| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Biserica baptista are icoane? Dar cea catolica?

Răspuns Câştigător
| ThePoet a răspuns:

Biserica baptista este impotriva inchinarii la icoane. La catolici inca se gasesc, dar rar si de o valoare istorica imensa. Altfel, nici ei nu au neaparat icoane. Au unele biserici pictate sau sculptate pe dinafara sau pe geamuri(vitralii), dar nu sunt adeptii icoanelor.

13 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu! Baptiştii nu se închină la chipuri cioplite!

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

Sti ca, in Biblie "chipuri cioplite" se refera la Dumnezei falsi, nu?
De icoanele facatoare de minuni ce mai zici?winking

| Esperança a răspuns (pentru Sεlεηα):

Icoane făcătoare de minuni zici? Mai cercetează... Dumnezeu lucrează prin oameni nu prin obiecte.
Se vede că nu îL cunoşti pe Dumnezeul cel Viu, Sfânt, Drept şi Adevărat!
Cunoşti un Dumnezeu tradiţional, fals!
Şi mai ştiu că în Biblie scrie să nu-ţi faci nici o înfăţişare a lucrurilor din Cer sau de pe Pământ.
Icoanele oare nu înfăţişează anumite persoane?
Deci de asta ce mai zici?

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

Am cercetat... Chiar la un moment dat, am avut o problema medicala grava happy M-am dus la manastirea Praslop, si m-am rugat lui Arsenie Boca.

Acum nu stiu ce sa zic, dar la un moment dat, luandu-ma de vorba cu niste crestini de acolo si spunandu-mi oful, o batrana venita din Maramures m-a trimis la Manastirea Rohia, unde se afla o icoana facatoare de minuni al Maicii Domnului.

Au trecut cativa ani de atunci, iar eu acum sunt sanatoasa (trebuia sa fiu operata la splina la Spitalul Baltazar, dar inainte de operatie se fac niste teste de sange, urina, etc. iar toate mi-au iesit chiar foarte bune! )

Acum nu stiu cine m-a ajutat, Parintele Arsenie ori Sfanta Maria? Tind sa cred in Dumnezeu, si in faptul ca amandoi m-au ajutat in cele mai grele momente din viata!

La intrebarea "icoanele nu infatiseaza anumite persoane?". Eu fac religie la scoala (plus ca am fost la olimpiada). Te rog frumos sa imi scrii versetul unde ai citit ca nu poti sa iti faci o infatisare a lucrurilor din Cer sau de pe Pamant.

Pai asta ar insemna ca picturile rupestre, sculpturile din grecia antica, hieroglifele egiptene, pictorii si fotografii savarsesc pacate? Eu stiam ca insasi Arsenie Boca a pictat manastirea (iar mare parte din ce a pictat s-a implinit-in sensul ca nu a pictat numai Sfinti, ci si momente ale istoriei)

Te rog, nu imi lua de rau comentariul happy Iti respect opinia (ai tu motivele tale pentru care esti baptista, si eu nu am dreptul sa te judec ), dar nu ma invata pe cine respect si pe cine nu! Daca esti baptista-de bine! E alegerea ta! Nu ma iau de tine, dar nu te lua de mine ca sunt ortodoxa si alte lucruri.

Pana la urma, nu uita ca Dumnezeu nu vrea sa ne desparta, ci sa ne uneasca happy

Pace big grin

| Esperança a răspuns (pentru Sεlεηα):

1.Nu sunt baptistă.
2.Tu te-ai luat de mine, nu eu happy

| Esperança a răspuns (pentru Sεlεηα):

Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

1. Din ce spui tu, reiese (sau cel putin asa mi se pare)
2.Scuza-ma atunci, daca ai avut impresia asta happywinking Vroiam doar sa imi expun un punct de vedere.

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

Deci...cand merg la biserica... fac un pacat? O.o?

Gata! Nu ma mai duc de loc x_x

| Esperança a răspuns (pentru Sεlεηα):

Ce legătură are mersul tău la biserică cu ce am zis eu?
Aaaa ai biserica plină de chipuri şi înfăţişări omeneşti...asta e altceva happy
Mă bucur că te-ai simţit!

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

Pai, la biserica atunci cand intri nu saruti icoane?

| Esperança a răspuns (pentru Sεlεηα):

Eu? laughing Doamne fereşte, nu fac asemenea gesturi!
Eu mă închin doar lui Dumnezeu!

„Păzeşte-ţi piciorul când intri în casa Lui Dumnezeu, şi apropie-te mai bine să asculţi decăt să aduci jertfa nebunilor: căci ei nu stiu că fac rău în asta; Nu te grabi să deschizi gura, şi să nu îţi rostească inima cuvinte pripite înaintea Lui Dumnezeu (Eclesiastul 5:1, 2.).

| Sεlεηα a răspuns (pentru Esperança):

Pai daca nu sarut icoanele cand intru in biserica ma ia preotu` si mama pe fuga laughing
Cum sa fac? thinking laughing

| Luiyza a răspuns:

Nustiu daca baptistii au icoane dar noi catolici avem, noi nu avem bisericile pictate http://www.google.ro/......tp?/search Avem icoane cu anumite evenimente imoptane "Cina ce de Taina, Isus pe cruce...dar si cu sfintii Isus, sf. fecioara Maria ne rugam la icoane, numai ca la noi catolici se fac rozarii la biserica si multa lume se roaga