| godless1859 a întrebat:

Biblia sustine ca pamantul este plat.ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu cred ca ne-am fi putut astepta la altceva de la acei primitivi. Evreii nu erau nici greci, nici romani, nici egipteni sau babilonieni. Civilizatia lor lasa de dorit, dovada ca au fost tot timpul cuceriti si alungati de peste tot. Nu trebuia sa fii un geniu sa-ti dai seama ca Pamantul e rotund, nici macar in acele vremuri. Eratostene i-a calculat pana si marimea acum 2200 de ani, cu o precizie destul de buna pentru acele vremuri. Ca sa-ti dai seama de curbura pamantului, era destul sa privesti marea atunci cand o ambarcatiune se indeparta sau se apropia, la orizont. Vasul aparea sau disparea treptat, deci era o dovada destul de buna ca pamantul e curbat. Dar pentru ei poate era prea greu sa-si imagineze cum ar putea oamenii sa traiasca pe o sfera. Cum de nu pica jos, s-ar fi intrebat ei. La fel, daca se uitau la cer, la Soare si Luna, puteau sa vada ca sunt rotunde, si se puteau gandi ca poate si Pamantul are o forma asemanatoare. Dar una e un cerc, si alta e o sfera, bineinteles. Ei ar fi putut sa creada ca Soarele si Luna au forma de cerc, si nu de sfere, deci sunt plate. Atunci puteau trage concluzia gresita ca si Pamantul are forma de cerc, deci e plat, si are "margini", cuvant care chiar e folosit in biblie pentru a descrie Pamantul.

99 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Biblia este paralel cu stiinta.

| sabin89 a răspuns:

Eu nu cred că e plat, ci rotund. Tu?

| godless1859 explică (pentru sabin89):

Normal ca rotund!

| Mantis a răspuns:

Daca e plat de ce nu are margine? Daca era plat ar fi fost ca o mapa de miecraft.Parerea mea este ca Biblia contine mai multa fictiune decat Razboiul Stelelor.

| martzian a răspuns:

Biblia mea NU afirma ca pamantul este plat, ci sferic. Am explicat deja asta.

| martzian a răspuns (pentru sabin89):

Pamantul NU este rotund, prietene. Ma gandesc ca ar fi timpul sa afli si tu asta... happy

| Zamolxe777 a răspuns (pentru martzian):

Ma indoiam ca ar fi zis ca e plat, dar zice ca e sferic? Care este versetul?

| martzian a răspuns (pentru Zamolxe777):

Fara a contrazice stiinta, Biblia NU este o carte de astronomie, nici apartinand unei alte stiinte. La momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma aceasta (sferica). Cu toate acestea eu am fost surprins, studiind-o, sa descopar ca descrie forma corecta. Iti propun un articol pe care l-am scris in urma cu ceva vreme: https://martzian.wordpress.com/......amantului/

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Plat ca un taler, dragul meu.
Unde afirma Biblia ca Pamantul e sferic?

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

"La momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma aceasta (sferica)."
Pai si atunci cum ar putea Biblia ta sa afirme ca Pamantul este sferic?

| Aida55 a răspuns:

Ai si dovezi? Fiindca eu nu cred ca spune asta! big grin

| dragos38 a răspuns:

In vechime asa se credea, ca, pamatul este plat si sta pe loc, si doar soarele(stea) se misca, a trebuit totusi sa apara galileo galilei considerat parintele stiintei moderne sa spuna celebra fraza ''Epur si mouve''
Biblia nu reprezinta cuvantul lui d-zeu, si nici nu a fost scrisa sub vreo inspiratie divina.Scrierile sfinte s-au modificat se modifica se mai imbunatatesc pe ici pe colo(in vechile scripturi de limba ebrica aparea o fraza in care se zicea ca trebuie sa te juri cu mana pe falus laughing) bine inteles ca smecherii de popi au modificat sau a scos-o din biblie. Deci odata cu trecerea timpului sfintele scripturi se imbunatatesc datorita descoperirilor/cercetari, stiintifice, pentru a nu devenii o carte ridicola,si bine inteles ca ne da impresia,ca,iata mai cei care au scris biblia stiau de pe atunci ca pamantul este sferic, ca bla,bla,bla de fapt nu stiau nimic,textele din biblie au fost modificate si vor mai fi si pe viitor,pentru ca lumea avanseaza nu sta pe loc ca pamantul, cum credeau cei care au scris biblia laughing)
Dumnezeu nu lasa loc de interpretare asa cum face biblia pamantul este rotocol,o forma geometrica in forma de disc,cerc sau de inel, ai vazut vreodata un disc din ala cu care arunca sportivii, eu chiar am avut unul si in mana (este plat si are forma circulara) pamantul este bombat si putin turtit la poli din cauza miscarii sale,hm chestea aceasta nu prea apare in biblie, e mai e timp smecherii sa se adapteze si sa zica baaa, se stia si asta, dar asta peste ani sa treaca ceva generatii (vremuri)caci e prea riscant ascum, hm.cei care au scris biblia nu stiau ce forma are pamantul, nu stiau de existenta altor planete, nu stiau in ce parte se afla polul nord sau sud sau este sau vest.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Tu esti vechi aci. Ar fi trebuit sa stii ca deja am facut demonstratia asta. De cateva ori deja.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Trebuie doar sa iti exersezi dreptul de a citi si pe cel de a intelege ce citesti.

| dragos38 a răspuns:

Eu consider ca, oamenii care au avut inspiratie divina sau dotati de natura, caci natura /universul e inteligent, au fost, si sunt in continuare cei care inventeaza ia gandeste-te la Edilson cu 3 clase,hm, si totusi datorita lui ai becul in casa/Aurel Vlaicu sau Galileo Galilei,Eratostene, astia sunt persoanele inspirate de divinitate. si nu cei care au scris biblia caci nu aveau idei stralucite, ci au dat dovada de idei total gresite despre lumea in care traiau, cum au facut si grecii in legendele olimpului, amerindienii in legendele lor, vikingii in legendele nordului, e.t.c.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Dupa cum a punctat si Inferno, "La momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma aceasta (sferica)" dar culmea, zici "Biblia mea NU afirma ca pamantul este plat, ci sferic".

Cum nu aveau cuvant pentru o asemenea forma? N-aveau obiecte in jur cu o asemenea forma sau cu o forma cat de cat asemanatoare? Esti dispus sa pariezi pe asta? Si avand in vedere ca zeul tau e atotorice, nu putea sa inventeze un cuvant? Ute, iti inventez eu unul : Humbahaga.

X - Pamantul e ca un humbahaga.
Y - Un ce?
X - Ca un mar ba.

Vezi? Explicatie simpla si mai corecta decat ce scrie in biblie. Din biblie ajungi la concluzia ca pamantul era ca o farfurie sau in cel mai bun caz, ca un cort. Daca eu pot sa inventez un cuvant si sa ofer cat de cat o explicatie, zeul tau atotorice de ce nu a putut?

Avand in vedere ca "sferic" nu e un concept chiar asa greu de inteles, putea sa-i invete despre acea forma nu? Nu erau chiar atat de prosti oamenii din acea perioada nu?

Totusi, cand ma gandesc ca creatia lui suprema a fost pacalita de un sarpe VORBITOR, nu ma mira ca poporul ales nu a fost capabil sa inteleaga un concept atat de simplu precum sfera ca deh, "viata-i greu".

Dar aparent biblia ta NU afirma ca pamantul este plat ci sferic, chiar daca la momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma respectiva (sferica). Interesant.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era mai simplu sa recunosti ca iar nu intelegi ce spun? Vadime... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Iar eviti sa raspunzi ca un las. Stai linistit, m-am obisnuit cu tine.

Totusi, nu am pus o intrebare chiar atat de grea, presupun ca poti raspunde : daca eu am putut sa oferi o explicatie pentru forma planetei si sa inventez un cuvant, de ce zeul tau atotorice nu a putut?

Hai ca nu-i greu, stiu ca poti.

| martzian a răspuns:

Apropo, pentru inteligentii de mai sus, care dintre textele din Biblie este destinat descrierii formei pamantului? Unde pretinde Biblia ca va elucida acest lucru? Frate, cand nu intelegi, intrebi, nu faci pe desteptul. happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca iar ma apucasem sa scriu ceva si iar mi-am amintit cu cine stau de vorba. Asa ca, iti voi da un citat menit sa te bucure, din raposatul Iorga: „Insulta e declaratia infrangerii."

Apoi, poate vei binevoi sa ne arati ce text biblic pretinde ca este destinat descrierii formei pamantului - astfel incat sa fie nevoie de acest cuvant. Asa voi putea si a iti spun de ce nu s-a inventat unul.

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: Vadime, de ce scuipi? happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din biblie ajungi la concluzia ca pamantul era ca o farfurie sau in cel mai bun caz, ca un cort." - Tu da. Eu, cu un minimum de intelegere a textului, nu. happy

Tu nu spui ca Biblia prezinta pamantul ca fiind plat ci ca poti ajunge la concluzia asta. Iar eu iti confirm ca nicaieri nu scrie ca este plat si ca, studiint in context si intelegand textul, poti ajunge mai degraba la concluzia ca este sferic si nu plat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Dupa cum era de asteptat, ai inceput iar sa bagi diverse scuze penibile doar ca sa nu raspunzi. Jalnic.

" cu un minimum de intelegere a textului, nu"... da, pe tine logica ta de balta de ajuta sa intelegi ca un CD e sferic.

Pana acum in aceste zile ai facut urmatoarele afirmatii idioate :

1 - n-am dovezi dar eu stiu sigur ca zeul meu a facut universul iar credinta mea e imuabila. Ba mai mult de atat, "nu stiu inca" e mai greu de digerat decat "n-am dovezi dar eu stiu sigur ca zeul meu a facut universul iar credinta mea e imuabila"

2 - "Biblia mea NU afirma ca pamantul este plat, ci sferic" chiar daca "La momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma aceasta (sferica)".

Dar stai linistit victima wannabe, te inteleg. Cand nu poti sa raspunzi, te ascunzi in spatele unor scuze penibile. Asa esti tu.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa stii un lucru, draga Vadim: voi plage toata noaptea ca nu m-ai inteles tu. Inca mai pun prosoape langa pat. laughing

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: „Pana acum in aceste zile ai facut urmatoarele afirmatii idioate"- normal, dupa (i)logica ta... Hai sa vedem cine e idiotul aici! happy

1. Te tot plangi ca Maricica de faptul ca as fi scos eu din context recunoasterea habarnismului tau, dupa ce toti ne-am dumirit despre ce (nu) vorbesti. Cine a scos din context aici? Atat ai din inteles ce am spus eu? Iar daca ti se pare am spus ceva atat de idiot, care sunt lucrurile pe care tu le consideri valoroase la „nu stiu"?

2. Vadime, „nu stiu" este mai greu de digerat decat orice atunci cand ai in fata un arogant nesimtit care da impresia ca le stie pe toate, dar este prins la colt si abia atunci recunoaste ca e habarnist. Tu nu ai cum intelege asta, pentru ca esti personajul principal al telenovelei...

3. Am dat si explicatia. NU m-am oprit aici, dar tu nu ai reusit sa o parcurgi, pentru ca citesti doar pe diagonala.

Si totusi, nu am vazut textul cerut, geniule. De ce tot te plangi ca nu-ti raspund, iar cand te pun sa cauti nu iti iese? Exista sau nu asa ceva?

Noapte buna, Vadim. happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca tu iti vei trai in continuare obsesia pe TPU, dar eu ma retrag. Maine dimineata am intalnire. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Macar e bine ca recunosti ca ai pierdut discutiile si ca esti incapabil sa raspunzi la ce am intrebat pana acum.

Eu raman cu "obsesia", tu ramai cu afirmatiile ilogice gen :

1 - n-am dovezi dar eu stiu sigur ca zeul meu a facut universul iar credinta mea e imuabila. Ba mai mult de atat, "nu stiu inca" e mai greu de digerat decat "n-am dovezi dar eu stiu sigur ca zeul meu a facut universul iar credinta mea e imuabila"

2 - "Biblia mea NU afirma ca pamantul este plat, ci sferic" chiar daca "La momentul scrierii ei nici nu exista un cuvant pentru a descrie forma aceasta (sferica)".

| relian a răspuns:

Pt Martzian este raspunsul asta, il dau aici pentru ca el dicuta doar cu cei care cumva ii aproaba doar ideile lui, cunostintele lui. Uite aici "profesore" ceva -Se referea la pamint ca planeta nu ca roca sau altceva.Ca urmare ar fi pe undeva rotund asa cum el a spus. Poate ar trebuie si tu sa afli asta.Bine ca probabil vei spune ca este eliptic cumva, dar generalizind este rotund. Iara daca nu intelegi cum atunci afla ca si atmosfera tot din planeta Pamint face parte, ca urmare privita de mai stiu eu unde apare ca fiind rotunda.Altfel nu vad de unde ai putea sa o privesti si sa spui altceva.Si privita de aici de la sol tot rotund pare nu crezi? Priveste orizontul si spune ce forma vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Cred ca cea mai precauta afirmatie, de care ar trebui sa tina cont ateii, dar mai ales credinciosii, este faptul ca Biblia nu este o carte cu pretentii stiintifice si nu a emis observatii clare asupra formei Pamantului.