| Alxxandra a întrebat:

Cum as putea sa-l regasesc pe Dumnezeu? Sunt crestin ortodoxa. happy

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, dar si in fiul sau Iisus Hristos atunci inseamna ca vrei sa devii crestina. Am spus ca "vrei sa devii" deoarece nu toti cei care spun ca sunt crestini chiar sunt. Crestin inseamna sa crezi in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos, sa fii botezata in numele Tatalui a Fiului si a Sf. Duh, sa cunosti si mai ales sa intelegi invatatura lui Dumnezeu trimisa prin Iisus crestinilor si sa traiesti potrivit acestei invataturi.
ATENTIE - Invatatura pe care a trimis-o Dumnezeu prin Iisus crestinilor este Evanghelia (Noul Testament). Vechiul Testament, Dunezeu L-a trimis prin Moise NUMAI poporului ales (evreii), ca indreptar NUMAI pana la venirea lui Iisus.
"Deci le-a răspuns Iisus şi a zis: Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 7/16)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
" caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea"
(Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel – 8/7)
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
(Citatele sunt din Biblia Ortodoxa. )
Iisus este singurul invatator :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Iar Evanghelia este singura invatatura :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Cel mai important lucru este SA INTELEGI si SA CUNOSTI F. BINE aceasta invatura (Noul Testament) si virtutile (cele pe care Iisus le numeste virtuti) sa faca parte din felul tau de a fi. Nimic nu trebuie sa faci de frica sau cu scopul de a ajunge in rai, ci totul trebuie sa faci din convingerea ca asa e bine
Romani 14:14 "Eu ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Isus, că nimic nu este necurat în sine şi că un lucru nu este necurat decât pentru cel ce crede că este necurat."
Acest citat este din Biblia lui Cornilescu - in Biblia Ortodoxa scrie asa :
14 Stiu si sunt incredintat in Domnul Iisus ca nimic nu este intinat prin sine, decat numai pentru cel care gandeste ca e ceva intinat; pentru acela intinat este.

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Ray are "ignore" de la mine de mult timp, tocmai pentru ca in loc sa atace subiectul el ataca persoana care l-a scris. Eu am spus ceea ce scrie in Evanghelie si am dat si versetele care intaresc spusele mele.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te pui si citesti biblia, biblia este cuvantul zeului tau inspirat prin alti,nu preoti,pastori,religi, secte, culte, doar biblia, incepe cu vechiul testament prezinta istoria poporului evreu apoi noul testament prezinta salvarea umanitati fiind in iisus

| RAY a răspuns:

Mircea08 iar minti,iisus a spus nici un cuvant din vechea lege nu va fi vreodata expirata si mereu valabila tuturor, nu doar poporului evreu, iisus nu a scris nici o evenghelie,iisus nu a spus vreodata ca vechile legi sunt expirate, nu a spus sa nu se tine sabatul, a spus multe voi sectancti sunteti exact ca si farisei, blasfemati cuvantul lui dumnezeu mereu, iar rasplata este iadul vesnic = conform bibliei

| RAY a răspuns:

Mircea08 am ignor pentru ca el primeste banii de fiecare data cand agata pe cineva si il duce la secta lui, este o piramida economica-religioasa, astia castiga banii per membru plus ca cresc in rank in biserica, steregoi castiga intre 50-100 de ron per membru, e vorba de banii atat

| RAY a răspuns:

Mircea08 dati-am mai scris sectactule ca iisus a spus ca vechea lege e valabila dar tu nu ca stii mai bine ca iisus

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 promoveaza secta penticostala finanti de catre americani

| mentholinks a răspuns:

Daca l-ai pierdut candva, cauta-l acolo, daca nu l-ai gasit niciodata, citeste Biblia.

| Steregoi a răspuns:

Studiaza Biblia si mediteaza.

| Panamax a răspuns:

Cum l-ai gasit prima oara asa o sa il regasesti.
Trebuie sa fii mai atenta sa nu-l mai pierzi.

| Irinel15123532 a răspuns:

In biblie, noul testament. Iti recomand cartea ''Doamne vreau sa te cunosc'' este scrisa de Kay Arthur, vei descoperi caracterul Lui Dumnezeu, te vei indragosti cand vei vedea pe Domnul cu adevarat.
Dumnezeu te iubeste.
Nu conteaza ce ai facut sau cat de multa vreme, Dumnezeu te va ierta. Poate vei spune ''dar daca au trecut 5 ani...'' Daca au trecut 40 de ani, Dumnezeu te asteapt cu bratele deschise si te va astepta mereu. Daca esti atent la forma Lui Hristos pe cruce, ce forma au bratele sale? Intinse pana la maxim, cu aceste brate te asteapta Domnul Iisus, si biblia spune, ca Iisus isi cauta oaia pierduta, oriunde ai fi, orice ai fi facut, Hristos nu te va lasa pierdut, va veni cu orice pret dupa tine. Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare :) ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul :), si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu, si te-a iertat, vrea sa iti dea o viata noua, un inceput nou, vei fi uimit de cat poate Dumnezeu sa iti schimbe viata in bine. Nu este nevoie de fapte marete, este nevoie sa vii la Hristos, chiar prin rugaciunea aceea pe care ti-am dat-o mesajul trecut, prin acord personal de a vrea sa fii mantuit. Nu IL poti rasplati pe Dumezeu pentru iertare, nu poti plati biserica, nu poti sa mergi sa dai cat mai multi bani si sa te epuizezi pentru Dumnezeu ca sa IL castigi iar de partea ta, pentru ca de cand L-ai primit pe Hristos, El nu te-a parasit niciodata, El a fost langa tine mereu, si este langa tine, este nebiblic sa te sacrifici pentru Domnul pentru A-l rasplati, noi nu a putea sa IL rasplatim pe Domnul pentru nimic, ce ai putea sa faci? Sa asculti de El, spre binele tau, din dragoste, fara obligatie, singura modalitate de slujire inaintea Lui Dumnezeu este cea din dragoste, nu din obligatie. Domnul Iisus Hristos, avea un singur gand pe cruce, cand era batut, scuipat, batjocorit, biciuit, cu barba smulsa, singurul Lui gand, erai TU, si eram eu, asta L-a motivat pe Domnul sa vina in lume. Sa iti spun o intamplare, un bloc ardea, si oamenii au trebuit sa isi ia din case ce mai puteau, un jurnalist spunea ca atunci s-a vazut fiecare ce valori aveau, unii si-au televizorul, altii banii, altii bautura, altii tigarile, si un batranel si-a luat doar poza sotiei moarte de la nunta, si a iesit afara. Daca Dumnezeu ar mai ramane cu ceva din universul asta, singurul lucru de valoare ai fi tu, si as fi eu. Daca Dumnezeu ar avea un portofel, nu ar fi bani in El, ci poza ta. Dumnezeu are o dragoste infinita pe care nu o putem explica. Este foarte bine daca munceti si te intretii singur, Dumnezeu iti va deschide multe usi in viata, citeste noul testament. Increde-te in Dumnezeu. Asa cum ne incredem in multe lucruri, pe scaunul pe care te pui ca te tine, in patul in care dormi. Cand esti pe masa de operatie, si iti pui increderea in medicul ala, un medic caruia ii tremura mana si tu nu stii, un medic care toata seara a fost la chef, si tu nu stii, un medic care deja nu mai vede bine, si tu nu stii, si te increzi in om. Increde-te cu atat mai mult in Dumnezeu. Cand suferi, cand esti la spital bolnav, inainte sa vina medicii dimineata, cel care a stat la capul tau seara de seara, zi dupa zi, este prietenul tau Hristos, Iisus spune ''imi pasa de tine, imi pasa de tine, te iubesc si vreau sa fii cu mine in cer''.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E
https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4
https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinele, tu chiar crezi ca Kay Arthur stie mai multe lucruri despre Dumnezeu decat ceea ce Dumnezeu ne-a lasat sa stim? Esti liber sa faci publicitate la orice carti sau religii dar eu as recomanda totusi o alta carte - Evanghelia, in care scrie TOT CEEA CE SE CUNOASTE DESPRE DUMNEZEU - restul sunt minciuni deoarece nu au de unde sa fie stiute

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Sunt de acord cu tine Mircea, nu am vrut sa spun ca trebuie lasata la o parte biblie, niciodata nu as spune asa ceva. Doar ca acea carte este un studiu biblic, adica comenteaza versete biblice si le explica, si din ce stiu despre ea, scrie destul de ok, mi-a placut mult ce am auzit despre ea. Bineinteles, biblia este pe primul loc, dar acea carte este ca o indrumare, multi nu inteleg biblia, si aceasta carte este o indrumare.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Si eu sunt de acord ca este necesara o indrumare, dar acea indrumare sa nu spuna mai multe decat scrie in Biblie. De regula, indrumarile diverselor religii sunt pure manipulari care au ca scop recrutarea de enoriasi. Crede-ma ca am citit multe, si am gasit in ele doar o abureala pentru copii mici, care nu are nici o legatura cu vreun mod didactic de prezentare a unei invataturi.
Eu nu ma leg de tine si nici de ceilalti frati, eu ma leg de ceea ce este minciuna si mi se pare normal ca un crestin sa combata minciuna, prin metoda spusa de Iisus - "luptam impotriva raului facand binele, deoarece acolo unde este bine nu poate fi rau " (citat aproximativ din memorie). Eu combat minciuna spunand adevarul pentru ca acolo unde este adevar nu este minciuna. Cei care ataca persoana si nu subiectul nu lupta impotriva raului ci impotriva altor oameni.
Asa vad eu lucrurile.