| anonim_4396 a întrebat:

Buna dupa ce m-am impartasit o femeie mi-a zis sa nu pup icoana ca nu este bine si eu am pupat-o, de ce nu este bine sau e doar o superstitie?

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu numai ca nu se saruta icoana, ci in general nu trebuie sa saruti nimic si pe nimeni in ziua in care te-ai impartasit.In aceasta zi nu se scuipa, nu se face s'x si nu se ingenuncheaza.Cu toate ca nu este un pacat sa ingenunchezi, mai bine este sa mai astepti o zi.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

în Biblie nu scrie să pupi icoanele. Exod20:4,5

| Divy a răspuns (pentru danay72):

"închina-mă-voi spre sfânt locaşul Tău" (Psalmi 5:7)
"Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte" (Ioan 4:23)
Vezi că idolii sunt toți aceia care se află în afara bisericii nu în biserică!

| danay72 a răspuns (pentru Divy):

Ai spus bine, Tatălui, nu unei icoane, nici unde în Biblie, Isus nu spune sa ne închinăm la icoane, ci doar lui Dumnezeu. Psalmi115:4-8,
Lev. 26:1,„Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere aminte, să nu puneţi în ţara voastră nicio piatră împodobită cu chipuri, ca să vă închinaţi înaintea ei; căci Eu sunt DOMNUL, Dumnezeul vostru".
2 Cor. 6:16, BC: „Ce înţelegere are templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem templul Dumnezeului Celui viu".
1 Ioan 5:21, „Copilaşilor, păziţi-vă de idoli!"
Fap. 17:29, „Astfel dar, fiind vlăstari ai lui Dumnezeu, nu trebuie să gândim că Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite potrivit artei şi imaginaţiei omului".
Is. 42:8, conform cu Sfânta Scriptura 1874: „Eu sunt Iehova; acesta este numele meu; şi nu voi da mărirea mea altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite".
Is. 44:13–19, BC: „Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creta roşie; lucrează cu unelte ascuţite şi-i înseamnă mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască în casă. Îşi taie cedri, goruni şi stejari, pe care şi-i alege dintre copacii din pădure. Sădeşte brazi şi ploaia îi face să crească. Copacii aceştia servesc omului pentru ars, el îi ia şi se încălzeşte cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pâine, şi tot din ei face şi un dumnezeu căruia i se închină, îşi face din ei un idol sculptat şi îngenunchează înaintea lui! O parte o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregăteşte o friptură şi se satură; se şi încălzeşte şi zice: «Ha! ha! m-am încălzit, simt focul!» Cu ce mai rămâne însă, face un dumnezeu, idolul lui sculptat. Îngenunchează înaintea lui, i se închină, îl cheamă şi strigă: «Mântuieşte-mă, căci tu eşti dumnezeul meu!» Ei n-au cunoştinţă şi nu înţeleg, căci le-a lipit ochii ca să nu vadă, şi inima ca să nu înţeleagă. Niciunul nu intră în sine însuşi şi n-are nici cunoştinţă, nici pricepere să-şi zică: «Am ars o parte din el în foc, am copt pâine pe cărbuni, am fript carne şi am mâncat-o: şi să fac din cealaltă parte o urâciune? Să mă închin înaintea unei bucăţi de lemn?»"
Ezec. 14:6, SS 1874: „Aşa zice Iehova, Domnul: Căiţi-vă, şi întoarceţi-vă de la idolii voştri, şi întoarceţi-vă feţele voastre de la toate urâciunile voastre".

| milan9 a răspuns (pentru Divy):

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| Divy a răspuns (pentru danay72):

"Drept aceea, omorâţi mădularele voastre, cele pământeşti: desfrânarea, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este închinare la idoli" (Coloseni 3:5)
Cum te închini în duh și adevăr în fața la cer? Știi că închinarea nu se referă în termen de plecăciune nu?

| Divy a răspuns (pentru milan9):

Știu că închinarea nu înseamnă plecăciune, dar nu mie trebuia să-mi explici ci colegei noastre Dana happy

| milan9 a răspuns (pentru Divy):

Stai linistita caci ea cum are doar doua clase nu poate face diferenta... sad

| danay72 a răspuns (pentru Divy):

ISUS a zis sa ne rugam Tatălui. MATEI6:6-13.APOI acolo se vede credința, când nu vezi și crezi. evrei 11:1.

| milan9 a răspuns (pentru Divy):

@danay nu tine cont de diferenta sens METAFORIC- sens PROPRIU. In orice caz termenul "idoli" NU se refera la icoane CU NICI UNUL DINTRE CELE DOUA SENSURI...

| Divy a răspuns (pentru danay72):

"Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine" (Ioan 14:11)
" Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu şi nimeni nu cunoaşte pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaşte nimeni, decât numai Fiul şi cel căruia va voi Fiul să-i descopere" (Matei 11:27)
Credința pornește dintr-o virtute, cine o are ferice de el!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va mirosi a alcool icoana... in rest nimic

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuia sa pupi mai intai treptele Sfintei biserici apoi sa pupi icoana.
Mare pacat ai facut.

| Divy a răspuns:

Poți să pupi, dacă ai nelămurire în privința asta întreabă preotul duhovnic, multe lucruri superstițioase sunt doar înșelări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La noi toti isi dau cu parerea da dacai intrebi habar nu au de ce trebuie asa si nu asa

| Iunix a răspuns:

Poți lua hepatită B ( se poate transmite prin salivă, dar sunt șanse foarte mici ), herpes plus multe altele.

În biblie spune să nu-ți faci chip cioplit și să nu te închini lor. Atunci de ce pupi și te închini la icoane?

Răspuns utilizator avertizat
| ExprimareLibera a răspuns:

A încercat femeia sa te deștepte, dar n-a avut cu cine.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Superstiție. Nu are logică ceea ce a spus.