| Antisistem11 a întrebat:

Atunci au deschis ochii și au cunoscut ca sunt goi, spune geneza despre Adam si Eva intr-un alt episod interesant. Poate sunt paranoic dar mi se pare ciudat sa trăiești fara sa stii ca esti... gol si sa ai asta de abia după ce ai facut cunostinta cu un...pom. Deci până la momentul cu acest pom dătător de cunostinte ei nu știau absolut nimic?

5 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Animalele știu că sunt goale?

Ideea e că înainte să mănânce din pom, ei nu aveau discernământ asupra binelui, raului, sau altor concepte omenești. Au fost izgoniți din rai tocmai pentru că, după ce au mâncat din pom, au dobândit cunoaștere și pot ajunge sa fie trași la răspundere pentru faptele lor.

| RAY a răspuns (pentru mODIN):

Ce e păcătos in a știi ce e răul?

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Pai in lipsa stiintei, nu poti lua decizii morale sau imorale, pentru ca nu ai libertate.

| RAY a răspuns:

Erau niște păpuși fara minte până când au mâncat un măr )))) deci Dumnezeu știa că vor manca ba știa și alegerea lor ba a și predestinat asta

| Holiday a răspuns:

Hainele nu au aparut din cauza "rusinii", ci din motive mult mai practice.