| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare atat pentru ateii cat si pentru crestini!
Am observat ca la aceasta categorie sunt foarte multe certuri intr-e crestini si ateii. Eu una sunt crestina dar chiar si asa am invatat sa accept ateismul. Daca uni sunt ateii le respect decizia.OK poate ca noi crestini traim numai cu aceasta idee "Eu cred, stiinta e o porcarie" dar ganditi-va teoriile stintifice sunt adevarate si explica foarte multe lucruri nu trebuie sa zicem "Gata sunt crestin teoriile sunt o porcarie!" Daca ateii o sa strige in continuare la noi "Nu exista Dumnezeu! "iar noi la ei
" Exista!" unde vom ajunge? Eu una am combinat cele doua lucruri sunt crestina cred in Dumnezeu dar in acelasi timp nu pot ignora acesti oameni care nu cred in dumnezeu ci in teorii, teoriile sunt adevarate precum si dorinta mea de a n imi pierde credinta! De ce crestini nu pot accepta ateii iar ateii pe crestini?

Răspuns Câştigător
| Meeela a răspuns:

Ceva ce sigur te v-a impresiona, acorda putin timp acestui dialog : http://www.tpu.ro/......-profesor/

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Intoleranța religioasă este teribilă, din toate părțile!
Eu am religia mea!
Mai ușor accept ateismul, decât diverse religii mincinoase!
Dar în practică, vezi că nu suportăm, altă religie, diferită de a noastră!

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Am mentionat ca accept si respect edcizia ateilor intrebare mea este de ce nu putem trai linistiti in pace?

| tavadaresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca intre bine si rau va fi pace, inte adevar si minciuna va fi pace niciodata daca esti crestina gandesc ca cunosti de razvratirea lui Lucifer cu toate ca el era razvratit si era convins ca era pe o cale gresita insa incapatanarea a mers pana acolo de afi idepartat fiindca aducea ura si razvratire in ceruri... nu cumva el duce aceeasi misiune si pe pamant in gradina eden a folosit medium un sarpe asa ca el se foloseste de orce mijloc de a ne indeparta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca intr-o tara ca Rromania, crestinismul ti se forteaza pe gat de mic. Esti obligat sa faci parte din turma iar daca ai cumva tupeul sa zici ca nu vrei esti luat la misto si oamenii se uita la tine ca si cum ai fi fost un criminal. Ba mai mult, crestinii incearca sa puna in ilegalitate drepturile unor anumiti oameni. Daca ai ai tupeul sa le ceri dovezi incep cu amenintari eterne, cu "daca nu-ti convine pleaca din tara asta", pe unde te uiti vezi chestii crestine, vin unii si-ti bat la usa si multe altele. De foarte multe ori incep sa insulte iar daca iti scapa si tie o insulta adresata zeului lor vin cu nesimtire si-ti spun "ai putin respect fata de credinta altora".

Culmea nesimtirii (parerea mea) este cand un crestin zice "suntem persecutati". Intr-o tara ca Rromania, sa vina un crestin si sa spuna asa ceva e ca si cum un elev dintr-a 12-a ar zice "ajutor ma persecuta copiii din grupa mica".

Si mai sunt multe. Oricum, ai prins ideea.

Cand crestinii nu mai incearca sa forteze religia lor altora si o vor tine in mediul privat, atunci va fi "pace".

Culmea e ca tot ateii pica vinovati. Spune-mi cand ai auzit/vazut un ateu care sa "predice" ca nu exista zei? Cand ai vazut oameni care sa mearga din casa in casa si sa spuna ca nu exista zei? Sau altele de genul. Ateii incep sa vorbeasca dupa ce incep persoanele religioase.

Atitudiniea religioasa este "cu noi sau impotriva". Daca nu esti cu noi, atunci taci, nu ai dreptul sa vorbesti.

Ateii doar s-au saturat sa taca si incep sa puna intrebari si sa ceara dovezi iar persoanele religioase devin din ce in ce mai incomode pentru ca nu pot sa ofere dovezi cu adevarat bune. Si tot ce le ramane este "daca nu-ti convine taci sau pleaca".

Pe subiectul acesta e mult de scris dar cred ca ai prin ideea principala.

| tavadaresti a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine pana la un punct ceea ce ai zis este ca va lipsec dovezi si nici nu vor exista vreodata, eu nu am nimic cu ateii doar incerc sa dicutam unele lucruri. insa stii cum a aparut ateii?

| anonim_4396 explică (pentru tavadaresti):

Pana nu se aduc dovezi cu adevarat bune, tot ce tine de zei sunt simple povesti. Daca alegi sa le consideri reale, e fix problema ta. Dar daca vrei sa le impui si altora, daca vrei ca si altii sa-ti urmeze religia atunci trebuie sa aduci dovezi. Daca o pastrezi doar pentru tine, nu trebuie sa dovedesti nimanui nimic. Ba mai mult, chiar daca nu tine de ateism, eu o sa spun ca fara dovezi si supranaturalul si paranormaul intra tot la categoria "simple povesti".

Ia uimeste-ma, cum AU aparut ateii?

| tavadaresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca cunosti ceva istorie poate mai multa ca si mine, din informatiile me a aparut in Franta in timpul cand i acea perioada franta a dat mana cu biserica catolica de a initia persecutii impotriva ereticilor de atunci multi oameni de diferte clase sociale au devenit sceptici in ceea ce priveste religia- dumnezeu >fiindca acei oamenii au pus intr-o lumina proasta Credinta in Biblie si in Dumnezeu acelasi klucru se va intampla si cu un stat cre se va alia cu biserica

| anonim_4396 explică (pentru tavadaresti):

Nu-s mare fan "istorie" :))

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism

| Mădă0611 a răspuns:

Pai ateii, sau majoritatea ateilor, ii accepta pe crestini, cred ca nici nu i-ar baga in seama daca nu ar incepe cu povestile cu si despre minunatul dumnezeu. Toata chestia e ca majoritatea crestinilor cred ca ateu inseamna satanist, ia uite un exemplu:
tavadaresti a răspuns (pentru sosono):
"Crezi ca intre bine si rau va fi pace, inte adevar si minciuna va fi pace". E de ras, dar te mai saturi de astfel de acuzatii si iti vine sa te aperi. Daca am fi si noi asa agresivi cum sunt crestinii/teistii, era al 3-lea razboi mondial oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu cred in Dumnezeu, dar unii nu prea inteleg faptul ca sunt mult prea multe biserici in Romania asta, mai multe biserici decat scoli, ceea ce nu prea este normal, iar popii asta sunt niste pomanagii si au sa ramana pe veci.Si toti gura casca la propaganda care sa face cu Moastele acelea si restul.Sau cred ca daca stau la usa bisericii vor ajunge in Rai. Elevii in loc sa invete stau la poarta bisericii in loc sa invete. Oamenii nu fac diferenta dintre un fanatic si un realist.Asta-i adevarul si o sa fie mereu.Stiinta si religia n-au nici cap nici coada.Cam asta este adevarul.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista destui preoti care fac pomana si fara bani. Crede-ma ca am la mine-n oras si acestia nu iau bani nici pentru spovedit.

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Nu toti preotii sunt la fel, dar majoritatea fac ce fac tot pentru bani.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e adevarat. Escroci si hoti.

| CryChristiAN a răspuns:

Datoria crestinului este sa iubeasca si prietenii si vrajmasii. Eu accept si pe atei pentru ca si ei sunt oameni la fel ca noi si ma bucur daca si ei ma pot accepta. Dar apar foarte multe dezbateri pe tema unor afirmatii, dar sunt sigur ca si ateii si crestinii nu au motive de cearta ( asta e bine pentru ca nu exista asa ceva big grin).

| 1libercugetator1 a răspuns:

Cei ateismul ai invatat?

| comandamente a răspuns:

Stiinta e un dar de la Dumnezeu cu toate astea uni nu Al recunosc pe D-zeu.
si este adevarat ca uneori sunt neantelegeri si certuri antre crestini si ateisti, si asta nu e bine deloc, pt.an biblie scrie-Dacă iubeşte cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei şi nici bisericile lui Dumnezeu. - 1 Corinteni 11:16
să nu vorbească de rău pe nimeni, să nu fie gata de ceartă, ci cumpătaţi, plini de blândeţe faţă de toţi oamenii. - Tit 3:2
si anca ceva nu exista loc neutru ori credinta an Dumnezeu ori ateismul.Nimeni nu poate sluji la doi stăpâni. Căci sau va urî pe unul şi va iubi pe celălalt; sau va ţine la unul şi va nesocoti pe celălalt; nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona. - Matei 6:24
Nicio slugă nu poate sluji la doi stăpâni; căci sau va urî pe unul, şi va iubi pe celălalt sau va ţine numai la unul, şi va nesocoti pe celălalt. Nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi lui Mamona." - Luca 16:13
desi trebuie sai iubim si pe atei, nu trebuie de dragul lor sa necompromitem cu adevarul.
ramanem la ce sta scris.

| Eschimoasa a răspuns:

Totul tine de principile si valorile pe care si le-a format fiecare pe parcurs.
Disputa asta o sa o regasesti mereu...si nu are rost sa te gandesti prea mult la asta.

| AnnealedPride a răspuns:

Foarte frumos punct de vedere. Cat timp tu ai propriile principii, valori, modele in viata si iti este bine cu ele, este foarte bine.
Iar faptul ca iti pui problema de existenta comuna a doua puncte de vedere (opuse s-ar putea zice) deja e ceva foarte tare.
Si ateismul poate fi privit ca o religie; o religie care si-a pus drept dumnezeu insasi negarea sa. Cu destui adepti si destul fanatism are si ateismul tot ce-i trebuie sa deraieze pe calea cruciadelor si a razboaielor sfinte.
Nu se pot accepta pentru ca uita o chestie esentiala, un prim atribut al fiecaruia dintre noi, tu si cel de langa tine sunteti inainte de toate OAMENI, dupa aceea barbat sau femeie, abia mai incolo credincios sau ateu. E trist sa vezi oameni ca uita ca sunt oameni.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru AnnealedPride):

Si ateismul e religie nu stiam, ce practici au ateii?

| AnnealedPride a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu alege doar cuvintele care iti convin pentru a formula o intrebare.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru AnnealedPride):

Anne ai afirmat ceva dovedeste ca ateismul e religie sau ai mintit?

| anonim_4396 explică (pentru AnnealedPride):

Cei care sunt atei merg pe foarte multe teori. Eu cred ca sunt adevarate acele teori si explica foarte multe despre creerea universului. Dar in acelasi timp sunt si crestina. Dar intradeva nu le putem baga pe gat religia noastra si sa-i obligam, mai mult se vor panica si vor fi furiosi vor cele din ce in ce mai multe dovezi. Poate ca nu exista o dovada cocreta ce exista Dumnezeu asa cum am auzit siin biblie scris dar nu-i nimic si nu-mi pasa. Si ateismul are dreptate in ce privesc teoriile stintifice care sunt adevarate dar in acelasi tmp cred si in existenta unui Dumnezeu. Ateii au partea lor de dreptate, intr-adevar noi le bagam pe gat religia si poate ii si obligam daca nu cred ii luam in bataie de joc, dar in acelasi timp ateii daca ne vad ca credem rad isi vad de viata si un i dintr-e nu ne zic nimic dar daca noi continuam sa ne batem joc de ei asa va fi mereu. Nu sunt nici de o parte nici de alta vreau doar sa ne impacam uni cu altii nu sa continuam sa ne luam la pumni!

| AnnealedPride a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ziceam doar ca in contextul potrivit poate fi privit ca o religie, nicidecum ca poate fi identificat cu una.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru AnnealedPride):

In nici un context nu poate fi privit ca o religie