| sublime89 a întrebat:

Biblia ne spune ca omul e creatia suprema a lui d-zeu, ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui. Daca e asa, atunci cum explica creationismul existenta tuturor speciilor de hominizi foarte asemanatori speciei noastre? Daca evolutia e gresita, atunci de unde au aparut toate acele specii? Existenta lor sper ca nu o va nega nimeni, pentru ca oasele nu mint. Sau cum se explica asemanarile dintre noi si celelalte primate mari? Sau macar faptul ca suntem mamifere, si ne asemanam prin asta cu atatea alte specii de pe planeta asta.
http://darwiniana.org/hominid.htm

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Hai sa iti explic si eu simplu si logic o chestie.
Tu si eu. Eu te creez pe tine si sunt omnisicient, noi in prima instanta suntem buni, dar tu devii rau si eu stiu asta. Eu sunt mai puternic decat tine din orice punct de vedere, tu nu, eu nu vreau ca tu sa omori pe x si tu da, eu fiind mai puternic decat tine iti permit ca tu sa omori pe x si tu o faci. Nu eu am "cauzat" moartea lui x fiindca tu l-ai omorat, dar eu puteam sa te impiedic dar ti-am permis, unde m-ai pui ca te-am si creat stiind ce aveai de gand sa faci, iar daca urmarim relatia cauza efect eu sunt de fapt cel ce a cauzat moarte lui x.

Ca la gradinita...Dar poate sunt eu orb.

30 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Foarte simplu se explica. Ponta e dupa chipul si asemanarea lu' dumnezo', adicatelea domnul zeu a facut o chestie si dupa aia a tot dat copy-paste cu mici modificari.

| costis a răspuns:

Evolutionismul e cel mai fain. Doar ca e ca teoria cozonacului fara marele savant care sa poata face bobul de grau.

| Alphawolf a răspuns (pentru costis):

Raspunsul tau este asemanator primului raspuns(a fetitei care si-a pierdut jucariile).

| sublime89 explică (pentru costis):

Nu mi-ai raspuns deloc la intrebare.

| costis a răspuns (pentru sublime89):

Esti cuplat cu Alphie? prea va sesizati deodata.

| sublime89 explică (pentru costis):

Bine, e clar ca nu stii ce sa raspunzi.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Geneza 1:20, 21 iti raspunde.
toate speciile au fost create de Dumnezeu.

| sublime89 explică (pentru fllu07):

Tu ai inteles macar intrebarea? Mai citeste-o o data.

| BlackSulphur a răspuns:

Magic.

| HowdidIgethere a răspuns:

Io nu-mi ezplic. Si pe urma ar mai fi si asemanarea dintre atei si crestini. Oasele nu mint.

| Jibu_Carmen_1995 a răspuns:

Hei sa stii asta citeste biblia si apoi sa te rogi la D-zeu sa iti dea un raspuns.

| M25M a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

laughing) Ce simplu este nu?

| sublime89 explică (pentru M25M):

Ar trebui sa-i dau funda laughing

| Jibu_Carmen_1995 a răspuns (pentru M25M):

Desigur altfel cum?

| M25M a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

Orice raspuns il gasesti in Biblie? La orice problema, nu?

| Jibu_Carmen_1995 a răspuns (pentru M25M):

Pai uite cum sta treaba el a zis ceva care scria si in biblie dar daca vrei orice problema rezolvata roaga-te si D-zeu itiva rezolva

| KodrutZ a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

Dumnezo' oare rezolva si ecuatii diferentiale?

| M25M a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

As vrea sa vad daca ai avea curajul te uiti in ochii unui condamnat la moarte de cancer sau leucemie, sau in ochii unui copil infomentat si deshidratat de prin Africa, sau in ochii unei copile ce a fost victima unui pedofil sau victima abuzurilor "parintesti", sau in ochii unei mame care si-a pierdut copilul... si sa le zici asta. Personal mi-ar fi rusine.
Crezi in ce crezi tu, daca asta iti face bine, daca iti ofera confort si atat timp cat nu e lezat nimeni, dar nu veni cu solutii inepte la probleme complexe.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

Pai de ce nu te rogi tu, apoi ne zici si noua

| Scarbo a răspuns (pentru Jibu_Carmen_1995):

Ai deplina incredere in biblie si in dzeu?

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

Multe ai intelege tu si ti-ai clarifica in minte daca ai intelege cotroversa dintre Dumnezeu si Diavol.
iti dau un exemplu: noi 2 ne intalnim fata in fata. si-ti zic: eu sunt mai puternic ca tine. se poate dovedi daca am su nu dreptate? sigur. imediat printr-o proba de forta. fie ea ridicare unei greutati, rezistenta la efort, etc...
dar acum imagineaza-ti aceiasi situatie: noi 2 fata in fata. si eu iti zic: eu sunt mai cinstit si mai bun decat tine. se poate demonstra asta? sigur. dar nu la fel de usor ca proba de putere. este nevoie de timp pentru a dovedi cine este mai cinstit dintre noi 2. esti de acord?
cam asa este si ceea ce s-a intamplat in creatia perfecta a lui Dumnezeu. Diavolul la acuzat pe Iehova Dumnezeu ca ii priveaza pe oameni de ceva bun, si ca el ar conduce mai bine. prin urmare care crezi ca era cea mai buna metoda de a rezolva aceasta problema? daca ii distrugea pe rebeli, ramanea un mare semn de intrebare in mintea creaturilor care au fost de fata. se puteau intreba: daca a avut dreptate? atunci Dumnezeu fiind perfect in toate aspectele, si fiind stapanul absolut al timpului a permis ca Diavolul sa conduca lumea, pentru o perioada bine determinata (Apocalipsa 12:7-12) si astfel pentru a se dovedi a cui guvernare este mai buna si totodata pentru a crea un precedent in toata creatia. astfel ceea ce vezi tu azi: boli precum cancer, leucemie, foamete, saracie, abuzuri de tot felul, razboaie, sau alte probleme nu sunt din vina lui Dumnezeu. astea sunt roadele guvernarii demonice. este adevarat, DUMNEZEU PERMITE, DAR NU CAUZEAZA.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Alte probleme nu sunt din vina lui Dumnezeu. astea sunt roadele guvernarii demonice. este adevarat, DUMNEZEU PERMITE, DAR NU CAUZEAZA. -----As rade, dar...e trist. Dumnezeu permite dar nu cauzeaza? Poate sunt eu orb in necredinta mea dar nu vad diferenta. Daca dumnezeu permite ce cauzeaza diavolul e acelasi lucru, daca urmam relatia cauza efect.

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

Pai daca DUmnezeu ar interveni si ar scuti oamenii de suferinta, ce ar zice diavolul? ia: guvernarea mea este buna. uite ce bine o duc oamenii.
mai simplu decat ti-am explicat nu se poate. este simplu si logic. candva sper sa te convingi care este adevarul. pentru ca el exista.

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

Stai calm. nu il poti acuza pe Dumnezeu ca diavolul a devenit rau. atentie. a devenit. citeste in Iov cap. 2 sa vezi ce argumentatie a folosit diavolul, pentru a arata de ce iov ii este fidel lui Dumnezeu. daca te intereseaza.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

laughing Bine, ma.

| sublime89 explică (pentru fllu07):

Dar d-zeu nu a stiut dinainte ca diavolul va deveni rau? Eu credeam ca el stie totul.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Hai sa iti explic si eu simplu si logic o chestie.
Tu si eu. Eu te creez pe tine si sunt omnisicient, noi in prima instanta suntem buni, dar tu devii rau si eu stiu asta. Eu sunt mai puternic decat tine din orice punct de vedere, tu nu, eu nu vreau ca tu sa omori pe x si tu da, eu fiind mai puternic decat tine iti permit ca tu sa omori pe x si tu o faci. Nu eu am "cauzat" moartea lui x fiindca tu l-ai omorat, dar eu puteam sa te impiedic dar ti-am permis, unde m-ai pui ca te-am si creat stiind ce aveai de gand sa faci, iar daca urmarim relatia cauza efect eu sunt de fapt cel ce a cauzat moarte lui x.

Ca la gradinita...Dar poate sunt eu orb.