| anonim_4396 a întrebat:

Bisericile plătesc sau nu impozit?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu dar cand cumperi bilet o sa primesti bon fiscal laughing

| milan9 a răspuns:

Impozitele salariale stiu ca se platesc, iar ele ajung sa reprezinte aproape la fel de mult ca si suma acordata de stat preotilor pentru salarii, 40 % din salariul BRUT, cel din care se scad impozitele.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Bai nenea cu "Wolfswagen-ul", impozitul pe salarii e 16%.

Plus ca popii nu din salariu traiesc ci din banii primiti fara nici un fel de chitante de la fraieri. Si aia sunt mult mai multi decat salariul.
Plus ca intrebarea se referea evident la impozitul pe profit, nu la cel pe salarii.

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Aha, desigur. Iar salariile alea se platesc diiiin - ai ghicit - tot din banii nostri!

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu, ele sunt sustinate chiar din banii lor...
"Impozitele salariale stiu ca se platesc, iar ele ajung sa reprezinte aproape la fel de mult ca si suma acordata de stat preotilor pentru salarii, 40 % din salariul BRUT, cel din care se scad impozitele."

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Din banii lor care provin de la noi, uraaa! Nu de alta, dar nu am auzit-o pe nevasta-mea sa trebuiasca sa dea banii inapoi la stat dupa ce ii intra salariul...

| CinevaNou a răspuns (pentru milan9):

Ce penibil, habar n-ai ce vorbesti dar tot incerci din rasputeri sa le iei apararea.

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru ca deja din salariul ei BRUT, statul a retras intre 30 si 40% din acesta. Totul este indicat pe "statul de plata".

| milan9 a răspuns (pentru CinevaNou):

Eu as fi de acord si chiar ar fi o mare dorinta a mea aceea de a se impozita totul, inclusiv banii de la lumanari, dar cu o singura conditie, sa se verifice strict aceasta lege, si sa fie condamnati cei care nu o respecta, pentru a nu mai fi inca o lege nerespectata in aceasta tara, una care ar deschide cale libera mult mai multor scandaluri decat pana acum. Deci doar daca e pusa in aplicare cu strictete... thinking

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

NU a retras statul nimic, de astea se ocupa firma. Tu primesti salariu NET. La fel si popii, teoretic.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

"Aha, desigur. Iar salariile alea se platesc diiiin - ai ghicit - tot din banii nostri!"

Din banii credinciosilor care sunt de acord sa plateasca. E vreo problema? Nu uita ca din banii credinciosilor este platit si Cernea si alti mascarici de prin Parlament!

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Mascarici mai mari decit Cernea is aia care iau in poola numele domnului si fac circ cu mir, cruci, si apeluri la iertare dupa ce fura. Guvernul si autoritatile locale dau bani in stinga si dreapta fara sa intrebe pe nimeni. Tie ti-a cerut cineva vreodata parerea despre unde vrei sa mearga banii din taxele locale, tva, impozite pe venit? Mie cu siguranta nu.

| Holiday a răspuns:

Piei Satana, vii cu blasfemii pe aici!
laughing

Nu platesc, deoarece banii provin de la creduli, cica nu ar fi corect sa se impoziteze prostia...

| Holiday a răspuns:

Da unul pe aici niste explicatii fanteziste privind neimpozitarea mafiei bisericesti.
Zice el:

"Daca statul ar asimila cultele religioase cu niste SRL-uri si le-ar impozita, cum ar fi daca bisericile ar opri brusc toate actiunile sociale..."

O parte infima din profitul bisericii este indreptata catre astfel de activitati. E doar praf in ochii fraierilor.
Dupa cum toata lumea stie, in tarile unde biserica e puternica, credintele in spiridusi sunt inca puternice, sunt cele unde exista cei mai multi oameni care au nevoie de asistenta sociala. coincidenta? Nici pe departe. Indobitocirea cu povesti religioase, evident pentru umflarea burtilor unor preanesimtiti si altii de felul lor este unul din factorii mizeriei in care traiesc membrii acelor tari sau comunitati.

Mai zice:
" Va inchipuiti bisericile dotate cu case de marcat fiscale? Va inchipuiti ANTIFRAUDA umbland prin biserici si controland daca s-au emis bonuri fiscale pentru calendare, tamaie, lumanari si brosuri? Si daca din greseala sau chiar cu intentie cineva nu a emis, va inchipuiti biserica respectiva sau preotul respectiv primind amenda vreo 5000 de lei? Nu ca nu s-ar putea da o astfel de amenda, dar cine sa o plateasca, preotul, biserica?"

Bineinteles ca pot fi obligate sa aiba case de marcat si pot fi controlate bisericile, nu exista nici un impediment din punct de vedere tehnic.
Si da, amenda o primeste institutia respectiva si/sau angajatul ei, unde e problema?
Sau ce insinuezi, ca institutiile astea religioase sunt mai presus de lege, nu pot fi amendate?

Si mai abereaza:
"Eu unul nu stiu ca bisericile sa fie lasate mostenitorilor sau tranzactionate ca orice bun."

Bineinteles, iar stie prost, proprietatile bisericesti pot fi vandute, inchiriate, etc, iar lucrul asta il stabileste, in cazul BOR, capul mafiei, adica sinodul in frunte cu preanesimtirea sa patriarhul.
In alte tari unde mania asta cu spiridusii nu mai e asa intensa deja s-au vandut baxuri de biserici de catre diverse culte pentru ca nu mai aveau enoriasi si nici bani sa le intretina. Numai in Romania mai construiesc astia biserici din banii fraierilor...

" Bisericile din Romania sunt considerate organizatii non-profit nu pentru ca nu realizeaza profit, ci pentru ca profitul realizat nu-l ia cineva pentru sine, ci este directionat in actiuni umanitar filantropice."

Da, 1%(cu indulgenta) praf in ochii credulilor, restul in burdihanele lor...

| Jardelin a răspuns:

Nu. Deoarece cultele sunt asimilate organizatiilor non-profit.

Si ca lamurim problema absolut cretina a impozitarii cultelor religioase va scriu cateva consideratii. Ca sa le impozitezi, ar trebui ca ele sa fie mutate din categoria non-profit in categoria entitati fiscale care genereaza profit. Evident, o absurditate! Noroc ca in Romania la ora actuala mai sunt oameni cu scaun la cap care gandesc cat de cat si nu se lasa antrenati si manipulati de niste idei atee pur si simplu fara noima!

La prima vedere, fara a fi facuta o minima analiza, o persoana superficiala ar spune "sa se impoziteze biserica!" Sunt foarte multe aspecte si efecte legate de aceasta idee. Eu am sa ma refer la vreo 4 din ele care imi vin acum in cap.

1. Bisericile (si aici ma refer la toate cultele) au in derulare o multime de activitati si programe social-umanitare. Daca statul ar asimila cultele religioase cu niste SRL-uri si le-ar impozita, cum ar fi daca bisericile ar opri brusc toate actiunile sociale si ar spune "Ok, daca statul ne considera generatoare de profit si doreste sa ne impoziteze, inseamna ca nu are rost sa mai facem actiuni umanitare deci din acest moment desfiintam toate spitalele, clinicile, azilele de batrani, cantinele sociale orfelinatele, etc."? Este normal ca din cauza unor atei cu minti infierbantate si pline de ura impotriva bisericii sa sufere o multime de oameni necajiti care sunt ajutati de bisericile din Romania?

2. Sa presupunem prin absurd ca s-ar inclina catre impozitare. Eu va intreb, tehnic, cum credeti ca s-ar aplica aceasta? Va inchipuiti bisericile dotate cu case de marcat fiscale? Va inchipuiti ANTIFRAUDA umbland prin biserici si controland daca s-au emis bonuri fiscale pentru calendare, tamaie, lumanari si brosuri? Si daca din greseala sau chiar cu intentie cineva nu a emis, va inchipuiti biserica respectiva sau preotul respectiv primind amenda vreo 5000 de lei? Nu ca nu s-ar putea da o astfel de amenda, dar cine sa o plateasca, preotul, biserica? Păi bisericile sunt finantate din contributiile oamenilor! Asta inseamna ca oamenii ar trebui sa plateasca amenda?

3. Legat de statutul cultelor. Eu inteleg si sunt de acord ca orice entitate fiscala considerata generatoare de profit sa plateasca impozit. Dar firmele sau companiile care fac profit au niste proprietari, apartin cuiva care beneficiaza de acel profit. Eu intreb, bisericile cui apartin? Cine sunt proprietarii si beneficiarii profitului generat de biserici? Eu unul nu stiu ca patrimoniul bisericilor sa fie transformat in actiuni, impartite intre niste actionari. Eu unul nu stiu ca bisericile sa fie lasate mostenitorilor sau tranzactionate ca orice bun. Raspunsul este urmatorul: cultele nu apartin unor persoane fizice asa cum apartin SRL-urile, ele apartin credinciosilor, iar credinciosii prin reprezentantii lor, episcopi, pastori si ce-or mai fi le administreaza. De aia se zice ca oamenii formeaza biserica si ca biserica e formata din oameni iar ceea ce realizeaza cultele material si spiritual realizeaza pentru oameni, nu pentru niste proprietari care detin actiuni la biserica.

4. Bisericile din Romania sunt considerate organizatii non-profit nu pentru ca nu realizeaza profit, ci pentru ca profitul realizat nu-l ia cineva pentru sine, ci este directionat in actiuni umanitar filantropice. Orice organizatie non-profit realizeaza niste profituri (venituri), dar acei bani sunt folositi in scopuri umanitare.

Cum spuneam ar fi multe de spus legat de "fascinanta" idee a impozitarii bisericilor dar ma opresc ca nu are rost sa o mai lungesc. Cine isi deschide putin mintea si vrea sa inteleaga intelege, cine nu, va continua sa se umple de penibil sustinind ideea absolut neviabila si prosteasca a impozitarii cultelor. Mai zic o data ce am spus la inceput: noroc ca mai sunt oameni in tara asta care gandesc!

| relian a răspuns (pentru Jardelin):

Nene cred ca nu stii ce spui.Afla ca BOR este institutia staului, ce tot ii tragi cu non profit si alte alea.Asta este Bor o institutie a statului roman care este o institutie consumatoare.Si nu sint printre cei care or sa ceara impozitarea BOR ci PRIVATIZAREA BOR pe motiv ca nu este o institutie rentabila.Insa nu se face pentru ca biserica e mina in mina cu acesti politicieni mafioti, hoti la drumul mare, deci sint in cirdasie.Cind sau daca BOR se va privatiza dupa normal ar intra la categoria ce amintesti non profit, dar si astea trebuie sa le dovedesti cumva, insa asta nu scuteste biserica PRIVATIZATA de impozite pe cladiri, twrenuri si etc.No sa fie impozitati pe venit pentru ca sar presupune ca ei nu ar prea avea profit.Sint de acord sa nu-i impoziteze pentru profit dar mai intii sa se privatizeze.In momentul cind BOR va fi vinduta sa vezi atunci cate gramezi de bani se vor stringe din vinzarea tuturor bisericilor, paminturilor etc. Unde mai pui ca statul nu va mai trebui sa dea salarii preotilor, nu va mai trebuie sa dea de la buget nimic catre biserica, nu va trebui sa mai plateasca curent electric si apa bisericilor.Sint pentru PRIVATIZAREA BOR.Asta va salva RO.de la dezastru. Spune cineva pe aici cum sa faci asa ceva, ce sar intimp, a cu auzi la el actiunile sociale? Care aciuni sociale omule ale cui si pentru cine? Ai vazut tu popa sa dea bani unui amarit, unei batrine, sau mai stiu eu cui? Voi astia ortodocsii bateti cimpii total.BOR este o institutie a statului,sint bugetari si pe linga asta adunatori de malai neimpozabil.E ok acest malai nu ai cum sal impozitezi pentru ca este f greu,dar BOR trebuie privatizat,bisericile vindute cui are bani, paminturile, manastirile la fel, statul sasi ia mina protectoare de pe BOR sa elimine orice ajutor, salarii si bani alocati din buget.Cind BOR va fi privatizat poate stringe citi bani doresc de la cine vor sa dea si nimeni nu va spune absolut nimic.Esti credincios si vrei sa dai tot ce ai bisericii? Foarte bine nimeni nu te va retine.Asta e adevarul, asta e calea, logica si zii cum mai vrei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Arata-ne si noua ONG-uri ai caror membri au haine cu aur si masini de 100.000 EUR sau mai scumpe. Nu e vorba de idei atee, ce jalnic suna. E vorba de idei de bun simt.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Hainele nu-s de aur. Spoiala aia stralucitoare nu e aur adevarat. Daca ar fi de aur ar da hotii spargeri pe la biserici si ar fura vesminte preotesti in draci. Dar dupa cum vezi, nu intereseaza pe nimeni.

Daca o organizatie functioneaza ca ONG non-profit nu inseamna ca nu-si poate cumpara masini. Eu stiu o astfel de organizatie care si-a luat un Renault Laguna la 0 km. Mai mult, poate da si salarii angajatilor. Principala mentiune legata de o asociatie non-profit se refera la veniturile realizate care nu pot sa fie insusite de cineva si care se duc pe actiuni umanitare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Http://vesminte-mithra.ro/......testi.html - ieftine ca braga, nu? Ca si profesori tot vezi numa' in costume cit un salariu... sau nu. Renaul Laguna e una, Mercedes si alte jucarii de la 50.000 EUR in sus e cu totul alta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce e impozitul? fiindca are si el un rol iar scutirea de asa ceva ar trebui sa fie rusinoasa pentru multi deoarece e, pretul ce trebuie sa-l platim pentru un trai civilizat.