| SilentRain a întrebat:

Ce spune Biblia despre dinozauri?

48 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca imi spui si mie ce este un LEVIATAN?
Iov 3, 1. Poti tu sã prinzi Leviatanul cu undita? Sau sã-i legi limba cu o funie?

| danut a răspuns:

Unii au ajuns sa confunde Biblia cu Tora, unde au ajuns unii care se cred buricul pamantului, gata baieti, Dumnezeu v-a abandonat de 2000 de ani si nu o spun eu ci prorocul Daniel, timpul vostru s-a sfarsit, degeaba va zbateti. Nu ne mai dati exemple, le avem pe ale noastre, cititi Noul Testament cu UMILINTA, acolo este salvarea tuturor. Inchei discutia asta ca unii se vede ca au mari "suferinte" decat dovezi.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

" Inchei discutia asta ca unii se vede ca au mari "suferinte" decat dovezi."
Inchei discutia asta din lipsa argumentelor laughing)
Deci asa sunteti toti.
Scrieti un roman de intrebari si raspunsuri, va raspunde omul, apoi din lipsa de argumente spuneti ceva gen "Hai gata, nu are rost sa mai continui, satan sa fie bland cu tine cand oi ajunge in iad laughing laughing"
Vai de capul vostru.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Satan este un simplu slujitor a lui iahve,in fapt a spune ca satana este ceva egal cu dumnezeu este o blasfemie demna de moartea prin ardere,satana nu poate face absolut nimic fara vointa lui iahve, iadul cel imaginar, iahve nu a creat nici un iad, dupa moarte sufletul se purifica apoi moare pe vechi, mesia va aduce pace in toata lumea si iubire nu prin sabie cum au facut o crestini nu va promite iadul vesnic si toti vor crede in dumnezeu ca toti se vor convinge de asta nu prin credinta

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Taci ma cu iadul tau nu vezi ca confunzi TORA cu vechiul testament? laughing

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

De ce ar fi creat iahve propiul lui inamic? chiar atat de indiot este un creator care a creat totul?
toata inteleptiunea vine de la dumnezeu, clar iahve nu e un zeu lipsit de inteleptiune

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Prima oara vreau sa remarc raspunsul userului RAY pentru userul RAY. Asta e cea mai tare aroganta pe care am vazut-o pana acum pe TPU: sa fii atat de smecher incat sa-ti raspunzi singur!

A doua oara, draga Danut, bibliile sunt inspirate dupa TORA. Iar Tora are mult mai multa autoritate si credibilitate. Pentru ca in ea nu apar povesti de speriat copii. Este in mare istoria idealizata a unui popor pribeag. Daca ai cit-o ai vedea despre ce este vorba.
Dar sa nu citesti alte carti decat biblia ca te vei transforma intr-o persoana normala si rationala. Doamne fereste-ne pe toti si scuipa in san!

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"A doua oara, draga Danut, bibliile sunt inspirate dupa TORA."
Nu am contestat asta ci am spus ca TORA are in continutul ei DOAR cartile scrise de Moise (primele5) RESTUL cartilor din VT nu sunt incluse in aceasta, aici avem Profetii Mari, Profeti Mici, samd. Asta am spus eu, deci TORA nu este egal cu Vechiul Testament. In rest nu contest cele scrise in Tora ci doar faptul ca poporul evreu a fost "inlocuit" de Dumnezeu ca popor al Sau.

| danut a răspuns:

"Pentateuh (Πεντετεύχως — în greacă „cinci suluri sau cutii pentru păstrarea lor") este numele de proveniență greacă sub care sunt cunoscute în limba română primele cinci cărți ale lui Moise din Vechiul Testament - Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri și Deuteronom"
"Pentateuhul conține primele cinci cărți ale Bibliei, cunoscute sub numele de „Cărțile lui Moise"
Sursa wikipwdia.
Tora esste doar O MICA BUCATICA din Vechiul Testament, asta ca informatgie pentru "profesorii" cu studenti si fara scoala generala.

| danut a răspuns:

Unii asa zisi profesori NU INTELEG ca pentru religia crestina, ceea ce spun ACUM evreii nu mai are legatura cu Dumnezeu? Dumnezeu nu va mai considera popor ales, s-a terminat, domn profesor cu cunoasterea Sa, treceti la Noul Testament sa mai aveti vreo sansa. P.S. Citeste Wikipedia ce spune despre TORA.

| danut a răspuns:

Unii chiar au luat-o razna, intr-un mesaj SPUN: "Tora sunt doar primele cinci carti ale Tanah-ului (Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri si Deuteronomul" iar in altul spun ca TORA are inclus TOT Vechiul Testament in ea, OARE UNDE spune adevarul?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Danke,vad aici multe minciuni la adresa TORA cum ca cica in TORA e vorba de dinozauri, nu e vorba de asa ceva, crestini se folosesc de TORA cum au ei chef
Leviathan nu era dinozaur

Numele לִוְיָתָן este o derivare din rădăcina לוה LVH „la sfoară, să se alăture", cu de la sufixul adjectivală ן-, cu un sens literal „incununata, încovoiate în pliuri" [2]. Atât numele și figura mitologica sunt o continuare directă a chitului Ugaritic Lotan, unul dintre slujitorii zeului mării Yammu învins de Hadad în ciclul Baal. [3] [4] Distribuția lui Yammu, cum ar fi Tunannu (taninul biblic). [5] Cei mai mulți cercetători sunt de acord asupra descrierii Lotan ca „șarpele fugar" (BTN BRH) [4], dar el poate sau nu poate fi „șarpele se zbate" (BTN'qltn) sau „cel puternic cu șapte capete" (slyt d.šb't RASM ) [6]. Rolul său pare să fi fost prefigurat de șarpe anterioare Têmtum a cărui moarte în mâinile Hadad este înfățișată în sigilii siriene din secolul al optsprezecelea - saisprezecea a.Chr. [6]

Șerpii de mare apar în mod proeminent în mitologia Orientului Antic Antic [7]. Ninurta depășind un șarpe cu șapte capuri. Iconografia sumeriană reprezentând zeul. Era comun pentru religie din Orientul Apropiat pentru a include un haos luptă: o luptă cosmică între un monstru marin care reprezintă forțele haosului și un zeu creator sau erou al culturii, care impune ordine prin forță [8]. Mitul creației babilonian Descrie înfrângerea zeiței șarpe Tiamat, Al cui organism care a folosit pentru a crea cerurile și pământul lui Marduk. [9]

Biblia evreiască
Psalmul 74: 13-23, Psalmul 104: 26 și Isaia 27: 1.

Iov 41: 1-34 este dedicat lui Descriind în detaliu: „? Iată, speranța lui este în zadar, nu va fi cineva trântit chiar și la vederea lui" [10] În Psalmul 74, Dumnezeu se spune că „rupe capetele de Leviathan în bucăți", înainte de a da trupul său oamenilor din pustie. În Psalmul 104, Dumnezeu este lăudat pentru că a făcut toate lucrurile, inclusiv Leviathan, și în Isaia 27: 1, el este numit „șarpele sinuos", care vrea să fie ucis la sfârșitul timpului [7].

Menționarea taninul în crearea Geneza narațiunea [11] (tradus ca „balene mari" în versiunea King James) [12] și Leviathan în Psalmul [13] nu le descriu ca fiind nocive, ci ca ocean creaturi care fac parte a creației lui Dumnezeu. Elementul de concurență între Dumnezeu și monstru mare și utilizarea Leviathanului pentru a descrie puternici dușmani ai lui Israel [14] poate reflecta influența legendele mesopotamiene și canaanite sau concurs în mitologia egipteană între șarpele Apophis și zeul soarelui Ra. Alternativ, eliminarea unei astfel de concurențe poate să fi avut loc. [15] [16]

m... mare monștri: chitului în mare, cât și în cuvintele agada (BB 74b), aceasta se referă la Leviathan și femeiască, pentru că El a creat bărbat și femeie, și a ucis pe femela și sărat ea pentru cei neprihăniți în viitor, căci dacă s-ar propaga, lumea nu ar putea exista din cauza lor. הַתַּנִינִם este scris. [Adica, final „Yud", ceea ce denotă la plural, lipsește, De aici implicația a Leviathanului nu a rămas doi, dar a redus numărul care la unul.] - [din Gen. Raba 7: 4, Midrash Chaseroth V'Yetheroth, Batei Midrashoth, voi 2, p. 225]. [19]

În Talmud Baba Bathra 75a se spune, dass die Leviathan vor fi uciși și carnea lui a servit ca o sărbătoare pentru cei drepți în [] timp să vină, iar pielea s-a folosit pentru a acoperi cortul în care banchet va avea loc. Festivalul de Sukkot (Festivalul corturilor) încheie ACEEA cu o rugăciune recitat la ieșirea din Sukkah (cabina): „Fie ca ea să fie voia Ta, Doamne Dumnezeu și Dumnezeul părinților noștri nostru, a făcut la fel cum am Fulfilled și a locuit în această Sukkah "Să merit în anul care vine să locuiască în sukkah pielea lui Leviatan, anul viitor în Ierusalim." [20]

Dimensiunea enormă a Leviathanului este descrisă de Iohanan bar Nappaha, de la care a procedat aproape toate aggadot În ceea ce privește acest monstru: „Odată ce am intrat într-o corabie și a văzut un pește pe care a pus capul afară din apă El avea coarne pe care era. scrisă: "Am o sută treizeci de mile lungime și intră în această zi în fălcile Leviatanului." [21] [18]

Când Leviathan este foame, rapoarte Rabinul Dimi în numele lui Rabi Iohanan, el trimite din gura lui o căldură atât de mare încât să facă toate apele fierbere adânci, iar dacă ar pune capul în Paradis creatură nu vie s-a putut suporta mirosul lui [21]. Locuința sa este Marea Mediterană; și apele Iordanului cade în gura Lui. [22] [18]

Într-o legendă înregistrată în Midraș numit Pirke de Rabbi Eliezer se afirmă a înghițit peștele pe care Iona restrictiv evitat să fie mâncat de Leviathan, care mănâncă o balenă în fiecare zi.

The body of the Leviathan, especially his eyes, possesses great illuminating power. This was the opinion of Rabbi Eliezer, who, in the course of a voyage in company with Rabbi Joshua, explained to the latter, when frightened by the sudden appearance of a brilliant light, that it probably proceeded from the eyes of the Leviathan. He referred his companion to the words of Job xli. 18: "By his neesings a light doth shine, and his eyes are like the eyelids of the morning" (B. B. l.c.). However, in spite of his supernatural strength, the leviathan is afraid of a small worm called "kilbit", which clings to the gills of large fish and kills them (Shab. 77b).[18]

In the eleventh-century piyyut (religious poem), Akdamut, recited on Shavuot (Pentecost), it is envisioned that, ultimately, God will slaughter the Leviathan, which is described as having "mighty fins" (and, therefore, a kosher fish, not an inedible snake or crocodile), and it will be served as a sumptuous banquet for all the righteous in Heaven.

According to Abraham Isaac Kook, the Leviathan – a singular creature with no mate, "its tail is placed in its mouth" (Zohar) "twisting around and encompassing the entire world" (Rashi on Baba Batra 74b) – projects a vivid metaphor for the universe’s underlying unity. This unity will only be revealed in the future, when the righteous will feast on the Leviathan.[23]

nici macar basmele crestinilor nu spun asta

Astfel, Leviatan poate fi folosit ca o imagine a lui Satana, punând în pericol atât creaturile lui Dumnezeu - prin încercarea de a le mânca -, cât și creația lui Dumnezeu - prin amenințarea cu răsturnări în apele haosului. Sfântul Toma Aquinas a descris Leviatan ca demonul invidiei, mai întâi în secolele corespondente (Secunda Secundae Întrebarea 36). Peter Binsfeld a clasificat, de asemenea, Leviathan ca demonul invidiei, fiind unul dintre cei șapte prinți ai iadului, care corespundea celor șapte păcate mortale. Leviathan a fost asociat și se referă în prezent la motivul vizual al lui Hellmouth, un animal monstruos în care dispare ultima judecată din Judecata de Apoi, găsită în arta anglo-saxonă de aproximativ 800 și mai târziu în întreaga Europă. 25] [26]

Versiunea standard revizuită a Bibliei sugerează într-o notă de subsol la Iov 41: 1 că Leviatan poate fi un nume pentru crocodil și într-o notă de subsol la Iov 40:15 că Behemoth poate fi un nume pentru hipopotam.

https://en.wikipedia.org/wiki/Leviathan

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Tannin (ebraică: תנין) sau Tunannu (Ugaritic:? tnn, vocalizat tu-un-na-nu) a fost un monstru maritim în canaaniți, fenicieni și mitologia evreiască folosită ca simbol al haosului și răului. ]

Numele poate să decurgă dintr-o rădăcină care înseamnă "urlă" sau din bobinare într-o manieră ca fumul.

În utilizarea ebraică modernă, cuvântul Tanin (תנין) înseamnă Crocodil.

Mitologia cananei
Taninul Apare în ciclul Baal ca unul dintre slujitorii lui Yam (lit. „Sea") învins de Ba'al (lit. „Doamne") [3] sau legat de sora lui, 'Anat. [4] El este de obicei imaginat ca o serpentină, eventual cu o coadă dublă. [4]

Mitologia ebraică
Prin urmare, Tanninim (תַּנִּינִים) apar în Biblie ebraică din Cartea Genezei, [5] Exodul, [6] Deuteronom, [7] Psalmii, [9] de locuri de muncă [10] Ezechiel, [11] Isaia, [12] și Jeremiah [13]. Ei sunt indignați de Dumnezeu în a cincea zi a narațiunii genezei [5] tradusă ca "balene mari" [14] Taninul este listat în Apocalipsa lui Isaia ca printre animale marine să fie uciși de Domnul „în ziua a făcut", [15] tradus în versiunea King James ca „balaurul". [16] [n 1]

În mitologia evreiască, Tannin se unește uneori cu monștrii legați Leviathan și Rahab [19]. Împreună cu Rahab, "Tannin" a fost un nume aplicat vechiului Egipt după Exodul de la Canaan.

În bursa modernă, taninul este uneori asociat cu Tiamat și, în ebraică modernă, numele de tanin înseamnă crocodil. Numele a fost ulterior dat la trei submarine în marina israeliană: primul, la submarin S-clasa cunoscut anterior ca HMS Springer, care rezultă în comisie din 1958 până în 1972. Al doilea, un submarin Gal-clasă, care, în comisie din 1977 până în 2002. Cel de-al treilea Tanin este un submarin din clasa delfinilor în comisie din 2014.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tannin_(monster)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Arheologii care au descoperit oseminte de dinozauri au o intrebare la care nu au reusit sa raspunda,: de ce aproape toate oasele dinozaurilor arata ca acestia ar fi fugit in spre LOCURI INALTE

alte minciuni sectancte

https://edition.cnn.com/......index.html
https://www.bbc.com/news/science-environment-44744153

de ce in locuri mai inalte, e cand esti repetent la scoala nu stii ca nivelul oceanelor era mai mare in trecut sau era mai multa apa si mai putin uscat

dupa cum se poate vedea in acest clip https://istoria-universului-2020.blogspot.com/......turor.html

crestini au omorat evrei in toata istoria lor, iar acum se cred poporul ales ce absurda gluma, evrei au fost cel mai macelarit popor de catre crestini, mulsulmani cele doua religi false

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ce spune TORA despre dinozauri
Un nou muzeu biblic a fost deschis în S.U.A., care descrie o lume care cuprindea odată dinozauri. Dar știm cu toții că dinozaurii au dispărut de milioane de ani, în timp ce Biblia plasează creația cu 5700 de ani în urmă. Nu este o astfel de contradicție imposibilă?

Aish Rabbi Răspunde
În primul rând, trebuie să înțelegeți că iudaismul a fost întotdeauna compatibil cu știința. Filosoful medieval Maimonides a scris că conflictele aparent dintre știință și Biblie se datorează fie lipsei de cunoștințe științifice, fie unei înțelegeri defectuoase a Bibliei. Sageții noștri au văzut întotdeauna cunoașterea Torei în lumina teoriei științifice predominante.

Maimonide a scris că știința este una din căile principale de a cunoaște pe Dumnezeu și din acest motiv Biblia începe cu o descriere a creației.

Tora în sine poate sugera dinozaurilor, după cum spune: "Dumnezeu a creat pe tiganul gigantic" (Geneza 1:21). Ce este un tanin? În Exodul 7:10, când Moise își aruncă cadavrul în fața lui Faraon, se transformă într-un "Tanin", tradus ca un "șarpe". Astfel, un tanin este în familia reptilelor. Ele sunt, de asemenea, singurele creaturi din contul de creație numite "gigant", și, într-adevăr, reptilele erau cele mai mari creaturi care au mers vreodată pe pământ.

Ce sa întâmplat cu aceste creaturi? Talmudul (Baba Batra 74b) spune că Dumnezeu a provocat dispariția gigantului Tanin la scurt timp după crearea lor, deoarece Taninul a fost roditor și înmulțit, lumea nu ar fi putut să îndure înaintea lor.

Mai multe explicații sunt prezentate de rabinul Yisrael Lifshitz (autorul din secolul al XIX-lea al comentariului lui Tifferet Yisrael despre Mișnah), care abordează subiectul dinozaurilor în lumina descoperirii unei fosile a unui mamut lut. El citează Talmudul (Chagiga 13b) care afirmă că "au existat 974 de generații înaintea lui Adam". Acest lucru sugerează existența unor straturi fosilizate sub lumea în care trăim acum.

Pentru mai multe detalii, vezi eseuri despre:

• "Epoca Universului" - www.aish.com/jl/i/mn/48951136.html

• "Evoluția" - www.aish.com/ci/sam/48951611.html

deci conform TORA aia au existat inainte de adam, ceea ce sugereaza si evolutia, dinozauri au existat inaintea omului

| RAY a răspuns:

)))))))))))))))) cum sa confund ma biblia cu TORA cand TORA este vechiul testament https://ro.wikipedia.org/wiki/Pentateuh
te anunt ca nu a expirat nimic, iisus spunea ca nici un cuvant din vechea lege nu va expira in vechi si ca vor fi valabile mereu

inca nu a venit mesia, asta o recunoastea si pavel, asa ca iahve nu a uitat de evrei din contra primul pas s-a facut deja urmeaza urmatori

| RAY a răspuns:

VECHIUL TESTAMENT
Facerea (Geneza)
Ieşirea - a doua carte a lui Moise
Leviticul - cartea a treia a lui Moise
Numerii
Deuteronomul - A cincea carte a lui MoiseCartea lui Iosua Navi
Cartea Judecătorilor
Cartea Rut
Cartea întâia a Regilor
Cartea a doua a Regilor
Cartea a treia a Regilor
Cartea a patra a Regilor
Cartea întâia Paralipomena (întâia a Cronicilor)
Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
Cartea întâia a lui Ezdra
Cartea lui Neemia (a doua Ezdra)
Cartea Esterei
Cartea lui Iov
Psalmi
Pildele lui Solomon
Ecclesiastul
Cântarea Cântărilor
Isaia
Ieremia
Plâgerile lui Ieremia
Iezechiel
Daniel
Osea
Amos
Miheia
Ioil
Avdie
Iona
Naum
Avacum
Sofonie
Agheu
Zaharia
Maleahi
Cartea lui Tobit
Cartea Iuditei
Cartea lui Baruh
Epistola lui Ieremia
Cântarea celor trei tineri
Cartea a treia a lui Ezdra
Cartea înţelepciunii lui Solomon
Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Istoria Susanei
Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel
Cartea întâi a macabeilor
Cartea a doua a macabeilor
Cartea a treia a macabeilor
Rugăciunea regelui Manase
Biblia ebraică cuprinde următoarele cărți:

Torá תורה

Facerea (Geneza) בראשית - (Bereshít) Întâia Carte A Lui Moise
Ieșirea (Exodul) שמות - (Shemot) A Doua Carte A Lui Moise
Leviticul ויקרא - (Vaikrá) A Treia Carte A Lui Moise
Numeri במדבר - (B'midbar) A Patra Carte A Lui Moise
Deuteronomul (A doua Lege) דברים - (Dvarim) A Cincea Carte A Lui Moise
Neviim נביאים

Cartea Lui Iosua Navi (Iosua) יהושע (ebr.Yehoshua)
Cartea Judecătorilor (Judecătorii) שופטים (ebr. Shoftim)
Cartea Întâi a Regilor (Cartea întâi a lui Samuel) שמואל א( Shmuel Alef)
Cartea A Doua a Regilor (A doua Carte a lui Samuel) שמואל ב (Shmuel Beit)
Cartea A Treia a Regilor (Cartea întâi a Împăraților) מלכים א (Mlakhim Alef)
Cartea A Patra a Regilor (A doua Carte a Împăraților) מלכים ב (Mlakhim Beit)
Isaia ישעיהו (Yeshayáhu)
Ieremia ירמיהו (Irmiyáhu)
Iezechiel יחזקאל (Yehezkél)
Osea הושע (Hoshéa)
Ioil יואל (Yoél)
Amos עמוס (Amós)
Avdie עובדיה (Ovadyá)
Iona יונה(Yoná)
Miheia מיכה (Míkha)
Naum נחום (Nahúm)
Avacum חבקוק (Havakuk)
Sofonie צפניה (Tzefanyá)
Agheu חגי (Hagáy)
Zaharia זכריה (Zeharyá)
Maleahi מלאכי (Malahí)
Ketuvim כתובים

Psalmi תהילים (ebr. Tehilim)
Pildele sau Proverbele Lui Solomon משלי (Mishley) adică (Mishley Shlomó)
Cartea lui Iov איוב (Yiov)
Cântarea Cântărilor שיר השירים (Shir Hashirim)
Cartea lui Rut רות
Plângerile Lui Ieremia איכה (Eikha)
Eclesiastul קהלת (Kohélet)
Estera אסתר (Estér)
Daniel דניאל
Cartea Întâi A Lui Ezrá עזרא
Cartea Lui Neemia (Nehemyá) sau Cartea A Doua A Lui Ezdra נחמיה
Cartea Întâi Paralipomena sau Cartea întâi a Cronicilor דברי הימים א (Divrey Hayamim Alef)
Cartea A Doua Paralipomena sau A doua Carte a Cronicilor דברי הימים ב (Divrey Hayamim Beit)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ai vrut si tu sa te dai inteligent, dupa cum am dovedit biblia ebraica este vechiul testament

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83
Biblia ebraică (ori Scripturile evreiești), pentru evrei Tanah (în limba ebraică תַּנַ"ךְ, transliterat תַּנַ"ךְ, pronounțat [taˈnaχ] ori [təˈnaχ]; de asemenea Tanach, Tenak, Tenakh), este în Iudaism și Mesianism denumirea canonul cărților biblice ebraice.

Biblia ebraică pentru evrei Tanah, se numește la creștini Vechiul Testament, ea fiind o colecție de scrieri sacre comune ale iudaismului și creștinismului. Numele grec de Biblia (Ta Biblia = gr. cărțile) a fost dat, după tradiție, de cei șaptezeci de învățați evrei care au tradus-o din ebraică în elenă în timpul domniei lui Ptolemeu Filadelful la Alexandria (vezi Septuaginta).

Biblia ebraică, sau evreiască, este scrisă în limba ebraică antică, ("ebraica veche"), (conținând și câteva pasaje și un număr de cuvinte în aramaică). La evrei, Biblia mai este denumită Mikrá מקרא (Lectura, asemănător cu sensul numelui Koranului musulman), și mai ales ca TaNaH תנ"ך, nume acronim format din inițialele denumirilor celor trei elemente: Tora תורה ("Învățăturile"), Neviim נביאים ("Profeții") și Ketuvim כתובים ("Scrierile") - prin urmare - TaNaCh (litera ebraică כ se pronunță la sfârșitul cuvintelor ca un H, și la începutul cuvintelor ca un K):

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce crestinii numesc "Vechiul Testament" este cunoscut in iudaism sub numele de Tanah, insemnand Tora, Profeti si Scrieri. Tora sunt doar primele cinci carti ale Tanah-ului (Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri si Deuteronomul). Mai multe informatii despre subiect aici si, despre textele iudaice ulterioare Tanah-ului aici.

https://www.dvartora.ro/......a-de-porc/

| RAY a răspuns:

Eu am scris ca in biblia ebraica
cum 5 ore | RAY a răspuns (pentru RAY):
Https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia_ebraic%C4%83
Biblia ebraică (ori Scripturile evreiești), pentru evrei Tanah (în limba ebraică תַּנַ"ךְ, transliterat תַּנַ"ךְ, pronounțat [taˈnaχ] ori [təˈnaχ]; de asemenea Tanach, Tenak, Tenakh), este în Iudaism și Mesianism denumirea canonul cărților biblice ebraice.

| RAY a răspuns:

Unii asa zisi profesori NU INTELEG ca pentru religia crestina, ceea ce spun ACUM evreii nu mai are legatura cu Dumnezeu? Dumnezeu nu va mai considera popor ales, s-a terminat, domn profesor cu cunoasterea Sa, treceti la Noul Testament sa mai aveti vreo sansa. P.S. Citeste Wikipedia ce spune despre TORA.

))))))))))) nu s-a terminat nimic si iisus spune ca in vechi nu va expira legile din vechiul testament adica din biblia ebraica

| RAY a răspuns:

Acum 25 minute | danut a răspuns:
Da, avem si noi ceva de invatat, cum sa-i iubim, cu mai multa dragoste ca sunt suflete PIRDUTE. Trebuie sa luptam pentru ei cu mare ardoare caci Dumnezeu ii vrea si pe ei.

deci dupa ce ne ai facut sobolani acum cica spui ca trebuie sa ne iubesti ))))))))) desigur ca sobolani sunt si crestini care nu sunt adventisti

| RAY a răspuns:

| Delmo_Catalin_1984 ma ignora de asta mi am raspuns mie, cui sa fi raspuns?

| RAY a răspuns:

Danut la biblia ebraica m-am referit

| SilentRain explică:

Pai încă se cauta si se găsesc si în prezent
https://www.descopera.ro/......in-romania

| SG1995 a răspuns:

Nimic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Păi Biblia nu spunea ca existam numai de 6000 de ani? Pe cand dinozaurii au zeci de milioane de ani.
Biblia e o minciunica

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru DracuIa):

Crezi in horoscop?

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Nu spune Biblia nimic de dinozauri. Poate n-au fost chemati sa intre in Arca lui Noe. happy Nici nu-mi inchipui un vas pe care sa intre cate 2 bucati din fiecare specie de dinozaur. Era Gradina Zoologica acolo dar nu si Jurassic Park.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Termenul "dinozaur" e relativ recent, acum cateva mii de ani oamenii ar fi folosit alti termeni pentru a se referi la aceste animale.
Unul din acesti termeni se refera in Biblie la un animal cu o coada precum trunchiul de copac, daca stii vreunul existent in prezent cu aceasta trasatura sa imi spui si mie care e.

| supadeceapa a răspuns (pentru Nilsson):

Crocodilu

| raMLesS a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce raspuns excitant "Crocodilul" AH.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Nilsson):

Da, se cheama ornitorinc. Si chiar castorul foloseste coada in acelasi sens. Daca vrei sa-mi spui ca biblia, prin anecdota asta de cacao, face referire la dinozauri, esti super-mega smecher. Adica vrei sa ne vinzi niste gogosi mega-super smechere!

| Nilsson a răspuns:

Nu prea seamana cu trunchil de copac, coada crocodilului e mai aplatizata.
Plus ca in descrierea din Iov 40 acel animal despre care unii spun ca ar fi hipopotamul (desi nu i se potriveste descrierea) se hraneste cu iarba si e dotat cu "sulita".
Ce zici de acesta:

http://www.nhm.ac.uk/discover/dino-directory/triceratops.html

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Nilsson):

Antilopa africana, ibex. Poate chiar inorogul. Tu vorbesti serios? Chiar incerci sa vinzi in continuare gogoasa asta?
Biblia este o carte de povesti si fantasmagorii. De aberatii.

| wpetterssone a răspuns:

În Biblie nu este menționat clar cuvântul „dinozaur".
Biblia menționează clase de viețuitoare din care ar fi putut face parte dinozaurii:
„monștrii marini uriași" (Geneza 1:21); „reptilele pământului" (Geneza 1:25, Cornilescu 1996); „animalele sălbatice ale pământului" (Geneza 1:25).
Biblia spune că viețuitoarele marine și terestre au fost create în cea de-a cincea și cea de-a șasea zi, sau perioadă, de creare.
Biblia nu vorbește despre dispariția dinozaurilor. Totuși, ea spune că toate lucrurile au fost create „datorită voinței [lui Dumnezeu]", deci Dumnezeu trebuie să fi avut un scop când a creat dinozaurii. (Revelația 4:11) Când acest scop s-a realizat, Dumnezeu a permis ca ei să dispară.

| RAY a răspuns (pentru wpetterssone):

Tora în sine poate sugera dinozaurilor, după cum spune: "Dumnezeu a creat pe tiganul gigantic" (Geneza 1:21). Ce este un tanin? În Exodul 7:10, când Moise își aruncă cadavrul în fața lui Faraon, se transformă într-un "Tanin", tradus ca un "șarpe". Astfel, un tanin este în familia reptilelor. Ele sunt, de asemenea, singurele creaturi din contul de creație numite "gigant", și, într-adevăr, reptilele erau cele mai mari creaturi care au mers vreodată pe pământ.

Ce sa întâmplat cu aceste creaturi? Talmudul (Baba Batra 74b) spune că Dumnezeu a provocat dispariția gigantului Tanin la scurt timp după crearea lor, deoarece Taninul a fost roditor și înmulțit, lumea nu ar fi putut să îndure înaintea lor.

Mai multe explicații sunt prezentate de rabinul Yisrael Lifshitz (autorul din secolul al XIX-lea al comentariului lui Tifferet Yisrael despre Mișnah), care abordează subiectul dinozaurilor în lumina descoperirii unei fosile a unui mamut lut. El citează Talmudul (Chagiga 13b) care afirmă că "au existat 974 de generații înaintea lui Adam". Acest lucru sugerează existența unor straturi fosilizate sub lumea în care trăim acum.

Pentru mai multe detalii, vezi eseuri despre:

• "Epoca Universului" - www.aish.com/jl/i/mn/48951136.html

• "Evoluția" - www.aish.com/ci/sam/48951611.html

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

Deci si tu vrei sa vinzi gogosi? De ce nu a luat pe Arca si monstrii marini si dinozaurii? Incercati sa spuneti tampeniile astea la gradinita. Sau la un spital cu probleme psihiatrice. Aia cred orice. Mananca si caramida!

| VasileAndrei20082009 a răspuns:

Spune ca au fost animale stravechi si cam atat ca da.