| soimos a întrebat:

Auziti si va cruciti:

1 Timotei 6. 20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deşarte şi lumeşti şi de impotrivirile stiintei mincinoase, 21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

Adica stiinta este mincinoasa si religia este o comoara?

Adica faptul ca stiinta se bazeaza pe adevaruri probate si oricand repetabile, de ex apesi pe telecomanda si iti porneste "plasma" este o minciuna, iar predica popilor despre viata care incepe cand s-a terminat viata, este un adevar?!

Nu va vine sa va stricati de ras cand auziti asemenea gogomanii biblice ?
Oare cat de stupid trebuie sa fii, ca sa poti sa crezi asemenea baliverne prostesti ?

Răspuns Câştigător
| eandopuncttk a răspuns:

Asta ar fi raspunsul corekt!

9 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Soimos cati ani ai frate? Pentru ca prea multi presupun ca nu, fiecare are dreptul de a crede in ce vrea, faptul ca ei cred in ceva fals asta este alta problema, insa nu ai nici un drept de a-i insulta. Sunt ferm convins ca si bunicii tai cred cu tarie in dumnezeu, insa nu prea cred ca ai curaju sa te duci in fata lor si sa-i faci stupizi nu? Daca vrei sa demonstrezi ceva o faci cu calm, fara a insulta, iar daca erai si mai destept ti-ai fi dat seama ca aici pe TPU nu prea ai cum sa convingi multimea de necredinta, e ca si cum ai incerca sa convingi un rinocer sa nu mai manance (ma rog alta comparatie n-am gasit laughing ). Serios gaseste-ti un hobby sau ceva mai bun de facut, pentru ca din nenumaratele posturi pe care le-ai scris am tras concluzia ca duci o lipsa de ocupatie grava si chiar ai o problema.

| soimos explică (pentru Vladuthz):

Hallo!
Aici este un forum pe care fiecare este liber sa isi prezinte credinta sa!
Eu nu interzic nimanui sa creada ce vrea el, si nici nu impun nimic!
Doar prezint unele idiotenii biblice!
Fiecare ia din viata ce crede ca e bine, tu de ex preferi sa iti ghidezi viata dupa minciuni, eu dupa adevaruri care se pot dovedi!
Fi linistit ca si aici pe TPU am foarte multi sustinatori, deci nu te mai strofoca de grija mea, ci mai bine ai raspunde la intrebare daca esti atat de destept pe cat te crezi!
Daca nu esti destept si nu stii sa raspunzi, atunci "ciocu mic" si vezi-ti de treaba!

| Vladuthz a răspuns (pentru soimos):

N-am zis ca sunt destept si nici ca ma ghidez dupa minciuni. Asta ai dedus tu, dovedindu-mi ca ai o logica,, foarte buna". Sunt ateu, stai linistit, doar ti-am atras atentia ca nu e frumos sa ii faci stupizi pe cei care cred. Si da sunt convins ca sustinatorii tai sunt niste adolescenti rebeli care mai mult de 14-15 ani n-au, un ateu adevarat nu ar face niciodata ceea ce faci tu, de aia multa lume isi formeaza o parere proasta despre noi, din cauza celor ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică:

I-am dat ignore pentru ca bate campii, este total irationala, si este pe deasupra si o mincinoasa care nu recunoaste adevarul chiar daca ii este varat sub nas!
Cu asemenea specimene care il slujesc pe "dumnezeu" prin minciuni, nu discut din principiu!

| eandopuncttk a răspuns (pentru soimos):

Asta ar fi raspunsul corekt!

| eandopuncttk a răspuns:

Acus intra "prietena noastra" EmaS sa-ti cace niste raspunsuri de crestina ce este ea laughing pe mine cel putin ma sparge cu credinta ei laughing

| 4inel a răspuns:

Cruciti-va de biblia ortodoxa, mai cititi si alte traduceri. Este cea mai proasta traducere a bibliei pe care am intalnit-o.

| soimos explică (pentru 4inel):

Dar de ce este mai proasta ca altele?
Ptr ca nu minte la fel de bine ca a pocaitilor?

| 4inel a răspuns (pentru soimos):

Foloseste si tu o versiune internationala.
Se gasesc pe net destule traduceri din ebraica sau greaca care iti da posibilitatea sa urmaresti sitraducerea in mai multe limbi, sa vezi cum a tradus fiecare. Pe mine m-a ajutat studiul prin comparatie. Biblia ortodoxa nu este o lucrare academica, are la greseli de exprimare cu gramada.

Pocaitii folosesc pe Dumitru Cornilescu, iar ai mai studiosi folosesc variante de biblii adaptate limbii romane moderne, sau internationale, sunt mai veridice, deoarece au lucrat la nivel international si nu au urmarit interesul vreunui cult anume.