| AvalohAlyn a întrebat:

Biserica Mantuitorului Iisus Hristos nu o sa moara sau sa dispara niciodata fiindca nici Iisus Hristos nu moare si nu dispare niciodata.El este Calea, Adevarul si Viata.Chiar Mantuitorul a spus ca Biserica crestina,crestinismul nu va muri niciodata, va dainui pana la sfarsitul veacurilor.De aceea si in secolul 21 este mult prezenta credinta in Mantuitorul Iisus Hristos.Hristos nu moare si nici sufletul nu moare.Credinta in El e nemuritoare. Tatal, Fiul si Duhul Sfant va fi prezent mereu printre noi in diverse forme.Chiar in viata pe care o avem este prezent Duhul Sfant, lucreaza Duhul Sfant si Dumnezeu.
Cum comentati aceasta parere a mea? Eu unul sunt sigur ca este adevarat.Am vazut ca multi spera ca se va termina si la un moment dat nu va mai exista crestinismul sau credinta in Dumnezeu.Nu e posibil aceasta disparitie.Fiindca Dumnezeu este nemuritor, etern si chiar El a spus asta.Sunteti de acord cu asta? Ce parere aveti?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Spunea cineva ca cei care Il au ca Tata pe Dumnezeu aceia au ca mama Biserica.

| cristi202 a răspuns:

"Dar un fariseu, numit Gamaliel, un învăţător al Legii preţuit de tot norodul, s-a sculat în picioare în sobor şi a poruncit să scoată puţin afară pe apostoli. Apoi le-a zis: „Bărbaţi israeliţi, luaţi seama bine ce aveţi de gând să faceţi oamenilor acestora. Căci nu demult s-a ivit Teuda, care zicea că el este ceva, şi la care s-au alipit aproape patru sute de bărbaţi. El a fost omorât, şi toţi cei ce îl urmaseră au fost risipiţi şi nimiciţi. După el s-a ivit Iuda galileeanul, pe vremea înscrierii, şi a tras mult norod de partea lui: a pierit şi el, şi toţi cei ce-l urmaseră au fost risipiţi. Şi acum eu vă spun: „Nu mai necăjiţi pe oamenii aceştia, şi lăsaţi-i în pace! Dacă încercarea sau lucrarea aceasta este de la oameni, se va nimici; dar dacă este de la Dumnezeu, n-o veţi putea nimici. Să nu vă pomeniţi că luptaţi împotriva lui Dumnezeu. Ei au ascultat de el. Şi, după ce au chemat pe apostoli, au pus să-i bată cu nuiele, i-au oprit să vorbească în Numele lui Isus şi le-au dat drumul.
Ei au plecat dinaintea soborului şi s-au bucurat că au fost învredniciţi să fie batjocoriţi pentru Numele Lui." (Faptele Apostolilor 5:34-41) E unul din cele mai frumoase pasaje din Biblie, pentru ca arata de unde vine Biserica, si ca nimeni si nimic nu o poate desfiinta. A, da, stiu ca unii vor zice ca budismul sau alte religii sunt mai vechi decit Biserica si rezista, insa care din ele a mai fost atit de prigonita, care a mai fost atit de mult luata in deridere, cu care s-a mai incercat a fi exterminata de pe fata pamintului? Cu niciuna, si cu aceste lucruri, in ciuda tuturor impotrivirilor, Biserica nu numai ca este si a ramas in lume, dar si creste!
Frumoasa parere ti-ai format. Si, pe cit de frumoasa, pe atit de adevarata!

| Hombre a răspuns:

Cred ca sunteti bolnavi de jertfită si păcătuită altfel nu-mi explic de unde atata nebunie sa debitezi intru-na de bulea evreul ca s-a jertifit pentru voi sa va i-a pacatele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Daca nu e asta isi gasesc ei altceva. Macar pe asta o stim si noi, ii putem ocoli dintr-o miscare.

| Inferno a răspuns:

Elucubratii.

| Thunderstruck a răspuns:

Crestinismul va cadea, exact ca toate religiile precedente.Nu inteleg de ce va agatati de asta, zeul vostru tot aceleasi sanse de a exista va avea, pentru voi 100%, pentru cineva care gandeste rational 0%.Mie mi se pare clar ca islamismul si ateismul vor fi majoritare in cateva decade/secole.Eu cred, doar cred ca ateismul intr-un mileniu va fi majoritar.Lumea tinde sa gandeasca rational, cat mai critic, si asta e un lucru bun.Crestinismul nu mai tine mult, garantez.

| AvalohAlyn explică (pentru Thunderstruck):

De ce consideri ca islamismul va ramane si crestinismul va cadea? Eu cred ca e invers.Islamismul naste mari fanatici, vezi si teroristii, si atacurile teroriste si tot felul de crime ''In numele lui Allah''.Eu cred ca crestinismul, desigur poate sunt subiectiv dar totusi, cred ca religia crestina are la baza Adevarul.Sigur par iar subiectivist si penibil poate, dar Dumnezeu asa cum il prezinta crestinii si cum cred crestinii este mult mai diferit, mult mai altfel, mult mai deosebit si frumos(bine asa nu e o regula ca trebuie sa fie frumos) decat islamismul.Crestinismul se bazeaza pe IUBIRE, poate si islamul dar intr-un procent mai mic, se bazeaza pe date reale, stim cu totii, putin se mai indoiesc de existenta lui Iisus.Totusi noi consideram ca deoarece chiar Iisus Dumnezeu ne-a spus ca nu va muri Biserica Crestina, este adevarat 100%.
Apropo, islamul vorbeste si despre Iisus dar Il considera un simplu profet.Sunt dovezi arheologice ale mormantului,bisericii,locului de rastignire si de ingropare, caselor si sinagogilor si a altor multor cladiri, case, locuinte, temple prin care a umblat Iisus Hristos.Sa nu uit, cititi articolul de pe everystudent, pe care l-am mai postatbig grinincolo de credinta oarba'' si veti vedea cu totii de ce este adevarata existenta lui Iisus si Invierea Lui.Stiu ca vei fi sceptic, dezgustat etc. dar totusi asta e credinta mea si a milioane de oameni.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pff, eu ma bazam pe statistici, nu pe credinte cand ziceam ca islamismul va domina.Nici mie, ca ateu, nu-mi convine, dar asta arata toate statisticile, ateii si crestinii fac in general cate 1-2 copii, dar islamistii cate 10-15, n-au auzit de contraceptie.Acum suntem in aceeasi oala si crestinii si ateii.

| AvalohAlyn explică (pentru Thunderstruck):

Un lucru e sigur:crestinismul nu va disparea. Oricum stii ca in Biblie scrie ca vor fi din ce in ce mai putini crestini practicanti, vor fi multi care fac faradelegi, necredinciosi sau indiferenti etc. si mai scrie ca oricine crede in El pana la sfarsit si nu isi pierde credinta va fi salvat.Stiu ca nu crezi in asta dar asa scrie.Deci e normal sa ne asteptam ca crestinismul sa scada..Insa chiar daca vor fi mai putini adepti la crestinism nu inseamna ca nu mai e credinta adevarata sau nu mai este adevarat Iisus Hristos sau alte bazaconii.E parerea mea umila.

| M25M a răspuns:

Eu unul sunt sigur ca este adevarat. - No comment.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Daca egiptenii, maiasii, persanii, ar fi avut pc si net, fb sau TPU, am fi gasit postari asemanatoare, if you know what I mean whistling

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu la ce te referi. din pacate. Nu am sa inteleg aceasta siguranta aroganta asupra parerii proprii in privinta zeului care exista cu adevarat...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Bazaconii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Isus nu moare? zeul vostru a fost umilit in ultimu hal, demn de toata mila si dispretu. serios nici un zeu care se respecta nu indura atat.

| AvalohAlyn explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta inseamna dragostea si jertfa si mila si indurarea.El a vrut sa fie asa, El a vrut sa se jertfeasca pentru ...cine crezi? Pentru noi.Pentru iertarea pacatelor.El este diferit de toti ceilalti, El este iubitor, milos, adevarat ca si drept dar DRAGOSTEA lui face totul..mila..indurarea..dar si dreptatea.dar mai ales El este Mielul lui Dumnezeu, Fiul si totul a fost doar voia Lui. Daca vroia nu facea nimic dar a vrut sa se dea pe chiar El, chiar viata Lui atat de plina de curatie, la numai aproximativ 31-33 de ani pentru noi. Daca L-ai cunoaste cu adevarat ti-ai schimba parerea.Asa spui si tu ce auzi pe la alti atei sau te legi de ce fac preotii.Nu trebuie sa vezi gunoiul din ochii altuia, noi credem in Hristos nu in preoti chiar daca preotii sunt mijlocitorii lui Dumnezeu.

| sitărescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu mai arunca mărgăritarele...

Spre deosebire de zeitățile scornite de mintea umană care prefigurează idoli falnici și războinici poleiți în aur și plini de capricii omenești,

Dumnezeu cel Adevărat a propus smerenia, jerfa și iertarea batjocorind deșertăciunea lumii condusă de potrivnic cu lanțurile nevăzute ale patimilor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Zeul acela sangeros, care inspira teama in inimile celor ce il venereaza, umilit de oameni, din voia lui? pe bune acum da trebuie sa fii copil mic sa crezi prostiilea astea. pentru mine religia asta e o glumea proasta

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

In al 2-lea paragraf l-ai descris perfect pe zeul tau laughing, noroc ca a auzit Iisus de budism, is you know what I mean whistling

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

"noroc ca a auzit Iisus de budism"

Nu e nici o dovadă serioasă care să facă legătura între Hristos și budism, cum zic unii că de la 12 la 30 de ani a fost în India.

Asta reiese și din teologiile care se contrazic, în creștinism Hristos propune Învierea în același trup și în acest sens îi arată rănile lui Toma.

Semn că omul are o singură viață și o singură șansă de mântuire pe durata ei.

Pe când, hindușii consideră că omul se poate reîncarna și în alte elemente, inferioare omului, adică mai multe cicluri.

E o carte interesantă pe această temă "Dionysos Farasiotis Marii Inițiați ai Indiei și Părintele Paisie"

Este vorba despre un tânăr care pleacă în India să studieze hiduismul cu o parte din marii inițiați, înainte de plecare renunțând la orice element care-l leagă de creștinism pentru a obiectiva căutările.

Concluziile se regăsesc în carte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Stii sigur ca i-a aratat ranile lui Toma? Din budism a luat si dat mai departe invataturile cu si despre iubire, e prea la mintea cocosului de observat diferentele dintre nt si vt.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce știu sigur e că Toma a fost martirizat în India, nu cred că și-ar fi dat viața pentru o minciună, îi era mult mai comod să trăiască departe de creștinism, în acea perioadă.

Învățăturile despre iubire se regăsesc într-un anumit procent în multe religii, contează totuși și finalitatea mântuirii propuse.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

Sigur sigur Toma a fost martirizat? In 2000 de ani, se schimba si jurnalele oamenilor, daca ai putere si ai un interes in asta.

Dar nu in iudaism devil, Iisus era evreu.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Și în iudaism se regăsesc îndemnuri la solidaritate și la iubire doar că acolo iubirea era limitată la un cerc restrâns de oameni, apartenenți unei confesiuni, cel mult o toleranță arătată unor prozeliți străini care veneau să aducă jertfe la Templu.

Sper că nu începi să flodezi pagina cu citate în care unii erau pedepsiți cu moartea.

Asta se făcea tocmai pentru a-i dezvăța de influențele și desfrâul public egiptean și pentru a-i solidariza în jurul textelor sacre.

Iar, față de restul era manifestată o aversiune, pentru a nu fi asimilați de credințele și de neamurile respective.

Hristos nu inventează iubirea, și învățăturile indiene au suferit diferite influențe de-a lungul timpului, dacă nu la literă sigur la interpretare și abordare a vieții.

Un argument foarte important în creștinism Hristos nu face diferențe între sclav și stăpân când acordă șansele de mântuire, în schimb indienii au acel sistem draconic împărțit pe caste în care unii sunt tratați ca și unelte vorbitoare, "blestemați" de ciclul reîncarnării să-i slujească pe cei din castele superioare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

laughing lăv, lăv, lăv (a se citi pe melodia celor de la The beatles)
"Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."
Cum ar putea sa fie zeul unor oameni asa? Un nene, grec parca, a zis ca daca boii si caii ar avea maini, si ar desena zei, ei ar arata ca boii si caii.

Bineinteles ca Iisus nu face diferenta intre sclav si stapan, pentru ca un crestin adevarat renunta la bogatii, iar fara bogatii nu mai esti stapan, pam pam.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Citatele pe care le-ai dat nu sunt din Tanakh- Vechiul Testament ci din Talmud o tradiție rabinică- Canonizată de ei nu de Moise, ce urmărea tocmai păstrarea identității naționale și confesionale.

Multe din scrierile astea au apărut după Hristos, pentru ca iudeii răsfirați printre neamuri să nu se lase asimilați de învățătura creștină ci, să-și păstreze identitatea și să-i păstreze pe rabini ca lideri, neacceptându-l pe Hristos ca Învățător.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sitărescu):

N-am zis ca e din vt, era vorba de iubirea "promovata" de evrei si cea de crestini, chiar tu ai zis "doar că acolo iubirea era limitată la un cerc restrâns de oameni, apartenenți unei confesiuni." Ei, cum am zis, Iisus era evreu, dar a venit cu "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", adica pe oricine, sau cel putin asa au interpretat oamenii, idee nu tocmai evreiasca, ci mai mult budista.

| sitărescu a răspuns (pentru Mădă0611):

Talmudul s-a modificat permanent și după Hristos.

În Vechiul Testament se pot întâlni îndemnuri despre iubire, din păcate interpretarea fariseică, în literă a ucis Duhul și a înstrăinat oamenii între ei.

De aceea Hristos a venit să scoată la iveală spiritul, filosofia hindusă promovează împărțirea pe caste și multe lucruri care obturează de fapt iubirea profundă.

Confuzia creștinism-budism e intenționat răspândită pentru a capta creștinii occidentali să cotizeze bani grei în buzunarele gurușilor.

Cine studiază critic cele două învățături înțelege că în punctele cheie ele se despart.

În cartea pe care ți-am zis-o sunt o parte dintre aceste diferențe.

| BlackSulphur a răspuns:

Crestinismul a ajuns la un apogeu. Din cauza Islamismului care este mai "tanar" ca si curent religios, are mari sanse sa cada, deoarece nu are un scop individual/ bine stabilit. Nu ca Islamismul ar avea, aia-s si mai si!
Oricum, fenomenul de "ateizare" globala deja a inceput, decurge bine, va sugerez sa nu va puneti sperantele in religia voastra... Vorba aia, incepe o noua era!

| Mikhtarian a răspuns:

Tot ce-ai scris mai sus,este relatat din Biblie/Sfintele Scripturi,si reflecta doar adevarul.
Iisus este pentru toti,doar ca,oamenii nu-l vor,si nu inteleg de ce nu accepta dragostea.
Duhul Sfant este in fiecare dintre noi, de aceea masturbarea este un pacat.
Tatal, Fiul si Duhul Sfant au fost, sunt, si vor fii mereu!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui."

| sitărescu a răspuns:

Biserica Cea Una Sfântă Sobornicească și Apostolească nu va pieri niciodată pentru că e Sfințită de Însuși Hristos.

Este foarte posibil ca în următorii 50 de ani să asistăm la o răsturnare a valorilor societății creștine și la înlocuirea creștinismului cu neo-păgânismul, exact ca în vremurile Bisericii Primare.

Tocmai de aceea, e bine ca ortodoxia să nu se amestece cu diferite curente filosofice sau credințe pseudo-creștine care vor fi absorbite de duhul lumesc.

Secularismul, ateismul și abrutizarea spirituală au pornit tocmai în țările în care anumite ramuri ale creștinismului au supremația, ca dovadă a falimentului lor duhovnicesc.

Pe vremea prigoanei comuniste în Rusia, Liturghia se ținea în case sau în temnițe.

Nimic nu ne va opri să fim cu Hristos, care e cu noi până la finalul veacurilor.

| Ingerulrebei a răspuns:

Parca ai fi preot. Esti foarte bun la suflet mai mult ca sigur ajungi la Dumnezeu cand onsa mori. Daca nu ai meserie ai putea sa te faci preot cred ca ti se potriveste aceasta meserie.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Numarul ateilor creste pe zi ce trece. In vreo 10-20 de ani o sa te lasi si tu de iluzii.

| NOname a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Îmi place optimismul tău. : ))

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru NOname):

Multumesc, sunt mandru de optimismul meu!

| Messerschmitt a răspuns:

Daca esti absolut sigur ca este adevarat nu vad ce rost ar mai avea sa postez ceva, in afara de ceea ce am scris mai inainte in fraza asta. Daca tot iti raspunzi singur... de ce mai pui intrebari celorlalti?