| Shontellle a întrebat:

Credeti ca trebuie sa merg in fiecare duminica la biserica si sa citesc biblia zilnic pentru a fi credincioasa? Eu nu cred in Biblie, cred in Dumnezeu si atat.Am pus aceasta intrebare pentru ca m-am contrazis cu o prietena.Ce parere aveti despre credinta pocaiasca? As vrea tare mult sa citesc mai multe raspunsuri!

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia e cea care te ajuta sa il cunosti mai bine pe Dumnezeu, deoarece El e Autorul ei.Cu cat vei analiza mai multe dovezi despre autenticitatea Bibliei, cu atat mai mult te vei convinge ca este adevarata si te vei apropia mai mult de Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu cand a venit in lume a lasat Biserica Sa de care a legat mantuirea sufletelor. El nu a lasat 30000 de "credinte pocaiesti"... thinking

| Holiday a răspuns:

Ideea e simpla: atata timp cat nu esti aliniata unui cult, secta, etc, din punct de vedere religios nu ai nici o valoare pentru ca nimeni nu profita de naivitatea ta.Ba mai mult, poti da idei si altora sa-si creeze proprii spiridusi gratis si atunci astia raman fara cotizanti, ceea ce, evident, e tragic pentru ei.Culmea este ca, unii ca tine, desi inteleg ca toate povestile astea cu spiridusi sunt ineptii, totusi continua, in particular, sa-si creeze proprii spiridusi in care sa creada...

Pe de alta parte, fara Biblie, Dumnezeu nu exista, el este doar un personaj din acea poveste, acum ca tu vrei sa-ti creezi propria poveste, e altceva...doar ca va fi la fel de inepta.

| sublime89 a răspuns:

Poti sa crezi in ce zeu iti trece prin cap, fara sa citesti vreo carte sau sa intri in vreo biserica. Cat despre credinta "pocaiasca", am parerea ca e complet irationala si foarte periculoasa pentru sanatatea neuronilor.

| mentholinks a răspuns:

E bine daca crezi in Dumnezeu. Prin Biblie Il cunosti si afli ce vrea de la tine.

| Dorugar a răspuns (pentru mentholinks):

Cum?
Adica printr-o scriptura furata si apoi marsavita ca Biblia poti afla ce vrea Dumnezeu de la tine?
La care Dumnezeu te referi?
Nu cumva la Satana adica Dumnezeul Veacului Acesta (adica veacul noului Testament?)

| SergiuBoss11 a răspuns:

Fiecare are propriul Dumnezeu si propria-i credinta.atat timp cat crezi in el te va ghida si te va indruma oricat de greu ti-ar fi.Nu trebuie sa spui Tatal Nostru ca sa functioneze rugaciunea, ci doar sa te pui in genunchi si sa zici "Dumnezeul meu, ajuta-ma!"
Credinciosilor, trei vorbe spuse cu sufletul fac mai mult decat mii de rugaciuni si pelerinaje.
Biblia nu este un manual de instructiuni, ci doar o carte care ne arata cum arata Dumnezeul celor ce au scris-o.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Inseamna ca intuitia iti functioneaza.
Biblia este doar o carte de povestiri istorice.

| Dorugar a răspuns:

Ai avut dreptate, Insasi Isus ne spune in Predica de pe Munte sa NU ne ducem la biserica. asa ca indiferent daca esti religioasa sau nu, mai bine stai acasa, ca daca stai faci si voia lui Isus!

| Dorugar a răspuns:

Credinta pocaiasca este tot o credinta a proasta la fel ca si alte credinte care nu inteleg diferenta intre Creatorul Dumnezeu si creaturile Sale.
Pocaitii cred ca o creatura ca Isus este Dumnezeu, ceea ce este total gresit pentru ca Dumnezeu este doar CREATORUL, asa ca mai bine fa-ti lectiile si lasa minciunile astea religioase de o parte ca ele sunt facute doar pentru fraierii cu scopul de ai manipula. prosti si amagi cu scopul de a le lua banii!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare. Ai exprimari greșite și o credință eronata spui ca crezi în dumnezeu dar nu crezi în biblie. De unde ție credinta în dumnezeu? De ce dumnezeu aparții? Dumnezeul care a creat cerul și pământul și pe noi oameni ni nișe inserate cunoscut DOAR PRIN INTERMEDIUL BIBLIEI! Așa ca dacă vrei sa ști mai multe despre dumnezeu, despre scopul sau cu privire la pământ și omenire putem colabora aducând argumente sin biblie. Numai bine!

| Anonim0078965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si de unde ai tu convingerea ca biblia nu este eronata?

| Anonim0078965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Buna Shontellle! Nu, ca sa fii credincioasa nu trebuie sa citesti biblia,sa mergi la biserica,sa ti post,sa pupi icoane etc.; ca sa fii credincioasa trebuie pur si simplu sa crezi.Din pacate,biserica a stricat acest inteles de-a lungul timpului si a introdus tot felul de legi absurde. Nici eu nu cred in biblie,cred intr-un creator pe care il respect,orice ar fi el si oriunde s-ar afla. Nu tin post,nu imi fac cruce,nu dau bani bisericii, nu cred intr-un Dumnezeu care sta in cer pe un scaun si se uita la mine de dimineata pana seara; in alte cuvinte sunt ateu, sau cel putin asa m-ar numi societatea. Cum am mai zis cred in Dumnezeul care m-a creat si respect cauza datorita careia eu exist, dar asta nu inseamna ca trebuie sa citesc o carte facuta de oamnei si nici sa respect niste legi inventate tot de ei. Daca faci fapte bune, ii ajuti pe altii, duci o viata fericita fara a face rau altora si iti respecti principiul existentei, atunci ti-ai indeplinit sarcina.Stiu ca m-am cam lungit, dar as mai putea vorbi inca 5 zile fara sa ma opresc despre acest subiect( Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, imi trimiti mesaj si raspund cu cea mai mare placere).Si ca sa iti raspund in intregime, despre pocaiti nu prea am ce zice, decat ca si ei se ghideaza dupa niste reguli facute tot de oameni.O zi faina sa ai.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fiind o persoana buna, care crede in Dumnezeu, face fapte bune, dar nu crede in Biblie, esti mult mai 'sus' decat o alta persoana care crede in Biblie dar nu face nimic bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta pocaiasca? ce varsta ai? 4-5 ani? nici eu nu cred in ce spui tu.cred ca existi nu sant sigur 100% dar in ce spui, nu pot sa cred.imi pare cu regret, nici nu am la ce sa raspund.

| gingergirl1 a răspuns:

Daca nu citesti din Biblie, NU ai cum sa-L cunosti pe Dumnezeu!winking

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ha laughing.

Hai sa iti spun cum este cu Biblia si cu Dumnezeu.

Tu cumperi un produs nou, nu ai cunostinta despre el, nu sti nimic. Acesta iti face trebuinta in casa si vrei sa il folosesti, fara sa citesti instructiunile...

Il vei folosi tu oare in mod corect, sau nici nu vei sti cum sa incepi?

| TheImpaler a răspuns:

In sfarsit o intrebare care chiar merita raspuns! din punctul meu de vedere, biblia, biserica, religia in general sunt niste tampenii. consider mult mai correct sa crezi cu-adevarat ca undeva exista ceva mai puternic sau mai evoluat decat noi(dumnezeu, allah, specii superioare, etc). nu iti trebuie o carte sau cruci si icoane ca sa ai credinta.

| Shontellle explică:

Dar nu sunt interesata ca sa l cunosc.El e mereu cu mine si la bine si la rau..Biblia e o prostie, sunt multe lucruri care se contrazic..Il iubesc pe Dumnezeu si ii multumesc pentru tot ce face pentru mine.dar cred in el ca si cum mi-ar fi un prieten, dar altfel.e complicat.

| TheImpaler a răspuns (pentru Shontellle):

Nu nu....trebuie neaparat sa citesti contradictiile alea "pentru a-l intelege". eu nu pricep ce poti intelege dintr-o carte de neinteles happy dar e doar umila mea parere.

| CrissBarbu a răspuns (pentru Shontellle):

Chiar daca nu esti interesata sa Il cunosti, Dumnezeu are mai multe calitati : dreptatea, bunatatea, puterea, dragostea...
Si este ceva de care nu trece niciodata cu vederea, si anume pacatul.Biblia nu este o prostie, sa ii zicem ca este un fel de,, scrisoare de la Dumnezeu'' pentru noi. O mare greseala este ca Biblia se contrazice sau ca este falsa. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si tot ce trebuie sa facem in viata, tot ce ne-a spus El ca trebuie sa facem daca vrem sa fim cu El, pentru ca El ne iubeste. Daca tu nu esti interesata sa Il cunosti, nici El nu va fi interesat atunci cand o sa se intalneasca la judecata cu tine (pentru ca fie ca vrei sau nu, va fi o judecata) si o sa stai separata de El pe vecie, si separat de El nu putem face nimic.
Cauta acele lucruri care se contrazic in Biblie si o sa vezi ca nu e asa, ca se contrazic doar pentru ca cineva nu a inteles. Si Dumnezeu te iubeste, dar depinde de tine daca vrei sa fi o vesnicie cu El. Pentru tine Isus a murit, ca Dumnezeu sa te poata ierta de pacate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Shontellle):

Lasa-ne ca esti prea simplu.trebuie sa te implici, ca sa te complici altminteri nu merge.Biblia este cuvantul lui dumnezeu catre noi.este lumina veacului acestuia.

| Arjunaa a răspuns:

Circ...ce legatura au dogmele religioase cu Dumnezeu? https://www.youtube.com/watch?v=b0q-NKtnGj8

| lovee2015 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te sinucizi ca sa fii mai aproape de dumnezeu