| miiimiii a întrebat:

Buna am 17 ani si acum cateva zile a murit mama mea imi poate da cineva mai multe detalii despre cat timp trebuie sa tin doliu si ce nu am voie sa fac in aceast timp?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Condoleante! Ma rog ca Domnul sa te mangaie si sa iti umple golul lasat de mama ta.Doliul il porti in suflet, nimeni nu va stii cat de mult suferi tu. Dar este bine sa porti un timp macar asa de dragul ei.Pai eu stiu ca nu este bine sa mergi la nunti, botezuri, disco.Numai bine!

| miiimiii explică (pentru EmaS):

Si relatia cu prietenul meu poate continua la fel?

| EmaS a răspuns (pentru miiimiii):

Da, tu stii cat de intimi sunteti, stii ca este un pacat sa aveti relatii intime inainte de casatorie? Stiu ca acum este la moda, dar eu sunt datoare sa iti raspund pentru ca m-ai intrebat.

| miiimiii explică (pentru EmaS):

Stiu ca este pacat, dar nu poti avea relatii inteime si sa te casatoresti la 30 de ani in primul rand daca te simti pregatit/a nu zic ca la 13-14 ani cum sunt unele in ziuadeastazi dar 17-18 ani deja incepi sa gandesti total diferit viata

| EmaS a răspuns (pentru miiimiii):

Eu ti-am raspuns din perspectiva lui Dumnezeu. Tu alegi cum traiesti. Locuiesti cu tatal tau, pe cine mai ai?

| miiimiii explică (pentru EmaS):

Tata si fratele

| EmaS a răspuns (pentru miiimiii):

Bine macar ca mai ai pe cineva cu tine.Domnul sa fie mangaierea ta.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Condoleante

| Dumnezău a răspuns:

Inchina un pahar in cinstea ei, fiica mea!

| Vladuthz a răspuns:

Buna. In primul rand imi pare rau pentru pierderea suferita, in al doilea rand o luna, doua, n-o asculta pe Butzu ca nu trebuie sa mergi la petreceri, sunt ferm convins ca mama ta nu te-ar opri sa mergi la o petrecere doar ca a murit ea. Doliu de tinut il tii o luna, doua si cam atat.

| Alex a răspuns:

Depinde ce religie ai. Ce religie ai?

| anonima20 a răspuns:

Salut.in primul rand condoleante.stiu cum e sa iti moara un parinte..luna asta tatal meu a facut un an de cand a murit..normal e primele 40 de zile sa nu asculti muzica, sa dansezi... dupa poti..adica totusi sa te distrezi mult mult nu..eu am facut prostia asta si imi pare foarte foarte rau...nu stiu ce sa zic mai mult..si inca o data condoleantesad

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Condoleante

| Broadband a răspuns:

Nu stiu cum poti sa mai intri pe un site sa pui o astfel de intrebare stiind ca ti-a murit mama. nu pari prea trista sincer!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doliu se poarta in sufletwinking si viata merge inainte, toti ne ducem, imi pare rau pentru tine, mama mea e departe de mine, de la 10 ani mai tot timpul sunt singura o vad 1-2 ori pe an, naspatongue
Daca vrei sa ti doliu, fa-o(fara muzica, poarta culori inchise, roaga-te pentru ea, mergi la biserica, la cimitir) dar mama ta nu cred ca ar fi multumita sa vada ca tu suferi pentru ea, si nu iti traiesti viata. Imi pare sincer rau sad

| ateuNEGATIV a răspuns:

6 saptamanii se tine doliu dar in suflet mereu presupun ca esti trista ce chef ai avea de distractie nu sunt reguli importante

| temugin a răspuns:

Condoleante...
Doliu nu inseamna un regim anume! Doliu inseamna regret si poti tine doliu cum crezi tu mai bine ca poti cinsti memoria mamei tale!

| Laura46 a răspuns:

Temugin are dreptate, doliul e in suflet, nu exterior, mama e doar una, e clar ca nu o s aiti mai arda de distractii o perioada de acum inainte. dar nu cred ca mamei tale i-ar fi placut sa te stie izolata, asa ca nu refuza sa iesi, sa te plimbi, sa uiti de suparare cat de cat

Răspuns utilizator avertizat
| Butzu a răspuns:

Salut, in primul rand imi pare rau de pierderea suferita.Sa trecem la subiect:ei bine dupa parinti se tine doliu 1 an, nu poti asculta muzica, merge la petreceri, la lautari, nunti, etc.Asta doar daca tii foarte mult la ea.Mai multe detalii nu stiu ce sa iti dau, zi-mi daca te mai intereseaza ceva.Salut

| ligialuiza a răspuns:

Am ramas putin surprinsa citind raspunsurile citite dar sincer si intrebarea. Nu cred ca ar putea cineva sa-ti spuna cat timp ar trebui sa ti doliu sau sa-ti defineasca ce reprezinta "doliul". Asta depinde doar de ceea ce simti tu, de respectul pe care-l poti mamei tale si de credinta ta. Nimeni nu-ti poate spune: doliul dureaza x si nu ai voie sa faci asta si asta, cum am mai zis, ramane la alegerea ta. E ipocrit din partea oamenilor sa faca reguli si norme pe care sa le respecte cand e vorba de ceva sufletesc. Ps. imi pare rau pentru pierdere, ajutorul de care ai nevoie nu-l cauta pe pamant, niciodata nu o sa-l gasesti cu adevarat. Daca pana acum relatia ta cu Dumnezeu nu a fost apropiata, e momentul sa-i descoperi gloria.