| Allergikaa a întrebat:

Buna imi puteti si mie spune ce parere aveti despre atei? Cel mai fain raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| WeedGamer a răspuns:

Ateii nu cred in nimic, is oameni care nu cer ajutori de la "divinitati" si isi traiesc viata, dand tot ce pot fara sa spere in zadar...

| Allergikaa explică (pentru WeedGamer):

Stiu ce sunt ateii dar ce crezi despre ei? ar trebui evitati nu inspira incredere?

| opsy091 a răspuns (pentru WeedGamer):

Dar crestinii nu cred in zadar? Ei cred la acel Dumnezeu si spera la ceva mai bun si la urma se trezesc ca nu au primit nimic. Crestinii sunt mult mai aerieni si crede-ma ca ei spera in zadar nu noi.

53 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Niște țărani care nu pot să își dea seama că Dumnezeu există când se uită la copacii de pe stradă.

| aliceinchains a răspuns:

O sa vezi ca majoritatea ateilor sunt oameni inteligenti, cu care ai ce discuta. Mai sunt si lichele, ca-n fiecare caz...

| muffy1 a răspuns:

Ca ateu pot spune ca sunt om, asta e parere amea despre atei si despre ceilalti oameni de orice religie. atat.
da, sunt increzut, sunt impocrit, am multe defecte, dar avem cu totii defectele astea. imi place ca s-a ajuns la o cearta deespre faptul ca ateii sunt increzuti, de parca cei ce zic asta nu au defecte, si cumva faptul ca ei cred in o zeitate ii scuteste, ii face oameni perfecti. macar pot sa nu mai manance caca*t cu ipocrizia si sa recunoasca ca si ei la fel au situati icand sunt increzuti si ipocriti si avem cu totii aceleasi defecte de personalitate unori.
cat priveste faptul ca suntem increzuti pentru ca nu accepatam argumentele "logice", pe site asa zisele argumente sunt : uu uite la natura ce frumoasa e deci dzeu exista, sau de am evoluat din maimuta de ce mai exista maimute. astea nu sunt argumente logice, nici macar ilogice, oamenii care fac asemenea argumente merita opriti din reproductie, fac rau speciei de se inmultesc, de esti asa de prost sa vii cu argumente din astea nu meriti sa faci alti prosti, si cumva cei care fac astfel de argumente cred pe altii increzuti pentru ca le explica o notiune rar intalnita in capul lor numita REALITATE. nu e nimeni increzut ca explica realitatea, ii face doar pe ei prosti ca nu o accepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Dragoste si sex?

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

Pai e cea mai vizionata rubricahee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allergikaa):

Nu.Cea mai vizionata, cum zici, este" Conversatii'.dar nu asta comteaza ci regulamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ateii se cred cei mai rationali oameni deci sunt foarte increzuti. Maj. ateilor niciodata nu vor recunoaste ca nu au dreptate desi le aduci si argumente. Ateii si-au fixat deja idei fixe in minte si nu mai pot fi intorsi doar Dumnezeu ii poate ajuta, dar in timp ce ei il ignora si nu cred in acesta nu merita ajutorul lui.

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

Ok poate fi si cum spui tu dar tu de ce esti sigur de convingerile tale

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ai descris persoanele credincioase mai putin partea cu ratiunea, care lipseste cu desavarsire la un credincios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allergikaa):

Eu nu prea credeam in Dumnezeu dar tatal meu care stie foarte bine a reusit sa ma convinga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eucumine010):

laughing ce ti-am spus eu andreea. uite cel mai bun exemplu de un ateu tipic..Foarte increzut!

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca eu sunt ateu? Tragi concluzii pripite fara o baza reala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eucumine010):

E logic daca ai zis ca crestinilor le lipseste ratiunea. daca erai crestin doar nu te faceai singur idiot..inca un lucru care ti l-am demonstrat andreea ateii nu sunt asa desptepti cum se cred.

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

laughing mdea ok sa zicem ca ateii sunt increzuti. fiecare om are dreptul sa creada in cel duce pe el mintea mai bine. tu ai zis ca ai fost influentat de tatal tau, deoarece el stie mai bine. Vrei sa spui ca, credinciosii nu sunt increzuti? eu nu cred asta

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am facut pe nimeni idiot, nici pe atei si nici pe credinciosi. Poate sunt agnostic. Ai demonstrat ca iei concluzii pripite in baza a nimic concludent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eucumine010):

Inca un lucru care ti l-am demonstrat andreea..ateilor poti sa le aduci si argumente ca tot pe a lor o tin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca de vina este poate varsta, deci gradul de cunostinta si judecata, insa oricum, este bine ca inainte de a posta ceva sa te gandesti si cum ai putea raspunde la eventualele "contre".O sa-ti dau numai cateva exemple:1.Dece crezi tu ca ateii se consdera cei mai rationali oameni? 2.Dece daca te consideri rational, terbuie sa fii neaparat si increzut? 3. Ce argumente irefutabile ai adus tu unui ateu si nu au fost recunoscute? 4.Ce intelegi prin a-ti forma 0 "idee fixa"? 5Ce invatamant biblic respecti, cand spui:".dar in timp ce ei Il ignora, NU merita ajutorul Lui"?

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

Ok esti haioshee hee

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai adus nici un argument. Ai ajuns singur la concluzia ca eu sunt ateu fara nici o baza clara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eucumine010):

Dar lipsit de ratiune nu e un om cam idiot

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Allergikaa):

Ms..Nu stiu cat de haios sunt dar rautacios sigur sunt..De ce sa nu recunosc..Cu asta adaug un lucru despre atei: Ei niciodata nu recunosc cand gresesc spre deosebire de crestini..desi nu prea sustin crestinismul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am saturat sa spun atate lucruri ca sa demonstrez ceva..Ateii niciodata nu o sa fie convinsi doar online..Eu la categoria religie am postat sute de raspunsuri cred ca m-am saturat si eu sa tot aduc argumente de o pagina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa iti raspund si la intrebarile tale
1)pentru ca chiar ei afirmeaza ca crestinii nu sunt rationali si inseamna ca mai ramane destul de putina populatie rationala in care ei reprezinta marea maj.
2)nu dar ateii combina lucrurile astea
3)o gramada la categoria religie
4)oricare

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa fim convinsi?

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarim de la un subiect la altul. Discutam despre cum ai ajuns tu la conlcuzia ca eu sunt ateu. Lipsa de ratiune nu inseamna ca esti un idiot. A fi un idiot are mai multe definitii. Nu spun ca un credincios nu are capacitatile mentale sa ajunga la anuminte concluzii, pur si simplu nu vrea. El o crede pe a lui si cu asta basta, nici macar nu incearca sa analizeze informatia care ii este adusa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru richarddawkins):

Ma refer ca nu o sa va convinga nimeni ca Dumnezeu exista online. Acest subiect trebuie purtat fata in fata.

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trebuie sa fi convins de ceva? eu unu merg pe cunoastere, indoiala

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

Daca ai un argument logic il poti scrie si aici de ce fata in fata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi ti-am citit majoritatea postarilor la care faci referire, nu am gasit nici un argument PLAUZIBIL, care sa poata dovedi la ce m-am referit eu.Eu pot fi convins si online, dar nu cu afirmatii fara acoperire, adica vorbe goale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, ma faci sa cred ca fie nu ai inteles interbarile, fie ai raspuns, numai de dragul de a da un raspuns. 1.Nu cred ca ateii considera credinciosii irationali, la modul general.Referirea poate fi facuta numai privind dovezile irefutabile despre existenta divinitatii. 2.Este doar o parere a ta pe care nu o poti generaliza.3."Gramada" asta de care vorbesti, ca sa poata fi crezuta, ar trebui dovedita cu ceva exemple concrete, in caz contrar e vorba-n vant. 4. Ce vrea sa insemne :"oricare", drept raspuns la :"Ce intelegi prin a-ti forma o idee fixa"? 5.Neraspunzad,confirmi ca "si tacerea-i un raspuns". Deci principalul este cum aspunzi, nu ca raspunzi.

| monstrulet a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti singurul increzut de aici.

| WeedGamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai oameni buni linistiti-va.In primul rand copile parca dumnezeul tau iti zice sa-i respecti pe cei din jurul tau ca pe cei apropiati tie.Eu sunt ateu dar ii respect pe credinciosi.Credinta lor.Tu pe de alta parte, mare credincios cica, te iei aiurea. Daca tu crezi in dumnezeu nu te mai da mare cand nici nu aduci argumente.Multi oameni fie atei, fie credinciosi uita de partea umana si cred ca cei care cred sau nu cred ca ei sunt idioti.Toti suntem egali indiferent de ce credem.

| Fyggy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce "argumente" dati voi astia credinciosi si noi nu le credem?
Ca un om merge pe apa? E ilogic.Ateul a realizat deja ca tot legat de religie este ilogic.Nu ai ce argumente de folosit ca sa convingi un ateu sa creada, pe cand ateii au o gramada de explicatii stiintifice. Daca te certi cu un credincios si ii aduci argumente, o sa o tina tot pe a lui...
Sti cum am devenit eu ateu? M-am gandit ca in bible si in biserici se spune ca Dumnezeu te testeaza, bla bla(din moment ce te dai credincios ma gandesc ca le sti pe toate).Dar in bibile gasesti toate scuzele pentru care Dumnezeu sa nu fie vazut sau simtit fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor a aspectul la care cred ca te referi tu, singura deosebire este ca ateii sunt deschisi oricaror argumente plauzibile, care pot dovedi existenta materiala sau non-materiala a divinitatii care inregistreaza, apreciaza si rasplateste sau pedepseste, activitatile si gandurile oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-ai demonstrat..ai dreptate multi atei au ratiune.dar nu mi-ai demonstrat nimic cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea eu ma retrag. De ce? Pentru ca mereu cand zic ceva de religie pe TPU incep sa sara o gramada de atei si sa se contrazica cu mine..Imi pare rau..De aceea am si renuntat la categoria religie.Nb!

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca aveai niste argumente solide le expuneai aici, dar nu ai. De aceea te retragi. Succes si noapte buna.

| Allergikaa explică (pentru anonim_4396):

Noapte buna si tiehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Allergikaa explică (pentru gorlan):

Sa dus la culcarehee hee. Nici eu nu cred ca avea argumente si de asta a pleccat. dar ma rog.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru gorlan):

Atei: 0
Crestini: 1

big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca e treaba lor.

| richarddawkins a răspuns:

Sa stii ca sunt mai multe tipurii de ateism

A-teismul este absenta teismului. Ateismul este absenta credintei in existenta lui Dumnezeu.

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu.

Definitia de mai sus descrie ceea ce a fost numit ateism slab. Acesta e contrastat cu ateismul tare, care afirma ca Dumnezeu nu exista. Se poate observa ca ateismul tare implica ateismul slab. Ateismul slab are o aplicare mai larga decat ateismul tare. Aceasta dihotomie are relevanta din punctul de vedere al sarcinii dovezii: ateismul tare are sarcina de a dovedi adevarul afirmatiei sale ca Dumnezeu nu exista, pe cand ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

O alta diviziune a ateismului este in ateism implicit si ateism explicit. In cadrul ateismului implicit absenta credintei in Dumnezeu sau credinta ca Dumnezeu nu exista nu sunt exprimate in mod constient. Este cazul tuturor oamenilor carora un anumit concept de Dumnezeu nu le este cunoscut. In mod implicit, lipsindu-le constiinta unui asemenea concept, le lipseste si credinta in existenta dumnezeului descris in acel concept. Cineva care nu e familiarizat cu zeul hindus Shiva, nu va putea prezenta simultan credinta ca Shiva exista. In mod clar acestei persoane ii lipseste credinta ca Shiva exista, si deci este ateu in ceea ce-l priveste pe zeul Shiva, insa nu in mod constient, ci implicit.

Ateismul implicit este exemplificat si de copii care nu cunosc conceptul de Dumnezeu. Deoarece ideea de Dumnezeu (crestin sau altul) nu este inascuta si este dobandita prin invatare si o prezentare culturala a acesteia, copii care nu cunosc conceptul de Dumnezeu vor avea in mod implicit absenta credinta ca Dumnezeu exista. Oricat le-ar displacea teologilor acest lucru.

Ateismul explicit presupune familiarizarea cu conceptul de Dumnezeu. In cadrul acestei constientizari a ideii de Dumnezeu este absenta credinta in el, sau este negata existenta lui.

Ateismul critic este o forma de ateism explicit, in care propozitia 'Dumnezeu exista' este respinsa in mod logic si rational de argumente conceptuale sau evidentiale.

Noncognitivismul afirma ca propozitia 'Dumnezeu exista' nu are sens, si deci nu are sens sa intrebam daca e adevarata sau falsa.

| Allergikaa explică (pentru richarddawkins):

Tu ai luat informatiile acelea de pe net si mi le-ai postat aici. Eu vreau o parere personala. asa ca te rog mai incearaca o data. Poate n-ai inteles bine intrebarea...

| richarddawkins a răspuns (pentru Allergikaa):

Din moment ce sunt ateu cum sa nu stiu definitia din cap

| Chrisa28 a răspuns:

Ateii nu cred in Dumnezeu, nu cred in bine si rau, Rai si Iad.

| opsy091 a răspuns:

Eu sunt ateu. Sincer am crestin in clasa, care sunt incuiati. Nu au voie sa asculte decat muzica religioasa, nu au voie sa mearga in cluburi. Le interzice religia aceste lucruri si altele. O colega are 11 frati straight face iar mama ei are 65 de ani o.O sincer am ramas lat. Mie mi se pare ca religia se implica prea mult in vietile noastre si incearca sa ne impuna anumite reguli. Mi se pare o prostie. Nu am nevoie sa imi spuna ea ce este rau sau ce este bun. Pot judeca si singur si sa imi dai seama. Toti cei de la mine din familie sunt crestini, dar sincer cat timp nu este nimic demonstrabil pentru mine este degeaba. Numai din povesti o tinem. Nu s-a demonstrat niciodata.

| neluioan a răspuns:

Atei? ce intelegi prin atei? eu inteleg urmatoarele:sint oameni care privesc realitatea de dincolo de religia impusa de 2000 de ani de niste indivizi doritori de putere dar care nu si-o puteau impune decit daca inventau o divinitate foarte puternica care lua legatura doar cu ei si doar prin vise sau paduri si de fiecare data nu existau martori, acestia sa fie ATEII?

| ge0rg3 a răspuns:

Sunt ateu.Primu care imi aduce dovada ca dzeu exista ii dau un 10!

| DarwinCharles a răspuns:

Cand vad ce se scrie aici, ma apuca rasul.

Dragi prieteni, credinciosi, orice om are dreptul de a alege in ce sa creada si in ce nu. Chiar religia voastra indeamna la asa ceva. Ce faceti, va contraziceti propria religie? Un om care nu crede in ce crezi tu, nu inseamna ca prost. Daca asa il catalogati voi, inseamna ca nu aveti pic de "materie cenusie" in cap. Daca ateii, care nu cred in nicio divinitate sunt prosti, atunci musulmanii care cred in alt zeu decat cel in care credeti voi, cum ii numim? Sau pe budhistii care cred in Budha, cum ii numim? Toti se inseala, numai voi aveti dreptate? Nu vi se pare a fi asta un pic de nebunie? Numai un nebun are impresia ca doar ce spune el este adevarat si toti ceilalti se inseala. Repet, fiecare e liber sa creada in ce vrea sau sa nu creada.

Vorbiti de dovezi? Sa-mi aduca un crestin O SINGURA dovada ca exista dumnezeu, sa-mi dovedeasca un crestin existenta vreunui zeu si atunci voi crede si eu in el.