| fllu07 a întrebat:

Azi maine intram in postul Craciunului. ce parere aveti? are vreun efect postul? trebuie sa tinem post? ce inseamna sa tii post? tineti post?
sau...
ca tot este vorba despre Craciun, este o sarbatoare corecta? biblica? s-a nascut Isus pe 25 Decembie?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Referitor la post nu am ce comenta fiecare alegand daca vrea sau nu sa tina insa pe mine ma dispera meltenismul de la noi unde dupa ce romanul tine post o perioada mai lunga atunci cand se termina baga in el de stinge si apoi ajunge la spital.

Craciunul si-a pierdut semnificatia religioasa si s-a transformat intr-un manelism.

Nu sunt date ca Isus s-ar fi nascut pe 25 decembrie.

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cuvantul Craciun nici nu apare in Biblie si nici data de nastere a lui Isus, cat despre post, nici acest lucru nu este scris ca trebuie sa-l tinem cu ocazia acestei sarbatori.

| RAY a răspuns:

Romania e in post de cand exista exista ca natiune, daca vrei tine post nu-i rau ma refer cea ce cuprinde alimentar, craciunul e o sarbatoare pagana

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

GENIAL! unde ai gasit clipul?
doamne ce oameni. putea sa zica da, sau nu. eventual de ce da, sau de ce nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

L-a şeruit cineva pe facebook, prin primavara.
Unii cred ca un limbaj elevat ii face bine intelesi, sau ii claseaza undeva sus, cand de fapt e invers, zic in general.

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Vai viata ce varza ii. tipa aia zic. cu tot limbaju ei elevat. la fel ca ala cu burlanul, sau ala cu aerisitul in puscarie.
tot zicea de jean calvin... si daca o intrebi, zice: cu ce se mananca?> laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

rolling on the floor spatiul fiind limitat in limita spatiului care este destinat

| milan9 a răspuns:

Pe lângă celelalte motivații spirituale, prin post ne exersăm și ne întărim voința, posibilitatea de a ne controla alegerile, de putea să alegem corect între bine și rău, de a controla sau evita propriile capricii, patimi și instincte!

Iar acesta este cel mai important lucru posibil!

| milan9 a răspuns:

În creștinism nu există o regulă exclusivă ca cinstirea sărbătorii să coincidă cu data calendaristică exactă a evenimentului!

Sunt foarte multe sărbători în această situație, cele mai importante fiind Sf. Paște și Nașterea Domnului -Crăciunul;

| M25M a răspuns:

Ceva amuzant referitor oarecum la subiect. http://www.youtube.com/watch?v=tb5SfGS6uQ8&feature=related

| Jardelin a răspuns:

De ce ai mai postat intrebarea legata de post, daca pe cineva care iti da un raspuns il bruschezi verbal?

Cind pui o intrebare se subintelege ca doresti sa afli un raspuns, e explicatie. Daca tu pui aici o intrebare, pentru ca mai apoi sa-i ataci pe cei care iti raspund, iti spun ca nu e corecta si de bun simt chestia asta.

| fllu07 explică (pentru Jardelin):

Pai pe mcwallace il cunosc de la o intrebare mai veche, si da niste raspunsuri total pe langa.
de ex era vorba de sfinti si moaste, si el zicea ca "sfintii" sunt mijlocitori pentru noi la Dumnezeu.
si eu i-am aratat cine este mijlocitor din biblie: efeseni 4:5- Isus Cristos. un singur mediator. si el tot sustinea ca sfintii, is mediatori, pai ce facem? trecem peste biblie doar ca sa avem noi "dreptate"
din cauza asta l-am luat mai tare. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

"Posturile

În religia crestina, o mare importanta o au posturile, adica zilele în care credinciosii se abtin partial sau total de la hrana, nu se duc la spectacole, la petreceri etc. Posturile ocupa un loc important în ritualurile multor religii; ele exista la musulmani, la evrei, la budisti etc. În religia ortodoxa se tin urmatoarele posturi: postul mare, postul sfîntului Petru, postul sfintei Marii, postul Craciunului, postul din zilele de miercuri si vineri, precum si postul din alte cîteva zile ale anului. Biserica ortodoxa prescrie posturi în peste 200 de zile ale anului.

Cu ajutorul posturilor, clerul dadea un fel de justificare ideologica subnutritiei cronice a nevoiasilor, aratînd ca domnul a postit în desert si,, a poruncit" credinciosilor,, sa rabde si sa posteasca"."

| PulbereDeStea a răspuns:

1.Da are efect postul.
2.Nu ne pune nimeni pisolul la tampla sa tinem post, dar este bine.
3.Sa mananci mancare de post(mancarea care nu contine, carne, lapte, branza si oua), sa te rogi, sa te spovedesti.
4.Da, tinut postul Maicii Domnului, si de atunci tin post in fiecare zi de miercuri si vineri.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Inaintea cui sa te spovedesti? tot inaintea unui pacatos?
vai de voi.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Inaintea preotului, iar prin intermediul spovedaniei in fata preotului, dumnezeu iti iarta pacatele daca regreti sincer.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Dar de ce inaintea preotului?
nu vezi la TV sunt cei mai mari mafioti, mai mafioti ca in sicilia.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Pentru ca ei preotii au ales aceasta cale. daca preotul este mafiot si tu te spovedesti la el, este vina lui nu a ta. si preotii sunt luati la raspundere la judecata pentru faptele lor. deci datoria lor ii sa te invete sa mergi pe calea cea buna. in biblie scrie "nu judecati ca sa nu fiti judecati"(Ev dupa matei 7, 1), deci noi nu trebuie sa ne preocupam de ce pacate are preotul cutare, sau omul cutare, pentru ca nici noi nu suntem mai buni. este ca si acel proverb "ce tie nu iti place, altuia nu ii face". deci nu mai judeca oamenii dupa cum crezi tu pentru ca s-ar putea sa te inseli. Iar televizorul si internetul te induc in eroare de cele mai multe ori daca nu sti cum sa le folosesti. Tot Dumnezeu spune ca se vor ridica proroci mincinosi, asa ca ai grija in cine crezi.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Stii, la capatul blocului am un popa care o construit un asezamant social, dar care ii un paravan, sa spele bani, lunar primeste de la primaria orasului 5000 de euro. fara alte surse de venit de la guvernul romaniei, fara alimentele care le primeste pentru a gati copiilor.
merge tot la 2 luni in Bulgaria, schimba masinile ca tiganii caii, si nu schimba loganuri sau din astea mai ieftine, renalut, nu frate, numa audi si wv, si si-o tras o ditamai vila la periferia orasului, cu piscina, si el ii omul domnului, care ar trebui sa fie un exemplu de umilinta.
nu poti sa nu il judeci, cand vezi ca tu muncesti de iti sar capacele zi de zi, si abia iti platesi facturile si ai un trai cat de cat, si poate cateva zile de concediu PE AN nu departe de casa.
BOR IN ROMANIA ii stat in stat. ei nu au legi, nu taie chitanta pentru incasari, te fura pe fata, te santajeaza. si lista continua.
si acum o sa sara toti ce c*r in sus ca taie chiatanta, ce chitanta? aia ii de fatada. au contabilitatea la toti banii care intra si care iasa in fiecare luna? au bonuri fiscale si chitante care sa dovedeasca pana si ultimul banut? nu au, pe mine nu ma incalzeste o hartie pe care scrie ca am primit 5 lei de xulescu. deocamdata is pasuiti, dar nu pentru mult.
popii primesc gratuit terenuri intravilan sau extravilan gratuit in concesiune pe 49 sau 99 de ani, fac din ele cimitire, si da apoi cu milioane grele locul de mormant. si daca nu dai, te lasa cu mortul afara? Isus, asa a facut? a cerut bani pentru tot serviciul ce il facea? din contra el a spus: gratis ati primit, gratis sa dati.
si sa nu vrei, si tot esti indignat si te ia gura pe dinainte cad vezi cu cata nesimtire si mandrie, si aroganta se poarta. cei mai mari mafioti.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Aici ai dreptate, sunt preoti care au vile, care spun bancuri, si mai grav sunt preoti care se considera preoti doar in biserica, iar dupa ce ies afara spun ca nu mai sunt preoti, ca ei sunt niste oameni obisnuiti. dar este pacatul lor, si-o fi vai si amar de ei cand vor da socoteala. sa stii ca si eu m-am intrebat uneori de ce eu sufar iar altii o duc bine. Dar mai bine suferi aici si platesti pentru pacate decat sa ajungi pe lumea cealalta cu ele, Dumnezeu ne da si zile negre pentru a nu uita ca el este sus si ne vede cat de nevrednici sunt. ar trebui sa ne uitam in urma si sa vedem cate pacate avem si apoi sa ne gandim daca nu cumva situatia noastra este rezultatul pacatelor. Si noi nu trebuie sa ne adunam, averi pe pamant ci in cer. Milostenia si smerenia sunt mult iubite de Dumnezeu. El nu ne cere mult, noi sa facem doar un pas catre el, si el va face doi catre noi.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Imi pare rau sa te corectez, dar dumnezeu nu ne pedepseste cu rau. DELOC.
el permite sa suferim, dar este mare diferenta intre a cauza si a permite.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Aici ai dreptate.iti multumesc ca mi-ai atras atentia. corect ai zis: ne permite sa suferim. asta este mai gresesc si eu, dar eu zic sa cauti un preot sau mai bine un calugar. sunt calugari la manastiri care vorbesc cu oamenii, spovedesc si dau sfaturi. doar ca ei sunt mult mai aspri decat un preot.(nu am fost la un calugar dar asa am auzit ca dau Canon mai greu). parintele asenie boca, cand si-a cautat un duhovnic, la ales pe cel mai aspru pe care la gasit.

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Ce sa fac la calugar?
pentru tine calugarii sun exemple bune? prin ceea ce fac ei, sacrificiul lor, ii apreciezi?

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Sa vorbesti cu el, asa cum ai vorbit cu mine acum, sa te indrume, sigur stie mai multe ca si mine. da, dar de ce nu i-as aprecia? ce parere ai tu despre ei?

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Parerea mea sincera despre calugari ii ei sunt niste ipocriti. dada, ai citit bine, si nu sunt grosolan, sau nesimtit, nici nu ii jignesc pe cei ce cred in ei, fiecare cu parerea lui.
eu sunt din judetul alba, si in fiecare vara, merg la cabana oasa, si acolo in inima padurii, este o manastire. ala ii cuib de orgii sexuale. cum poti spune ca il slujesti pe dumnezeu, si tu esti... in plus se lucreaza si cu demonii acolo, m-am convins eu, dar si oamenii din zona spun asta.
si in plus, Isus a spus ca continuatorii sai, sunt lumina lumii. lampa nu o aprinzi, sa lumineze, si o pui sub pat, ci pe masa sa faca lumina, sa fie vizibila.
atunci calugarii ce cauta in inima padurii, numa ei si calugaritele, (si ma gandesc ca nu crezi ca ei sunt toti virgini, si calugarii si calugaritele) cum pot straluci ca sa ii vada oamenii, sa le vada faptele? ca la urma urmei prin asta stralucesc continuatorii lui Isus, nu? prin fapte.
mai mult Isus s-a dus el, si ia cautat pe oameni si le-a vorbit despre Regatul sau Imparatia lui Dumnezeu. nu s-a pus intr-un loc izolat si a asteptat sa vina oamenii la el.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru fllu07):

Cum se numeste manastirea aceea? de ce esti asa sigur ca acolo se intampla au loc orgii sexuale? ai vazut tu calugar care sa vorbeasca cu demonii!?

| fllu07 explică (pentru PulbereDeStea):

Manastirea oasa. ii pe margine lacului oasa. http://www.crestinortodox.ro/biserici-manastiri/manastirea-oasa-67857.html
asa, dupa cum vezi ii un lac acolo, si m-am dat cu hidrobicicleta de la cabana, si am mers pana acolo, m-am oprit in malul manastirii, si peste gard erau aruncate spre apa saci menajeri cu gunoaie, unii intregi, altii sparti, si ce crezi ca era printre gunoaie? "caciulite" de unica folosinta, plin de ele. ce o facut popii si calugarii cu ele?
si despre lucrul cu demonii de unde sa vad, asta ii evident ca nu face de fata cu oamenii, dar ai vazut cu camera ascunsa de atatea ori la TV ca deschid cartea, ca citesc, ca leaga, si dezleaga, si tot la acea cabana, am fost si am dormit cu cortul, prima noapte in cort, n-am inchis un ochi toata noaptea, :))
si noaptea la 3.00 o inceput sa bata toaca. de ce? ii credinta mare?
si lucra cu demonii, ca oamenii din zona spun.

| IMINENT a răspuns:

Cine vrea sa nu manance anumite alimente, o face pe cont propriu.
Ma scarbesc insa persoanele care cred ca postul se rezuma doar la o dieta neagra, dar continua sa pacatuiasca.

| fllu07 explică (pentru IMINENT):

Pai sunt Ipocriti ca popii, si ca fariseii din vremea lui Isus.
despre astfel de oameni Isus a spus ca si-au luat deja rasplata.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 explică (pentru DanionM):

Iar vii tu, cu indoctrinarea ta?
nu te-ai potolit la episodul cu moastele? daca tot ii aceiasi nota o tii mai bine nu mai posta la intrebarea asta laughing

| deN1saRp a răspuns:

De ce IIsus cu un singur i?

| anuicniM a răspuns:

Postul are mare rol in viata oamenilor - economie!
+ te mai dezici putin de carnuri si alte produse ''putin'' daunatoare organismului. In rest ce tine de sarbatoarea ''biblica'' cica ca s-a nascut Isus pe 25 Dec, as zice ca e o pacaleala. Uite la ortodoxi - Craciunul e pe 7 Ianuarie + lasa sa dovedeasca cineva ca Isus s-a nascut in acea zi.

| fllu07 explică (pentru anuicniM):

Pai nu se poate dovedi.
ambele date si 7 ianuarie, si 25 decembrie, sunt false. Isus s-a nascut undeva prin octombrie.