| anonim_4396 a întrebat:

De unde stia Noe care animale sunt curate si care nu sunt curate potrivit versetului biblic: Geneza 7:2! Multumesc!

36 răspunsuri:
| Moryami a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarta-ma, foloseste un limbaj normal si nu ''gogu'' :?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai sa fiu. ce scenarii ai in minte. ce nu te-ai facut regizor de film? pe cat crezi tu ca este de simpla intrebarea, pe atat de simplu este faptul ca Dumnezeu nu i-a creat pe Adam si Eva ca sa nu asculte. i-a creat, le-a spus ce este bine si ce este rau, si i-a lasat sa aleaga. ce-i asa complicat?
la fel si pe Isus, la supus suferinetlor pentru a dovedi ca se poate ramane fidel chiar si in cele mai grele suferinte, care nici cat ii negru sub unghie nu se compara cu situatia lui Adam. las-o balta. cand acel "zeu" vinovat, si incapabil, si rau, si mai cum vrei tu, iti va cere socoteala, sa iti aduci amite de discutiile astea, dar si de alte masuri care el le- ia in prezent pentru ai ajuta pe oamenii sinceri care vor sa il caute.
ai o logica indubitabila laughing. numa' bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Iar ai evitat sa raspunzi la ce ti-am cerut. Nu e de mirare deoarece pana acum toti la care le-am pus aceste intrebari au facut asa. Iti tot cer de cateva comentarii sa raspunzi la niste intrebari simple dar nu o faci. E clar ca discutia cu tine este inutila.

"ce scenarii ai in minte"... doar ca tu stii ca scenariile mele sunt valide motiv pentru care tot eviti sa raspunzi.

Dupa cum am zis, in locul celor 2 (Adam si Eva) putea sa-i puna pe Ion si Maria care la fel ca si Isus, nu ar fi pacatuit.

In cazul primilor oameni, dupa cum am zis exista 2 variante :

1 - Fie pacatul era inevitabil motiv pentru care de vina este zeul
2 - Zeul respectiv stia ca Adam si Eva ar fi pacatuit motiv pentru acre ar fi putut sa-i puna pe Ion si Maria care nu ar fi pacatuit. Si in acest caz, tot zeul respectiv pica vinovat.

"iti va cere socoteala"... vechea tactica penibila cu amenintarea nu functioneaza.

"masuri care el le- ia in prezent"... gen sa se uite la un viol si sa nu intervina alegand sa respecte liberul arbitru al violatorului?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
nu te-ai prins inca? nu este vorba ca evit raspunsul. ci nu vreau sa raspund ceea ce imi indici tu. pentru ca este fals. las-o balta.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa e mereu.
Explicatiile stiintifice sunt demonstrate si plauzibile, oricum orice ar spune ei este un basm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeusCorrupti):

Nu mai am pretentii sa inteleaga. sunt multi care cred ca visele au o "simnificatie ascuna", ce pretentii ai la astia