| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Buna buna buna.
Am o curiozitate in ceea ce privește căsătoria la musulmani si la cei re religie hindusă. Am citit ca la musulmani Barbatul poate sa se casatoreasca cu o fata care nu este de religie musulmana si ca poate avea maxim 4 femei.
Dar dacă fata e de religie musulmană nu poate sa se căsătorească cu un băiat care nu este musulman.
Si am cautat dar nubam gasit cum sta treaba cu cei care sunt de religie hindusă. Ei pot avea mai multe sotii? Si daca se pot căsători cu fete care nu sunt de aceeasi religie.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Da, asa este, in Coran scrie ca barbatul se poate casatori cu o femeie de alta religie decat cea musulmana, dar femeia musulmana nu se poate casatori cu un barbat de alta religie. Asta reflecta faptul ca, in conceptia Coranului, femeia este inferioara barbatului (asta apare explicit in Coran, sura 4, 34).
Tot in Coran scrie ca barbatul poate avea pana la 4 sotii (sura 4), cu conditia sa le iubeasca la fel. Dar concubine, pot avea oricate.

In cazul hindusilor, nu exista o regula. Hinduismul nu este o religie uniforma, cum fals se crede. Este o incropire de mai multe credinte populare, ce au fost aduse laolalta datorita dorintei unitatii indienilor.
In general insa, hindusii sunt monogami, adica se casatoresc cu o singura femeie. Asta datorita dualitatii masculin(principiu obiectiv)-feminin(principiu subiectiv) ce sta la baza hinduismului. Mai mult, pentru hindusii este foarte importanta abstinenta, incat unii nu se casatoresc deloc, cautand eliberarea. Altii, dupa ce fac copii si ii cresc, se pot retrage pentru a medita, traind ca pustnicii. Uneori sunt urmati si de sotiile lor.
Deci hindusii nu au mai multe sotii. Totusi, se pot casatori cu fete de alta religie. Hinduismul este sincretic, si poate accepta cu usurinta si existenta lui Hristos sau lui Buddha, ca fiind avataruri ale lui Visnu… Hinduismul este mai mult o filozofie decat o religie, o filozofie care, paradoxal, contine si foarte multe superstitii.

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista o regiune in India unde o nevasta poate avea mai multi barbati. Presa de la noi a relatat despre o femeie maritata cu 5 (cinci) frati si cu care se culca pe rand in fiecare seara, are si un copil dar nu stie al cui este. Dec i nu-ti face probleme cu tiganii, poti sa te mariti oricand vrei, se accepta mai multi barbati cat si mai multe femei. Totusi poti incerca in prtidul lui Ciolos, se prevad "noi" perspective de POLIGAMIE.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Religia e optionala, ceea ce inseamna ca oricine se poate casatori cu oricine.

| Sindbad a răspuns:

Nu exista o interdictie la hindusi pentru poligamie, dar nici vreo permisiune. Cine era rajah sau nobil putea sa aiba mai multe neveste. Restul nu obisnuiau. Nici in cazul casatoriei nu exista vreo regula explicita insa se pune mare pret pe casatoria in interiorul castei. Si cum, in interiorul castei, nu poate fi decat un hindus, exista o interdictie implicita pentru casatoria cu sotii de alta credinta.

| Ibrahim84 a răspuns:

Buna ziua, sunt musulman si ai spus ceva corect, dar nu sti totul. Nu putem avea 4 neveste asa usor doar ca asa avem noi chef! La fiecare sotie casa si tot ce-i cumperi la celelalte neveste. Da, o femeie musulmana nu se poate casatorii cu un barbat de alta religie. Daca tu te mariti cu un musulman nu este necesar sa devii musulmana.

| Ibrahim84 a răspuns:

Tariq_fariz@yahoo.com Astept un mail sa discutam despre tot ce doresti sa afli