| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Biblia spune ceva despre dinozauri?

45 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Desi biologia nu e un subiect tratat de Biblie, totusi gasesti cite ceva spus si despre dinozauri, care se numesc in Biblie Behemoth sau Leviatan.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Adevarul despre dinozauri :))
http://www.youtube.com/watch?v=_9Wx6-c8VSo

| Bogdanux a răspuns:

Prostie gasesti la tot pasul, dar sa vad/aud ca dinozaurii nu au existat niciodata trece de limita acesteia...

Concluzie: Biblia chiar prosteste, nu gluma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanux):

Daca citeai cu atentie observai ca in Biblie scrie ca au existat. Dar nu sunt mentionati cu numele de dinozaur.winking

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Dinozaurii au disparut acum 65 de milioane de ani, Biblia e scrisa acum nu stiu cate mii.Ma gandesc ca ce e mentionat in ea se refera la alte creaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanux):

laughing Nu exista milioane de ani. Sunt doar cca 7500. Cand va veti potoli?

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de parca eu si ceilalti care au aceeasi opinie stresam lumea cu chestii legate de varsta Pamantului.Din pacate e invers...

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoate-ti bezna din cap straturile geologice ale pamantului spun altceva, tu sustii 7500 de ani doar pentru ca esti foarte naiva si foarte credula in mituri. Calculatorul cu care comunici nu este mentionat in biblie ci este rezultatul stiintei, inteligentei si cercetarii a unor oameni, Straturile geologice sunt cercetate si studiate de oameni inteligenti si priceputi si are parere contrarie fata de biblie in legatura cu varsta pamantului. I-a spune-mi ce cercetari stiintifice face bisrica in afara decat sa ve citeasca interminabil psalmi dintr-o carte prost scrisa care se contrazice ea pe ea insa-si si care sustinea acum cateva sute de ani ca pamantul este plat. Un fel de " E lung pamantul, ba e lat, spunea Cosbuc cand era beat"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Of, dragule. S-au facut experiemente. Intr-un bazin in care apa era agitata s-au turnat, la gramada, straturi de nisip, pietris, argile etc, diferit colorate, cu structuri si texturi diferite. Dupa un timp apa s-a lasat sa se linisteasca si in doar cateva ore staturile s-au asezat foarte ordonat ca si cand ar fi fost puse cu mare atentie. Concluzia? Asa s-a intamplat la potopwinking Atunci, in invalmaseala de ape s-au amestecat solurile si s-au format stratele de azi. Si tot dupa potop s-a format si titeiul, element necunoscut inainte. De ce? Toate trupurile oamenilor si animalelor putrezite + trunchiuri de copaci si plante, putrezite, in timp, din ele a rezultat titeiul. Eu v-am dat site de referinta unde daca cititi cu atentie gasiti si explicatii si experimente logice. Dar cine nu vrea, nu vreawinking

Si stiti cum se defineste acum vechimea unui strat geologic? In functie de fosilele gasite. Si daca ii intrebi de fosile, spun ca se determina in functie de stratul in care s-au gasit laughing))

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce argumente ai ca pamantu are 7500? Ai idee ce inseamna datarea cu carbon?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Doar de balaurul pe care il omoara Sf. Gheorghe.

| nesuferit a răspuns (pentru Hombre):

Balauru= dragon creatura magica care scuipa foc ti se pare ceva asemanator intra dinozauri si "balauri", mie nu Pace!

| Hombre a răspuns (pentru nesuferit):

Da sunt asemanatori insa cu un mic amendament, balaurul biblic scoate flacari pe gura doar e mitologie nu? Cat priveste asemanarea in toate scenele care il prezinta pe Sf, Gherche balaurul este asemanator cu soparlele uriase din insula Komodo probabil urmasi ai dinozaurilor de odinioara. Cat priveste intrebarea ta, biblia nu pomeneste de dinozauri pentru ca prima data ramasite de dinozauri s-au descoperit in straturile geologice in secolul 18 prin 1820 in Anglia, iar biblia era deja scrisa in varianta actuala.

| danut a răspuns:

Biblia nu este o carte pentru documentare ci o carte despre (care il prezinta pe) Dumnezeu si cum poti ajunge sa ai parte de darurile acestuia facute pentru oameni. Totusi in Biblie se face indirect referire la genetica (incrucisari de diverse animale samd.) acestea fiind total interzise dupa potop (vezi instructiunile date pe muntele Sion poporului evreu). Coroborand acest lucru cu cele spuse despre antideluvieni putem presupune ca dinozaurii si toate celelalte "animalute" au fost un produs genetic ale acelor oameni de dinainte de potop.

| nesuferit a răspuns (pentru danut):

Da nai o treaba grav de tot. Dinozaurii si oamenii au trait in era diferite, iar noi oamenii am evoluat din cauza disparitiei dinozaurilor. Si povestea asta cu potopu e o abureala, in acea perioada nu aveai cum sa contruiesti o barca de asa dimensiuni cu unestele disponibile acelor vremuri

| Apache a răspuns (pentru nesuferit):

Potopul chiar a existat! *ca e adevarata legenda, sau nu.e alta treaba *
Dar un potop chiar a existat.si a fost in zona marii negre!
Acum vreo 7000 de ani la sfarsitul erei glaciare *cand a inceput sa se incalzeasca serios clima *, Nivelul marii mediteraniene a crescut brusc si a cautat o bresa ca sa se extinda!
iar bresa s-a numit stramtoare bosfor!
iar cum marea neagra era atunci un lac aflat intr-o depresiune apa s-a ravarsat in ea si a dus la un adevarat potop, nivelul marii crescand cu vreo 10 metri si apa inaintand cu 1 km pe zi *deci pana aici e suspect de adevarata povestea *
Si in ceea ce il priveste pe Noe cu arca lui,aici povestea devine neplauzibila.dar curios este ca exista o poveste aproape identica in Codul lui Ghilgames,. deci putem spune ca povestea asta are un sambure de adevar!
.ca a fost inflorita cu timpul,cu siguranta, dar uite, este probabil una dintre putinele povesti din Biblie care chiar au cateva dovezi stintifice
a ...si gaby37.esti un mare idiot, peace

| nesuferit a răspuns (pentru Apache):

Au existat nenumarate inundatii, Pamantul sia schimbat format de nenumarate ori in ultimele milioane de ani, Doar pentru ca existat un potop in anul 7000 asta nu inseamna ca e chiar acela din bible. si oricum nici nu se potrivesc datele, cel din biblie e mult mai devreme daca nu ma insel

| Apache a răspuns (pentru nesuferit):

Povestea lui Noe este clar. inflorita, si pe alocuri fictionala!
Dar avand in vedere ca apare in mai multe scrieri putem spune ca totul a pornit de la o legenda locala!
Si singurul potop de aseamnea dimensiuni care sa poate explica ceea ce se spune in poveste ar fi Inundarea marii negre!
Chiar acum cateva zile vazusem un reportaj viasat explorer despre subiectul asta

| danut a răspuns (pentru nesuferit):

De unde sti tu cand au trait dinozaurii? Sti cumva ca prin anii1900 in Siberia, prin zona Amur se vanau prin mlastini dragoni zburatori? Ai auzit cumva cum asemenea fiinte atacau trenuri cu oameni sau ca luau o vaca in zbor asa cum ia un vultur un soarece? Ai cunoscut pe cineva care a trecut prin asemenea evenimente? Ce spun acum nu sunt snoave ci fac parte din amintirile familiei mele (strabunic si bunica din partea mamei), care au vanat si fugit de asemenea fiinte. Unde sunt milioanele de ani de care vorbesti? Sunt multe lucruri de care n-ai auzit inca si nici nu vei auzi. Daca ai fi citit Biblia ai fi auzit ca antideluvienii aveau alte dimensiuni fata de cele de astazi? Din dovezile descoperite arheologic ( reale, nu bazaconii) oamenii aveau cca 3, 5 m inaltime, creierul avea cca 6 kg iar mersul normal al unui om era de 40km/h. Iti poti imagina ca un asemenea om gandea cu 100% din creier si nu cu maxim 5% (de sperat) cat gandim noi. Oare un asemenea om nu-si putea faurii uneltele necesare pentru o asemenea constructie? Crezi ca avea nevoie de macara sa ridice un trunchi de arbore? Fi sigur ca nu.

| nesuferit a răspuns (pentru danut):

Da da te cred, data viitoare cand aprinzi un joint cheamama si pe mine sa radem amandoi de dragoni zburatori

| danut a răspuns (pentru nesuferit):

Lucrul pe care l-am spus a fost ceva foarte real si nu-mi permit sa glumesc cu asemenea realitati. Nu este obligatoriu sa acepti ce ti-am spus dar sunt amintiri cu care nu glumesc. Facem parte dintr-un popor fara o istorie tumultoasa, aventuroasa, treaba aia cu glia si sugarnicia. Cum sa-i intelegi sau accepti pe cei cativa din neamul tau care au trait o altfel de viata, una mai aventuroasa si au depasit stadiul de slugi, chestia cu capra vecinului sau limita (neputinta) intelegerii.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nuu laughing tu mai crezi ca au existat dinozauri :S

| ShyKido a răspuns:

Nu. Stii ce contine o biblie? :d. Daca nu ai una, hai ca nu e scumpa. E cat un lant de-ala satanist de care sigur ai.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru ShyKido):

Cine ti'a zis ca sunt satanista?
Sunt atee, asa pentru cultura ta generala.

| ShyKido a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Noa fie. Ateu, satanist, dont actually care.
Bine, negi existenta Lui Dumnezeu. happy
Oricum, sa stiu ca e cutare ateu nu are legatura cu cultura generala. laughing Ar trebui sa stii ce e aia cultura generala straight face.

| gaby37 a răspuns:

Nu pentru ca nu au existat

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru gaby37):

Nu au existat dinozauri? :I

| gaby37 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

De unde mah eu sunt convins ca pamantul nu are mai mult de 5000 de ani

| Minks a răspuns (pentru gaby37):

Nu inseamna ca semnele de punctuatie nu exista, chiar daca tu nu le folosesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gaby37):

Pamantul are cca 7500 de ani. 2011 dupa hristos si 5000 si ceva inainte.

| smile20000 a răspuns:

Hmm...citeste-o

| luiza a răspuns:

Nu! sigur nu!

| tudus a răspuns:

Ia gandeste-te inainte existau oameni ''uriasi '' inseamna ca existau si animale uriasa eu cred ca exista

| Manson5 a răspuns:

@Eelleennaa
Esti o fiinta foarte proasta.Cum sa spui ca Pamantul are vechime de 7000 de ani? AHAHAHAHAHa, cat de prost sa fii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie nu este mentionat nicaieri cuvantul "dinozaur", in schimb intalnim cuvantul tanniyn, care inseamna, in traducere, balaur mare, sarpe sau dragon. Un fel de reptila gigant, de apa sau de uscat. Termenul este folosit cateva ori in Vechiul Testament.

Tot in biblie se aduce vorba despre Behemoth, cea mai mareata dintre toate creaturile lui Dumnezeu, un gigant cu 4 picioare si cu o coada mare cat un cedru. In Biblia romaneasca, acest termen de Behemoth s-a tradus cu "hipopotam", dar se intelege clar ca este vorba de cu totul alt animal, deoarece hipopotamul are coada scurta si subtire, nicidecum groasa cat un copac. Despre acest animal puteti citi la Iov 40.

La Iov 41 cititi despre levitan, alt animal maret, marin de data asta.

Dinozaurii au existat, dar cei terestii au murit la potop, iar cei marini nu au voie sa iasa din adancuri decat la sfarsitul lumii. Se spune ca Muntele Athos va fi invadat de balauri marini, calugarii de acolo plecand plutind pe ape. Si in marile Chinei exista dragoni. Nu degeaba au ei legendele respective.

Au existat si monstrii (dinozauri) de pamant carora intr-adevar li se aducea jertfa umana, in special fecioare. Este o istorioara cum ca a venit vremea ca fiica unui taran sa fie sacrificata, iar tatal ei s-a dus in biserica unde erau moastele Sf.Ioan Botezatorul si, prefacandu-se ca le saruta, i-a muscat un deget. Cand a aparut balaurul sa ii ia fata, taranul i-a aruncat in gura degetul sfantului, iar balaurul a murit pe loc.

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dinozaurii au existat, dar cei terestii au murit la potop" nu ai deloc dreptate aici, dinozaurii au disparut cu mult inainte de potop, iar omul si dinozaurul nu sau intalnit niciodata

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Astea da basme! laughing

| LAYILA a răspuns:

Nu cred

| DomnulZ a răspuns:

Nu apar. Rolul Bibliei nu este de a oferi raspunsuri la probleme stintifiice - ea nu este o carte de stiinta. Biblia a fost scrisa cu alt scop - de a oferi omului un ghid necesar de viata si moralitate, pentru mantuire.

Daca vrei sa afli mai multe despre dinozauri si despre trecutul indepartat al Terrei, te sfatuiesc sa citesti niste carti de stiinta.

| vici30 a răspuns:

Orice lucru din zilele noastre, mit sau nu, are un sâmbure de adevăr. Din moment ce s-au descoperit dinozauri fosilizați, înseamnă că au existat astfel de creaturi. Iar tot ce este scris în Biblie sau ceea ce ține de mituri pe care oamenii nu le cred are legătură cu un eveniment din trecut pe care oamenii de atunci l-au explicat așa cum au știut ei. Astfel potopul din Biblie poate să fi fost într-adevăr un potop (azi le numim tsunamiuri sau inundații), care a afectat o zonă întinsă, un eveniment nemaivăzut care a însemnat omenirea, astfel apare în Biblie.
Iar dacă în Biblie nu găsești cuvântul "dinozaur" asta nu înseamnă că Biblia nu menționează ceva pe care azi noi îl numim dinozaur.