| fllu07 a întrebat:

Azi maine intram in postul Craciunului. ce parere aveti? are vreun efect postul? trebuie sa tinem post? ce inseamna sa tii post? tineti post?
sau...
ca tot este vorba despre Craciun, este o sarbatoare corecta? biblica? s-a nascut Isus pe 25 Decembie?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Referitor la post nu am ce comenta fiecare alegand daca vrea sau nu sa tina insa pe mine ma dispera meltenismul de la noi unde dupa ce romanul tine post o perioada mai lunga atunci cand se termina baga in el de stinge si apoi ajunge la spital.

Craciunul si-a pierdut semnificatia religioasa si s-a transformat intr-un manelism.

Nu sunt date ca Isus s-ar fi nascut pe 25 decembrie.

41 răspunsuri:
| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Imi pare rau sa te corectez, dar dumnezeu nu ne pedepseste cu rau. DELOC.
el permite sa suferim, dar este mare diferenta intre a cauza si a permite.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Aici ai dreptate.iti multumesc ca mi-ai atras atentia. corect ai zis: ne permite sa suferim. asta este mai gresesc si eu, dar eu zic sa cauti un preot sau mai bine un calugar. sunt calugari la manastiri care vorbesc cu oamenii, spovedesc si dau sfaturi. doar ca ei sunt mult mai aspri decat un preot.(nu am fost la un calugar dar asa am auzit ca dau Canon mai greu). parintele asenie boca, cand si-a cautat un duhovnic, la ales pe cel mai aspru pe care la gasit.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Ce sa fac la calugar?
pentru tine calugarii sun exemple bune? prin ceea ce fac ei, sacrificiul lor, ii apreciezi?

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Sa vorbesti cu el, asa cum ai vorbit cu mine acum, sa te indrume, sigur stie mai multe ca si mine. da, dar de ce nu i-as aprecia? ce parere ai tu despre ei?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru J0KeRuL):

N-ai murit?

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Parerea mea sincera despre calugari ii ei sunt niste ipocriti. dada, ai citit bine, si nu sunt grosolan, sau nesimtit, nici nu ii jignesc pe cei ce cred in ei, fiecare cu parerea lui.
eu sunt din judetul alba, si in fiecare vara, merg la cabana oasa, si acolo in inima padurii, este o manastire. ala ii cuib de orgii sexuale. cum poti spune ca il slujesti pe dumnezeu, si tu esti... in plus se lucreaza si cu demonii acolo, m-am convins eu, dar si oamenii din zona spun asta.
si in plus, Isus a spus ca continuatorii sai, sunt lumina lumii. lampa nu o aprinzi, sa lumineze, si o pui sub pat, ci pe masa sa faca lumina, sa fie vizibila.
atunci calugarii ce cauta in inima padurii, numa ei si calugaritele, (si ma gandesc ca nu crezi ca ei sunt toti virgini, si calugarii si calugaritele) cum pot straluci ca sa ii vada oamenii, sa le vada faptele? ca la urma urmei prin asta stralucesc continuatorii lui Isus, nu? prin fapte.
mai mult Isus s-a dus el, si ia cautat pe oameni si le-a vorbit despre Regatul sau Imparatia lui Dumnezeu. nu s-a pus intr-un loc izolat si a asteptat sa vina oamenii la el.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Cum se numeste manastirea aceea? de ce esti asa sigur ca acolo se intampla au loc orgii sexuale? ai vazut tu calugar care sa vorbeasca cu demonii!?

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Manastirea oasa. ii pe margine lacului oasa. http://www.crestinortodox.ro/biserici-manastiri/manastirea-oasa-67857.html
asa, dupa cum vezi ii un lac acolo, si m-am dat cu hidrobicicleta de la cabana, si am mers pana acolo, m-am oprit in malul manastirii, si peste gard erau aruncate spre apa saci menajeri cu gunoaie, unii intregi, altii sparti, si ce crezi ca era printre gunoaie? "caciulite" de unica folosinta, plin de ele. ce o facut popii si calugarii cu ele?
si despre lucrul cu demonii de unde sa vad, asta ii evident ca nu face de fata cu oamenii, dar ai vazut cu camera ascunsa de atatea ori la TV ca deschid cartea, ca citesc, ca leaga, si dezleaga, si tot la acea cabana, am fost si am dormit cu cortul, prima noapte in cort, n-am inchis un ochi toata noaptea, :))
si noaptea la 3.00 o inceput sa bata toaca. de ce? ii credinta mare?
si lucra cu demonii, ca oamenii din zona spun.

| danay72 a răspuns:

Cuvantul Craciun nici nu apare in Biblie si nici data de nastere a lui Isus, cat despre post, nici acest lucru nu este scris ca trebuie sa-l tinem cu ocazia acestei sarbatori.

| deN1saRp a răspuns:

De ce IIsus cu un singur i?