| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU! de ceva timp (1 an de zile aproximativ) ma confrunt cu o problema. Imi vin in minte involuntar injuraturi la adresa lui Dumnezeu, desi eu sunt o persoana foarte credincioasa si nu as vrea sa fac asta niciodata. Tin sa mentionez ca provin dintr-o familie cu credinta mare in Dumnezeu, iar bunicul meu a fost preot. Cu toate astea, aceste ganduri imi vin in minte zilnic si nu pot scapa de ele. De fiecare data cand patesc asta ma duc in fata icoanei si spun o rugaciune, ii marturisesc Domnului ca eu nu am vrut, nu vreau si nu voi vrea niciodata sa gandesc asa despre El. Am vazut ca nu sunt prima persoana care se confrunta cu chestia asta, dar mi se pare greu de controlat. Inclusiv cand imi fac rugaciunea seara (de 3 ani mi-o fac zilnic) imi vin in minte aceste tanduri. Uneori am teama ca nu cumva sa le fi spus cu voce tare (desi stiu ca nu am facut asta). Imi este rusine sa le marturisesc prietenilor si parintilor asta. De exemplu, eram intr-o zi la masa si imi venise involuntar in minte un gand din acela urat, iar eu m-am ridicat, m-am inchinat si m-am dus sa spun o rugaciune in fata icoanei. Peste 2 minute, am patit acelasi lucru, iar mama m-a vazut din nou ca ma inchin si observase faptul ca in ultimul timp faceam asta in mod excesiv si m-a intrebat: "ce ai patit de te inchini asa de des?", iar mie mi-a fost rusine sa ii zic. Nu stiu ce sa fac…daca si voi ati trecut prin asta si acum sunteti ok, va rog, dati-mi cateva sfaturi ca sa trec si eu peste, m-ar ajuta foarte mult. Dau funda!…

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Tulburarea obsesiv-compulsiva se trateaza doar cu ajutor de specialitate.
Numai bine!

| mariustoian4 a răspuns (pentru Floridori):

Vorbesti prostii.

| Floridori a răspuns (pentru mariustoian4):

Sa inteleg ca tu, atunci cand ai o boala, dai vina pe demoni si nu mergi la medic?
Daca da, felicitari! In cazul persoanelor idioate, chiar este o alegere buna!
Daca nu, atunci nu ai dreptul sa atentezi la sanatatea mintala a altcuiva, in special daca vorbim de un copil care poate fi usor influentat de bazaconiile pe care le aude.Asta pentru ca imi este greu sa cred ca cineva te-a convins sa nu mergi sau te-a impiedicat sa ajungi la medic atunci cand ai avut probleme de sanatate atentandu-se asupra sanatatii si integritatii tale.Lucru pe care tu il faci indemnand un tanar sa stea acasa si sa caute demoni sub pat.Singurul demon din povestea asta, esti tu! Tu si toti ceilalti care va comportati intr-un mod grotesc, indemnand persoanele cu probleme de sanatate mintala sa se inchida in casa cu Biblia in mana si sa nu caute ajutor sau tratament, afundandu-se mai mult in boala.
Sa va fie rusine ca respirati aerul acestei planete si il consumati degeaba, crestinii lui peste care indeamna oamenii sa nu mearga la medic pentru a cauta tratament.Sunteti absolut dezgustatori!

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te ataca un duh de hula.Roaga_ te-: Mantuitorul meu Hristos, Stapanul vietii mele, care ai murit pentru toate pacatele mele iti cer iertare psntru aceste cuvinte de hula te rog curateate mintea mea si lunba mea cu sangele tau, eu ma daruiesc Tie. Orice demon de hula iri piruncesc sa pleci de la mine in numele lui Iisua Hristos acali unde te tri.ite El ai sa nu te mai intorci, eu ii apartin lui Hristos!

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. Sfatul meu ar fi sa vorbesti despre problema asta cu părintele tău duhovnic, adică cel la care te spovedești deoarece el poate știi cel mai bine cum să te sfătuiască.

Iar ca sfaturi personale te-aș îndruma să nu-ți faci prea multe griji fiindcă e evident că aceste gânduri îți vin în minte fără voia ta.

Am înteles de undeva că asta ar putea fi un simptom al tulburarii obsesiv-compulsive deci probabil ar fi bine sa vorbesti si cu un psiholog despre asta.
Doamne ajută happy

| pacatosulBogdan a răspuns:

Marturiseste si aceste ganduri de hula la preotul duhovnic! Sa nu-ti fie rusine sa faci acest lucru, caci si in acest caz rusinea e de la vrajmasul diavol, cel care, netrupesc fiind, lupta prin ganduri pe oameni, dar in pustie si la manastiri vine personal luand diverse infatisari, asa cum stim din "Patericul Egiptean" si din "Vietile Sfintilor". Arde-l pe vrajmasul cu numele dumnezeiesc al lui Iisus Hristos si cel al Maicii Domnului!
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!" si "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi!"
Asta este lupta pe care o avem de luptat noi crestinii, nu cu oamenii, ci cu duhurile rautatii care sunt in vazduh si cu patimile si pacatele proprii, care trebuie marturisite si indreptate.

| Gligore2000 a răspuns:

Ai un egou religios foarte puternic.

| Incredere1 a răspuns:

Nu sunt ortodox dar parerea mea ii ca ii vorba de un duh care vrea sa iti dea impresia ca tu ai avea astfel de ganduri si sa te faca sa fii frustrat sau sa te simți vinovat si sa nu mai ai îndrăzneală in rugaciune. Sfatul meu ii sa intelegi ca nu ii gandul tau si dusmanul vrea sa ți-l induca.
2. Spune cu glas tare In numele lui Isus iti poruncesc sa pleci. Spune asa mereu. Ii obligat sa se supuna autorității Lui
Sper ca te-am ajutat

| mariustoian4 a răspuns:

E pacatul care e in fiecare om. Mai e si influenta lumii, influenta demonilor. Dar daca tu nu faci nimic sa te opui toata raspunderea cade in seama ta, in cele din urma, si vei fi judecat de Dumnezeu ca vinovat ce merita moartea vesnica daca nu te caiesti.