| SOriilica a întrebat:

Am auzit ca nu este bine sa calci pragul bisericii. De ce?

Răspuns Câştigător
| Moisie a răspuns:

Da, asa este.
Biserica este locul in care, asa cum scrie in Biblie la 2 Tesaloniceni 2:4, Diavolul, numit si "dumnezeul veacului acesta" si-a asezat cuibul in casa lui Dumnezeu si in locul lui Dumnezeu si se lasa slavit acolo ca fiind Dumnezeu!
Si nu cred ca este bine sa treci pragul unui lacas al "dumnezeului veacului acesta" mai ales ca si apostolul Pavel in Tesaloniceni 4:4 spune ca Dumnezeul veacului acesta sminteste mintile oamenilor, asa ca nu intra ca este periculos, si asta nu o zic eu, ci vezi bine o scrie chiar Biblia!

| unprietenaproape a răspuns (pentru Moisie):

Intreba de ce nu este bine sa calci pe acel prag si trebuie sa treci peste el. Draga Moise, nu-mi spui si mie ce faci de Paste?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu, Mantuitorul Hristos, spune altceva despre Biserica pe care a întemeiat-o:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns:

Nu trebuie sa amestecam superstitiile babelor cu invatatura Bisericii. Biserica nu ne invata astfel de lucruri, precum "calcatul pragul"...

| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza daca calci sau nu pe el. E doar o superstitie.

| casian_6565 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva adica sunt unele locuri in care credinciosii nu au voie cum ar fi altarul mai exact inaintea sfintei mese dar de prag nu am auzit

| SOriilica explică:

Nu am inteles nimic din ce ati scris voi. Frate, v-am intrebat doar de ce nu este bine sa treci peste pragul acela atat!