| Dorinel_Cipri_1998 a întrebat:

Buna,as avea si eu o intrebare.Toata lumea imi zice sa ma duc sa ma spovedesc,e adevarat niciodata nu m-am spovedit doar atunci cand eram bebelus,si sa recunosc nu prea imi place Biserica si nici religia, stiu ca spovedania e ceva lucru confidential, dar nu vreau.
Si as vrea sa stiu e bine ce fac sau nu?
Mentionez am 17 ani
Si multi imi spun fara Dumnezeu nu se poate nimic, dar eu ma indoiesc de asta, dar infine

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. ii sugerezi sa fie stapan pe el, dar sa se duca si sa ii zica lucruri persoanle unui strain care sa stabileaca daca e bine sau rau ce a facut? lol nr 1

2. ce poate fi asa extraordinar sa stai in genunchi sub poala unui necunoscut? lol nr 2

3. poti sa constientizezi pacatele si fara sa stai in genunchi in fata unui necunoscut. lol nr 3

4. exact sa se duca acolo, sa stea in genunchi si sa mai dea si banu, ca doar asa se iarta pacatele.

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Ai 17 ani, chiar crezi ca iti va ierta nu stiu cine pacatele daca le spui unui popa?
Cred ca si tu poti gandi singur/a.

| sabin89 a răspuns:

Eu zic sa te duci. Si dupa ce termini de spus pacatele tale, zi asa: - Parinte, acum zi-mi-le si dumneata pe ale dumitale, caci este scris: "Marturisiti-va unii altora pacatele"

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu cere asta, ci o relatie buna cu el bazata pe cunostinta exacta. Abia apoi poti sa il iubesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce te ai duce sa ii zici unui necunoscut chestiile tale pesonale?

| Felys a răspuns:

Decat sa iti pierzi timpul pe acolo mai bine iesi cu prietenii si distreaza-te, lasa prostiile religioase pentru cei care nu traiesc in secolul 21

| Jardelin a răspuns:

Du-te omule linistit si marturiseste-ti pacatele! Fii stapan pe tine si nu te lasa cucerit de ideologia atee. Nu te indoi nicio clipa de existenta lui Dumnezeu! Mergi cu inima deschisa in fata preotului si spune-i toate care le stii despre tine. Ai sa vezi ce lucru extraordinar va fi acesta experienta. Mai mult de atat, eu te indrum sa te spovedesti chiar saptamana asta, iar peste cca doua saptamani sa te mai spovedesti o data. Poate chiar vei lua Sfanta Impartasanie.

Un parinte spunea ca cea mai mare minune care i se poate intampla omului, este sa-si constientizeze propriile pacate. Gandeste-te la pacate-le tale si du-te cu barbatie la preot si discuta cu el despre ele. Ai sa vezi ca nu e usor, dar daca vei gasi curajul si puterea necesara dupa ce iesi de la parinte vei privi lumea cu alti ochi.

In biserica, inainte de spovedanie se citeste o rugaciune de catre preot, molifta se cheama. O citeste pentru mai multi oameni o data. Deci cand intri in biserica asteapta un pic si fii atent cand parintele va citi molifta. Du-te si tu si aseaza-te in genunchi langa ceilalti oameni. Apoi stai la rand pana cand iti vine randul sa te marturisesti. Nu trebuie sa dai bani. Preotul nu-ti cere. Dar daca vrei poti sa dai 5 lei, nu mai mult ca o minima contributie actele de caritate ale bisericii. Nu este trebuie a fi postit inainte, nu trebuie sa aprinzi vreo lumanare, nu trebuie sa faci nimic altceva, trebuie doar sa te duci la biserica si sa te spovedesti.

Dumnezeu sa-ti ajute! Si spune-ne ce ai facut.

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Du-te si tu o data daca ai curaj si vezi cum e, si apoi vino sa ne spui cum a fost. Daca tu nu stii ce este o spovedanie si ce inseamna pentru starea interioara a unui om, cum poti sa vorbesti despre asta?

De unde stii ce gust are mierea daca n-ai mancat niciodata?

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Mi se pare lipsa de respect fata de propria persoana sa ma duc sa stau in genunchi in fata unui barbat necunoscut si sa ii zic ca m am masturbbat de 3 ori saptamana trecuta.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

1. ii sugerezi sa fie stapan pe el, dar sa se duca si sa ii zica lucruri persoanle unui strain care sa stabileaca daca e bine sau rau ce a facut? lol nr 1

2. ce poate fi asa extraordinar sa stai in genunchi sub poala unui necunoscut? lol nr 2

3. poti sa constientizezi pacatele si fara sa stai in genunchi in fata unui necunoscut. lol nr 3

4. exact sa se duca acolo, sa stea in genunchi si sa mai dea si banu, ca doar asa se iarta pacatele.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Bravo tie ca te indoiesti. e o atitudine sanatoasa sa ceri dovezi in viata si sa nu crezi direct ce ti se spune. eu traiesc mult mai bine decat majoritatea crestinilor folosind stiinta. inainte sa te duci mai bine te interesezi cine este acest fictional dumnezeu. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31

| Lucică1998 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Bă alt citat din Biblie nu ești in stare sa dai ca m-am saturat de cate ori l-am citit. Da de fapt e mai ușor cu copy-paste decât sa iei o Biblie si sa cauți ceva acolo nu? A si dacă aia este socotită crima înseamnă ca in statele unde este permisă pedeapsa capitala, e plin de criminali.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Lucică1998):

Desigur. no problemo. poftim. le ai aici pe toate: http://www.evilbible.com/Murder.htm

| muffinXXL a răspuns:

În locul tău aș merge o dată să mă spovedesc. Chiar dacă nu crezi, măcar așa, de curiozitate, că nu se poate întâmpla ceva ce o să regreți. Dacă nu îți convine, poți să schimbi biserica; cu preotu oricum nu te mai întâlnești, dacă zici că nu mergi la biserică. Încearcă.
Acest mesaj nu este trimis de un fanatic religios, în caz că te întrebi.