| Căpșunica2 a întrebat:

Buna seara, avand in vedere situatia mondiala actuala credeti ca se apropie sfarsitul acestei lumi?
In prezent au loc toate evenimentele prevestite de Isus: Razboaie, cutremure de pamant dintr-un loc in altul, epidemii, lipsuri de alimente. (Matei-24:3,7-14)
El a mai spus:"Cand veti vedea intamplandu se aceste lucruri veti stii ca Regatul Lui Dumnezeu este aproape."
Astfel de probleme au existat intotdeauna, dar in ultimii ani toate au luat amploare.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Indiscutabil, nu cele enumerate de tine sunt semne ale sfarsitului dar sunt evenimente care arata in mod sigur acest lucru. Multi se asteapta la evenimente spectaculoase, vor veni si acestea dar cand acestea se vor declansa timpul ESTE TRECUT. Omenirea simte ca se intampla ceva dar nu reuseste sa distinga printre evenimentele generala care sunt cele hotaratoare totusi exista ca in todeauna in lume o minoritate care cunoaste viitorul. Dumnezeu spune ca nu-si va lasa poporul in necunostiinta privind ce va urma.

| sublime89 a răspuns:

Nu au luat amploare in ultimii ani, ci s-au redus. Spui asta pentru ca nu ai trait acum 200, 500, 1000 sau 2000 de ani. Acum e raiul pe pamant fata de ce era atunci. Dar oamenii au mereu tendinta sa exagereze si sa se concentreze pe evenimentele negative. Si daca te uiti la stiri, vei vedea in general informatiile negative. De ce? Pentru ca alea ne sperie, si consideram ca merita atentia noastra.

| Căpșunica2 explică (pentru sublime89):

Nici tu nu ai trait acum 2000 de ani ca sa stii asta happy
Si nu o spun eu ci cercetatorii care afirma ca pamantul nu s-a mai miscat atat de mult ca in ultimii ani, in ce priveste cutremurele. Si in ce priveste bolile, in pofida progreselor care s-au facut milioane de oameni mor anual din cauza unor boli la care inca nu s-a gasit leac. Si ar mai fi multe de spus.
Eu ma uit cat mai putin la stiri, aproape deloc.

| 6684464 a răspuns:

"Sfarsitul lumii" a inceput de pe vreamea Lui Isus.
Ioan 14:30

| Căpșunica2 explică (pentru 6684464):

"Nu voi mai vorbi mult cu voi, pentru ca vine conducatorul lumii. El n-are nicio putere asupra mea." - Ioan 14:30.Nu stiu cum deduci asta din acest verset, oricum ma refeream la Armaghedon, nu toti cunosc acest termen asa ca am folosit "sfarsitul lumii".

| 6684464 a răspuns (pentru Căpșunica2):

A... ziua armaghedonului...
Nici Isus nu stie. Doar Dumnezeu.
Nu mai stiu sigur, dar era un verset care spunea ca va astepta o zi, doua, dar a treia nu va veni, sau ceva de genu' si multa lume a luat asta ca pe 1000 de ani, deci anul 3000 nu va exista.
Oricum, daca de pe vremea lui Isus sfarsitul lumii este aproape, ce sa mai spunem acum? Matei 4:17; Iacov 5:8; Apocalipsa 1:3, 22:10

Răspuns utilizator avertizat