| Fataanonima999 a întrebat:

Știe cineva cum îți poți schimba religia din ortodox in adventist? Cum e cu acel botez? Puteți să îmi spuneți despre obiceiurile adventiștilor, ce am găsit pe net nu prea m-a ajutat la nimic.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Este ok asa. Eviti multe discutii din start.
Lasa-i in pace pe astia cu credinta lor adevarata ca nu este nimic de capul lor.Lumanari,pomeni,pupat de icoane,mii de parastase pentru mort,bani la popa si pupat mana de cate ori il vad, bani la pictura bisericii(sunt niste mazgalituri colorate).La adventisti este mai soft.
Nu se danseaza la nunti, deci ai scapat de cocalarii care danseaza manele pana se uda camasa, nu se consuma carne de porc, nu se consuma alcool, chestii ok in general.

18 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie. Daca ai de gand sa te casatoresti cu un adventist este ok.
Dar asa de dragul schimbarii este doar pierdere de timp.O sa afli ca si adventistii sunt tot oameni cu slabiciunile si problemele lor.
Iisus s-a straduit sa falsifice vin la nunti iar adventistii nu consuma alcool.

| Fataanonima999 explică (pentru Panamax):

Da,vreau să mă căsătoresc cu un adventist din asta vreau sa îmi schimb religia, ca sa ne putem căsători liniștiți, și să aflu cat mai multe

| Fataanonima999 explică (pentru Panamax):

Pai daca nu se dansează și nu consum alcool nu va fi o nunta plictisitoare?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Panamax):

Nu ca as vrea sa ma leg de celelalte religii sau astfel de lucruri, dar... ce legatura are dansatul la nunti si astfel de lucruri cu religia?

Adica inteleg ca s-a facut un obicei din asta, si nici mie nu imi place, dar... oricine poate sa isi faca nunta exact cum vrea, fara sa daneze nimeni in stilul ala unde se aduna toti cocalarii. Chiar ar fi mai frumos asa. Si asta nu tine neaparat de o religie. Acum ca "nu se cuvinte" ca altii sa faca asa... asta este doar un obicei.

| Panamax a răspuns (pentru Fataanonima999):

Nu mi-au placut niciodata nuntile.Mancare in general proasta,bautura ieftina, muzica proasta si tare, zapaceala si prostie din plin.

| Panamax a răspuns (pentru Fataanonima999):

Este ok asa. Eviti multe discutii din start.
Lasa-i in pace pe astia cu credinta lor adevarata ca nu este nimic de capul lor.Lumanari,pomeni,pupat de icoane,mii de parastase pentru mort,bani la popa si pupat mana de cate ori il vad, bani la pictura bisericii(sunt niste mazgalituri colorate).La adventisti este mai soft.
Nu se danseaza la nunti, deci ai scapat de cocalarii care danseaza manele pana se uda camasa, nu se consuma carne de porc, nu se consuma alcool, chestii ok in general.

| marinaru777 a răspuns:

Dar ce are religia noastra sa treci la alta? Oare martirii crestini pentru ce si au dat viata nu pentru Adevar? Si daca 1 sau 1000 gresesc asta nu inseamna ca ei reprezinta crestinismul e treaba lor, ei dau socoteala pentru ce fac.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru marinaru777):

Religia voastră e greșită din start. Nu e după Biblie. Tradiția nu înlocuiește Biblia. E păcat. Botezul pruncilor e adevăr? Idolii la care va închinați sunt adevăr? Si cate altele.

| marinaru777 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca vb fara sa stii icoanele nu sunt idoli, religia este adevarata pentru ca Iisus a inviat si crucea din obiect de tortura cand a curs sangele Divin a fost sfintita si este sfanta.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca esti ortodox cu adevarat, adica iti cunosti credinta, si nu esti doar cu numele ortodox, atunci nu schimbi Lumina si Adevarul Ortodoxiei pe intunericul si minciunile sectante adventiste! Al doilea "botez", cel adventist, este nevalid, conform Efeseni 4, 5, numai un botez este valabil: "Este un Domn, o credinta, un botez." Botezul se face in Biserica de catre un preot ortodox, "in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh." -Matei 28:19
Dogma Sfintei Treimi, in numele careia se face botezul, este corecta si dreapta doar in Ortodoxie!
Secta adventista este straina de neamul romanesc si de crestinismul apostolic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Eu nu sunt ortodox dar nici adventist (sunt doar creștin) cred în Sfânta Treime dar eu nu sunt de acord cu botezul bebelușilor și nu sunt de acord nici cu icoanele sau închinatul la sfinți

| NoisyLight a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Unde scrie în Biblie că botezul se face în biserică de către un preot ortodox? Unde ai întâlnit în Biblie termenul "ortodox", sau "preot ortodox"?
Am impresia că habar nu ai ce înseamnă ortodoxie. laughing

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru NoisyLight):

Dar tu ai habar ce inseamna Ortodoxia?! Nu rezulta de nicaieri ca stii ceva despre Ortodoxie! Preotii si episcopii ortodocsi, ca succesori hirotoniti si intru adevarul credintei ai Sfintilor Apostoli, carora li s-a dat de catre Dumnezeu porunca de a invata neamurile si de a le boteza in numele Sfintei Treimi, sunt singurii care boteaza valid. In Sfantul Munte Athos nu este recunoscut decat botezul ortodox, catolicii si ceilalti heterodocsi sunt rebotezati daca vor sa vina la Ortodoxie, adica la Adevar si Har.
In Biblie, Sfantul Apostol Pavel spune despre dreapta credinta ca este o mare taina (1 Timotei 3, 16), iar Biserica Dumnezeului celui viu este "stalp si temelie a adevarului". - 1 Timotei 3, 15
Tot Sfantul Apostol Pavel il indeamna pe ucenicul sau Timotei sa se deprinda cu dreapta credinta (1 Timotei 4, 7), aceasta fiind "spre toate de folos, avand fagaduinta vietii de acum si a celei ce va sa vina". -1 Timotei 4, 8
Hristos ne-a adus Ortodoxia de la tronul Tatalui, adica dreapta credinta despre Dumnezeu, harul si adevarul. Evreii nu aveau habar despre Sfanta Treime, cea deofiinta, de viata facatoare si nedespartita! Hristos este Ortodox!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestin este cel care stie sa-si faca semnul Sfintei Cruci, puterea lui Dumnezeu (1 Corinteni 1:18), cu care se lauda si Sfantul Apostol Pavel (Galateni 6:14), si prin care Hristos a invins stapaniile satanei si le-a facut de rusine in vazul tuturor. -Coloseni 2:15
Credinta eretica este cea doar declarativa in Sfanta Treime, dar care nu asuma si consecintele ei: Intruparea, Harul si Adevarul, mantuirea obiectiva castigata de Hristos prin jertfa Sa de pe Sfanta Cruce pentru toti oamenii indiferent de varsta, copii sau adulti, fagaduinta Duhului Sfant prin botez data "voua si copiilor vostri si tuturor celor de departe, pe oricati ii va chema Domnul Dumnezeu nostru." - Fapte 2, 38-39
Cine se inchina lui Hristos, Chipul lui Dumnezeu cel nevazut (1 Coloseni 1, 15), se inchina si icoanei Sale, fiindca Hristos este prototipul viu si icoana vie a lui Dumnezeu. Crestinul se inchina si Maicii Domnului, ca Nascatoarei de Dumnezeu, care este fericita de toate neamurile, dar nu cu adoratie, care singura se cuvine lui Dumnezeu. Crestinul se inchina cu cinstire sfintilor, prietenii si casnicii lui Dumnezeu, care nu si-au iubit sufletul lor, pana la moarte, ca sa-l marturiseasca drept pe Hristos!
Fara botez, nimeni nu se poate mantui, nici bebelus, nici adult!
Hristos insusi spune ca "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in Imparatia lui Dumnezeu." -Ioan 3:5
Hristos Dumnezeu nu a introdus limite de varsta la botez! Asta au facut-o numai sectele neoprotestante, cismelele insalubre ale ereziilor.

| NoisyLight a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Faptul că nu mi-ai răspuns strict la întrebare denotă clar că ai învățat pe dinafară niște versete fără a le înțelege semnificația.
Biserica este acolo unde cel puțin doi credincioși se adună în numele Creatorului și nu trebuie institutionalizata. Confunzi credința cu religia, iar asta este grav. Iar cei care susțin cu tărie că religia lor este mai adevărată decât altele nu sunt decât niște fanatici, ca oricare alt fanatic religios. Iisus vrea ca oamenii să învețe din sfaturile sale, nu să repete ca niște magnetofoane ceea ce citesc, așa cum faci tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoisyLight):

Îți dau dreptate! Dar aproape fiecare secta religioasă editează mesajul bibliei, până și la adventiști ei nu mănâncă carne de porc, țin șabatul (dar aceaste porunci sunt în Vechiul legământ)

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru NoisyLight):

E problema ta, daca nu ti-a convenit raspunsul meu! Zi bine mersi ca ti-am raspuns si nu ti-am dat direct ignore pentru mitocania si aroganta ta "atotstiutoare"! "Creatorul" tau nu este si Creatorul meu, fiindca al meu este intr-un adevar pentru care s-a platit cu sange! Credinta Ortodoxa este o credinta verificata prin sacrificiul multora mergand de la simplii credinciosi, clerici, ierarhi, mergand pana la Sfintii Apostoli si pana la Arhiereul Vesnic, Iisus Hristos.
Eu, invatatura despre credinta o iau de la Biserica, nu de diversi insi aroganti si mitocani de pe net!

| NoisyLight a răspuns:

Îți las un link. Dacă citești tot și încă mai vrei să treci la adventiști, înseamnă că esti hotărâtă.
https://m.adevarul.ro/......index.html
Pentru alte detalii apelează la un pastor adventist.

| doctorandus a răspuns (pentru NoisyLight):

La adventisti dai bisericii 10% din salariu. Pe controlate.