, arta,iar altii cu matematica, fizica, chimia, lucruri reale, ce se bazeaza pe dovezi.
Am inteles opinia ta.
Ma gandesc ca oricum saracii copiii invata ei destule materii.Sistemul nostru de educatie e unul dintre cele mai grele din Europa. Eu as vrea sa mai scoate si alte materii. Nu am nimic cu religia. Au fost unele momente in care profesorii de religie au explicat anumite chestii care inainte nu le intelegeam.

| 1DeadMemories a răspuns:

Cand am devenit ateu, habar nu aveam ce e aia.Am devenit ateu convingandu-ma ca exista neconcordante intre cartea aia"biblia" si lumea reala.Nu trebuie sa-ti spuna nimeni cum sa devii ateu, iti trebuie putina curiozitate si realism.
Ateu devi constientizand ca "basmele" din biblie sunt doar o nascocire a unor oameni inteligenti, care au vrut sa tina-n frau prostimea.

| Prodromu_CalugarAthonit_1980 a răspuns:

Cei cu tampeniile astea, pai astea intrebari de om sunt. mai omule mai bine taci si lasa lumea sa creada ca esti prost decat sa spui ceva si sa elimini orice indoiala

| Jardelin explică (pentru Prodromu_CalugarAthonit_1980):

Corect! Am sa tin minte! happy

Totusi intrebarea are tâlcul ei!