| crissa20 a întrebat:

credeti in spiritism? Argumentati. daca da de ce daca nu, de ce? ati practicat? cu ce spirit ati vorbit si cam ce?
PS: e doar o curiozitatebig grin am citit pe net despre Hasdeu ca vorbea cu fiica sa, mi-a mai spus o femeie mai in varsta ca a practicat si ca intr-adevar exista! Astept parerile si experientele voastre, precum si metoda pe care ati utilizat-o:*

9 răspunsuri:
| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Nu exista 'spiritism', pentru ca nu exista ' fantome ' : ) Dupa ce mori, sufletul tau e trimis DEPARTE de pamant. Deci nu ' bantui ' pe aici. In schimb exista Incantatii, Invocatii, Meditatii ...etc... Am incercat si eu, aceastea chiar exista! Tine minte asta : Demonii si Ingerii, exista. Dar spiritele NU!

| crissa20 explică (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Si ce metoda de invocatie ai practicat si care au fost urmarile?:*

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru crissa20):

Wicca, Woddo, Demon Incatation... etc thinking

| crissa20 explică (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Si ce urmari?big grin

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru crissa20):

Groaznice : )

| crissa20 explică (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

In ce sens,, groaznice''? da mai multe detaliibig grin cum ai procedat si ce ti s-a intamplat:* mersi anticipat:*

| vitbsk a răspuns:

Legat de spiritism Toţi cei care îl practică se expun riscului de a lua contact cu influenţe demonice, pentru că practicile oculte NU sunt de la Dumnezeu.
Este foarte posibil ca Haşdeu să fi văzut un diavol care a luat reprezentarea fiicei sale.
Demonii pot lua diferite forme de lumină şi se perfecţionează odată cu trecerea timpului.

| AnkaAncuta a răspuns:

Sincer eu cred ca au existat sau chiar mai exista spirite in orice poveste exista un sambure de adevarhappy.

| JungleHell a răspuns:

Se poate face asta, exista, insa consecintele si urmarile pot fi teribil de tragice. Nu e deloc de joaca. Omul odata mort dupa ce are slujba facuta, sufletul/spiritul lui se odihneste, sta in alta parte, nu prea mai are ce sa discute cu noi. Noi cu lumea noastra spiritele cu lumea lor. Doua lumi 100% diferite ce nu se potrivesc sub nici o forma. Consecintele pot fi teribile in sensul ca te poti pomeni cu dracul peste tine, si cum cauti pe altcineva nu pe el, m-as mira sa-i faci fata. Poate intra in tine instantaneu. Sunt anumite chestii pe care omul nu are voie absolut deloc sa le faca, indiferent de situatie. Odata plecat din lume, spiritul celui decedat nu mai are chef de tine. In schimb apare dracul care te minte. El ia legatura cu omul pentru ca are tot interesul sa-l corupa, sa-l atraga de partea lui. N-avem deloc voie sa stam de vorba cu cei plecati dintre noi pentru ca ei si-au incheiat existenta aici. Metode stiu, dar nu ti le spun pentru a te proteja pe tine sau pe altii care cauta sa faca asta. Insa sa nu te las cu mintea framantata de mistere, iti mai dau ceva explicatii. In momentul il contactezi pe respectivul/repsectiva depinde de metoda. In caz ca se comunica cu litere pe acestea se pot pune in anumita ordine formand cuvinte. La alta metoda ai ocazia sa il/o vezi pe cel/cea contactata, adica sa-l vezi ca si cand ar mai fi om. Asta e nu e deloc recomandata celor slabi de inima. La alta metoda (acum n-am timp sa-ti scriu ca imi ia ore in sir sa-ti explic la toate metodele), il poti auzi pe cel/cea contactat/a, adica sa stai de vorba ca la divan (adunare, intalnire). Urmari: depinde foarte mult. Depinde ce vrea sa-ti faca respectivul/a, daca are ceva cu tine. De facut tot iti face caci doar l-ai deranjat. Aici nu e vorba neaparat ca se pune cu pumnii pe tine, poate sa te faca zob doar din cuvinte/priviri/auzite. Daca esti fricos si totusi te inhami la asa ceva exista riscul sa innebunesti, mai ales la metoda in care vrei sa-l vezi in fata pe cel contactat. Daca insa, e dracul, socul poate fi atat de mare in cat poti sa mori instantaneu. Nu de putine ori s-a intamplat sa se arate asa cum e el. Nu ma apuc acum sa insir exemple cu patanii de acest gen, caci asta nu conteaza, eu spun ce s-a intamplat. Asta e o ocazie perfecta ca dracul sa intre in tine si sa te domine, in sensul ca te poate influenta mental sa iesi in strada sa-i dai in cap la lume. Odata intrat in tine, tu, personal, n-ai ce-i mai face, numai preotii de rang inalt mai pot face ceva, si asta greu de tot. De asemenea, exista niste chestii pe care daca le citesti intra dracul in tine instantaneu. Din fericire sunt prea bine pitite ca sa poti da de ele (pitite ca sa fim protejati). Facand spiritism, desi tu sustii ca o faci cu buna intentie o poti incurca tare de tot. N-am practicat, desi cunoscand foarte bine metodele o pot face oricand. N-am practicat pentru ca nu e deloc bine sa-i cauti pe altii care n-au nici o treaba cu tine. Trebuie sa stai sa-ti vezi linistit de treaba ta, iar pe cei din alta lume sa-si vada de ale lor. E clar faptul ca nu vor sa fie contactati. Altfel, ne-ar fi contactat ei pe noi. Nu recomand deloc asa ceva. Atata timp ca Dumnezeu nu permite asa ceva, el stie de ce nu e bine sa faci asta. Fa doar ce e bine si nu vei avea nici un fel de problema. Focul nu e o jucarie. Ok? Acum te-ai lamurit cat de cat? big grin